Bojíte se stáří nebo ho berete jen jako fázi života?

karot
22. lis 2008

Zajímalo by mě,jestli se na stáří těšíte,nebo je pro Vás spíš noční můrou?
Jak byste ho chtěli prožít/přežít? 😀
Nedávno jsem v TV zahlídla úsloví,které mě trochu povzbudilo:
"Staří je smutné,ale je to zatím jediný způsob,jak se dožít vysokého věku."
Kterého věku byste se chtěli dožít?
Začnu já,když jsem si to vymyslela 😀 :
"Já osobně budu spokojená,když se dožiju 50ky a když ani potom neumřu,nerada bych tu otravovala déle,než do 80tky. 😅
Pak už by mi pomřeli všichni vrstevníci a já bych tu byla jako kůl v plotě". 😅

zanett
29. čer 2009

ahoj dagi 😵 JJ, jsem to ja. Vzpomenu si na tebe pokazde, kdyz mam na sobe bily tricko (protoze si zive pamatuju, jak jsme se spolu v jedne diskuzi bavily o tom, ze nekomu pripada vybeleny pradlo zivotne dulezity a ja jsem rikala, ze mne teda ne a tys mi oponovala tim, ze si neumis predstavit, ze zrovna mne by nevadilo zasedly triko - no melas pravdu, asi by mi ted fakt vadilo a vzpomenu si na to pokazde, kdyz ho peru nebo nosim 😀 ).

Jinak - osobne si nemyslim, ze byt dobrym rodicem je nutne tezsi nez byt uspesnou reditelkou - je to proste jiny. Byt reditelem podniku chce roky tvrde prace, praxe a odrikani a pevne nervy na konkurencni boj (pac reditelem muze byt v podniku jen jeden clovek, kdezto rodicem muze byt temer kdokoliv). Rozhodne nesnizuju pracovni nasazeni rodicu (casto matek) na plny uvazek, ale pokud si chce nekdo vybudovat karieru, je to drina, pot a slzy (beru to podle toho, jak je to v UK, chapu, ze v CR je pracovni postup porad jeste hodne spis o znamostech/ posteli nez o tvrde praci 😝 ). Ja si ted zadnou zavratnou karieru nebuduju (zvolnila jsem), ale i tak mam praci moc rada, chodim tam s usmevem (vetsinou 😀 ), ale diky sve pracovni dobe (od 9.30 do 18.00) si neumim predstavit, ze bych prisla o pul sedme domu a musela se zacit otacet kolem deti. Natoz kdybych si karieru budovala, tak bych se domu dostala nejdriv v 9 vecer, pripadne pracovala doma po vecerech a o vikendech....deti opravdu zaberou hodne casu (teda, krome jineho) a se skutecnou zavratnou karierou se moc skloubit nedaji (i za cenu placenych chuv. Protoze nac si porizovat dite, kdyz ho pak vychovava chuva?).

bora8
29. čer 2009

ahojte kočky, nečítam to celé, lebo na to nemám čas.... ale som matka a pracujem a chcem aby som pôsobila mlado, krásne a upravene..... a ak si našetrím tak pôjdem aj na malý zákrok (rozoberala som to tu na inej diskusii) proste chcem ..... je to jedno, nie za každú cenu, ale tiež nechcem v 35 rokoch pôsobiť ako stará žena.... chcem vyzerať na to ako sa cítim.... a keď sú prostriedky prečo ich nevyužiť??? mám síce dve deti, ale postavu celkom fajn.... mám prácu čo ma baví a svoje deti milujem a vôbec si nemyslím, že by sa to malo oddelovať....

briketa
29. čer 2009

Bora, ja mam 34 a som v lepsej koncicii a citim sa mladsie ako mnoho zien o 10rokov mladsich ;)

bora8
29. čer 2009

briket - veď aj ja.... a som šťastná a spokojná a to je hlavné.....

