Bydlíte v bytě nebo máte baráček? Jste spokojeni?

skuli
11. čer 2008

Tak my bydlíme ve 2 pokojovém bytě,ale máme ho předělaný na 3 pokoják.Chtěla bych svůj menší domeček se zahrádkou.Pěstovala bych tam kytičky i zeleninu a měla bych 2 psy,králíky a slepice 😝 Je to ale spousta práce kolem takového baráku.Co vy,měnily by jste?

krista
11. led 2009

anjelik85 • 1d • Včera o 13:41
mamičky, poraďte. s manželom sme na vážkach, čo je pre nás lepšie. či postaviť dom 13km od zvolena, kde obaja pracujeme (ja od marca začínam) a dcérka chodí do škôlky (tiež od marca začína) a bude chodiť do školy. alebo radšej byt nejaký 3izbový niekde v meste? dilema naša je v tom, že v dome je súkromie, deti majú výbeh aj na dvore a do prírody. no nevýhoda je, že peniaze sa ešte míňajú aj na dochádzanie. spoje máme super, takže v tom problém nie je. ide len o financie. a v meste je tiež všetko poruke. /momentálne bývame u svokrovcov v dome. pozemok na stavanie máme tiež tu. ani neviem, či by som si zvykla zase, že niekto búcha, že počujem všetko, čo sa vo vedľajšom byte odohráva/
môžte mi (nám) poradiť z vlastnej skúsenosti? možno budú vedieť aj tie, čo si vyskúšali oba druhy bývania. ale kľudne napíšte aj ostatné svoj názor. 🙂

zuzanockamt • Včera o 13:45
tao tema asi skor patri na modru strechu ... mozno ta tam aj presmeruju 😉 ... podla mojho nazoru radsej byt ako dom ... hlavne preto, ze cim bude clovek starsi,tak je byt pre neho vyhodnejsi ... okolo domu je viac prace a stoji aj viac financii

martinka1704 • 1d • Včera o 14:22
anjelik85 ahoj.my bývame s mužom v byte a tento rok sme sa rozhodli stavať.neviem,či ti niekto poradí,bo koľko ľudí toľko chutí 😉 ja osobne som za dom.mňa vytáča keď dám malého spať a zrazu počujem ako niekto vŕta,chodí po schodoch...ono tí čo nemajú malé deti si veľmi neuvedomujú,že oni potrebujú svoj kľud,čo je úplne normálne,lebo kým sme nemali ani my drobca,tak sme prišli s manželom večer domov a vôbec sme si neuvedomovali ako počuť výťah,či len to že sme sa zasmiali 😉 tiež sme kúpili pozemok o 7km od Nitry,ale ak to vyjde sa teším na to,že budem mať trocha svojej zelene okolo domu,a nie že vyjdem z bytu a som pomaly u susedou 😀 takže môj názor je dom 😉

petullia • 1d • Včera o 14:27
Anjelik tak my byvame v byte vo Zva kupili sme domcek a hned ako sa dostavia sa tesim tam... takze podla mna dom, aj ked je na nom staaale co robit.

elise • 1d • Včera o 14:30
rozhodne dom bývaloa som aj v byte ale byt aj ked je v tvojom osobnom vlastníctve stále musíš platiť nájomné bytovému podniku alebo sprývcovi a do fondu opráv. ťažšie a dohodneš s prestavbou.(zateplenie, vlstná kotolna)stále je tam hluk, parkovanie sa skomplikováva pokial si nezaplatíš miesto od mesta.

