BW 04/11

babyblue2
4. srp 2011

Tak jsem se rozhodla založit novou diskuzi ze staré...strašně se mi po vás holky stýská a chci si s vámi povídat i nadále,jen bez nadávek,osočování a těch dalších nepříjemností...tak snad to vyjde a my opět "sejdeme" 😉

babyblue2
autor
24. zář 2011

Ahoj holky,
dnešní noc byla lepší...Karolína spala u mě...večer měla pořád horečku,tak jsem jí na noc dala čípek a bylo dobře a teď už je zase veselá a teplota spadla..má sice 37,5st.,ale má se odečítat půl stupně,když se to měří v zadečku,tak jsem docela klidná.Ale kašle jak starý tuberák 😀

@lentilkaj Je to smutné,co se občas stává maminkách...nedávno jsme se bavily s kamarádkou o jedné její známé,které miminko zemřelo v bříšku v osmém měsíce a ona ho musela porodit...vlastně něco podobného se stalo imé kolegyni v šestém měsíci..je to hrozné.Ale určitě se z toho dostane,nejlepší je to nechat osudu.Jak říká moje máma.děti si vybírají sami své rodiče 🙂 Jo o té metodě s tím strkáním zeleniny do ruky jsem slyšela a vlastně i na to konto jsem začala Karolíně dávat kousky ovoce a zeleniny do ruky jen tak :o)A jí se to líbí,aspoň ochutná chuť,ale ještě nic nezbaštila,jen to cumlala a když ji to přestalo bavit,tak to odhodila.

Ad. parní hrnec...já si kdysi dávno koupila na Aukru Tefal a vařila v něm docela hodně,hlavně brambory,ale i maso mi v tom moc chutnalo a zeleninka.Pak nějak upadl v zapomění a teď ho sem tam vytáhnu na kynuté knedlíky.Od potenciální tchýně jsme dostali pár hrnců Zepter a mezi nimi i taky takový ten dírovaný a tohle si nemlžu vynachválit...dole se dusí maso,nahoře se dělají brambory v páře..paráda 🙂 A navíc ty brambory chytnou chut toho masa a ani je nemusím solit.Takže jsem spokojená a hlavně to ušetří čas...ale pařáček chystám znovu vytáhnou na příkrmy :o)
@veverik_ My si pozor nedáváme...jsem říkala,že to nechám osudu.Jestli má být druhé,tak bude,ale vzhledem k tomu,že jsem dostala menzes,tak se trochu bojím,aby to nebylo moc brzo 🙂 Beatka je teda pěkný baštílek :o)) No když se začnou hýbat,tak se není čemu divit,že je pořád hlad :o))
@ireeena S odpadkama jsme na tom všechny stejně..někdy se divím,kde se to pořád bere a nálety mušek zažíváme taky...a taky zase bojuju s potravinovými moly..hajzlíci jedni,už jsem j jednou vypudila a po dvou měsících jsou tady znovu...sakra...

Tak hezký víkend a ať se choroby vyhýbají obloukem 😉

lentilkaj
24. zář 2011

Janko,
já se právě těch kousků bojím, na tohle jsem strašpytel. O té síťce jsem taky slyšela.

Babyblue,
též jsem měla doma potravinové moly, teď jsem koupila nějaký feromonový přípravek, tak uvidíme jestli se nějaký chytne...Dobře, že se Káje spalo lépe!
Hrnce Zepter jsou kvalitní (a taky podle toho stojí)...nemám žádný a asi v brzké době mít nebudu ☹ .
Ale dostala jsem od Ježíška minulý rok nějaké od WF co byly v akci v Intersparu za body+doplatek a ty jsou taky dobrý. A já předtím kupovala nějaké od Tescomy, samostatné ne v sadě a 1 mě vyšel asi na 1000,-má docela vysoké to dno nekolikavrstvé tak ty jsou taky kvalitní. Asi ne jako od Zepteru, ale na ty fakt nemám.

Tak já jdu přebalit, malá tu měla vedle mě v lehátku bublaninu, tak jdu dát čistou plenku 😀
Mějte se krásně!

babyblue2
autor
24. zář 2011

@lentilkaj No já na bych na hrnce taky nikdy neměla,ani nevím kolik stojí,ale "tchýbě" to kdysi prodívala,takže má zásoby a postupně všechny své děti zásobuje :o)) a nejenom nádobím.A jak jsem byla kdysi proti tomu skeptická a nevěřila tomu,tak musím uznat,že je to fakt dobrý,ale zaplatí si to člověk.Ale věřím,že existují stejně kvalitní a levnější věci.....o síťkách jsem neslyšela,ale kouknu se na to.Ne že bych tomu nějak propadla,ale podívat se na to můžu.Taky bych se bála,že se začne dusit,proto jsem jí dala velký kousek,který by do pusy nenacpala,ale stejně opatrnosti není nikdy dost :o)

ireeena
24. zář 2011

Pěkné odpo,holky,
Juli chvíli spí,manžel šel něco koupit a já si po dopoledním maratonu udělala kofčo a dočetla jsem vás 😉 Je supe, že tu takhle jsme, baby 😀

s mixováním - já nemixuju,mačkám vidličkou, co to jde...takže malé koušíčky tam občas jsou. Jsem totiž slyšela, že mimča pak nechtějí ty kousky, jak jsou zvyklé jen na kaše...ale to je stejně u každého jiné. Asi jako s tím přechodem na lahvičku - Lentilko, jak ses ptala...nekojím asi 2 a půl týdne. dala jsem Juli 2 krát na večer lahev a ona pak začal u kojení bulet, tak se sama odstavila tak rychle, že jsem to já těžce nesla, i když jsem to tak chtěla 🙂 Ale už jsem ok - ona má lahvičku a já dobrý pocit, že nemá hlad a jsem víc v pohodě.

Parn hrnec - holky, musí se přiznat, že jsem o tom ani neuvažovala..na mě je to moc zdravé 😲 Ale prý to je dobrá věc. Mě se spíš líbil něco jako friťík od Tefalu teď nový...my máme takový multifunkční hrnec od tefalu jako svatební dar - smažit,fritovat, dusit... Ale v tom novém jsou uděla hranolky jen s 1 lžící oleje a to se mi fakt líbí. Jenže zatím je dost drahý, tak čekám a doufám, že to časem zlevní.

S tou zeleninkou do ruky - to je dobrý nápad! 😉 Ale to asi fakt spíš na ocucávání.ne? Nebo jako mrkve dáváte už vařenou do ruky? Já myslela třeba kus syrový, ať si to žužlá.
O té síťce jsem vůbec neslyšela,to je ale vynález!

Lentilko, určitě bych taky tu kaši poprvé zkusila jindy než na večer - ať máš klid, že jí to nic neudělá - to rozhodně. jsem zvědavá, jak ti pak bude spinkat,až ji dáš na noc. Některý prcky to zasytí, ale jiný ne a nebo jak píšeš prostě chtějí kontakt - i když co pak ty, co nejsou kojený a dostávají lahvičku...?

U nás jsou zítra trhy, tak se asi půjdeme podívat. Holky sranda včera večer mi volala kamarádka - prý že chce popřát dobrou noc a posílá Juli milion pusinek🙂 Mi to bylo divný a po chvilce mi bylo jasno - orý měli v práci oslavu a manže je na ní teď naprdlej...počítala jsem do 5 skleniček vína a pak už neví,kolik jich bylo. Tak byla roztomilá 😀 😀

Lentiko, té kamarádky je mi líto ☹ ☹ Neumím si představit, že by se mi něco takovýho stalo...

veverik_
24. zář 2011

@babyblue2 Kdyby to záleželo na mě tak si taky nedáváme pozor 🙂
Já jsem to dostala už podruhé. Těšila jsem se, že jak budu kojit, tak to mít nebudu a ono houby 😝

@ireeena Ten hrnec na hranolky od Tefalu máme. A je to super. Dělám v něm i maso. Takže určitě doporučuju 🙂
Já jsem o parním hrnci taky moc neuvažovala. Vživotě jsem v páře nevařila. Ale manžel mě tenkrát přesvědčil jaká to je určitě skvělá a zdravá věc. A proto nám leží ve skříni 🙂)

Dneska jsem koupila mrkvičku a od zitřka už začnu vařit 🙂
Dneska Beatka spořádala celou skleničku špenátu s bramborem a opět se rozčilovala, že jsem moc pomalá. Myslím, že tohle nebude dítko, které by mělo problém s jídlem 😉

Holky já jsem se dívala, že jsou i nějaké sušenky od NESTLÉ pro děti od 6.měsíců. Nezkoušely už jste je některá?

babyblue2
autor
24. zář 2011

@veverik_ Joo,tak to jsem si taky říkala,že když budu kojit,tak jsem za vodu a prd prd.S tím hrncem od Tefalu...ségra ho taky dostala,ale ta na něj teda moc chvalozpěvy nepěje....prý se tam ty hranolky rozmašírujou,jak se tam točí ta metlička..ale já o tom vím houbeles.Ale moc jsem si ho přála 🙂 Ty sušenky-byli jsme na jedné oslavě a tam je jedna známá měla a dávala jednu Káju,ale ona chuděra nevěděla co s tím,tak to jenom držela a pak ji sežral můj chlap,tak ani nevím,jak chutnala.Ani nevím,co obsahují,asi by to chtělo kouknout,ale osobně asi s podáním lepku chvíli počkám (pokud teda lepek obsahují)
@ireeena a ty tu krvičku uvaříš ve vodě a potom rozmačkáš?

jankadudova
24. zář 2011

Ty susenky davejte az po zavedeni prikrmu. Je to jedna z moznosti jak zacit s lepkem. Jsou dobre rozpustne treba do presnidavky s ovocem🙂

veverik_
25. zář 2011

@babyblue2 Já jsem s ním moc spokojená. Ale mražené hranolky jsme v něm ještě nedělala. Dělám spíš něco jako americké brambory a ty jsou výborné. I maso na kousky v něm dělám.

