Bydlíte v bytě nebo máte baráček? Jste spokojeni?

skuli
11. čer 2008

Tak my bydlíme ve 2 pokojovém bytě,ale máme ho předělaný na 3 pokoják.Chtěla bych svůj menší domeček se zahrádkou.Pěstovala bych tam kytičky i zeleninu a měla bych 2 psy,králíky a slepice 😝 Je to ale spousta práce kolem takového baráku.Co vy,měnily by jste?

kristi
23. říj 2008

hupcza: jasne, pokud jste kutilove, natirate, vyrabite a manza v nedeli zaleze do dilny nebo garaze, tak super. Ja nikomu nic nerikam, at si kazdej zije podle svyho a kde mu to vyhovuje.

my to mame navic tak, ze ja mam chalupu, muzovi rodice maji RD - ktery asi jednou podedi a navic jeste mame kus chaty na horach....

jak rikam, my jsme pohodlny (klidne s urazkou), ale proste na to fakt nemame cas. Muz chodi i tady v Pze do prace 8-19, tzn. ze kdyz jsme bydleli za Prahou, tak odjizdel v 7 a vracel se po 20h vecer

sirinka: to vis, ze se kazi, ale rozhodne nemusim kazdy druhy rok natirat plot, kazdou chvili sekat travu, vycistit bazen, oúpravit okap atd....to v byte odpada. Na udrzbu je byt rozhodne mene casove narocny. Ja brala dum za Prahou jako priklad - 20 km od Prahy, coz se zdalo jako idealni vzdalenost - NENI. kdyz jsme si spocitali celkove naklady na 2 auta, benzin,pojisteni, dalnicni znamky + CAS, tak proste bydleni ve meste nam vyslo levneji

kristi
23. říj 2008

jeste k ty praci - jak rikam, uvadim proc zrovna my to mame takto a proc jsme se tak rozhodli. Kazdej to mame jinak

hupcza
23. říj 2008

kristi: mám taky dojem,že barák spojuje ...,když jsme byli v bytě,každý si děla ty své aktivity -a pakjsme se nějak večer sešli
nebo pozěji -nakonec se to dalo z hospody dojít pěšo ..
aletakhle spolu víc plánujeme,abysejelojednímautem,abychom zvládlizahradu
není to dřina - ale příjemné

kristi
23. říj 2008

jj, ja to chapu a preji ti to.

u nas se planovalo stylem: dneska chci jit s klukama v Pze do hospody, ve 23 hodin vem auto a dojed pro me, protoze sice vlak jede, ale blbej cas....

jsme spolu ted vic, navic za nim muzu kdykoliv zajit do prace se mrknout, vecer pohlida a ja muzu jit delat cokoliv

ale jak rikam, kazdymu vyhovuje neco jinyho. Ja se pasivnimu domu na stary kolena nebranim 🙂

dai
23. říj 2008

hupcza,
ja si myslim ze strasne vela zalezi od cloveka - co mas rada , ci chces samotu alebo spolocensky zivot... ci chces aby tvoje dieta chodilo na kruzky a pod.
ludia su rozny a podla toho si vyberaju...ja vidim strasne vela vyhod v byvani v byte, na dome momentalne len jedinu - ze by som mala zahradu - aj ked ja by som chcela len malicku, lebo nie som ten typ na hrabanie sa v zime 😉

dai
23. říj 2008

ludia su rozni a na hrabanie sa v zemi - teraz som to po sebe precitala... strasne 😲

pralinka25
23. říj 2008

hupcza a co v tom dome robis viac ako v byte? Trebars v zime. Nemyslim v zahrade ale v dome.

