Bojíte se stáří nebo ho berete jen jako fázi života?

karot
22. lis 2008

Zajímalo by mě,jestli se na stáří těšíte,nebo je pro Vás spíš noční můrou?
Jak byste ho chtěli prožít/přežít? 😀
Nedávno jsem v TV zahlídla úsloví,které mě trochu povzbudilo:
"Staří je smutné,ale je to zatím jediný způsob,jak se dožít vysokého věku."
Kterého věku byste se chtěli dožít?
Začnu já,když jsem si to vymyslela 😀 :
"Já osobně budu spokojená,když se dožiju 50ky a když ani potom neumřu,nerada bych tu otravovala déle,než do 80tky. 😅
Pak už by mi pomřeli všichni vrstevníci a já bych tu byla jako kůl v plotě". 😅

soanpe
2. črc 2009

zanet
mně jen vadí, že si dost útočná a působíš jako dost rozmazlenej fracek, ale to je možná zkresleno psanou formou komunikace.
ty vidíš jen jednu stranu teto debaty a odsuzuješ něco, co jsi v životě nepoznala.v 26 jsem měla taky jiný zájmy, něž rodění dětí a jejich výchovu 😉
jinak tvůj věk mě dost překvapil 😅

lena13
2. črc 2009

ahoj holky....ja se priznam stari se bojim,ale...je mi 32 a mam krasnou malou holcicku a tim,ze jsem ji mela az ve 30ti tak si myslim,ze jsem s ni nejak omladla nebo holky co jsou stejne stare a deti maji uz 10 nebo 14 let tak uz mi rikaly,jak jsou strasne unavene,ze zestarly ...jinak jsem procitaly diskuzi...zanet...styd se...

zanett
2. črc 2009

soanpe - no to ja doufam, ze psana forma komunikace to zkresluje, jako rozmazlenej fracek si nepripadam, pac uz pres ctyri roky delam 'nahradni maminku' dvema pritelovym detem, ktere s nami bydli ve spolecne domacnosti. Sice to nejsou moje biologicke deti, ale ziju s nima uz temer 5 let a to me teda sakrys obrousilo...to ted vubec nemyslim utocne, jen konstatuju, proste to je denni realita myho zivota...

soanpe
2. črc 2009

zanett
ono je něco jiného,když vychováváš své dítě od narození, než dělat náhradní maminku přítelovejm dětem 😅
jde o to, že jeho děti jsou vychovávany podle představ jejich biolog.rodičů.
ale o tomhle si popovídáme tak za 6-7 let 😉

nevím sice kolik jim je, ale dle věku tvého přítele to vidím na těžkou pubertu a zřejmě asi holku, která je jen o pár let starší, než ony samy, budou brát s rezervou 😉

zajímalo by mě, jak budeš mluvit, až ti bude pře 30 a zatikaj biolog.hodiny a uvědomíš si, že chlap ti může odejít, ale děti tu budou na furt 🙂

já měla v 25-27 letech taky silácký řeči 😀 😉

zanett
3. črc 2009

soanpe - ja jsem to vubec nemyslela zle 😉

sisstin
3. črc 2009

tak u zanett mi představa, že by jí někdy začly tikat hodiny nejde dohromady 😕 😅 ale co,k odříkaného chleba největší krajíc že...já začínám do budoucnosti přemýšlet o druhém, to mi někdo říct před 3rokama, tak se mu vytlemim do ksichtu 😅 😅 😅

soanpe
3. črc 2009

siss 😀 😀 😀 😀

jak jsem pasala, chlap odejde, děti zůstanou 😉
takže kdyby, nedej bože, zkončil vztah s MP, tak nezůstanu sama
jak zanett kdysi dávno psala : On vi, kde ted bude bydlet (v dome, ktery mel byt nas spolecny domov), on vi, s kym bude bydlet (s jeho detmi), ale ja?

zanett
dovolila jsem si citovat tvá slova

janinac
3. črc 2009

Tak o tomhle jsem zatím vůbec nepřemýšlela a až to příjde, tak to budu řešit 😉 Teď mi na stáří nepřijde nic hrozného, pokud si i tuhle "etapu" života člověk umí užít. Jestli nějaký důchod ještě bude, až se mě bude týkat, tak bych si to chtěla užívat jako moji rodiče...cestujou, jezdí do lázní, teď pojedou 2x k moři.... 😵 😵 😵

kubaka
3. črc 2009

soanpe - výstižné postřehy, přesně ze života a ze zkušenosti - Už jsem dál téma zanett nepitvala, aby se zase nečertila, že opět uděluju nevyžádané moudré maminkovské rady 😀 - a že mi jsou teda kapky od nezralého mláděte dost ukradené 😝