Holky musím se pochlubit, že jsem dneska udělala první domácí mrkvičku s bramborem. Udělala jsem i na zitra, takže prozatím dávám sbohem skleničkám, uvidíme na jak dlouho 😀
Koupila jsem dneska i KUSKUS, tak zitra ho do toho přidám

Mám dotaz, Vy co už přikrmujete déle. Kdy jste zařadili ovoce? A je dobré začít třeba jablkem? Přijde mi, že je kyselé. Tak jestli ho třeba smíchat s mrkví, nebo první radši samotné 😝

ireeena
25. zář 2011

Veveriku, dáš malé kuskus? To mě nenapadlo...to je zajímavý. Poptám se Mudr. 😉

Jinak mě to domací vaření nepřijde hrozný...když se to vaří, udělá se toho víc, a pak se to zamrazí,takže je to pak taky rychlovka 😉

Doktroka mi říkala, že až bude mít Juli 14 dnů zelinku a zvykne si, můžu začít dávat i ovoce... A začnu asi jablkem nebo hruškou (prý je skoro nealergenní)...četla jsem, že to taky v knihách s recepty pro prcky rozvařujou, tak to tak asi vyzkouším a když se koupí nějaké sladčí jablíčko,mělo by jim to chutnat.

Ty sušenky chci pak taky vyzkoušet, ale zatím ne...taky jí ještě není půl rok a zeptám se na ně doktorky, až tam půjdeme.

Babyblue - jojo,normálka to uvařím ve vodě..stejně jsem to udělala i s bramborou a brokolicí...a pak to hodně rozmačkám. Juli je s tím v pohodě, nevadí jí to takhle. Když tam zbyde nějak větší,tak jí ho buď nenaberu nebo ho vytlačí jazýčkem ven 😉 a když se mi to zdá moc suchý, tak jí tam přileju trochu vodičku,aby se jí to líp polykalo.

POzítří přijedou naši, tak už se na ně těším 😉 Holky včera jsme byli grilovat večer zase a bylo to supr, užila jsem si, že můžu zase pít...jen mi nedošlo, že hrneček a sklenička na víno nemají stejný obsah 😀 😀
Dneska jsem byli na té Michelské pouti u nás a úplně jsem zapomněla, že tam bude Děda Mládek ilegal band - jsou bomba!!! Tak jsem z toho měla radost a měli jsme pěkné odpo.

Pak jsem potkali manželovi kolegyni, která čeká 2 mimčo a termín má už každým dnem, tak jsem si zavzpomínala, jaký to bylo mít bříško a jak byla malinkatá,kdžy se narodila...jeeee, to je stejně krásný prostě - těhotenství a malinkatý mimís 🙂

Jsou hotová,dámy....dobrou a zas zítra 😉

lentilkaj
26. zář 2011

Ireeenko,
super jak už hezky Julince vaříš! Já tedy stále setrvávám u toho kojení, myslím, že to Simče zatím stačí, ale pokukuje už taky co baštíme my, tak se docela těším až začnu vařit zeleninku...

Včera jsem udělala první obj. dárečků-v e-shopu Levnéučebnice.cz. Dvoje pohádky pro Danulku, jednu knížku o vaření pro děti pro mne a jedny pohádky pro kamarádčina chlapečka 🙂 .
O víkendu se mi ozvala paní z Mimibazaru, že bohužel objednávka H&M z Anglie nedopadla kvůli dopravci, tak mi pošle zpět peníze. No co se dá dělat, těšila jsem se - Danča taky nejvíc na kombinézu a tak to musím posehnat jinde.
Jo a včerejší výročí bylo fajn, žádná oslava ani jsme nešli na jídlo do restaurace, ale užili jsme si hezký den pospolu celá rodinka.

Přečetla jsem si hodně zajímavé čtení plné podložených informací o očkování, průběhu infekčních nemocí, jak je důležitá horečka a co dělat, když jsou reakce na očkování.
Pokud by jste některá chtěla můžete se podívat a přečíst. Je to tedy silné kafe, jak říkám ale rozhodně je to dobré vědět, většina z vás má první dítko - rozjeté očkování ale třeba budete rády za rozšíření obzoru o tomto tématu kvůli plánování dalšího miminka.
http://martyndk.blog.cz/rubrika/ockovani
Myslím, že jsem toho hodně pokonila při Danulce, ta reakce měla a Dr. vždy nad tím mávla rukou. Moje současná dětská lékařka - tedy holek je opatrnější a jsem za to moc ráda.
Zajímavé je o horečce, proč by se neměla srážet Paralenem, nebo Ibuprofenem to mě taky hodně překvapilo ale dává mi to smysl.
NO to jen kdyby jste neměly co dělat po večerech 😀 .
Verunko, co Kája, už to má s virozkou lepší?

Simča dnes spala ráno 1,5hodinky, pak dlouho nic a až teď usnula zase venku v kočárku. Pořád brousí ty dásně něčím, asi jí ty dásně svědí čím dál víc. Koupím homeopatika Chamomillu a asi jí je při větší mrzutosti dám.

Přeji krásný nový týden, má se udržet to počasí tak si ho užívejte dokud je 😉

babyblue2
autor
26. zář 2011

S ovocem osobně neporadím..ale v knihách píšou,že můžeš dát dušenou nebo s mrkvičkou,jak píše Ireenka

@ireeena díky za odpověď...to je fajn,že jste si hezky užili víkend :o) Popravdě se taky těším až si budu moct dát trochu do hlavy....ne že bych si sem tam nedala sklenku vína nebo pivo,ale většinou po večerním kojení,kdy vím,že se bude papat až ve dvě.Já taky občas vzpomínám jaké to bylo s bříškem 🙂 Bylo to moc fajn.

My máme malý problém ☹ Karolínka si na mě nějak moc zvykla.....když večer pláče před spaním,a chlap za ní přišel,tak dostala takový záchvat,že jsem koukala a když jsem k ní přišla já,tak se uklidnila a to se opakovala několikrát.Takže mám asi konec s nočním posezením s kolegy,protože kdyby se vzbudila,tak ji chlap neutiší 🙂 Snad to brzy přejde...říkala jsem mu,že ji bude uspávat on,ale ono tak nějak není kdy.Ale ubdeme to muset odbourat...

A ještě mám dotaz-nemáte některá nějakou radu na kašel?Karolína je zahleněná,ale neumí to vykašlat

babyblue2
autor
26. zář 2011

@lentilkaj Už je to lepší..horečka zmizela,ale v pátek večer jsem jí už musela dát čípek,protože byla v horečce celý den a bála jsem se,aby nedostala křeče.A ráno s eprobudila a ani teplotu neměla,ale z nosu jí teče a je zahleněná,bobiš.Takový usmrkánek můj malý 🙂

A vypadá to,že je na dobré cestě k přetáčení z bříška na záda,už si tam dá ruku správně,jenom tou nožkou se neodrazí,ale aspoň si odpočine....jinak pořád couvá a poslední dva dny si "stoupá" do kliku.To ji obdivuju,protože to musí docela náročné (aspoň pro mě určitě 😀 😀 )

Jo a ještě vám musím napsat,jak jsem se pobavila....když jsme byli v pátek u Dr. tak jí i rovnou sestra zvážila a změřila k půlroční prohlídce a doma jsem se potom dívala,co tam napsala doktor a bylo tam "Velká,zdravá" ..no dostala jsem záchvat smíchu.Paní doktorka tam vždykc píš "Zdravý kojenec" a tohle mě dostalo :o)))))))

Tak hezký den

raduzka2011
27. zář 2011

Tak opet zdravim, po delsi dobe. Damianek spinka po plavani, tak tu mam sice dost prace a smam bych si taky schrupla, ale neda mi to abych zas nenapsala par radku. Ctu Vas teda poctive, ale samozrejme, ze si vse nepamatuji. Vim, ze tady psala volantka, ze cuketa byla "strasna", ale teda ja jsem ji riskla ve "sklenicce", je tam jeste s mrkvi, tak snad to dame, ale budu se strachovat. Dam vedet az ji vyzkousime. Ted jsme meli mrkev s kukurici a dobry. je zajimave, jak od stejnych znacek maji vsude neco jineho, to aby clovek prolejzal obchody, doslova.
Manzel uz zas chodi do prace, samozrejme z nasich planu jezdit po pribuznych seslo, bylo toho na me moc, jeste s tema dopolednima aktivitama, takze jsme odpocivali:D.
Byli jsme se teda alespon podivat v nemecku a nakoupili jsem nejake sklenicky tam. Stali do 1 EUR a je toho dvakrat vic nez za stejnou cenu jako u nas, tak jen uvidime, jestli mu to bude chutnat. Vzala jsem ruzne druhy od ruznych firem, tak uvidime.
Dnes mi prislo, zas nejaka Prvni kase od Nestle...vsak rikam, registrovala jsem se vsude mozne a ted cubrnim, co mi to chodi, ale je to prijemne, protoze clovek zkusi a nemusi kupovat hned celou krabici, kdyz by to treba Damik nejedl.
Dnes ma Damianek svatek, tak dostal darecky, akorat z toho poradne jeste nic nema:D...sice kouka, ze dostal neco noveho, ale nechape proc.
Vyuzili jste nektera tu slevu na Pampers? Ja teda ano, mam zas zasobu, ja je pouzivam, zekze to bylo prijemne, ze clovek vi, ze hned neco usetri. Uz jsem je i zkousela, takze dodelame trojky a pujdem krasne na 4.
V sobotu mame foceni maleho,prijede zas nas "uzasny" fotograf...musi se ten pulrok, co mel Damik v nedeli zvecnit :D.