sirinka
23. říj 2008

kristi vsetko sa da pekne zariadit...plot je z kamena, natierat netreba, travnik v nasej zahradke je pokoseny za necelu hodinku, bazen nemame, naco, ked su tu vsade okolo jazera a ostatne opravy...no my tiez nie sme bohvieaky majstri, takze asi si na to zavolame odbornikov ak bude treba...to iste ale plati aj pre bytovku, akurat sa tam budete musiet viaceri dohodnut. takze podla mna su tieto veci naozaj vemi podobne v dome a byte, teda my sme to s velkostou domu a zahrady neprehnali, prave aby sme sa nestali ich otrokmi 🙂
manzel ma auto sluzobne, cesta z prace a do prace sa mu rata ako sluzobna, takze to neriesime a ja na materskej toho az tak vela na nasom nenabeham. pracu si budem hladat v okoli, predtym som dochadzala do viedne a to je pri detoch moc daleko...ale cestu mi preplacali takisto, takze financne ma to nezatazovalo, akurat casovo...
takze ono je to naozaj o tom, ze co kto viac preferuje a vsetko ma svoje vyhody a nevyhody...
este k tym nakladom...mame ich porovnatelne s trojizbovym izbom v petrzalke...

kristi
23. říj 2008

a, uz jsem prisla na to, co jsem v dome vylozene nesnasela - ODKLIZENI SNEHU, sypani soli na schody apod.

sirinka: vsak ja to beru, jak to je. uz to opakuju asi potreti, ze kazdej je stastnej nekde jinde.

sirinka
23. říj 2008

kristi no ved aj ja, len mi pride take smiesne tvrdit, ze na dome je ovela viac roboty...podla mna zalezi, ze o aky dom ide... 🙂
ja som vyrastala v panelaku a nijako som tym psychicky neutrpela, takze komu sa co paci...
no veru, sneh, zatial sme ho v nasom domceku nezazili 😀 iba take postrasenie, som zvedava, co prinesie tato zima...

hupcza
24. říj 2008

kristi: no tak já si vzpomínám, jak ještě v bytě jsem se přitáhla v sedm z práce a měli jsme službu a naši spolubydlící nezaměstnaní na mě pohlíželi s despektem,kde jsem jako celý den byla, že sněžilo a ten sníh odklízím až teď - takže jaképak lepší v bytě
sníh se odklízí tak jako tak,jen doma si ho odklízím bez pohrdavých pohladů

pralinka: vezmi si třeba takovou decoupage - v bytě se s tím nemáš ani kde rozložit (ato jsmeměli 74 3+1) -nehledě na to,že když si nalakuješ, smrdí ti celý byt - v domě je prostor
když jsemchtěla malovat,usela jsem po každémdni vše uklidit -aby se bylo kde hýbat
dále pak květiny - takové přesazování květin v bytě je pěkný humus - bordelit s hlínou uprostředobýváku ..nebo kuchyně?
nemluvím o uskladnění věcí pro jiné koníčky -dohromady kihovna, kola, pracovní věci ....prostě proto, že tam není místo není
každý koníček kromě sledování telenovel a vyšíváníje v psaneláku omezen

dai
24. říj 2008

ahoj hupcza,
- neviem ako s tym bytom - doteraz som byvala v malickom, ale platili sme si upratovaciu sluzbu z fondu, cize u nas ziadne sluzby na schodisti alebo odhadzovanie snehu a podobne nehrozi - vsekto to robila firma. O susedoch som ani nevedela ze mam - steny sme mali tehlove, neprepustali viac menej ziadne zvuky... Mali sme bezpecnostne dvere, cize do vchodu sa nikto nepovolany nedostal. Nas byt bol maly ale mali sme okrem toho pivnicu a garaz - na bordel okolo konickov dost miesta. Na balkone sa presadzaju kvetiny uplne v pohode, myslim ze podobny bordel spravis aj v dome.

- Konicky urcite nie su obmedzene byvanim v byte, neviem o ktorych hovoris 😒 skrikovat , vysivat a pod. sa da v pohode v akomkolvek priestore 🙂 kvoli kazdemu inemu musis ist von - a to je jedno ci si v dome alebo v byte - tam mi skor pre tie konicky hovori dobra poloha obydlia, nech je akekolvek , ako typ toho obydlia...