my sme si postavili dom čo si spravíme to máme máme nizkoenergetický montovaný a vôbec sa na nom neplahočíme, nie je tu veľa práce ja záhradku beriem ako relax konečne sa do nej pustíme lebo nám malý trošku podrástol. my bývame cca3 km od okresného mesta v pohode chodia aj spoje aj autom som rýchlo v meste. síce občas šteká susedom pes alebo sa píli drevo alebo niekto kosí ale je tu menej hluku ako v paneláku a ešte niečo máš nezávislé kurenie(aj ked teraz v novostavbách je to už tiež) môžeš dať kočík s bábom vonku pod okno alebo na terasu čo by som na sídlisku neriskovala a parkovanie máš na svojom kde chceš ale hlavne máš "výbeh" pre deti nemusíš sa báť kde sa po sídlisku potulujú máš ich v záhradke. posedenie v záhradke a grilovanie je lepšie ako na balkone. 😉

elise • 1d • Včera o 14:33
sprývcovi=správcovi 😀

ada32 • 2d • Včera o 14:34
ja by som uz z domu do bytu nechcela ist.pri malych detoch to ma jednoznacne vyhody.
na druhej strane je dom velmi financne narocny.a to naozaj. 😖 😖 😖
a budes stracat vela drahocenneho casu presuvanim sa hore dole.a znova aj penazi.
ale to rozhodnutie je naozaj len na tebe.
skus si napisat vsetky pre a proti.

elise • 1d • Včera o 14:42
ada aké máte náklady na dom ked píšeš že je finančne náročný? myslíš výstavbu alebo niečo iné? kúpa domu a pozemku alebo stavba je fifnančne náročnejšia ale inak je to lacnejšie ako ked som bývala v byte a to o dosť (samozrejme že nemm velký dom ale len 11x7 ) mám všetko na elektriu a platím 2300 sk mesačne a ešte mi aj na vyúčtovanie 7000 sk vracajú 😉 vodu platím 110 sk za 3 mesiace na splachovanie a na pranie máme vodu z vlastnej studne. výhoda je že ked nakupujem s malým a prídedem domou tak môžem nechať auto otvorené alebo nákup najskôr dať do nútra alebo dvere na dome otvorené v byte by som musela zavreť auto vyniesť dieť a jednu tašku a potom sa do auta vracať aj s ditaťom viac krát lebo dieťa by som pred činžiakom nenechala samé v aute a a ni v byte. niekedy je časovo presun z dediny do mesta rýchlejší ako ked sa býva v meste a musí sa prejsť z jedného konca na druhý.

tinika • snž • Včera o 14:53
Anjelik ja som určite za dom. ako vravis, mas sukromie, zahradu. A ze musis dat na cestu?? V meste ta bude stat inkaso viac. V dome si sama zakúriš a budeš mať oveľa teplejšie. A ked vidim tie ceny za dvoj-trojizbové byty, za tú sumu si postavíme 5 izb. dom s pozemkom.

a ako elise vravi, fakt, z dediny dojdes do mesta skor, ako ked trcis v zapchach pri presune vramci mesta.

sakura77 • 1d, snž • Včera o 14:59
my sme tiez byvali najprv v byte,teraz sme uz tri roky v dome a je to ozaj sto a jedno-je sice pravda ze byvame vlastne na okraji mesta,takze mhd,aj primestske linky idu stale-ale odkedy mam vodicaktak ich nevyuzivam 🙂

ale hlavne kvoli malemu-v lete som sa vyvalila na terasku,nahodila plavky,napustila malemu bazen a vegetili sme,na jar ,leto,jesen-piesok nonstop funguje-bez toho aby sme museli niekam chodit a davat pozor aby z neho "nieco"nevylovil-myslim "darceky"od psov,spacky po cigaretach od "milych"mamin a podobne

nehovoriac o sukromi,tichu,zahrade a podobne-ja vidim len vyhody-takze ja by som uz nemenila urcite

amaretta • Včera o 15:04
anjelik je to naozaj len na vas...ako pisala ada spisat pre a proti
Ja som vyrastala v panelaku, teraz byvame v podnajme, ale uz len par mesiacov a stahujeme sa do svojho RD, ktory je v dedine vzdialenej 5 km od mesta v ktorom pracujeme. Velmi sa tesim na relax v zahradke-okrasnej, grilovanie, priestor a hlavne sukromie. Pre mna je to jednoznacne, znova by som brala ten dom...aj ked nas to stalo vela usilia, casu, penazi a dlzoby az do dochodku.