Koukam, ze dost trapi nachlazeni, ja doufam, ze se nam to vyhne, taky se bojim, kdyz ted chodime plavat. Co se tyce menstruace, tak doufam, ze to u me jeste dlouho vydrzi byt bez. Sice jsem mela uz dvakrat bolesti v podbrisku, ze jsem si rikala a je to tady, ale zatim nic, tak snad to jeste nejakou dobu vydrzi.
@lentilkaj to ockovani si prectu az budem po...ja pak moc plasim, ted jdeme na ockovani ve ctvrtek a doufam, ze to bude taky OK, mam z toho samozrejme vzdy hruzu, ale jak rikam ja...Nevedomost je sladka!!! Jinak taky uz nakupujem na vanoce,teda pro Damika, jinak ostatni zas odbydeme tyden pred vanoci jak se znam.

Dnesni noc byla zvlastni, nevim jestli se prdolovi neco spatneho zdalo ale od 1 do 3 do rana my spal v naruci. Jakmile jsem ho dala do postylky a nebo i k sobe do postele, tak v tu ranu zacal brecet, takze jsem se vystlala, aby se popr. nic nestalo (myslim tim nejake pady) a spalo se (no ja jsem toho moc nenaspala), pak chtel ve tri prso, tak jsem mu ho dala,usnul a pri prendani do postylky pokracoval do sesti, tak nevim co to bylo...mate s tim nekdo nejakou zkusenost?

Dneska odpoledne mam jeste nejake zarizovani, tak se opravdu ani nezastavim. Ja se teda nezastavim uz asi do duchodu, at svatek, sobota nedele, stale vstavame stejne...jeste si neda rici, ze muzeme o vikendu spat dele, ze mame volno :D

No pokracujeme stale v prikrmech (kuskus jsme teda jeste nezkouseli) a stale opatrne,jsme ted cca mesic na zelenine. A s to vareni taky nejak ubylo, tim jak stale nekde litame, tak jsem rada, ze si stihnu uvarit ja. Zkusim uvarit neco vic a zamrazit to do tech tvoritek na led..a uvidime, jak mu to bude smakovat.
Budu pokracovat asi kasi, ale jeste musim nejak popremyslet jestli ji budeme davat rano nebo vecer. S tim, ze by se po ni vecer nasytil, tomu neverim...proste si v noci potrebuje podudat.

Dnes je krasne, tak take uzivejte,dokud to jde.

ireeena
27. zář 2011

Tak holky, už je to i u nás - Juli nastydla,kýchá, teče ji z nosíku a občas si pokašle(ale to skoro ne). Babyblue, nedá se jim na to něco šikovnýho pořídit, viď? Kdyby byla větší dostane čaj s citronem a medem,ale to c takhle malým prckem. Chytla to asi od manžela, který to měl zase od svojí kolegyně v práci. Hlavně aby se jí to nějak nerozjelo a zůstalo jen u té rýmy.

Babyblue - poznámka doktorky fakt dobrá 😉

Joo Raduz, Juli je to samý...teda nepotřebuje prso, ale prostě chce v noci papat. Doufám, že ji to brzo už přejde, ale nevím, nevím 🙂 Může mít kaši nebo mlíko, je to fuk 😉
Co mohlo tomu damiánkovi být ☹ Třeba se mu něco špatného zdálo,nebo se bál a prostě chtěl být u maminky....

Dneska přijeli naši, tak jsem jen nakoukla a chtěla jsem napsat, že to Juli taky zchytala jako Kája - teda zatím naštěstí míň...

Zítra večer juknu a budu reagovat víc, teď už jdu na kutě. Dobrou a klidnou noc všem!!!

raduzka2011
28. zář 2011

Ahoj holky,
vsak to rikam, svatek nesvatek, uz hodinu zas strasime a manzilek si pekne vychrupuje :(. Damik je nezmar! Dnesni noc, docela v pohode,zadne spani na rukou, ale budil se a musela jsem znova uspavat, ale kojeni zustalo 2* za noc...tak nevim jestli na nej pusobi nejak mesic nebo jestli je nejaka zmena tlaku, nevim.

@jankadudova jj, super napad. Ale stejne s tim lepkem clovek nikdy nevi. Nekde se clovek docte "zacnete co nejdrive" a nekde zas az po jednom roce zivota"...asi to vezmu zlatou stredni cestou. Hlavni je, ze kdyz se ta alergie na lepek objevi, tak se s tim alespon da delat neco drive.
O sitce jsem v zivote neslysela, ale vim, ze jedna holka to davala do nejakeho platynka...ale fakt skoro vse i treba chleba atd, vzdy dala do platynka a nechala to malou cumlat, ale uz snad od druheho mesice...tak nevim, ale v zivote jsem to na vlastni oci nevidela.

@ireeena Ja teda zadny fritovaci hrnec nemam ani ten od tefalu. Ja delam hranolky zasadne v troube bez oleje, mame je tak nejradsi :D

Parní hrnec,musí být super věc, ale do té naší minikuchyně už asi nic nenarvu :(, ale treba něco taky takového pořídím, ale teda nevím jestli bych v tom uměla vařit. Když bude čas, tak zkusím pokoukat. Já jsem ráda, že jsem se naučila vařit v papiňaku, vždy jsem se toho hodně bála, ale nebavilo mě stát dlouho u plotny, a takhle mám skoro vše během půl hoďky uvařený a většinou do hoďky mám celý oběd, takže jsem spokojená.

Tak já jdu ještě žehlit, když jsem nedobrovolně takové ranní ptáče. Dnes bude rychlí oběd Filé(pangasius) s bramborem.

Přeji hezký státní svátek i když mi určitě dáte všechny za pravdu, že pro nás je ten den každý den "stejný".

lentilkaj
28. zář 2011

@raduzka2011
To máš pravdu, že máme ty dny stejný - jak všední, tak víkendový nebo i ten dnešní svátek 🙂 .
Jo a Simča si dnes noc střihla podle Damiánkova scénáře. Takový probouzení zatím ještě neměla 😒 , tak jsem silně nedospalá a malá má i teď problém usnout. Část noci spala i u nás v posteli. Pa ksem jí po 1. hod v noci přendala do postýlky, spala do 4 - to chtěla napít a pak od 5.30 vzhůru a nic nezabralo, ani v naší posteli už neusnula.

Já taky dělám hranolka zásadně v troubě bez oleje. Manžel tedy remcá, má radši z friťáku. Ale ten v současný době nemáme a ani pořizovat nebudeme. Nejdřív jsem chtěla pořídit ten od Tefalu jak jste o něm psaly, byla akce od Lagrisu za bodíky - asi 15 bodů a doplatek myslím 2500Kč. Ale teď se snažíme splácet dluhy tak nebude friťák...

Včera jsem upekla štrůdlík, tak jsem si dala ke snídani, oběd bude taky rychlý - filé se sýrem a brambor. Bramboračku už mám hotovou.

Ireeenko, přeji ať je Julinka brzy zdravoučká, neboj rýma přejde. Já jsem zatím používala vždy jen mořskou vodu Sterimar a odsávačku. Jinak na rýmu nic. A to jí jednou Dr. poslouchala, bylo to dobrý, takže ani o žádných jiných kapkách či sirupech nemluvila.
Nevím kdy půjdeme do poradny, mám počkat jak se ve školce rozvinou ty neštovice, kvůli kterým jsme opět odložili očkování Hexou a asi až kdyby to Danča nechytla tak můžeme přijít. Já bych radši to očkování přeložila až tak cca na 1 rok. Uvidíme zda bude Dr. svolná.

Tak si užijte svátek nesvátek 😀 , my ho budeme mít asi ve znamení návštěv - asi se u nás staví sestra s manželem na rychlý kafčo a odpoledne má přijít babička. Tak si pohraje s Dančou, to jsem ráda, manžel ač má svátek a nejde do práce tak bude makat v domě, tak si neodpočine. A já asi tím pádem taky ne...brala bych aby aspoň šel na procházku se Simčou a já si schrupla během dne, ale o tom si můžu nechat zdát až dnes půjdu večer spát...

babyblue2
autor
28. zář 2011

@lentilkaj My s "tchánem" říkáme,že si svátky ani pořádně neužijeme..on je v důchodu,já na rodičovské...no že bych si je užívala předtím,to jsemmakala svátek nesvátek... Kája se poslední dny budí okolo jedenásté,půl dvanácté a pláče jak o život...asi chce baštit,ale nedám a vždykcy ukonejším...sice v posteli se mnou...nevím,jestli je to chtíč baštit nebo být s mámou,trochu si na to zvykla ☹ Ale já s ní ráda spím,jak mě ráno hladí a sahá..je to příjemné a hezké.Ale pravdou je,že posledních pár dnů vstává brzo a pak nechce usnout,Třeba dneska spala za celý den jen 40min. dohromady a to je potom večer na palici,protože je přetažená a protivná.A pořád kašle,koupila jsem jí Hedelix,at je to přírodní,ale moc to nepomáhá..až je mi jí líto,možná se proadím s Dr,,jenže ta naše´má furt zlomenou nohua ten její záskok je na facana ☹