- myslim ze obe byvania maju svoje klady aj zapory - zalezi od cloveka co preferuje... mozno aj od skusenosti co ma - co ja vidim v svojom okoli, obycajne ti co vyrastali v byte tuzia po byvani v dome a naopak 🙂 kazdy hlada nieco idealne pre svoje potreby - a tie su od cloveka k cloveku rozdielne...
ja napr. uz nechcem dochadzat do centra hodinu, nechcem vzdy ked idem von do centra brat auto a robit sofera... nehovoriac o tom ze ked malicka bude chodit do skoly a bude mat kruzky a podobne a ak budem mat viac deti.... ☹

hupcza
24. říj 2008

všichni mluvíte o domecj,které jsou málemna samotě u lesa 🙂
celé dětsví jsem prožilav domku na vesnici
MHD k nám jezdila 3-4x za hodinu, v centru jsme byli busem za cca 10 minut, autem za 5, pěšky zkratkou za 25 minut, což bylo dříve než ze sídlišť, kde zde bydlící tvdili, že byv domě nemohli, protože ta dostupnost!!! 😀

dai: nevím ..asi potřebuju na koníčky životní prostor
pokud mi tvrdíš, že přesazení květin na pidibalkonku (opravdu rozlehlé terasy má jen velmi málo bytů) a tatáž činnost na zaradě jsousrovnatelné,zjevně mezi tvé koníčkyzahradničenía pětování květin nepatří 😉
i ty koníčky, které činíš mimo domov vyžadují jakousivýbavu - dodnes mi zůstává utajeno,kam ji lidé v bytech ukládají - do společných kójí ve společném sklepě? nebo ty luxusní směsky ložnic kombinovanýchs pracovnou a kolárnou ...jedna báseň 🙂

ale proti gustu 😉

stavba
24. říj 2008

Ahoj, tak já taky přispěju svým názorem. Zhruba 18 let jsem žila v paneláku, potom v bytě ve městě a teď už přes rok bydlíme v nově postaveném baráčku. Můžu tedy posoudit obě varianty a rozhodně vyhrává domeček. Hlavně mi vadí život tzv. mezi 4-mi zdmi, nevím, co bych ten celý rok v paneláku nebo bytě dělala (o manželovi ani nemluvím), každopádně by mi tam chybělo kus volného pozemku, kde je trávník, terasa, výběh pro psa i pro budoucí děti atd. A co mi hlavně vadí na životě v paneláku je to, že pokud se má něco opravovat, musí se shodnout většina nájemníků nebo vlastníků. Nemůžete si určovat sami, že např. tenhle rok dám nová okna, příští rok udělám novou fasádu,...a o soukromi ani nemluvím. Slyšíte každé spláchnutí, zakašlání, i když spadne nad vámi někomu lžička, děkuju nechci. Ale samozřejmě chápu, že v dnešní uspěchané době, kdy jsou lidé více v práci než doma, jsou rádi, když přijdou domu a odpočinou si. A pořizovat si chalupu, to mi přijde na tuhle dobu šílené, když nic jiného, tak se staráte o dvě domácnosti o investici ani nemluvím.

kristi
24. říj 2008

chalupa je podle me chalupa, tam se jezdi odpocivat a ne makat....Cesi maji v pomeru na obyvatele nejvic chat a chalup na svete.