ada32 • 2d • Včera o 15:22
elise ja neviem co sme to my za rodinu,ale napr.energie platime mesacne zalohu 11000,-a to mame na stastie kurenarsku tarifu.
vodu za kvartal 1500,-
je ale pravda,ze ja mam dost narocneho manzela co sa energii tyka a nasi elektrikari mu raz povedali,ze uz by aj taku mensiu elektraren uzivil.
takze pre nas je zivot v dome naozaj dost narocny financne.ale uznavam,ze kto nema privelke naroky aj o mnoho menej musi platit.
ono je to super ten domcek postavit,ale aj tie dokoncovacie prace dost stoja.aspon my stale este nie sme uplne dokonceni.o takej zahrade ani nehovorim.....atd,atd
pred mesiacom nam vypovedal kotol-takze znovu skrt cez rozpocet a po dvoch rokoch -tesne po zaruke samozrejme 🙄 -- sme museli dat novy kotol.a tak .proste v dome stale nieco vyskoci.raz kotol,potom nejake cerpadlo,potom cisticka alebo brana alebo co,a to su stale dalsie vydavky.takze tak som to myslela.

no ale uplne suhlasim ,ja uz by som tiez nemenila za byt. 😉
to sukromie je na nezaplatenie.
v lete maju deti vybeh v zahrade,..
a predsa len ten kusok zeme, ktory mame je nas a basta.

inak anjelik pise,ze je zo zvolena.tam to asi s tou dopravou nie je taka katastrofa ako v ba.

anjelik85 • 1d • Včera o 18:25
babenky, ďakujem, ani neviete, ako ste svojimi príspevkami pomohli. 😉

expertka8 • Včera o 18:55
....z vlastnej skusenosti...dom...dom...dom 😉
...sukromie...vlastne financovanie...nie je o com 😉

cairka • 1d • Včera o 20:36
baby, ja teraz riešim podobnú dilemu, ale vzhľadom na financie cca50-60 ročný domček verzus byt. aký je váš názor? na nový dom nemám ☹ len sa bojím, že starší dom bude stále cucať korunky 😒

najjulinka • 2d • Včera o 20:46
dom ja nekcem... naši majú dom... ešte nedokončený.. .11 rokov v nom bývajú... čerpadlo odišlo v najväčších mrazoch pred 2-3 rokmi 😠 Teraz sa im upchala kanalizácia... Všetko sa ser** v najväčšej kose a pritom to nikdy nie je porucha zo zimy, ale proste náhodná porucha... a treba v tej zime proste makať a opravovať... a samozrejme sú to také veci, že sa po robote človek nemože ani okupať v teplej vani... 😢

slavik • Včera o 20:56
ja bývam celý život v dome je to fajn ale rodičia celý život mali nečakané výdavky. Raz sa pokazil bojler, potom, kotol, potom začala zatekať strecha. Stále niečo a sú to nečakané a dosť veľké výdavky. Stále robia okolo domu. A cestovanie do práce mi tiež lezie na nervy. Takže ja si určite kúpim byt. Už len to upratovanie bytu a veľkého domu je dosť rozdiel.

slavik • Včera o 21:03
a najlepšia kombinácia je mať byť a niekde chatu, lebo človek sa chodí cez týždeň domov len vyspať a cez víkend môže vypadnúť na chatu. 🙂

anjelik85 • 1d • Včera o 21:06
slavik, ale keď máš prízemný 3-4izbový dom, tak je to ako keby si mala byt. len to súkromie v byte nie je až také. a ani výbeh detí. my sme stále na vážkach, ale viac sa už prikláňame k tomu domu. aj v byte ti môže odísť rúra, práčka, tiež bojler, my sme bývali v byte, kde sme mali vlastný ohrev vody, mali sme prietokový ohrievač vody. mne vadí akurát to cestovanie. že aj dcérku budem musieť aj o hodku dve skôr budievať, aby sme pekne postíhali. aby sme sa nenaháňali. 😉

expertka8 • Včera o 21:54
....v skratke....nas znamy sa rad vyjadril....ze..."rodinny dom nie je pre lenivyx" 😔 ...svata pravda 😉
...na ukor "sukromia" si v pripade akejkolvek poruxy... vsetko zaobstaravas sam...
....a garantujem...ze v rodinnom dome sa NIKDY nudit nebudete...prace je v dome...na pozemku az az... 😉
...takze nema cas na depresie 😉 😀