kubaka
29. čer 2009

zanett - nic ve zlém, ale pokud bys dítě měla, určitě bys názor na to, co je těžší rychle změnila. Zrovna jako dítě může mít každý blbec, tak ho i blbě vychovává, ředitelem se taky stane pitomec a vede pitomě.
Kdybys děti měla, tak bys to neformulovala tak, že "zaberou" čas, ale toužila bys ten čas jim maximálně věnovat a být s nimi dřív než v půl sedmé. Protože je to tvoje dítě, tvoje krev, tvůj uzlík na tobě závislý.
Vypravit a vybavit děti do života je podstatně těžší než být šéfkou. Protože to jen zaměstnání, dítě je součást tvého života.
Byla jsem editorka v časopise, redaktorka na volné noze, takže si umím představit ty mašinérie i zodpovědnost za chod něčeho obrovského, v čem je spousta peněz. Zjistila jsem, že to pro mě není zas tak důležité - touha mít děti byla silnější a potřeba být s nimi a věnovat se jim mnohem uspokojivější. Ovšem mateřstí je také ohromná zodpovědnost, která nikdy nekončí, nikdy nevíš výsledky, je to nekonečná trpělivost, odříkání, pot a slzy - radosti i bezmoc (a přesto musíš zvládnout jakoukoliv situaci a dávat dítěti jistotu a bezpečí), našlapování po tenkém ledě... člověk dělá co umí , co mu velí instinkt a znalosti o psychologii a výchově a doufá, že se výsledky jednou ukáží a že nenadělal moc chyb. . Ale to říkám jako žena, co děti chtěla a vždycky jsme věděla, že se o ně chci starat a neokrádat je o matku. Teď podnikám i na MD a hodlám v tom pokračovat. Našla jsem si způsob, jak být svou paní a i matkou, která neodkládá děti. Ráda pracuju, ale ještě raději mám své děti. Ani bez jednoho bych nemohla být.

Tím chci říct, že srovnáváme a stavíme vedle sebe dvě nesrovnatelné věci. Jestli někdo nechce děti, tak je dobře, že si to tak ujasní. Netuší, o co citově přichází, ale vlastně tu zkušenost nepotřebuje. Kdyby ji potřeboval, mateřský pud by ho převálcoval. . Kdyžbys děti chtěla, takto výlučně by ses na to rozhodně nedívala, nestavěla bys proti sobě dítě a závratnou kariéru. Kdybys je chtěla, měla bys jasno, co je pro tebe přednější. A vůbec bys neváhala. Takže je zbytečné to takto rozebírat a ospravedlňovat či zdůvodňovat.
.
Znám holku, co děti taky absolutně nechce a musím říct, že jak ji znám (studenou,tvrdou a jaksi skrytě nenávistnou sama k sobě) je to dobře - příroda ví, komu dát mateřské instikty. Těch, co výchovu moc nezvládají je i tak dost a dost.

vanja
29. čer 2009

kubaka prečítala som si krásny príspevok od teba teraz teste pred spaním a naozaj si to vystihla. Nejde prirovnávať dve úplne odlišné veci. Človek ktorý kariéru stavia pred rodičovstvom po čase sa z neho stane citovo vypriahnutý človek. A ešte k tej kariére, aj ja som ju robila po prvom dieťati niekoľko rokov, pracovala som ako šéfka v banke, ale stať sa druhýkrát mamou bolo premňa dôležitejšie, ako všetky peniaze a všetko uznanie sveta. A mala som nad sebou nadriadených, a ver mi zanet, riaditeľom sa tiež môže stať hocikto, a nepotrebuje na to ani roky tvrdej práce, odriekania. a to tvoje vyjadreni: citujem (pac reditelem muze byt v podniku jen jeden clovek, kdezto rodicem muze byt temer kdokoliv). no koment.

zanett
29. čer 2009

kubaka - ja jsem se toho chytla proto, ze to dagina zminila prvni, pak uz jsem to jenom rozvedla.

a propos; pro nektere (predevsim bezdetne) je jejich prace temer jako jejich dite - tak moc ji zboznuji. A neni to pouze proto, ze si tim kompenzuji svoji bezdetnost.