sisstin
3. črc 2009

kubaka: tak si to tak neber, mě by taky sralo, kdyby mi někdo říkal, že třeba svůj názor změnim, když zrovna v tuhle dobu jsem si 100% jistá, že ne 😉 ono to fakt pak působí tak, že ten starší chce strašně mentorovat a dávat najevo, že ten mladší o tom ví prd 😉

sisstin
3. črc 2009

ted se to netýká nikoho z vás, já také netuším, proč bych měla mít úctu ke stáří 🤐 starý budeme všichni, není to žádná zásluha 😕 já si vážím lidí, který mi něco dávaj, a je mi fuk, jestli jim je 20nebo 70 😕 spousta starejch lidí jsou jen zapšklý babky a dědkové, který nadaváj na vše a na všechny a nechápu, proč bych k nim měla mít úctu 😕 😅

sisstin
3. črc 2009

pak maj třeba lidi problém, když jim šéfuje mnohem mladší člověk 😕 protože též byli vychovávani v tom, že k starším musí mít vždy mladší respekt, úctu a já nevim co 😕 mluvim z vlastní zkušenosti, taky jsem měla pod sebou pár lidí, co byli o dost starší než já..a už byl problém 😕 jako úcta ano, ale kvůli něčemu, ne jen kvůli tomu, že je někdo starší ročník 😉

kubaka
3. črc 2009

sisstin - souhlasím, věk s respektem nesouvisí. Kdekdo mladší může být větší osobnost, moudřejší, sečtělejší a má v pohodě na to, šéfovat starším. Takový člověk si respekt zjedná přirozeně.
Já si too neberu - mám docela jiné starosti... dnes jsem podruhé vyjela s mým malým novým autíčkem s dětmi a při couvání jsem lehce odřela vedlejší auto 😒 Koukám vlevo a zapomenu čumět doprava. 18 let jsem neřídila, tak se budu muset asi trochu omlátit, než zase přijdu do kondice. Takže jsem byla ráda, že jsem kvílející majitelce dala za odřenou gumu na dveřích 😝 tisícovku a vypadla jsem 😎

martimarti
3. črc 2009

No kubaka 😕 , sledovala jsem tvojí cestu za autíčkem, jak jsi se moc těšila, tak vidím, že už máš za sebou prtvní "ťuk" 😉 , no stejně jsi dobrá, když jsi 18 let neřídila, že nasedneš a jedeš. Já jsem na tom podobně, papíry mám, ale nejezdím, mám z dnešních ulic velký respekt a bála bych se hned po dlouhé pauze nasednout. Jsi dobrá, fakt 😉

PS. A už dávej bacha, ať si miláčka moc neotlučeš 😉 /tím myslím pandičku 😉 /

martimarti
3. črc 2009

Ale aby to nebylo mimo téma, tak moje babička si papíry udělala po padesátce a přestala jezdit loni /úplně se to bojím napsat - v 84 letech 😀 /. Velice vitální sebevědomá dáma, ale je fakt, že v tomto věku už jezdila naučené stejné trasy tj. hřbitov, nákupní středisko, doktoři, chaty a chalupy synů 😀

sisstin
3. črc 2009

holky, v tomhle vás fakt obdivuju...já se bojim i jako spolujezdec, nerada jezdim..natož jako řidič 😲 u mě to vůbec nepřichází v úvahu, pro mě je auto úplně nepodstatná věc, já ho nikdy na nic nepotřebovala 😕

soanpe
3. črc 2009

kubaka,já začínala peugeotu 106,lítalo to jako čert za 3,5l nafty, ale se Sofi bych do toho už nesedla.Mám bytelný auto. je pravda,že jezdím denně, takže mi to ani nepřijde

frisbee
4. črc 2009

auto musí být 🙂 baba bez auta je jak baba v Arábii 😀 😀 😀 ...my jsme s naší mladou projezdily celou Evropu 😎 ...jezdíme jak chlapi 😀 ...tady u nás to bez auta bohužel nejde,i na nákupy i do práce musí lidi jezdit-není spojení 😠 .