Ireenko,at se Julibrzy uleví....u nás je odsávání nosíku boj co boj a to máme i odsávačku na vysavač,ale i tak....vzdor největší.Taky stříkám Sterimar,ale nevím,jestli je to k něčemu..ještě vydržím a kdyžtak kápnu Nasivin...
Tak holky,dobrou noc.zítra dočtu,co jsem nestihla,nebo si nazapamatovala....papa

babyblue2
autor
29. zář 2011

Dobré ráno mamky,
teda to byla noc..Karolína protivka,uřvánek..kojla jsem snad co dvě hodiny....měla jsem ji u sebe v posteli a moc jsem toho nenaspala.V pět ráno se vzbudila že už spát nebude,tak si něco mručela a pak jsem na ni koukla a ona si to šine dopředu ke kraji postele.....O půl sedmé se mi ji podařilo "uhladit" ke spánku a dala mi ještě 1,5hodiny,tak je to dobrý a jsem použitelná.Ale už se nám to pohybuje a očividně se jí to líbí,že se dostane kam chce :o)) A zároveň to vzala i přetáčením z bříška na záda.Takže si asi nasadím oči okolo hlavy 😀

Lentilko...Simči vše nej k včerejšímu (snad to píšu dobře) půlročnímu výročí 😲 My slavíme zítra,tak jsem se rozhodla,že dneska upeču minidortík 😀 Nikdy jsem žádný nepekla,tak uvidíme....Jo a ségra už má jméno pro svou holčičku...Simonka :o))

Včera jsme se byly s Baruškou zapsat na plavání a od příštího týdne začneme chodit...jsem zvědavá a těším se...Akorát budu muset vyzkoušet,jestli se vlezu do nějakých plavek ☹ Za chvíli si jedeme pro nějaké věcicčky z Aukra a odpoledne by mi měl přijít i balík s věcma-teplejší bodíčka,bundička,pyžamka....Karolína už má spoustu věcí malých,takže už jedeme na 74/80 :o(
Tak hezký den..jo a dneska snad konečně zkusím dát n´mrkvičku,protože jí jí to očividně už nestačí a to bych se ukojila...

lentilkaj
29. zář 2011

@babyblue2
Jé tak to je fajn, že jméno Simonka se líbí 😉 .
A gratulka Káje k lezení a přetáčení z bříška, to je šikulka šikovná!
A ten spánek, no třeba mají teď období, že chtějí být mamče co nejblíž. Simča se teď na dece taky nějak moc nezabaví, jak se dostane na bříško za mikrosekundu tak udělá letadýlko a chce zpět, nebo raději do něčí náruče. Ale už se i vzpírá a tím se dokáže otočit kam potřebuje nasměrovat. Spíš jen když je poblíž Danča a hraje si na zemi se stavebniceme a s Legem. To jí zajímá a chvíli vydrží.
Já jsem včera šupajdila do Sparu do lékárny pro homeopatika - Chamomillu na zoubky, večer jsem dala 2 kuličky rozpuštěný ve vodě a noc byla opět nádherná. TAk to přisuzuju skutečně těm zoubkům, když to zabralo.

Odvedly jsme ráno se Simčou Danču do školky a pak si daly procházku, vybrat peníze z bankomatu, v Bille nákup pár drobností (začala taky akce za body - na Lego a Duplo, tak jsem pořídila Simče dopředu zvířátka Duplo - Danča je neměla a teď se mi nějak líbí 😀 ). Ještě asi koupím Danče k Mikuláši přepravu vězně od Lega, ona je ulítlá na hasiče a policajty 😀 , Lego prostě vede. Nevím, asi měla být Danča fakt kluk 😀 .

Zítra bude muž v práci až do večera, tak jednak ráno odvedeme zase Danču do školky, ale po obědě zase půjdeme vyzvednout, má přání odcházet v pátek vždy ze školky po "O", tak jí to splním. Ať má pocit, že je taky někdy něco podle ní a necítí se vůči Simče odstrčená.

Krásný sluníčkový den, bacily ať od vás rychle utečou pryč!!!

babyblue2
autor
29. zář 2011

@lentilkaj V jaké koncentraci dáváš tu Chamomillu?Už mě napadlo,že to jsou zoubky,protože docela dost pláče i přes den,ale je to takový jiný pláč,tak bych to taky vyzkoušela :o)

jankadudova
29. zář 2011

Ahoj holky! Poradte - MAxik ma zitra ukonceny sesty mesic. Kdyz se otoci na brisko, tak zvedne ruce a nohy a dela "letadlo". Je to normalni?? Vzhledem k vyvoji a veku? Dekuju 🙂

babyblue2
autor
29. zář 2011

@jankadudova Já myslím,že je to úplně! normální...Karolína to taky dělala a můžu říct,že to musí být docela těžké,Jen to zkuste udělat samy...já to zkoušela a málem jsem umřela...ruce nahoře,nohy nahoře....Jani,Karolína tohle dělala strašně dlouho než začala polopalazení/pololezení.Ale zjistila jsem že,ona se tak odraží a vypadá jako žabička....směju se,když to vidím,ale je to poklad.Takže jsem usoudila,že je to otázka vývoje a času,než na to ti prccci přijdou (ikdyž zrovna v pět ráno by to být nemuselo 🙂 ) Mimochodem,my zítra taky slavíme přesně 6měsíců :o))))
Na zemi nechce být vůbec,jenom na posteli a tam ji zase nechci mít,protože se bojím,že spadne ☹ Takže u nás jsou boje...a nadále i s odsávačkou.....chjo....a taky pořád chce být u mámy.O víkendu se s tím budmeme muset poprat,nějak.
Dobrou noc a měte se hezky 😲

raduzka2011
30. zář 2011

@babyblue2
Neco opisu na zoubky z te homeopatie :D (dávka roztoku 1 dcl/10 kulicek-ja davam pulku jak vody tak kulicek :D)
Chamomilla vulgaris 9CH - 1*-3* denne 1 dávku roztoku (lzicka)
- podáváme podle bolesti i 1* za 30 minut
- precitlivelost na bolest, jedna tvář je rudá, druhá bledá
-teplota při prořezávání zubů, průjem
-záněty středního ucha a průdušek při růstu zubů

Aconitum napellus 9CH - 1*,3* denně 1 dávku rotoku
-extrémní bolest doprovázená neklidem
-často zanícené dásně, dítě si je tře pěstí
-zhoršení chladným vzduchem a nápoji

Phytolacca decandra 9CH - 1*,3* denně 1 dávku rotoku
-bolestivé prořezávání zubů
-úleva stiskem dásní a zubů, kouše matku

Vím, že si tady psala, že ti Kája "zhubla". Tak prý v tomhle věku je to normální, protože se děti začnou víc hýbat...jen co začneš dávat příkrmy, tak se to zas srovná a všechno doženeš.

@jankadudova Určitě je normální, že v tomto věku dělá letadlo. Dokonce jsme to řešili v pondělí na tom cvíču s fyzioterapeutkou. Damík totiž letadlo děla a stejně starý chlapeček ne. Tak ta fyzio říkala, že si tím posilují zádové svaly, ale všechny děti to nedělají, některé se třeba přetáčí jen z boku na bok a tím si je taky posilují.

Damík už se poloplazí, tak je na zemi stále. Má vždycky strašnou radost, když ho dám do prostřed podložky (máme pěnové puzzle 20 dílů- takový obdelník) a on s ní leze a plazí se za mnou k počítači...do toho se párkrát otočí (dělá sudy) a pak se doplazí :D

Holky včera jsem měla strašný den a vůbec nevím co mám dělat. Byla jsem včera v poradně na posledním očkování, ale doktorka mu místo poslední Haxa vakcíny, píchla Synflorix (4. dávku), kterou má dostat až někdy v 17 měsících. Samozřejmě to řešila, volala snad i do Motola nějaké primářce, tak ta ji ubezpečila, že se nic neděje, ale že teda v 17 měsících tu dávku už prostě nedostane. Damík naštěstí byl zatím bez teplot, ani rána se mu nezanítila...ale teď nevím...mám vyměnit doktorku, když do teď jsem s ní byla spokojená?Ještě ke všemu musíme na to správné za měsíc. 😒 Jako člověk to chápu, že se to může stát, ale jako matka bych nejradši vraždila. No celou noc jsem pořádně nespala a pořád Damíka kontrolovala.

jankadudova
30. zář 2011

@raduzka2011 Ahoj. Diky za odpoved, necham ho "letadlit" jak uzna za vhodne🙂 Jinak k tvemu problemu - ja bych asi doktorku nemenila, pokud jsi s ni spokojena. Je to chyba, ale otazkou je, kdo to zavinil. Nechysta vakcinu sestricka?? Proste bych asi zustala...ale je to teda slendrian, protoze cist nazvy leku pred aplikaci, to se uci zakynky na stredni skole...

lentilkaj
30. zář 2011

@jankadudova
Už jsem tu taky psala o tom, že Simča se přetočí ze zad na bříško a pak udělá letadýlko a chce otočit zpět bo to neumí. 😀 To je normální - v čekárně u dětské jsem viděla hodně miminek toto dělat, tak nemyslím, že by to bylo špatně. A Maxík je mladší jak Simča - té bylo půl roku ve středu. POkud se pokouší vzpírat na ručičkách tak je to úplně normální vývoj - bez jakýhokoliv opoždění 😉 . V Kiedroňové se píše že v průběhu 6.měsíce se děti otáčí na bříško a pak v průběhu 7. zpět z bříška na záda.