Zajimavy je, ze spousta lidi prizna, ze chapou, ze jsou zeny, ktere deti nechteji a bla bla bla, ale kdyz pak pred sebou takovou nejakou maji, tak na ni hledaji, co je s ni spatne a neveri, ze je normalni, kdyz prece podle nich je normalni deti chtit a kdo to ma jinak, tak je divnej 😝 Je holt poznat,ze tohle je ceska (ceskoslovenska) diskuze na ceskoslovenskym serveru, protoze nikde jinde jsem nevidela tak enormni zapaleni pro materstvi (ani na britskych rodicovskych portalech se nesetkam s takovym fanatismem jako tady. Dokonce jsem si minuly tyden na Mumsnet precetla sahodlouhou diskuzi o tom, jak jsou matky v depresi z pece o dite a ze socialni izolace (Nebyly to zadny priserny matky, jen v anonymite ventilovaly to, co by jinak verejne nemohly)....tady na konovi by jim za podobny nazor asi zablokovali pristup 😀 😝 . Kdy uz konecne pochopis, ze pro tebe jsou tvi potomci vsechno, ale nekdo jiny ma jine priority (kazdy rika, ze to udajne chape, ale pak mluvi jak nejvetsi moralista 😝 ).

zanett
29. čer 2009

vanja - to je presne to, o cem pisu: pro tebe jsou tvoje deti vsechno, ale nekdo dalsi dava prednost kariere. A proc ti to tak strasne vadi, ze nechci deti? Proc me musis (stejne jako XY dalsich) poucovat? Vzdyt muj zivot je muj a ne tvuj, tak co je ti do toho, jaky rozhodnuti udelam? Ja nikomu jejich deti taky nerozmlouvam, tak proc me porad nekdo dokola odsuzuje a poucuje o krase a nutnosti materstvi a bla bla bla? 😝 Jak konkretne to tebe ovlivni, ze nebudu mit deti? Nijak! Tak si dej pohov, ja ti taky nemluvim do tvych reprodukcnich planu.... 😀

vanja
29. čer 2009

zanet: ja som si vyjadrila svoj názor, tak ako aj ty svoj, ja ti do toho nerozprávam, len som sa pozastavila nad tou vetou v zátvorke, prepáč ale naozaj no koment
a zmieňovala som sa niekde že by si tie deti mala mať?
tak už nebuď tak vzťahovačná a dovoľ nech si každý vyjadrí svoj názor

frisbee
29. čer 2009

nějak se tady vytratil takt a společenský chování

soanpe
29. čer 2009

zanett
docela mě zaskočil tvůj příspěvek z 19:57 😲 😕

já teda karieru nedělala jako ředitelka atd, ale měla jsem slušně rozběhnutý podnikání
mám zázemí,neživořím atd.
ale k čemu všemu by mi byl majetek, peníze...kdybych to neměla komu nabídnout?
ted mám 7měs.dceru a vím, že to, co jsem vybudovala, tak jsem budovala pro někoho

můžu říct, že teď se nemusím za ničím hnát, být neurotická kvůli nesplněným prac.úkolům atd.
užívám si ten nejkrásnější dar, co můžeš od života dostat 😵 😵 😵

a věř tomu, že ne všichni tento dar od života dostanou.

já za éry svého podnikání jednala s řediteli různých obch. firem a někdy jsem se fakt divila, jak to někdo se svojí inteligencí dotáhnul na tak vysokou funci 😅

matka je psycholog, manažer, hospodyně, účetní,pedagog ....v jedné osobě a smekám před matkami, které se dokáží mimo to ještě vrátit ke své práci.