kubaka
4. črc 2009

soanpe - to já jsem a dlouho budu jen sváteční řidič - na zahrádku, na nákup. Už mě nebavilo všechno tahat v rukách - sekačku, kočár, sklizěň.
Obdivuji ty, kteří se dokáží proplétat centrem města (v mém případě Prahy) - to je moje noční můra. Do města jedině tramvají. Bez nervů a kolon. 😎 Ty tři čtyři kilometru na zahrádku jedu 40km/h - všichni mě hned předjížděli, ale mám dvě děti v zadu a mrňavou Pandu bez deformačních zón, takže raději jedu jako rychlošnek.
To jsme teda mimo téma - ovšem taky je to o vitalitě 😀 taková martimari babi čiperka co řídí ještě 84 má můj ohromný obdiv. 🙂

moudrykonik
4. črc 2009

Líbí se mi když se někdo umí smířit se stářím, žije, neřeší to , umí se dál smát a není zatrpklý. bojím se , že já tohle umět nebudu. Budu se spíš stranit, stydět se za svoje zchátralé tělo. Zajímavý je jak někdo má mladý myšlení i ve vysokým věku. Já měl takovou babičku. Byla super. Byla s ní sranda , myslelo jí to , ohromnej nadhled... Ach jo stýská se mi

sayast
4. črc 2009

necetla jsem diskuzi, ale ja mam treba panickou hruzu ze stari,umirani, smrti 😔
Pracovala jsem pred tehu jako zdravotni sestra,par lidi jsem uz umirat videla a mam z toho deprese uz ted. a to mam doufam casu dost,je mi 23 let.
nebojim se jak budu vypadat,ale ze budu nemohouci, nebudu se moct sama najist,utrit zadek, ze budu umirat v nemocnici ☹ a ze to boli 😔

inkinka
5. črc 2009

sayast stretla si sa so starobou v jej najsmutnejšej podobe, mne takto pomaly odchádzal dedečko. Kto zažil niečo také, chápe starobu takto, vrásky sú nepodstatné, povedala si to tak, ako to aj ja chápem

carys
5. črc 2009

ahoj holky,koukám ve většině jste tu všechny velmi mladé,tak vám odpovím z pohledu starší ženy.Je mi 40 let a i když moje tělo stárne,duše je pořád mladá.Divný,ale pravdivý 😀 Kdosi tu psal,že by mu stačilo dožít se 50 let.Ježiš holka jen to ne 😀 to mi bude za deset let.A to není zase tak dlouhá doba. 😀 Pravdou je,že člověk,at mu je 70 nebo 90 coby ležák je věc smutná a nikdo z nás by se toho nechtěl dožít.No mnoho z nás se toho bohužel dožije.Jenže mládí bere tento stav člověka dost blbě.Chci říct,že jsem viděla jak se sestry chovaly hrubě ke dvěma stařenkám se kterýma jsem ležela na pokoji v nemocnici.A viděla jsem smutek a beznaděj v očích obou babiček.Snažila jsem se jim tam pomoct a taky jsem o tomto chování personálu informovala primáře.Myslím si,že pokud se samy začneme chovat hezky ke starým lidem,budou se pak chovat líp i k nám mladí v našem stáří. 😉 Osobně bych se chtěla dožít tak 85 let.Vidět svá vnoučata a především vychovat děti.A taky si vemte,že dnešní žena v 50 letech je šmrncovní,pěkná ženská,kdežto před 50 lety to byla stařena s šátkem na hlavě 😀

bambi09
5. črc 2009

carys,hovoríš mi zo srdca,tiež má kúsok pred 40-kou a necítim sa absolútne stará 🙂 🙂
a teším sa na ďalšie roky ,ktoré mám dúfam pred sebou,telo starne,ale duša nie 🙂 😉 😉 skôr naopak,kým som bola mladšia,brala som život inak a nehovoriac o tom,že keď som mala 16,tak som mala pocit,že v 30-ke už budem neskutočne staráááááá 😀 😀 😀
a k tomu správaniu k starým ľuďom,to je dané aj výchovou,ja si starých ľudí vážim a obdivujem ich krásne vrásky,za ktorými je skrytý ich život,trápenia,radosti,"vyžehlené" 60-ky nemusím,mne sa páčia vráskavé babičky a deduškovia 🙂 ale napr.naši bývalí susedia,starí boli nechutní,bezohľadní,arogantní,robili nám stále zle,takže takých starých ja nemusím a vyhýbam sa im 😒 😒
ale asi platí,že zatrpknutý mladý človek sa premení na zatrpknutého starého človeka,to záleží na každom,aký bude,keď bude starý 🙂 😉 aj keď choroby môžu zmeniť aj pozitívneho človeka ☹
a čo sa smrti týka,nebojím sa jej,len mi bude ľúto,že už nebudem môcť byť s mojimi deťmi a s tými,ktorých milujem ☹ ,viac sa desím toho,až tu moja mama raz nebude,ako sa s tým vyovnám,prajem jej ešte dlhý život,aj keď ho nemá ľahký ani dobrý ☹