...cairka....60rocny dom???....fuuuuu....zalezi v akom je stave....co napr. vlhkost???

cairka • 1d • Včera o 22:05
expertka, to ja ešte neviem, ja len zvažujem zatiaľ 😀 úprimne ma dom nejako nelákal, ale mala má v byte/v meste nejaké problémy zdravotné, lenže to starší dom asi aj tak nevyrieši 😒 možno nejaká novostavba uprostred lesa 😝 zišla by sa jasnovidecká guľa, ktorá by prezradila, čo robiť 😅

magimary • 7d • Včera o 22:09
ja som zo skupiny tých, ktorí zažili aj byt aj dom a...:
jednoznačne vyhráva dom 😵 !
Najmä, čo sa týka súkromia, pokoja, vlstnej správy všetkého, kľud od nekľudných susedov (toto bol jeden z dvoch hlavných dôvodov nášho odchodu z bytu 😖 ), voľný výbeh (bez obáv, že nemôžem dieťa nechať pred domom samé, aby ho nezrazilo auto, alebo aby nešliaplo do psích výkalov( 😠 ) a napokon viac priestoru (aby sme sa mohli "rozrastať"-druhý hlavný dôvod)...
a čo sa týka lenivosti, resp. starostí okolo domu, tak tot je PRÁVE TO, čo nám max.vyhovuje-tam ny bytovke sme mali pocit, že sme takí zviazaní, usedení, že nie je "kde pichnúť" a len sa "kysne" pri telke a tu je to iné-stále nové a nové "dobrodružstvo", stále môžeš niečo meniť a dotvárať, úracovať okolo svojho...

krista
11. led 2009

anjelik85 • 1d • Dnes o 13:20
magimary, tak tieto dôvody aj my máme. len zvažujeme to finančne. potrebujeme previesť pozemok na seba, previesť ho na stavebný, vyriešťi prístupovú cestu (bez tej nedajú stavebné povolenie) a tak. 😝 veľmi by sme ccheli dom, ale práve pre tieto veci váhame.

teodorka
11. led 2009

my byvame v byte tehlovom [vlastne kurenie plynove + krb],steny mame zateplene ,odhlucnene takze susedovcov nepocujeme a ani oni nas.Ale velmi mi chyba aspon terasa a kvoli tomu by som chcela dom ,nie velky staci do 100 m2a s mini posedenim za domom tiez okolo 100 m2. Viacby som nechcela pretoze makat v zahrade sa mi nechce ale to posedenie s grilikom to musim mat.Takzetiez chcem predat byt a ist do domu.

tetris.ka
11. led 2009

Ahoj, tak já jsem vyrůstala v domečku, ale nezůstala jsem tam. Bydlíme teď v bytě a jsem moc spokojená. Je to krásný, velký byt v nádstavbě s terasou v dobré lokalitě, všechno je snadno dostupné a po ruce. Přítelův sen je však mít domeček (máme i koupený pozemek) se zahrádkou, touží po úplném soukromí. Tak uvidíme, možná si časem něco postavíme, na stáří 🙂 .

sirinka
11. led 2009

cairka aj my sme povodne chceli starsi dom, ale tak do 40 rokov 😝 , nakoniec sme natrafili na dobru cenovu ponuku za novostavbu.
s takym starsim domom je to ozaj velka loteria, na prvy pohlad moze vyzerat celkom ok a potom zistis, ze byvat v nom je skoro nemozne bez dost velkych prerabok, vymeny potrubi a pod. a to nehovorim, ze mnoho 60 rocnych domov ma este suche WC vo vybave. tie prerobene a zrekonstruovane mavaju zase vyssiu cenu, takze si nepomozes.
co takto skusit pozriet radove zastavby alebo montovane prip. ddrevodomy? tie byvaju cenovo celkom pristupne.