bubca
24. říj 2008

hupcza: tak například u nás koupit dum tak, aby byl dojezd do města za deset minut reálné není...domy, které se prodávají přímo ve městě, nebo na samém okraji města jsou šíleně drahé a satelitní oblasti mají zase většinou pouze jednu přístupovou cestu, takže se při dojíždění do města napájí více vesnic, vznikají dennodení zácpy a jak vím ze zkušenosti kamarádu a známých, denně jim cesta z baráku trvá i víc jak hodinu a pul...což mi přijde ujetý...takže my s manželem jsme se nakonec rozhodli, že dum kupovat nebudeme a koupili jsme byt. Co se týče životního prostoru, nemyslím si, že byt člověka nějak zásadně omezuje, když to beru metrážově, máme 93 metru čtverečních, čtyři velké pokoje, koupelnu, do které se nám vešla jak vana, tak i veliké umyvadlo a veliký sprchovací kout...v kuchyni je velká rohová linka, kde mám všechny spotřebiče od výmyslu světa,vejdese do ní i dostatečně velký jídelní stul a vstupní halu mám tak velikou, že bych si z ní, s mírnou nadsázkou, mohla udělat taneční sál...Tak si myslím, že nedostatkem životního prostoru, ani nedostatkem soukromí zde rozhodně netrpíme.
K tomu ostatnímu jako jsou koníčky, rádi jezdíme na kole a to stejně nemužeš dělat přímo v domě, plavání také ne, no a ostatní věci, a k těm ostatním věcem, jako je čtení, hraní si s dětmi, nebo kreslení a pod. rozhodně dum nepotřebujeme. A to vím zcela jistě, jelikož moje máma v rodinném domě žije a tudíž porovnávám něco, co znám.
A ještě jedna věc, čistě pro tvojí informaci, telenovely rozhodně nesleduji já, ani zbytek mé rodiny 😉 . Nemysím si, že lidé žijící v bytech jsou odkázaní pouze na tento program...
Jak už zde bylo několikrát napsáno, každý žijeme tak, jak nám to vyhovuje. Někomu vyhovuje dum, někomu byt. A rozhodně bych nikoho za to, že žije v domě nezatracovala tak, jak to děláš ty s těmi, kterým víc vyhovuje byt...ostatně, patřím mezi ně i já 🙂 .

pralinka25
24. říj 2008

hupcza ja robim vsetko to co si napisala (okrem tych telenoviel) v byte a da sa to. Mam vela takychto konickov a stale nieco takeho robim - malujem natieram..... Pri zariadovani sme mysleli na kazdy konicek tak sme to riesili tak aby bolo mozne ich realizovat. Co sa upratovania tyka po tychto aktivitach ako sa poznam zbalila by som vsetko vzdy aj v dome. Na presadzanie mam velky balkon ked potrebujem. Ale kvety moc nemusim.

My sme napriklad obaja z bytov a nikdy som v ziadnom dome nebola. Ani babky nebyvali v domoch ale v bytoch. Neviem si to skratka predstavit a mozno aj preto mi to nechyba.

Ja milujem zivot v meste a pre mna je dolezite byvat v centre. Okrajove stvrte su pre nas koniec sveta.

Ale kazdemu vyhovuje nieco ine nam to a inym to 😉

stavba
24. říj 2008

My jsme měli to štěstí, že jsme postavili domek necelých deset minut od města, navíc v místě máme školu, školku, výborné autobusové spojení, dokonce i veterinářku pro našeho pejsana. 🙂 Takže zatím jen samá pozitiva.

hupcza
24. říj 2008

stavba: jj ...s tou chalupou to vidím úplně stejně
onoje totiž bezva, když je člověk po celém dni utahaný, sedne si na terasu a kouká do tohozeleného nebo zalije kytky - realx
ale na chalupu? tam se doplazí s vyplazeným jazykem v pátek odpoledne ....ale co ve středu? je hezky a sedím doma - protže kam vyrážet jen tak na sedutí? do hospody?alekdyž jánemám chuť sedět s iks lidma u stolu, kdemi ještě někdo baňá pod nos - chci si hodit nohy na stůl a poslouchat to ticho
ale neaž za tři dny

stavba
24. říj 2008

Hupcza:no právě, nedovedu si představit jet v pátek odpoledne na chalupu a v neděli večer se vracet. To by znamenalo, že v průběhu týdne musím vyprat, uklidit,... v bytě, což by moc relax nebyl.

kristi
24. říj 2008

mne staci byt na vikend u tchyne v baraku a v nedeli uz se nam chce domu.......

stavba
24. říj 2008

Teda né že bych uklízela a prala vždy jen o víkendu, někdy je to potřeba i v týdnu, ale když se člověku nechce, ví, že na to má ty dva dny volna, no.