Raduzko,
uf tak to je síla. Nevím co bych dělala na Tvém místě. Ale rozhodně už bych Dr. nevěřila. To se prostě nesmí stát!
Co kdyby to nebyl Synflorix ale něco jiného, vím že by se to nemělo moc pitvat, ale tohle je ohromné pochybení a já bych už k té doktorce důvěru prostě neměla. Je to asi dáno tím, čím jsme si prošli s Danulkou ale prostě splést vakcínu to je prostě hrozné. Vím jak jsi opatraná a pokud tohle splete tak se to nedá omluvit. Jsme jen lidi, ale doktoři prostě musí 2*přečíst vakcínu než jí píchnout, vždyť by to mohlo mít opravdu tragické následky. No vidím, že holky tu mají jiný názor, ale kdyby si prožili asi to co někdo jiný po očkování reagovaly by stejně jako já.
Promiň že Ti to píšu otevřeně, ale víš jaký názor mám na očkování.
Musím fičet, malá neusnula cestou ze školky, tak se jdeme projít do pekárny, snad usne. Paaa

jankadudova
30. zář 2011

No celou dobu o tom premyslim. Na jednu stranu - s tvoji soucasnou doktorkou se uz tento problem 100% nestane. Uz si da pozor, jiste se lekla a vykcinu uz nesplete. Ono se to bohuzel muze stat kdekoli. Na stranu druhou, bych asi taky uz nemela pri jakemkoli ockovani duveru. Takze to zvaz a co ti bude rikat instinkt at rozhodne🙂 Ja jsem jednoznacne pro ockovani, to s tim nemna co delat. Spis jen je dulezita osveta, vedet co kdy a jak se da treba posunout apod...Ale zaklad vseho je duvera lekar - pacient a toto kdyz je naruseno, je to spatne.

lentilkaj
30. zář 2011

@jankadudova
Já též nejsem proti očkování úplně. Jen se mi zdá, že lékaři to píchají hodně nezodpovědně (např. Hexa vakcínu spolu s vakcínou proti pneumokokům naráz) - přitom určitě vědí, že je to záhul pro tak malá miminka.
Nejde jen o ty antigeny ale hlavně co obsahuje vakcína navíc, adjuvanty, konzervanty a tak. Myslím, že by měli lékaři respektovat přání, když se chce očkování posunout, dát jiná vakcína apod. My rodiče neseme za své děti odpovědnost, to že pak přibývá spousta případů dětí s autismem, ADHD alergiemi apod. To nemá obdoby, je to hlavně tím časným očkováním (když v rodině není nikdo alergik), žije zdravě, nekouří nepije alkohol, nebere drogy, proč pak má potomek ekzemy a alergie? Myslím si prostě o očkování to, že je u nás zatím velmi nekompetentně nařízeno co a jak se má oproti západním zemím jsme na tom pořád jako postaru.
Třeba proč lékaři řeknou, že jsou obecně vakcíny dobře snášeny, max. horečka, mrzutost - ale příbalový leták nikdo neukazuje před podáním. Vím v jakém to je vždy fofru u Dr. - poradna, změření zvážení, poslech a pak pic píchanec. Přitom by se mělo dávat pozor na to, zda v rodině zrovna není nějaká infekční nemoc, zda nelezou zoubky a tak. Na to se lékaři neptají, mají očkovací kalendář a to je nejdůležitější.
A když se vymění vakcína - tak to je prostě průšvih, měla-li být podána až v 2.roce života. A že chce Raduzky Dr. dát za měsíc tu Hexu - to bych tedy chtěla určitě posunout, je to pro to malé tělíčko záhul - vybudit imunitní systém takto výrazně v první půlce roku života. Rozhodně bych tu Hexu nechala píchnout až nejdřív kolem 1.narozenin. Zavolala bych si do očkovacího centra ve FN v Motole sama a poptala se na to, je to jiné než když tam volá lékařka lékařce.

jankadudova
30. zář 2011

V necem se urcite shodneme. Myslim, ze je velka cast "viny" na farmaceutickych firmach, ktere proste obvodaky masiruji, dotujou a ti potom jenom jak ovce jedou. NE VSICHNI!!! Urcite ne,m ale je to caste bohuzel. Nas ockovaci kalendar je myslim v poradku, mame vysokou proockovanost a diky tomu se neumira na spoustu chorob. Ano, vakciny maji vedlejsi ucinky. Ale je treba hledat kompromis. Souhlasim v tom, ze je dobre se obratit sama na kohokoliv nez delat z obvodaka prostrednika, protoze to nikdy nebude objektivni informace.

lentilkaj
30. zář 2011

Očkování, poruchy vývoje a imunity u dětí - 6. časť
14. května 2011 v 21:30 | převzaté | Očkování

MUDr. Ludmila Eleková

6. Jak vytipovat rizikové děti? (pokrač.)
Tak jak by to mělo vypadat, kdyby se s vakcínami zacházelo jako se stejně nebezpečnými léky, kterými ve skutečnosti jsou? Kdyby byl stejný metr?
Základní bezpečnostní opatření by měla být tato:

6.1. Respektovat nedonošenost
Dítě, které se narodí např. o 5 týdnů dříve, je dnes běžně očkováno ve 3 měsících skutečného věku, nikoli podle plánovaného data narození. Je tedy očkováno ve skutečnosti v 7 týdnech. Osobně znám takové případy. I když na to váš pediatr nedbá, vy byste měli. Všechny termíny počítejte ode dne, kdy se dítě mělo narodit, ne ode dne, kdy se skutečně narodilo. A takové dítě bych rozhodně neočkovala při odchodu z porodnice proti tuberkulóze (TBC), využijte maximální lhůtu ve vyhlášce nebo ho odsuňte až po dokončení základního očkování. Třeba ho na Slovensku mezitím zruší, jako se to podařilo u nás.
Platilo obecné pravidlo, že by dítě mělo mít alespoň 5 kg, aby mohlo být očkováno. U očkování proti TBC to bylo 2,5 kg. Tyto údaje považuji za zcela minimální a nepodkročitelné! Naopak, čím je dítě těžší a starší, tím lépe. Uvědomte si, že vakcíny nejsou dávkovány podle hmotnosti! Tj. dítě vážící 5 kg dostane stejnou dávku jako dítě vážící 20kg!

6.2. Neočkovat krátce po narození
To se týká očkování proti TBC na Slovensku. Jakýkoli zásah do imunitního systému v tuto dobu je riskantní. Podle mě by nemělo být v prvních dnech po narození očkováno žádné dítě, ale absolutně nikdy dítě, jehož narození a poporodní vývoj nebyly bez problémů. Tj. absolutně nikdy neočkovat děti nedonošené, po císařském řezu, po komplikovaném porodu nebo po porodu s užitím jakýchkoli léků, děti se silnou novorozeneckou žloutenkou vyžadující nějakou terapii, děti s jakýmkoli problémem poporodní adaptace, děti, které se špatně rozkojují apod. Rodiče musí být velmi bdělí a asertivní, nejlépe přinést do porodnice papír s napsaným negativním reverzem, nechat si od personálu podepsat jeho převzetí, dítě hlídat jako ostříž, nenechat odnést a při každém kontaktu s personálem opakovaně prohlašovat, že očkovat nechcete. Ve vyhlášce existuje vůle pro odložení. V ČR bylo možné očkovat do 6. týdne bez kožního testu, když se to nestihlo, tak se očkovalo po dokončení ostatního očkování (na Slovensku je to tak doposiaľ - pozn. red.).

6.3. Před jakýmkoli očkováním si přečíst příbalový leták
Váš pediatr ho zcela určitě číst nebude, takže vy byste měli, aby alespoň jeden dospělý byl informován. Zeptejte se na cokoli, co vám nebude jasné. Umíte-li nějakou cizí řeč, najděte si příslušný leták pro jiné země. Budete se divit, co v našem není. Může být zajímavé zavést na to u doktora řeč. Trvejte na respektování kontraindikací, trvejte na vyšetření dítěte třeba i odborníkem, laboratorně apod., nebude-li se vám něco zdát.

6.4. Respektovat akutní kontraindikace
Dítě musí, opakuji, musí být v naprostém pořádku. Za minimální odstup od akutní nemoci považuji měsíc bez jakýchkoli příznaků. I rýma je příznak. Očkovat při nachlazení (což je dle výrobce možné) považuji za ignorantství a idiocii. Tečka. Dodat do těla, ve kterém je již aktivován imunitní systém dávku hliníku a spustit tím nekontrolovanou reakci... to se snad ani nedá komentovat. Kontraindikací je i nemoc v rodině. Nemůžete vědět, jestli vaše dítě není již v inkubační době. Mě osobně se podařilo dvakrát očkovat pacienta, u kterého se rozjížděla akutní infekce, vždy to stálo za to. Nejlepší by bylo vynechat úplně zimní období, cca od října do března.
Vy jako rodiče své dítě znáte a víte, kdy je v pořádku a kdy není. Váš dojem stačí.
Další kontraindikací jsou zátěžové situace, například růst zubů, odstavování, nástup do jeslí, školky, stěhování, narození sourozence, rodinné problémy, nemoc matky, odloučení od matky apod. Prostě jakýkoli stres. I návštěva tchyně, je-li to pro matku stres, je kontraindikací očkování. Neočkujte krátce před odjezdem na dovolenou, do zahraničí.

