Bio potraviny. Má smysl je vůbec kupovat?

soanpe
30. črc 2009

Má smysl je vůbec kupovat?

http://www.novinky.cz/zena/zdravi/175144-biopot...

Já třeba na zahradě pěstuju zeleninu, aniž bych jí stříkala a chem.ošetřovala, ale stává se mi, že mi ji napadnou plísně a jiný potvory.
Tak si říkám, mám kupovat obyč zeleninu s chemickými přísadami nebo bio s rizikem ,že je napadená nějakou skrytou plísní?
A teď babo raď 😀
Jo a ještě jedna otázka, kdo mi zaručí, že bio, je skutečne bio 😕 ?

berenika39
30. črc 2009

ahoj, jsem baba, ale neporadím, jen napíšu svůj názor: mrkev z obchodu je tisíckrát menší zlo než přejít rušnou rpažskou křižovatku a nechat dítě dýchnout zplodin...dost tohle propaguje mudr. Koucký na porodnici.cz.
Vím, že by se možná mohlo riziko příjmu škodlivin snížit právě nákupem bio potravin, ale do toho bych šla, měla-li bych záruku , že io je opravdu bio. A to zatím nemám. Takže jíme běžné potraviny a odstěhovali jsme se z Holešovic, křižovatky na magistrále, do městečka u Labe.

soanpe
autor
30. črc 2009

no já si taky říkám, že bio je tak nějak o ničem.
bydlím taky mimo civilizaci 😉 😀 takže to nehrotím
bio maso je ,podle mě, taky blbost, protože jak můžu vědět, že ta kráva blbá nepřeběhla na sousední nebio louku 😅

helcah
31. črc 2009

Ahoj, Adélce jsem kupovala bio hovězí a to z toho důvodu, že fakt vypadalo moc pěkně a čerstvě, i když teda je dost drahý. Bio zeleninu a ovoce jsem kupovala když jsem začínala podávat příkrmy. Jestli je to zdravější samozřejmě nezjistím, ale konkrétně u ovoce a zeleniny je pravda, že ta chuť je jiná, taková výraznější. Třeba rajčata bio a nebio je fakt rozdíl, stačí si čuchnout. Teď už kupuju i normální zeleninu a ovoce, ale jen pokud dobře vypadá a taky hodně očuchávám, podle toho se pozná hodně. Večer jí připravuju kaši a na tu taky používám bio vločky (ovesné apod.), ale to spíš proto, že tyhle výrobky jsou skoro všechny bio, při nákupu na to nekoukám.
Jinak si myslím, že záleží na celkové sklatbě jídelníčku. Např. kamarádka dává dítěti už od půl roku bobíky a piškoty, k obědu mu dává to, co jedí sami, a podotýkám že se nestravují nijak zdravě. Další známá dává 2měsíční dceři už ten pokračovací sunar a hrachovou polévku. Takže v porovnání s tím musí být noje dítě zdravé i když nebude mít samé bio potraviny.

martimarti
31. črc 2009

Ten článek mi přijde lehce zkreslený, nepíše se v něm o konkrétních potravinách, jen obecně. Např. v případě masa se myslím, že není o čem přemýšlet, o tom, čím je nacpáno maso bylo napsáno dost. Navíc mi přijde logické, že např. bio a normální ovoce a zelenina budou mít stejně vitamínů, jen když vidím normální jablka, jedno jako druhé, bez kazu pokryté nějakou leštěnkou, tak si říkám, že takto by to být nemělo. Nemluvím o rajčatech, tam čekám na úrodu domácích, jiná nekuji nikdy, stačí přivonět, to je hnus ☹ Přesně to už popsala helcah, já také "očuchávám" 😉 Takže závidím všem, co sami doma pěstují a chovají, to je ideální stav.
Sami jíme normální potraviny, ale co je malá na světě, tak pokud to jde, kupuji bio, jsem ráda, když se mi podaří sehnat domácí kuřata a vejce, ten rozdíl v chuti je zřetelný při prvním soustu.
Myslím, že je to pocitová záležitost.

dvojka
31. črc 2009

Soanpe-já myslim že to neni o tom jestli kráva blbá nepřeběhla na sousední nebio louku 😀
My teda pro děti bio maso určitě.
Na bio se hází stejná špína jako na nebio,je to jasný konkurenční boj

andy80
31. črc 2009

Já jsem k Biu taky skeptická. Jo malé jsem kupovala občas bio skleničky, ale jinak zeleninu kupuju normální a maso nakupuju jen u nás v masně, kde je maso fakt krásné a čerstvé a ne v supermarketech, kde je to vakuově balené a člověk do toho ani nevidí. Občas koupím něco bio, ale fakt to nekupuju pravidelně, abych se na to zaměřovala. Je mi jasné, že i to Bio je něčím hnojené i když přírodními hnojivy, ale jak už tady někde na koníkovi psal, prší na to stejné kyselé deště jako na nebio, jde na to stejně hnusnej vzduch plnej splodin jako na nebio. Ano, asi něco jiného je to u masa, ale asi jen u kuřecího. Tam je rozdíl jestli je kuře honěné hormony, aby se za měsíc mohlo zabít a prodat nebo je to normální kuře co běhá po dvorke a zobe zelený. O kuřeti jsem tady už někde psala. Zásadně nekupuju kuřecí řízky v "akci" za 79,90 za Kg, protože už od pohledu je to hnus, to maso je úplně bílé a divně smrdí. Když koupím kuřecí řízky tady u nás ve specializované prodejně ka kuřata, tak je masko krásně růžovoučké a voní to masem. Sice zaplatím za kilo 129,-- ale aspoň si pochutnám.