stavba
24. říj 2008

Tak tchyni nemám sice úplně špatnou, ale trávit u ní celý víkend, tak to nee.

kristi
24. říj 2008

v lete je to fajn, maji bazen, dite se tam vylita...velka rodina. Ale v zime? hruza a des, neni tam co delat

hupcza
24. říj 2008

kristi: jenže být u tchýně a být doma je rozdíl bez ohledu na to, zda se jedná v jednom či druhém případě o byt či dům 😉

kristi: v zimě se dělá to, co v bytě celý rok 😀
s tím rozdílem, že extra velkou sešlost si do bytu pozvt nelze

pracovala jsem v realitách ...a opravdu mám dost jasnou představu o bytech, jejich uspořádání, dispozicích - a prostě krásných prostorných bytů, je jako šafránu
většina bytového fondu je sprominutím na zblití ...a ení tojen o rekonstrukci samotného bytu - ale i okolí je hrozné - bez možnosti s tím cokoli zásadního dělat

alejak říkám - proti gustu

manžel je z bytu ..do domu moc nechtě ..dneska moc nechápe, co na tom bytu tak viděl

kristi
24. říj 2008

vidis, a manzel je z domu a uz by do toho nesel. A fakt nevim, proc by se nedala pozvat navsteva nebo se udelat grilco atd. Krome toho nejsou jen stare byty, jsou i novostavby, kde se muzes podilet i na dispozicich apod.

lenkabu
24. říj 2008

Já se taky přiznávám že jsem pohodlná a vyhovuje mi žít v bytě...práce v domácnosti mám naprosto zminimalizovaný,nejsem ochotná otročit bydlení a tom domě je tý práce dost.Baví mně chodit mezi lidi,ne pracovat na zahradě ani tam vysedávat. Z domu musíte dojíždět(pokud nemáte dům přímo ve městě,ten bych možná brala ale v životě na něj nebudu mít)...dojížděla jsem celý dětství,nesnášim to.
Hodně záleží ikde bydlíte...my máme za panelákem přírodu a rozsáhlý les,krásný dětský hřiště,všechno mám blízko.Pracuju v nemocnici takže za jakýkoliv vesnice dojíždění na 6 ráno .... takhle jsem v práci za chvíli...

Terasu mi tady supluje balkon s výhledem na zeleň...

Bydlet někde na šedivým hnusným sídlišti,mluvím asi jinak,ale takhle do domu fakt nechci.

lenkabu
24. říj 2008

Když jedu k rodičům do domu tak se tam nudim,neni prostě co dělat,jen makat na záhonech nebo dřepět venku.

hupcza
24. říj 2008

kristi: no ...nevím ... dá se pozvat návštěva ...to jistě ...ale byt je plný lidí, přičemž pohodlí moc neužije ani jeden ... je zajímavé, že když se domlouváme s přáteli z bytu, vždy se jde k nám, když jsme bydleli v bytě, vždy sechodilo k přtelům z domu - asi to tak není jenom umě 🙂

ad novostavbky - pokud argumentujete cenou - novostavby bytů jsou velmi často na srovnatelné úrovni jako starší domky 😉

stavba
24. říj 2008

Je pravda, že když jsme chvilku žili v bytě ve městě, mělo to své výhody. Jen jsme vylezli ven a hned jsme byli v centru dění, všechny obchody po ruce. Ale když jsem si představila vychovávat tam děti, k bytu náležel jen pidi dvoreček, slunce tam nešlo a pak se strachovat až půjde dítě ze školy a bude přecházet mezi autama, tak to ne. Teď bydlíme v zástavbě, kde jsou většinou mladý a docela fajn lidi, takže si s nima máme co říct. V domě, kde bydlí víc partají mi vadí i ten nedostatek soukromí. V paneláku, kde jsem vyrůstala, jsme si museli dávat pozor, kdy pouštíme pračku, aby to někoho kolem nerušilo, televize ani rádio nesměla hrát víc nahlas. Prostě ať se snažím jakkoliv, ne a ne najít pozitivum na bydlení v paneláku.