6.5. Očkování odložit až ke konci prvního roku života
Je to stále v souladu s vyhláškou, první tři dávky mají být podány do konce 1.roku, 4.dávka do 18 měsíců, celé očkování do 3 let (na Slovensku to však v súlade s vyhláškou nie je, lebo na všetky tri Hexy a Prevenary/Synflorixy sú presne stanovené 3., 5. a 11. mesiac života, na MMR 15. až 18. mesiac života - pozn. red.).
Důvodů je několik: kila a měsíce navíc, zralejší imunitní systém, efektivnější hematoencefalická bariéra. Mezitím se také můžou projevit některé problémy, například poruchy imunity, alergie apod. A v neposlední řadě své dítě už lépe znáte a spíše si všimnete, že se s ním něco děje. Obvykle už leze nebo začíná chodit, začíná žvatlat. Snáze se identifikují následné problémy. Riziko nemocí, proti kterým se očkuje, je zanedbatelné. Více riskujete jeho život, když s ním sednete do auta.
Využijte vůli v zákonech, přečtěte si vyhlášku a zjistěte si, do kdy má být hotovo. Do té doby na vás nikdo nemůže.
Poznámka k "práskání" rodičů pediatry na hygienu. Nedávno vydala česká Liga pro lidská práva prohlášení, kde uvádí, že hlášení odmítnutí očkování je v rozporu s povinnou mlčenlivostí zdravotníků. Dívala jsem se do příslušných zákonů a je tomu tak. V zákoně je výslovně řečeno, že zdravotnický pracovník musí mlčet o VŠECH skutečnostech, které se dozví při výkonu své práce. Nesmí třetí osobě ani sdělit, kdo je jeho pacientem. Naopak je v zákoně taxativně vymezeno, kdy má oznamovací povinnost. Bez výjimky jde jen o soudní řízení a oznámení trestných činů. Nic víc. Naopak má podle jiného souvisejícího zákona povinnost hlásit nežádoucí účinky léků.

6.6. Před očkováním zajistit, aby dítě mělo dost vitamínu C, D a esenciálních mastných kyselin (EMK)
Když říkám dost, myslím relativně vysokou dávku. Kojenci bych dala navíc tak 100-200 mg vitamínu C denně. Při koupi vitamínu zohledněte, z jakého zdroje pochází a jaké další látky jsou ve výrobku obsažené. Preferujte vitamín C z přírodních zdrojů (šípek, acerola), ne syntetický, a výrobek by neměl obsahovat žádné chemikálie, konzervanty, umělá sladidla a podobné věci. Dále dejte dítěti navíc esenciální mastné omega 3 kyseliny, které tlumí zánět. Vitamín C a EMK bych podávala cca týden před a po očkování, nebo dokud trvá reakce. EMK ve stejné dávce jako vitamín C. I u kojených dětí bych preferovala přímé podání dítěti, protože matky mají těchto látek obvykle nedostatek a nemusely by je dodat do mléka.
O vitamínu D se dočtete dostatečně na internetu. Pokračujte v jeho podávání i po roce věku. Nejde jen o prevenci křivice, ale o komplexní vliv na imunitu a další děje v organismu. My ho prostě nemáme dost. Malým dětem bych dala v zimě 1000 IU (2 kapky Vigantolu), větším 1500-3000 IU - podle zjištěné hladiny v krvi.
Jako nejlepší preventivní prostředek poškození očkováním jsou homeopaticky potencované vakcíny. Lze si vyžádat prázdnou ampuli a zbytek obsahu napotencovat a podat dítěti. Někteří pediatři ale nejsou k tomu ochotni. Pak je možné si potencované vakcíny objednat ze zahraničních lékáren, většinu má www.helios.co.uk nebo www.remedia.at. Remedia je dražší, ale mají je uvedené v e-shopu, do Heliosu je nutné napsat email, v e-shopu uvedené nejsou. V Remedia musíte objednat hexavakcínu, jinde není. Postup vysvětluji níže.
Nejlepší lék pro akutní reakci je Apis mellifica. Kupte si potenci 30C, rozpusťte do vody a dávejte dítěti každých 10 minut napít. Lék odpovídá akutní reakci s horečkou, neklidem nebo apatií, křikem, otokem v místě vpichu.
Při silné nebo bolestivé lokální reakci nezapomeňte na chlazení až ledování!

6.7. Neočkovat při úplňku
Neočkujte tak týden před ním, při něm a cca 2 dny po něm. Jde o empirickou zkušenost. V lunárním kalendáři máte uvedeno, které dny jsou a nejsou vhodné.

6.8. Odstup mezi vakcínami rozšířit na dva měsíce nebo i déle
Přeočkování po měsíci je zbytečně zatěžující. Koneckonců i oficiální studie ukazují, že protilátková odpověď je nejlepší při dvouměsíčních intervalech. Viz http://www.rozalio.cz/index.php?option=com_cont...

6.9. Nikdy nedovolit podání dvou nebo více vakcín současně
Například hexavakcína (Infanrix Hexa) a pneumokok (Prevenar/Synflorix)! Nenechte se přesvědčit pediatrem. On neví, co činí! Vůbec nedávejte nic navíc! Už povinné očkování je víc než dost.

6.10. Dítě pečlivě sledovat
Zaznamenejte a lékaři hlaste KAŽDOU reakci a trvejte na zápisu do dokumentace a eventuálně hlášení SÚKLu (v Česku) resp. ŠÚKL (na Slovensku).

6.11. Reakci po očkování nepotlačovat chemickými léky, zejména ne paracetamolem
Také je nebezpečné ho podat předem! Pokud vám to váš pediatr radí, je to nebezpečný člověk, najděte si jiného! Paracetamol se při svém metabolismu chová jako silný volný radikál, vyčerpává zásoby buněčného antioxidantu glutathionu, a tím zhoršuje dále oxidační stres, ve kterém se dítě nachází.
Měla jsem případ autistického dítěte, které mělo po jedné dávce Paralenu regres zpět k autismu o cca 50%! A už vůbec nedávejte tyto léky předem! Můžete tím způsobit skutečnou katastrofu. Znám dítě, které takto po očkování ochrnulo, protože bylo předem nacpané paralenem. Antipyretika mohou potlačit akutní reakci a zvýšit riziko chronické reakce! Dejte dost vitamínu C, EMK, začněte místo vpichu chladit co nejdříve po očkování, použijte Apis mellifica nebo potencovanou vakcínu a reakce by měla být minimální.
Jen upozorňuji na jednu důležitou věc: Chcete-li snížit riziko reakce, současně snižujete imunitní odpověď na vakcínu. Nelze mít obojí - bezpečí i imunitu. Musíte si vybrat.

6.12. Hlásit lékaři negativní změny po očkování
Všimnete-li si negativních změn u dítěte po očkování, např. rozvoj alergie, ekzému, snížené imunity, zažívacích potíží, průjmů, nechutenství, zhoršení průběhu akutních infekcí, poruch spánku, chování, motorického a psychického vývoje atd. - nahlaste je lékaři. Opět trvejte na zápisu a hlášení.
Stopněte další očkování a trvejte na odborném vyšetření. Alergická a autoimunitní onemocnění se dalším očkováním vždy zhorší! Je absurdní pouze vyčkat do momentálního zklidnění např. ekzému a do toho očkovat. Můžete si být jistí, že se ekzém znovu rozjede.

6.13. Uplatnit individuální očkovací plán i u sourozenců dětí poškozených očkováním
Děti, které měly závažnou reakci nebo poškození vakcínou, i jejich sourozenci by měli být automaticky považováni za ohrožené dalším očkováním a mají nárok na individuální očkovací plán. V obou našich zemích existují očkovací centra, obvykle při velkých dětských klinikách, kde se očkuje individuálně. Pro většinu dětí není nutné využít jejich služeb, pediatrovi by měla stačit zpráva od odborného lékaře, ve které specifikuje individuální postup u konkrétního dítěte.

6.14. Vyhledat pomoc homeopata, onemocní-li dítě nemocí, proti které se očkuje
Homeopatie historicky prokázala svou efektivitu při léčbě infekčních nemocí. Byl to jeden z hlavních faktorů, který přispěl k jejímu rozkvětu během 19. a na počátku 20.století. Úmrtnost na španělskou chřipku v konvenčních nemocnicích byla cca 25%, v homeopatických nemocnicích cca 1,5%. Stejné rozdíly v úmrtnosti byly i ve vězeních a blázincích, ve kterých se o chovance starali homeopatičtí lékaři. Lék Oscillococcinum má prokázanou účinnost při virových onemocněních. Další zajímavé informace o léčbě infekčních nemocí najdete v e-knize prof. Keithe Scott-Mumbyho "Virus remedies" a "How to survive in the world without antibiotics", k dostání v elektronické podobě na http://alternative-doctor.com, pouze anglicky.