frisbee
5. črc 2009

carys 😀 😀 😀 😀 omyl mně bude po prázdninách 46 😀 😀 😀

kubaka
5. črc 2009

carys - mě právě bylo taky 40 a souhlasím. Žiju jako nikdy předtím, mám dvouletého mrňouse. Myslet jen na povrch těla je malicherné a prchavé. Já mám pocit, že nestárnu, jen zraju a jdu pořád dopředu, ne dolů, pořád se něco učím, dozvídám, vím toho víc a takhle to bude předpokládám pokračovat. Protože chci vědět a poznávat, takže ten proces skončí až smrtí. Martimari psala, jak její babi řídila ještě v 84 letech. To je úžasná vitalita. Když si totiž někdo bude chtít hrát na starce, tak se jím fakt stane. Mám známou, je jí 60, jezdí s vnukem do Legolandu , vleze na všechny atrakce a chodí si zajezdit na bruslích, v zimě na běžky. To je pane jo stárnutí 😅

je zbytečné mít fobie ze smrti - teď žijeme, a naší povinností je prožít život na plno a s elánem. Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl... pravil pan Werich. 🙂

carys
5. črc 2009

Kubaka nemám co dodat. 😉 🙂

johanda
5. črc 2009

Já to trochu odlehčím🙂) a budu se věnovat prchavému problému vzhledu 🙂. Mám něco po 30 a začíná mě lehce znervózňovat prodlužující se doba, kterou ksichtík a tělo vůbec potřebují na návrat do optimálního stavu. Kruhy pod očima už nezmizí bez reptání do dvou dnů, naopak - mají tendenci prohloubit se ve vaky, invazi šedin nelze zastavit jejich prostým vytrháním, ta hnusná vráska na čele se taky objevuje i mimo údobí špatné nálady. Břuch dostal po porodech též zabrat a aby vypadal ploše nejen v leže a nepatřičně neblembal, musím mu věnovat pozornost, kterou dříve nevyžadoval. Šmarjá a tuhle jsem si všimla, že se mi na lýtků asi vyrábí malý varix:( Prostě - jako ženská, která vypadala dobře a nemusela se o vzhled absolutně starat (až na nějakou tu kosmetiku, sem tam kadeřnici a lehké šmrncnutí řasenkou a leskem na rty) zjišťuju, že tohle období už asi, sakra, skončilo 😅 😝 😀.

dioliana1
5. črc 2009

No dnes mi jedna kamoška povedala že vyzerám mladšie ako moja o 2,5 roka mladšia sestra, takže ked mám za sebou 39 a pred sebou 40 tak mi to padlo celkom dobre... 🙂

kubaka
5. črc 2009

Šmarjá - jasně že skončilo 😀 co bysme taky chtěly ve 40, že? Ale to je prostě normální. Já jsem třeba už úplně šedivá, musím se barvit hennou , na nohou viditelné žíly a parádně popraskané žilky - k tomu jsem měla vždycky sklon a moji předci měli nohy samou bouličku, takže dědičné. A pytlíky pod očima mám odjakživa, jsou mojí součástí.
Ale manželovi se moje masíčka na břuchu i na zádi děsně líbí a vzrušují ho - má mě prý za co chytit. No přeci bych mu nemohla udělat to, že bych si je zhubla, že - stejně mi to nejde 😀
mě se nebaví dlouho líčit a děsně nesnáším odličování. takže se někdy ani nelíčím. Objevila jsem tuhle ale kosmetiku od Cliniqu - tekuté stíny a řasenku, které se dají úplně lehce omýt vodou 😅 To je opravdu paráda, kdo je nezná: promnu oči a je odlíčeno, bez šmouh a rozpatlání. Občas se přejedu i pleťovou vodou taky od Cliniqu - dělá mi dobře, pač je mastná a já mám suchou pleť, ale před zrcadlem trávím delší dobu (asi 15minut) jen když jdu na nějakou večerní akci - což zas tak moc nehrozí.
Taky se chci líbit - jako každá ženská, to je normoš, ale nehroutím se z vrásek - nějak ani žádné nemám, ty mimické jsou přirozené 😵 Přijde mi fajn, že je na mě vidět, že dlouho courám po tomhle světe... Nějak si asi připadám hezká od přírody, a věk v tom nehraje roli. Že bych měla takové štěstí? 😉 😀 😝 😅 hi hi hi
Dobrou 😵