Třeba to zvládnu taky, ale ted má dcera půl roku a chci si užívat naše společné chvíle
co je krásnější, než vidět, že jsem kus sebe přivedla na svět a předávám mu své vědomosti
raduju se z toho, co jsem ji naučila... a tohle pro mě znamená víc, než uzavření výhodného obchodu 😎

zanet
třeba taky jednou dojdeš to této fáze života
já si ještě před dvěma lety nedovedla představit, že bych byla matkou a pak to přišlo téměř ze dne na den, ta potřeba starat se o někoho, opatrovat ho...

snad pochopíte všechny, co jsem chtěla říct 😉

vanja
29. čer 2009

frisbee: 🙂 😉 🙂 😉 🙂 😉 🙂 😉

frisbee
29. čer 2009

vanja. 😉 😎

soanpe
29. čer 2009

jo a mimochodem
ke spolupráci jsem si vybírala spíš lidi středního věku se zkušenostmi.přece jenom zralá žena působí důvěryhodněji, než 20ti letá slečna s naučenýma frázema ještě ze školy, a když se pracovní debata odkloní od tématu, tak to mladý tele kouká a neví o čem je řeč,nebo se snaží situaci "zachránit" plkáním 😀 😝

kacenqa
29. čer 2009

vanja: a co ak ti, co deti nemaju, lebo nemozu? aj ti su citovo vyprahnuti? a mimochodom, v dnesnej dobe sa rodicom moze stat naozaj ktokolvek - sa pozri, kolko 14rocnych uz veselo sexuje, a teda, ze nie jedna jedina z nich otehotnie...a potom deti maju deti....a tak to aj dopada....

zanett - chapem ta, teda chapem, co ti vadi...niekto ma dieta, niekto tu lasku da svojej macke ci psovi, niekto sa 'ozeni' so svojou pracou a jeho detmi sy vysledky prace (to je pripad mojej tety, ktora po skole odisla cez pol krajiny, lebo tam za tvrdeho socika bola pridelena, a uz tam ostala. nikdy sa nevydala a nema deti, jej praca, hotel, ktory viedla, bol jej zivot, ale nikdy by som si o nej nedovolila tvrdit, ze je citovo vyprahnuta...tak srdecneho cloveka, ako je ona, ochotneho, pomahajuceho....tazko hladat...)

myslim si, ze ak niekto realne zhodnoti, ze sa na to neciti, tak klobuk dole. hlavne, ten clovek je uprimny sam k sebe, nech uz su jeho dovody akekolvek....a ak je o tom presvedceny a vnutorne vyrovnany, tak si vie najst ine ciele v zivote.vy ste to tu trosku postavili do roviny, ze zivot bez deti nie je plnohodnotne prezity zivot...ale tak to nie je...budem sa opakovat, ale co pary, ktore deti nemozu mat? aj tie vedia prezit krasny a plnohodnotny zivot...

je to vsetko o prioritach.....boooooze tie pismenka sa mi uz zlievaju pred ocami...a uz ani nedokazem poriadne formulovat myslienky...tak dobru noc...

susik77
30. čer 2009

Zanett-ja Ta moc nemusim 😎 ale inak Ta uplne chapem 😀
ja som vobec netuzila po detoch, ani som sa s nimi nevedela vobec bavit. Este rok predtym som hovorila mm, ze by mi ani nevadilo, keby sme nemali deti a mohli by sme cestovat, mat karieru a uzivat si 😵
no a potom som neplanovane otehotnela a hormony urobili svoje 😀
Teraz si materstvo uzivam naplno a pride mi, ze moja dcera je to, co ma pre m,na ten najvacsi zmysel na svete a ziadny uspech v kariere to nemoze nahradit.
Mam strasne moc kamaratiek v obore, co este nechcu mat deti, tiez sa snazia postupit v praci, robia to, co ich bavi, cestuju a nedokazu si predstavit ze by mali este teraz deti. Ja si myslim, ze je to tak logicky zariad. v prirode, ze proste zena ako otehotnie tak tie hormony ju ovplyvnia, ze svoje dieta chrani a stara sa o neho. Akle su aj matky, co proste ten cit nemaju...Nastastie ich nie je vela 😎

Co sa tyka kariery v CR- zavisi...Ja mam v praci vacsinou sefky-menezerky zeny, obdivujem ich, paci sa mi, ze su profesionalky, jedna z nich zalozila pobocku firmy v CR, ma uzasny pristup k zakaznikom aj k zamestnancom 😉