Shrnutí
Děti, pro které je očkování rizikovější než pro ostatní, jsou děti se zátěží již z prenatálního období nebo i období před početím. Jakákoli aktivace imunitního systému matky, jakákoli toxická zátěž matky (amalgámové plomby, léky apod), nefyziologický porod, nedostatečné kojení, ohřívání stravy v mikrovlnné troubě (!), to jsou nejzákladnější faktory, které zvyšují riziko.
Dalším rizikem je současná bezmyšlenkovitá očkovací praxe, kdy se dále a dále očkuje dítě, přestože je již dávno jasné, že s ním není něco v pořádku. Viděla jsem autistické dětí, které byly i po rozvoji autismu dále očkovány.
Bohužel, pediatrům nelze až na vzácné výjimky věřit. Oni nejsou dostatečně informováni. Vzhledem k věkovému průměru jde o starší lidi, často neznalé cizích řečí a neschopné si najít informace na internetu. Často jsou předem zaujati vůči neoficiálním zdrojům. Čtou jen oficiální časopisy, které mají víc stran reklam na vakcíny než odborného textu.
Medicína poslední doby se zaklíná svou vědeckostí a Evidence Based Medicine (EBM), tj. medicíny založené na důkazech. Fakt, že naprostá většina lékařské praxe na důkazech založená není, by byl k smíchu, kdyby to nemělo dopad na pacienty. Vakcinologie na důkazech není založena ani trochu.
Pediatři často ani informováni být nechtějí, protože je to příliš velká výzva pro jejich profesionální ego. Já osobně s nimi na jednu stranu cítím, přestože s jejich jednáním nesouhlasím, protože vím, jaká je to výzva a odvaha - otočit své přesvědčení o 180 stupňů. Zahodit vše, na čem stavíte svou profesionální integritu, uznat, že jste se mýlili, uznat, že jste škodili, že nesete odpovědnost za poškozené nebo zmarněné životy - to vyžaduje vysokou osobní laťku, které mnozí nedosahují.
Když konvenčnímu lékaři vezmete jeho léky a vakcíny, zůstanou mu prázdné ruce. Proto si je brání, proto nechce slyšet nic o tom, že by něco nemuselo být v pořádku. Nechtěla bych být pediatrem v současném systému. Oni očkovat musejí a musejí tomu věřit, jinak by to nemohli dělat. Já osobně jsem zažila krizi víry v konvenční medicínu a vyhnalo mě to z ordinace. Správná námitka by byla, že by to měli být oni, kdo by si všimli, že se dětmi něco není v pořádku, kteří by si měli všimnout souvislosti stále se zvyšujícího počtu vakcín a chronických nemocí dětí. Ano, měli by. Proč si nevšimnou, to jsem zodpověděla o pár řádek výše. Neumějí a často nechtějí vidět.
Žijeme v době velkých změn. Jsou-li příčinou přechody astrologických věků nebo něco jiného, nevím, ale změna je vidět, slyšet a cítit. Konvenční medicína vychází z paternalistického přístupu k pacientům, pochází to z dob, kdy vzdělanost a informace byly vzácné, kdy většina lidí byla jako děti a potřebovali být chráněni i proti vlastní hlouposti a nevědomosti. Lékaři si vytvořili auru vševědoucnosti, neomylnosti. Mají skvělý PR (= Public Relations = vzťahy z verejnosťou; ide o vyššiu formu reklamy - pozn. red.).
Mnoho lidí i dnes lékařům bezmezně věří. Je to nebezpečná víra. Jediné, čím se od vás lékař liší, je 6 let strávených studiem medicíny. Není o nic lepší, morálnější, chytřejší, otevřenější vůči novému než vy. Vědomosti, které na škole získal, během několika let zastaraly. Kromě toho je množství faktů, které do sebe musí medik nasoukat a vyplivnout u zkoušky, natolik velké, že nezbývá prostor pro zamyšlení a porozumění. Já jsem 20 let po promoci a někdy mám dojem, že se to vše učím znovu. Fakta jsou tatáž, vzpomínám si na ně, ale souvislosti a spojení a důsledky si dávám dohromady znovu a jinak.
Pacienti jsou ale dnes mnohem informovanější o svých nemocech. Díky osobnímu zájmu jsou schopni zjistit věci, které jejich lékař neví. Kladou nepříjemné a nesnadno zodpověditelné otázky, ohrožují lékařovo ego a pocity vševědoucnosti. Jednoduchá otázka "Proč? Proč musím brát ten lék? Proč musím na tohle vyšetření?" nebo "Léčil byste tak sebe a svou rodinu?" apod. dokáží vašeho lékaře během pár minut vyvést z míry. Kdyby se vám to stalo, tak vězte, že je to jeho problém, ne váš. Není váš problém, že se naštve nebo urazí. Je to jeho neprofesionální reakce, nic víc.
Mějte s ním soucit, je to pro něj těžké. Proto se starejte o své zájmy sami. Je to vaše tělo, vaše zdraví - i vašich dětí. Máte právo na informace, na odpovědi na své otázky. Vy si své lékaře musíte vychovat. Budou se chovat arogantně jen tak dlouho, dokud jim to bude procházet. Jsou naučeni k určité rutině, určitým způsobem přemýšlejí a je pro ně těžké přehodit výhybku. Nemohou vidět, aniž by museli projít zásadním osobním a profesionálním zemětřesením.
Neomlouvám je, jen vysvětluji. Nakonec to zůstane na pacientech a rodičích, aby upozorňovali, zvyšovali tlak a nakonec je donutili prozřít.

lentilkaj
30. zář 2011

Očkování, poruchy vývoje a imunity u dětí - 5. časť
14. května 2011 v 21:28 | převzaté | Očkování

MUDr. Ludmila Eleková

6. Jak vytipovat rizikové děti?
S ohledem na realitu povinného očkování v našich zemích, je velmi nepravděpodobné, že by většina rodičů odmítala očkování. Informace, které jste si právě přečetli, jsou naprosté většině naší populace (i lékařům) neznámé, přestože jsou obecně dostupné. Rodiče jsou svázáni zákonem, mnohdy mají jen omezené možnosti výběru. Kromě toho je mnoho z nich v pasti strachu z očkování a současně i strachu z nemocí.
Očkovat si přejí, ale bezpečně. Pediatři ve stávajícím systému očkovat musejí, jinak by skončili. Je absurdní, že pediatr nemůže pro konkrétní dítě vydat chronickou nebo trvalou kontraindikaci očkování, může uznat pouze akutní kontraindikaci. Chronickou kontraindikaci dítěti musí dát odborný lékař, neurolog, imunolog nebo jiný. Je to absurdní, že pediatři toto právo nemají, vždyť oni dítě nejlépe (hned po rodičích) znají, znají jeho celkovou životní situaci. Pediatři ale přesto mají možnosti, jak omezit rizika, především tím, že si přečtou příbalové letáky, budou striktně dodržovat kontraindikace, budou si uvědomovat, co mají v ruce, když drží stříkačku s vakcínou, a budou ke každému dítěti, které očkují, přistupovat, jako by bylo jejich vlastní. Leckdo se asi teď smutně pousmál, protože realita je jiná. Snad jen polská ministryně zdravotnictví, která odmítla nakoupit vakcíny proti prasečí chřipce, zastává toto krédo - přistupovat ke každému pacientovi, jako by to byl člen rodiny.
Vyplývá z toho, že hlavní díl odpovědnosti leží na rodičích. Oni musejí být informování, poučeni a bděle střežit zájmy svých dětí.
V první řadě je třeba zjistit, jaké jsou rizikové faktory pro poškození očkováním. Dr. Tinus Smits ve své knize "Autism - beyond despair", dostupné na http://www.emryss.eu/book_detail.lasso?id=7623&..., uvádí pár příkladů. Když jsem si prošla své případy, viděla jsem něco podobného jako on. Děti, které měly nějaké vážné problémy po očkování, neměly nikdy zcela čistou anamnézu. V anamnéze poškozených dětí se podle Dr. Smitse často vyskytuje u rodičů: očkování před početím (i otec), užívání návykových látek matkou (kouření, drogy), léčba neplodnosti a/nebo udržování těhotenství, medikace matky během těhotenství, porodu a kojení, infekční onemocnění v těhotenství, anestezie a operace před a v těhotenství, výměna nebo implantace nové amalgámové plomby v těhotenství.
Rizikové děti jsou všechny, které si do života nesou nějakou toxickou zátěž. V dnešní době téměř všechny. Zejména ale ty, kde těhotenství neproběhlo zcela fyziologicky, kde byly podávány léky, byly nedonošené, proběhl operativní porod, nedostatečné kojení, antibiotika a jiné léky. Katastrofy nastávají obvykle při kombinaci nebo kaskádě několika faktorů, je to jak padající domino. Vakcína bývá už jen tou poslední kapkou, kterou přeteče pohár. Na začátku je dítě s geneticky podmíněnou špatnou detoxikační schopností a/nebo sklonem k autoimunitě. Může dostat stejnou toxickou zátěž jako ostatní, ale pro něj budou důsledky závažnější. Toto dítě se může narodit rodičům, od nichž zdědilo nejen slabé geny, ale současně si nese i jejich energetický otisk narušený předchozími vlivy: kouření, drogy, tropické vakcinace, prodělané nemoci, hormonální léčba, stres atd. Takové dítě již při narození není zdravé. Na povrchu se ale zdravé může zdát. Když dostane očkování, může to být ta poslední rána.
I při nejlepší vůli se může stát, že se naočkuje dítě, kterému to ublíží. Myslím si ale, že by jejich množství mohlo být mnohem menší, kdyby se dodržovala určitá bezpečnostní pravidla. Jsou v rozporu s oficiální očkovací politikou, která je velmi bezohledná a riskantní. Je to vlastně ruská ruleta. Bohužel v praxi často vidíme zcela lehkomyslné nerespektování kontraindikací, očkování dětí krátce po nemoci, potlačování reakcí apod. s častokrát katastrofálním výsledkem. Nedávno se ke mně dostal článek imunoložky MUDr. Evy Daňkové o "správném" chápání kontraindikací. Nevycházela jsem z údivu. Jaký dvojí metr na vakcíny a léky. Zaměřím se na největší perly:
Paní doktorka například píše:

"přecitlivělost na nejrůznější alergeny, i když se v očkovací látce nevyskytují; lékaři se například obávají podat některé živé vakcíny osobám s přecitlivělostí na penicilin, a přítomnost alergického onemocnění u očkované osoby nebo u jejích příbuzných; podání očkovací látky je kontraindikováno pouze v případě, že po její předchozí aplikaci (nebo po její složce) vznikla těžká anafylaktická reakce."