hupcza
21. dub 2009

už jsem tady odpovídala ...
ale máme skoro 4týdenního klučinu a dalších iiks pro barák se mi vyrojilo s jeho příchodem

třeba to, že se jdu projít, uspím jej v kočárku a pak jej zavezu na zahradu, kde se klidně dospinká dle potřeby (ne jako kámošky z paneláku, které složitě uspí dítě a pak jej zase zbudí při manipulaci s kočárem ve výtahu a nebo přenosu z kočárkárny)

nebo to, že látkové plíny nemusím skladovat v bytě, ale odnesu si je do sklepa - prádelny a než zapnu jednou za dva dny pračku, nikde mi to nesmrdí

nebo to, že když je prcek rozmrzelý a nemá svůj den, resp. svou noc, negeneruje to nutně nevyspání mě imanži, ale jeden se zašije na druhý konec domu, prospí se a pak příjde druhého vystřídat ...

nemluvím samozřejmě o prostoru, kdy náš dům zůstává domem., byty známých se po narozeníprcka staly celé dětským pokojem, protože jednoduše nebylo dost prostoru a tak v každé místnosti bylo něco (tu postýlka, tu pleny ..bez ladu a skaldu - jak jen se vlezlo)

no ..a tak se dá pokračovat, že 🙂

smardik
21. dub 2009

tak my žijem v bytě 2+1 a raději bych domeček, právě kvůli důvodům které psala hupcza: hlavně ten že malého vzbudím když ho nesu z kočarkárny a taky to že v každém pokoji je od malého něco. do budoucna o domku uvažujem,ale následující 2roky to ještě finančně nepůjde

jeudi
21. dub 2009

bydlime v obrovskem byte 3plus1 s velkou halou v centru mesta ,ale radsi bych baracek ,ale taky aby byl v centru mesta 😀

mes
21. dub 2009

Bydlíme ve velkém panelovém bytě s velkou čtvercovou halou...v pátém patře...v centru města, ale v lázeňské oblasti...máme výhled na celé hory...milujeme to tu 😀

melysa
21. dub 2009

Tak my zatím bydlíme ve 3+1 ale stavíme dům a na podzim nás čeká stěhování. A to z města ( ikdyž nijak velké) do dědiny která má jen pár čísel a není zde obchod, pošta a městská sem zajíždí jen 4x denně. Ale je to ráj, a veliké město máme 2km od baráku, a již se nemůžeme dočkat až se tam odstěhujem 🙂

kristi
21. dub 2009

ja uz jsem to taky psala, ale ted uz z praxe. Bydlime konecne ve vysnenem byte v prizemi, s 3 terasama, vyhledem na prazsky hrad v klidne lokalite, na oplocenem pozemku s hlidacema. Pro me idealni stav. Na kocar mam kocarkarmu, kdyby nahodou usnula, flaknu ji na terasu. Do kramu kousek, do centra kousek, park s hristem pres silnici, skola a skolka pres dva baraky....

marcela79
21. dub 2009

Ahoj, ja sa prikláňam k tomu domčeku, i my sme riešili presne túto istú dilemu, a rozhodli sme sa pre domček, i keď budeme do mesta cestovať 😉

melysa
21. dub 2009

kristi, tak to je super, že jste tam tak spokojení 🙂 To je nádhera, když domov je klidným, příjemným a ničím(nikým) nerušeným místem. My máme takový sousedy, že kdybych nebyla srab tak na ně 3x týdně volám policajty pro rušení nočního klidu ☹ a takový ha...y dokážou totálně otrávit život. Takže my se nejvíc na domeček těšíme až si večer hajnem do postele a bude tam to TICHO, kdo to nezažil nepochopí 🙂

kristi
21. dub 2009

melyso, sousedy si clovek nevybere. Mam zatim docela dobre informace o tom, kdo tady bude bydlet, jsou to sami vazeni lide, pravnici, manazeri, dost cizincu...tak doufam, ze se to nejak nezamota. I kdyz pers 3 domy dal maji v prvnim patre klavir, tak to bych asi nevydejchala u nasich primych sousedu...