Je pravda, ze v zahranici je menezment na vyssej urovni ako v CR, mm hovori, ze vacsina menezerov u nich su skor "samorosty" ale myuslim, ze do buducna sa to bude zlepsovat 😵

susik77
30. čer 2009

Co sa tyka tej soc. izolacie-to tiez zavisi...Ja som v Prahe a vobec si nepripadam izolovana. Je tu dost prilezitoti vypadnut z domu, bud na nej. akciu s malou al. si ju mozem nechat pohlidat a ist niekam sama ked chcem. Mozno je to horsie na malom meste, al. na vesnici...
Pece o dite- to je najtazsie asi prvych 6 mesiacov-to sme boli s mm total grogy-probl. s kojenim, potom koliky, potom jej isli od pol roka zubky a na to zvolna okolo roku nadviazalo obdobie vzdoru 😝 😀
Asi tak od 1.5 roku si to skor uzivam 😉
Je pravda, ze ten prvy polrok ma to tak zdeptavalo, ze som chcela ist tak na pol uvazku do prace 😎

kubaka
30. čer 2009

zanett - přečetla sis, co jsem psala? neodsuzuji nikoho, kdo se rozhodne nemít děti. Pokud se takto rozhodne, je to jedině správně. Pořád lepší, než aby si kvůli okolí pořídili dítě a pak se o něho nestarali. Takže nám je fakt jedno, jestli děti chceš nebo ne. O to vůbec nekráčí. Takže se nemusíš ospravedlňovat. 😉

Jde mi jen o to, aby si nestavěla a nehodnotila dva světy - z nichž o jednom nemáš ani ponětí, protože jsi ho nezažila na vlastní kůži. Kariéra, práce je pomíjivá - dá se naučit, dá se z ní dát výpověď, odjet na dovolenou. S dětmi to tak nejde - takže tvrdit, že být ředitelkou je těžší než být matkou a vypočítávat, co pro závratnou kariéru je potřeba udělat- to pardon. Nejsi matka namáš jak srovnat. Kariéra tě konec konců neobejme kolem krku i za 10 let a nedá ti pusu 😉 Ale to ti nemusí být líto, protože na to nejsi. Z ředitelské sesle tě vykopnou raz dva - děti s tebou budou celý život, je to jediné zázemí a jistota i když tě vyrazí ze všech prací.

Matka je vrcholný manažer v několika oborech - jak píše soanpe. A je to svatá pravda.
S izolovaností to není tak zlé - jsou centra a když žena chce, najde si vyžití - není pes u boudaya to je každého už rozhodnutí.
Takže znovu opakuji, nechceš děti, tvoje právo a je to to správně. ALe neohrnuj nos nad dětmi a mateřstvím jako něčím podřadným, na čem se nemusí makat a dokáže to každý. Mít děti může mít každý plodný - je to přirozenost, ale vychovat z nich slušné lidi už nedokáže úplně každý... Když totiž chci být dobrou matkou a vychovat dobře svoje děti, je to makačka jako blázen... 😝

A neofrňuje se nad svou rodnou zemí - pocházíš z ní 😉

zanett
30. čer 2009

k tem vsem prispevkum vyse nemam co dodat, uz jsem si svoje rekla. Jedine jsem se pozastavila nad kubakou (cituji): 'A neofrňuje se nad svou rodnou zemí - pocházíš z ní ' Tak to je husty 😀 😀 😀 😀 😀 😀 A nechtela bys mi, kubako, treba diktovat muj denni program a potazmo cely muj zivot? 😀 😀 😀 Ja na tvoje 'matkovsky' rady nejsem zvedava, sice ted znim jako pubertak, ale nevyzadany rady me rozesmivaji (nebo lepe; ta naivita tech, kteri si mysli, ze me jejich rady zajimaji). laskave si, kubako, uvedom, ze nejsem tvoje dcera, tak si svoje nesmyslny reci o tom, co muzu a nemuzu, radeji schovej pro nekoho jinyho 😝 Treba pro svoje potomky, tam to asi budes potrebovat 😝 😀 😎