Tak to je skutečně zajímavý dvojí metr. Prakticky každá vakcína obsahuje stopová množství antibiotik a jiných látek, na které je častá alergie, např. vaječná bílkovina. Obecně platí pravidlo, že když víme, že je člověk na něco alergický, tak ho tomuto alergenu vědomě nevystavujeme, Na každé potravině se dočteme "může obsahovat stopová množství lepku, sóji, arašídů" apod., nebo dokonce "bylo baleno v závodě, kde se zpracovává pšenice, sója, arašídy" apod. Takže musíme být opatrní, abychom náhodou nepozřeli alergen, ale injekčně do nás může být aplikován? V jídle nesmí být ani stopové množství, ale ve vakcíně ano?

"Přesto může ale nastat situace, že je nevyhnutelná revakcinace stejnou očkovací látkou, po které se již v minulosti vyskytla závažná alergická reakce. Očkování se provádí na lůžku metodou rychlé desenzibilizace na specializovaném pracovišti s možností resuscitace podle speciálních protokolů."

Nedovedu si představit nemoc, která by vyvážila riziko takovéto reakce na vakcínu. Snad jen vzteklinu.

"Někteří lékaři mají obavy, že očkování multivalentními vakcínami se současnou aplikací další vakcíny je příliš velkou antigenní zátěží pro imunitní systém dítěte. Je však prokázáno, že imunitní systém má kapacitu odpovědět na extrémně velké množství antigenů (Cellular and Molecular Immunology, 1994). Je však třeba připustit, že při vysoké antigenní zátěži v jeden den by nemuselo dojít k vytvoření ochranné hladiny specifických protilátek na všechny aplikované antigeny."

Skvělé, tak proč se tedy vyrábějí kombinované vakcíny, dokonce se kombinují navzájem? Pokud jde o získání imunity, mělo by být pečlivě zjištěno, jak dítě reaguje a ne to do něj cpát hlava nehlava.
Rozdíl proti přirozené infekci, kdy do těla vstupuje neustále mnoho antigenů, je hlavně v cestě vstupu. Když infekční agens vdechneme nebo spolkneme, v naprosté většině případů se o něj postará slizniční imunita, leukocyty a makrofágy. My ani nevíme, že k tomu došlo. A nevytvoříme protilátky. Příznaky nemoci máme pouze tehdy, když infekce překoná slizniční bariéru a dostane se dovnitř těla. A v takovém případě jde obvykle jen o jeden antigenní podnět. Nikdy nedostaneme současně např. spálu a chřipku, i když budeme současně vystaveni viru chřipky a streptokoku, onemocníme pouze jednou z těchto nemocí. Stimulace vakcinací je nepřirozená, obchází tuto bariéru a násilně nutí tělo reagovat na vícero antigenů najednou.

"Hypersenzitivní reakce patří mezi neočekávané nežádoucí účinky očkování, jejichž frekvence výskytu bývá tak nízká, že nemusí být popsány v SPC. Vakcíny obsahují řadu biologicky aktivních složek. Tyto látky jsou schopné vyvolat nežádoucí imunopatologické reakce, ale i reakce iritační. Je-li antigen spouštějící nežádoucí reakci znám, výrobci se jej snaží z očkovacích látek odstranit: např. thiomersal, vaječné proteiny. Očkovací látky mohou být dokonce náhodně kontaminovány i během přípravy a balení (např. latex), tyto složky nemusí být v SPC uvedeny"

Problém s thiomersalem nebyla jeho alergennost, ale toxicita!!! A výrobce se ho nesnažil odstranit. Firma Merck (= Merck, Sharp & Dohme = MSD; pozn. red.) věděla od 80. let 20. století, že to je problém, ale čekala až na tlak veřejnosti do počátku 21. století, než byl odstraněn. Ale ne ve vakcínách pro třetí svět, v těch se thiomersal používá doposud. A náhodná kontaminace? No tak to je ještě lepší. To mě moc neuklidňuje. Co třeba náhodná kontaminace HIV? Oooops, je nám líto, spletli jsme se?!? Maurice Hilleman přiznal, že zavlekli HIV a další pěkné viry do vakcín. A pak nevěděli co s tím. Viz video na Youtube.com, kde o tom sám mluví.
Další pěkná citace, kde se ukáže míra neznalosti problematiky hliníku:

"Oddálené hypersenzitivní reakce jsou zprostředkovány celulárními mechanismy. Jedná se vlastně o kontaktní alergii. V očkovacích látkách najdeme řadu složek, které jsou známé antigeny vyvolávající kontaktní alergii (aluminium, thiomersal, neomycin, ale i latex). Klinickým projevem je obvykle reakce v místě vpichu, která se objeví za 1 až 3 dny po aplikaci vakcíny."

Takže paní doktorka si myslí, že s hliníkem je problém jen v místě vpichu. Kéž by tomu tak bylo. Jenže on cestuje do mozku i jinam.
A další perly:

"Thiomersal byl považován za příčinu lokálních i generalizovaných kožních reakcí typu opožděné buněčné přecitlivělosti i lymfadenopatie po aplikaci různých vakcín. Tato složka byla z většiny očkovacích látek již odstraněna."

Proboha, rtuť je druhý nejjedovatější prvek na zemi hned po plutoniu, zubaři ho likvidují jako toxický odpad a ve vakcínách nám měl dělat starosti jen jako alergen? Nechybí mi tu něco?

"Neomycin je kontaktní alergen, ale byl publikován i případ anafylaxe. Kontaktní alergie na neomycin není považována za kontraindikaci vakcín, které jej obsahují."

Tak to je ještě lepší. Na fakultě jsem se učila, že když má někdo alergickou reakci na antibiotikum nebo jiný lék, tak ho už nesmí dostat. Nějak si neumím vysvětlit tuto toleranci vůči vakcínám. Když budu vědět, že má někdo alergii na neomycin, tak ho nesmím namazat mastí, která ho obsahuje, ale píchnout vakcínu s ním můžu??? A co když bude mít anafylaktický šok? Argumentovat stopovým množstvím mi přijde podivné, vždyť je známo, že alergii může způsobit i minimální množství antigenu. Abyste měli ve zdravotní dokumentaci uvedenou alergii na penicilín, stačí, abyste po jeho podání měli pár pupínků nebo svědění kůže a už nikdy vám ho nedají. Ale na vakcínu musíte mít těžkou anafylaktickou reakci (pro laiky: v tu chvíli vám jde o život), abyste byli osvobozeni od jejího dalšího podání.

"Běžná alergická onemocnění jako polinóza, atopický ekzém či astma nejsou všeobecně kontraindikací aktivní imunizace. Jedinou výjimkou je očkování proti variole. Toto onemocnění bylo sice eradikováno, ale v současné době mohou být očkováni například vojáci (zahraniční mise)."

Je VĚDECKY prokázáno, že vakcíny vedou k posunu imunitní reakce směrem k TH2 složce, která je odpovědná za rozvoj alergie. Takže každé další očkování alergiků jejich stav zhorší. Ale to asi není pro většinu lékařů problém. Pacienti dostanou prostě silnější kortikoidy na astma, že?
Tak to je v kostce oficiální názor na očkování. Dokud nemáte život ohrožující reakci na vakcínu, tak můžete dostat další. I když už máte imunitní systém posunut směrem k alergiím, můžete dostat další očkování, vždyť se to spraví léky na alergii. Atd.
Obecně lehkomyslný přístup lékařů k očkování ilustruje fakt, že děti jsou očkovány i během hospitalizace! Těžko uvěřit, ale je tomu tak. Sama jsem na to narazila při pročítání některých kazuistik. Dítě cca rok staré, očkovali den po invazivním vyšetření močových cest v narkóze. Prostě nastal termín a nikdo se ani na vteřinu nezastaví a nezamyslí se nad tím, jestli je to vůbec nutné a hlavně, jestli je to vhodné a bezpečné. Děti neleží v nemocnicích jen tak, obvykle tam jsou proto, že mají nějaký závažný zdravotní problém. A někdy jsou i odloučeny od rodičů a stresovány. Očkovat v této situaci? Pro někoho to zjevně není problém.
Myslete na to, kdyby vaše dítě muselo do nemocnice. Buďte tam s ním, doprovázejte ho na všechna vyšetření a zákroky, nespusťte ho z očí. Je to vaše právo, být přítomni všemu (výjimkou je operační sál). Zkontrolujte si očkovací kalendář, a pokud se blíží termín očkování v době hospitalizace, výslovně ho zakažte, podepište reverz. Kdyby měli lékaři řeči, připomeňte jim Hippokratovu přísahu: "především neškodit". A zeptejte se jich, jestli jsou si na sto procent jisti, že očkování v této situaci vašemu dítěti neuškodí. A jestli by ve stejné situaci očkovali svoje vlastní dítě. Tím by měla debata skončit.
Možná si kladete otázku, jak je to možné? Jak to, že se s vakcínami zachází tak lehkomyslně? Jak to, že existuje dvojí metr? Jediné vysvětlení je to, co jsem uvedla výše: VÍRA. Víra v dobro očkování, víra v jeho nutnost a víra v nutné oběti v zájmu celku. Nevědomost a možná i neochota vědět, protože by otřásla vírou. A krize víry pěkně bolí.