melysa
21. dub 2009

klavír to je taky síla, to bych taky do bytu zakázala 🙂

katrin21
22. dub 2009

ja byvam v bytovke, ale cely zivot som zila v dome... neda sa to porovnat... nastastie priatel stavia dom, tak sa neviem dockat, chyba mi leto na zahrade, opalovanie, hoci mam teraz veliku terasu..

klavir?? ja ho mam u nasich a dcera chodi na klavir cvicit k nim.. lebo by mi bolo blbe vyhravat pre celú bytovku... ale na druhej strane, keby viem, ze tam mam zostat zit na stalo, neda sa chodit stale cvicit o dve ulice dalej... a aj mne hra velmi chýba... bol to pre mna relax.. a ved by som nehrala vecer, ale tak poobede.... nuz co.. a elektronicky klavir, kt. som rozmyslala z tohoto dovodu kupit, lebo sa da dat na sluchatka, tak to vobec nie je ono ! ☹

katrin21
22. dub 2009

a este: sice sa nam byva OK, ale uz sa desim leta vecer... lebo na prizemi, kde my mame terasy , tak ten byt terasu nema, teda nie je tam vstup z bytu, ale vynechané miesto.. no a ludia si tam dali stol a stolicky a vecer sa tam stretavaju( sme na dedine, vsetci sa poznaju)a klabosia a piju vino a fajcia!!! a ja mam spalnu presne nad tym na druhom.. no a to fajcenie nam normalne stupa do bytu a ano nehovorim o tom, ked sa "bavia" a rehocú.. ak sa aj nerehocu, tak hulia a " sepkaju" ale ked sepkaju 4 naraz, tak to pocut.. hlavne v noci... mam z toho nervy... tak ja si odopieram klavir a oni takto 😀

kristi
22. dub 2009

katrin,t o je blby, ale snad by se s nima dala domluvit nejaka hodina, kdy to utnou. Bych si jinak sla stezovat na urad.

mne klavir nevadi, je fakt az na druhym konci arealu...

martinka79
22. dub 2009

bydlíme v bytě asi 11let to bylo OK. v různých bytech a městech. ale od předloňskoho roku se těšíme do domečku. 😀

sirinka
22. dub 2009

katrin uf to je dooost blbe...pamatam si to este od nasich, ked niektori susedia fajcili na balkonoch pod nami, vsetko k nam tahalo do bytu a museli sme zavriet balkon... 😒
teraz tam maju taku kultivovanu rodinku, co fajci pred dverami na chodbe - spolocne priestori...najcastejsie marisku...su to tri sestry, kazda jedna slobodna mamicka...ja ani netusim, kolko ich dokopy byva v tom malom byte...

ja si momentalne uzivam terasu, zahradku, kvety, hojdaciu lavicu...nie a nie a nie naspat do bytovky... 😝

hupcza
22. dub 2009

no společné prostory jsou taky kategorie sama pro sebe 😅

kristi
22. dub 2009

hupczo: si myslim,ze asi jak kde. Nelze srovnavat spol. prostory nekde u panelaku a nekde, kde vetsina lidi je slusnych pracujicich atd. My jsme tady snad meli mit i ohniste na barbecue a neni, docela me to stve, pac by to bylo lepsi nez mit gril na terasce

sisi.v
22. dub 2009

holky, klavír je taky nářez 🙂 , ale když jsem kdysi bydlela ve svém prvním bytě, kluk nade mnou měl bicí, a to bylo teprve žúžo 😠 ... My jsme se na podzim přestěhovali do baráku na vesnici, 3 km Prahy, je to klasická stará vesnice s kostelem, školou a vším co je potřeba, žádný satelit, je to paráda 🙂. Je tu ticho, nemáme sousedy, máme zahradu...a s ní spoustu práce. ale neměnila bych ani za nic 🙂 .

kristi
22. dub 2009

sisi, to zni hezky.....3 km jsou jeste unosny