blandik
31. črc 2009

Než jsem začala podávat příkrmy, tak jsem to dost hrotila, že to musí být bio - přeci jen první sousta do malinkého organismu. Ale je to nereálné. Mimo civilizaci nežijem, ale i tak nejsem schopná neustále trávit čas sháněním bio potravin (bez ohledu na finance). Navíc bio brokolice mražená vypadala hrozně - byla oschlá s nažloutlými místy. Takže te'd má kluk 9M a já vařím normálně z normálních potravin (skleničky nekupuji), občas něco dostanu od příbuzných /domácí mrkev je úplně jiná než nebio i bio z obchodu, takže mě to taky nutí se zamyslet nad bio z obchodu/. Jedině bych zatím nedala kuřecí z obchodu. Zatím dávám domácího králika, a chystám se na krůtí z obchodu. Hověží nemůžem kvůli alergii na BKM, ale kupované kuřecí se mi dost ekluje. Chodím kupovat potraviny pro prcka téměř každý den a to bych musela mít specializvoanou prodejnu s bio sortimentem někde pod nosem, abych to vůbec zvažovala. Takže nejen aspokt, jestli je bio opravdu prospěšné, ale i nereálnost jeho neustáleho shánění.

jindri
31. črc 2009

Já si za bio živočiš. potraviny připlatím z důvodu přijatelnéného života jatečních zvířat. Za to mi to stojí.
Malé zatím kupuji i bio zeleninu, začnu ovoce - hnojené to je, ale ne chemicky a z bůhví jakých geneticky modifikovaných semen.
Bio potraviny jsou dost o přístupu k přírodě a živým tvorům. 😉

Blandik: btw. máš krásné motto 😵 😉

sisi.v
31. črc 2009

taky se mi zdá, že článek neříká nic konkrétního - nečekám u bio rajčat vitamínovou bombu oproti normálním. nekupuji jen bio, ale očuchávám ovoce a zeleninu 😉 taky.

ale u masa pro malou bych nebio prostě nedala - nejde jen o hormony, kterými jsou prošpikována kuřata, ale také o krmiva z geneticky modifikované kukuřice, kterými jsou krmeny krávy a spol.

no kvalita života ve velkém městě pro děti - to už je jiné téma, odstěhovali jsme se ze sídliště na vesnici za prahu kde projede denně 10 aut a nááádhera 🙂

gabrianka
31. črc 2009

bio potraviny nejsou zdravejsi jde predevsim o ochranu prirody...vcera vecer to bylo na netu...nejaky anglicky ekolog nejvyssiho postaveni pry promluvil...nevim presne kde to bylo zkuste pohledat(rekla mi to dnes moje mamka)

jeudi
31. črc 2009

ano gabri ja vim ja to videla

soanpe
autor
31. črc 2009

jo důvody, proč se rozhodnout pro bio jste mi tu uvedly
ale kdo zaručí, že je maso opravdu bio? 😅 a že se při pěstování a chovu opravdu používají bio praktiky?

atreides
31. črc 2009

podel článku nečekám, že bio bude BIO výživnější a zdravější, ale že nebude nadopované těmi hnusy co se ukládají v těle ... podle mě trochu zavádějící článek

majdula
31. črc 2009

Soanpe, to zarucuje SZPI, ktera provadi certifikaci biopotravin.
Ale jak uz tu padlo, nejde ani tak o to, ze by "bio" byly zdravejsi, spis o to, ze chov zvirat splnuje podminky welfare, ze nejsou pouzivany GMO (s cimz moc nesouhlasim, bez GMO by bylo pestovani mnoha plodin kdesi ve stredoveku) a tak dale... no a tyhle podminky prave musi potravina splnit, ma-li dostat certifikat.

soanpe
autor
31. črc 2009

majdul
dík 😉

majdula
31. črc 2009

Clovece Soanpe ale ted nevim esi jsem ti nekecala, ona SZPI certifikacni organ nebude, jen kontrolni. Je to ostuda, ale nevim to, no... 😒
Mno, nicmene kazda biopotravina musi mit oznaceni Produkt ekol. zemedelstvi, diky kteremu poznas, ze ziskala ten certifikat a tudiz splnila vsechny podminky pro bio vyrobu.