kubaka
30. čer 2009

ano, opravdu zníš jako nezralý puberťák - sorry 😀
Nikdo nedává rady, ale diskutuje a polemizuje a ohrazuje se proti neomalenostem - když tě to nezajímá, nevím, proč sem píšeš? Ani jednou jsem nepoužila slovo můžež - nemůžeš. Jen aby ses neofrňovala.
Ta poslední věta, jako ostatně celá dikce mého příspěvku, je řečnický obrat, kdy používám druhou osobu jednotného čísla.
soanpe napsala, že nestárneme, ale zrajeme a sbíráme zkušenosti, informace a nasázáve moudrost, když teď čtu tvůj poslední příspěvek, rozhodně přitakávám 😎

frisbee
30. čer 2009

zanett ale už toho mám opravdu dost,jestli tě doma nenaučili slušnému chování ke starším osobám,běž si nechat přešít mozek a neobtěžuj tady...tak dehonestující chování...ty ses asi v lepší společnosti nikdy nepohybovala...zvratky

susik77
30. čer 2009

zanett sem chodi preto, aby sa pochvalila, ako si super zije 😀

pepibubu
30. čer 2009

Holky, osobně si myslím že bychom měly poprosit někoho z adminů aby OT smazaly - neb fakt si myslím že "diskuse" s zanett není o stáři 🙂

frisbee
30. čer 2009

já jsem pro

inkinka
30. čer 2009

babenky, nejako ste pri tých deťoch zabudli starnúť 😉
zanett: britskí rodičia nie sú práve najšťastnejší príklad dobrého rodičovstva: ja si neviem predstaviť, že by moje dieťa vychovávala cudzia au pair a učila ho cudzie riekanky a pesničky, lebo ja ho nemám čas naučiť tie naše...

inkinka
30. čer 2009

nechajte zanett nech si píše svoje názory, veď sme v demokracii, každý má právo na svoj názor a my máme právo nečítať ich. Ale stiahla by som svoj odkaz, čo som jej pred chvíľou adresovala, nevšimla som si, že nechce naše matkovské rady, tak sorry, už nimi nebudem mrhať

frisbee
30. čer 2009

pozor,já ji neberu právo na názor,ona porušuje pravidlo nepomlouvej neurážej a diskriminuje skupinu-podle ní by lidé nad 40 neměli vycházet z nor...chová se jak Hitler...ať napíše názor a neurazí poslední větou ženy,které jsou od ní starší...jestli si někdo nevšiml,všechny příspěvky od holek,který na to reagovaly jsou jenom obrana proti urážkám...aby nevznikli pochyby,jsem demokrat,hájím právo každého vyslovit svůj názor,ale kde končí moje svoboda,začíná svoboda jiného člověka...a tady mi chybí elementární slušnost...to je to,co mi vadí...a nemyslím si,že bych její příspěvky chápala špatně...mám IQ 146 😉 ,takže je to opravdu jenom o empatii a umění diskutovat...agresor nemá argumenty,jenom urážky 😎

kubaka
30. čer 2009

klidně nechte příspěvky tam kde jsou, mě to taky neuráží a je zajímavé slyšet, jak lidé přemýšlí a jak se chovají, když se jim něco nezamlouvá. Však když mě bylo 20, taky jsem byla v něčem pěkné jelito. Člověk mění názory a pak se ohlíží sám na sebe zpátky a někdy se musí culit, co byl schopen všechno říct 🙂

pepibubu
30. čer 2009

Dobrá, tak tedy ne mazat, ale už v tom ho**ě netancovat, protože jinak tuhle - jinak veskrze zajímavou - diskuzi zavřou 😉 a ať zanett napíše cokoliv, nereagovat na to..... a v duchu si říkat, co kdo mně přeje jedenkrát, já jemu nastokrát 🙂