jola2
31. črc 2009

Soanpe:před devíti lety jsem začala pracovat v Rakousku v jedné rodině kde byl jejich manžel kontrolor bio potravin a samozřejmě začali i oni vše bio (od jídla,pracího prášku až po biopovlečení atd.)no prostě mazec! Když jsme si povídali tak mi říkal že jsou tam šílený normy a několikrát těm zemědělcům berou vzorky (dokonce když jim rostou brambory tak musí dát vzorek i ze stonků apod). Je škoda že tady to není ještě až tak známé bo by byla větší poptávka tak by to nebylo tak drahé!

soanpe
autor
1. srp 2009

no myslím si, že osvěta je dobrá, ale prostě je to finančně nedostupné pro některé rodiny 😢 😖
když si vezmeš, že body z CA vyjde na 70Kč a bio bavlana na 200-300,-tak to fakt nejde utáhnout 😉

gabrianka
1. srp 2009

bio potraviny jsou zbytecne drahe a kvalita neodpovida!vsichni si mysli ze svemu mimcu davaji to nejlepsi ale pritom je to to same jako klasicke potraviny.a co se tyce te bio bavlny narozdil od normalni jde hlavne o kseft a o ochraneni prirody...takze tim ze si zaplatite drahe bio vyrobky tim chranite prirodu ale co se tyce vaseho zdravi nema to s tim nic spolecneho...navic neverim tomu ze pri napisu BIO je skutecne ten vyrobek pouze bio.dnes je chemie podle me uplne vsude....je to dnesni moderni svet ☹

jindri
1. srp 2009

Soanpe: můžeš se třeba zajet podívat na dannou biofarmu, jak tam kravičky žijí. 😉

tereziep
1. srp 2009

Ahoj, já moc zastáncem bio potravin nejsem. Kamarádka kupuje vše jenom bio a pokud to tak není, tak je úplně běsná. Kupuje bio zmrzlinu, zeleninu, sýry, lízátka atd.
Já kupuji očima. Pokud bio zelenina vypadá dobře tak proč bych jí nekupila, když ta normální vydadá děsně. Jenže u nás v supermarketu to vypadá přesně naopak. Bio zelenina vypadá jako už jednou použitá - oschlá a někdy i nahnila. Snažím se spíš koupit věci tak, aby byli čerstvé a vypadali dobře.
Hovězí třeba kupujeme od známých, ale i třeba z krámu.
Bio kuře už bych si třeba nikdy nekoupila. Známá ho od někoho kupoje a vykládala, jak je výborné. Tak jsem si jedno objednala. Byl to děs. Takový smrad, co se z kuřete linul jsem ještě necítila. Nakonec kuře skončilo v misce pro psa. Nedalo se to jíst. Potom mi jiná přinesla slepici od babičky a to bylo jiné kafe. S bio kuřetem se to nedalo srovnat.
Nějak bio potravinám nevěřím.

miona
1. srp 2009

Já jsem pro bio potravinu, jen pokud znám toho dotyčného zemědělce..občas to takhle praktikujeme od jednoho šumavskýho nadšence a musím říct, že jeho pstruzi, vepřový a kuřecí se prostě s tím co se prodává nedá srovnat..je to prostě lahoda. V krámě bych to asi nekoupila..je to předražený..nejpekelnější mě přijdou privátní bio značky.

dvojka
5. srp 2009

Ahoj holky.
Ve kterém supermarketu se dá koupit bio kuřecí maso?Nevíte některá?Byla jsem v lidlu,v bille,ale neměli.
Jo a nechci mražený 🙂
Děkuju

jindri
5. srp 2009

Ahoj, v Intersparu. Jsem dnes koupila v bio obchodě 338g kuřecích prs za 220Kč. Hrůza 😔

jindri
5. srp 2009

miona: to se máš 😵 nechceš nás pozvat na oběd? 😀

dvojka
5. srp 2009

jindri-dík 🙂 to je teda darda 😀

anezka14
5. srp 2009

Ja tiez kupujem bio, hlavne zeleninu a mliecne vyrobky. Vsetko v Bille. Niekedy sa tam da kupit i kuracie a hovadzie - rostena (strasna palka) ale kura mali za docela rozumnu cenu. Toto nie je mrazene. Mali to normalne u masa.

jindri
5. srp 2009

Anezka: a nevíš, za kolik tam mají kuřecí prsa? Kde nakupuji, mají kilo za 585,-Kč.

Dvojka: vyšlo mi to na 14 porcí, žádná sláva. Budeš dávat jak se píše 6x za týden?

anezka14
5. srp 2009

Jindri, v Bille maju cely sortiment, momentalne si uz nepamatuji, ale zitra tam jdu, tak ti presne napisem ceny, abych nekecala 😅 .Zitra tam zacinaji nove akce, tak treba budou mit opět levnejsi.No jsem si jista, ze tak drahe prsicka urcite nemaji 😕

dvojka
6. srp 2009

jindri-nebudu dávat 6 x týdně,nedávla jsem ani u Kiky,5x a jednou žloutek a jednou týdně pouze zeleninu,jako vegan 😀

Teda 585 za kilo?To jsi byla na horách v sezóně.Lestep psala že někde viděla 280kč za kilo a to už se mi zdálo dost.
Když jsem byla posledně v bille měli jen hovězí a tím začínat nechci 🙂