Být maminkou v 18 letech. Máte někdo zkušenost?

sojca
7. bře 2012

Ahojky moc bych chtela miminko, ale mamka mi porad tvrdi, ze to nezvladnu. Zazil jste si to nekdo a muzete rici jestli se to da zvladnout nebo ne ??

sojca
autor
7. bře 2012

@timbouctou No jak to tak vypada, to ja se na toho sveho mohu koukat do aleluja, ale nevim zda se to povede... Treba se to uz povedlo ale je na to priliz brzo 😀 i kdyz 20 dni mi prijde dlouho 🙂

bocinka
7. bře 2012

Já chtěla taky miminko snad od patnácti, mám o deset let mladšího bráchu a tím to asi začalo..... 🙂
Každopádně jsem si řekla, že vydržím do maturity a bude-li to možné, tak ještě výšku.... To mi ale nevyšlo, už během střední jsem začala s mým nynějším mužem a hned po maturitě jsme se začali snažit, hlavním důvodem pro mě byl - mimo velké touhy po miminku i přítel, který je o taky dost starší....
Takže vysokou sice nemám, ale jsem šťastná a spokojená, myslím, že to zvládneš, pokud máš přítele, který o Tebe stojí a stojí i o miminko a hlavně se na to sama CÍTÍŠ, tak je to už jen na Tobě....
Snad jen to dodělání aspoň střední školy, nebo sou, protože na mateřské nebudeš věčně, tak ať to máš pak jednodušší.... 😉 😉

bocinka
7. bře 2012

@timbouctou můj chlap taky neměl nikdy trvalejší vztah, myslím takový co by trval několik let.... A pak jsme se našli, jsme spolu skoro 6 let a je úžasný táta.... Každý to má jinak, ale ten můj tvrdí, že čekal jen na mě 😀 😀 😀 jakože až vyrostu, koukal na mě do kočárku, když se vrátil z vojny 😀 😀

sojca
autor
7. bře 2012

@bocinka Ty mas take starsiho muze ... A ja hloupa mylslela ze sem snad jedna z mala ktera to tak ma ... 🙂 No skolu urco dodelam... vzdyt zaverecky delam v kvetnu...

bocinka
7. bře 2012

@sojca to je fajn, že máš rozum, mám kolem sebe teď spoustu mladých mamin, které si tu školu nedodělaly.... Tři roky mateřský jsou krásný, ale teď hledají práci a je to na prd, i když mi moje matura taky nezaručuje dobré místo, tak si myslím, že mám větší šanci.... Jo a Mira je starší o téměř devatenáct let.... Ale já to v sobě asi mám zakódované, bývalý byl o třicet... A jediná uričtě nejsi, dneska to tak nějak je....

sojca
autor
7. bře 2012

@bocinka Zrovna jsem premyslela i kdyz dodelam skolu. Tak materskou mit nemohu ne? protoze nemam odpracovany rok... Nebo ne?

bocinka
7. bře 2012

@sojca ale jo, jsi v ochrané lhůtě, jako bys pracovala... jen už si nepamatuju jak je dlouhá, kamarádka otěhotněla do dvou měsíců po matuře, a má normál mateřskou.... 😉 😉 i když je fakt, že to byl rok 2008, je třeba to vyzjistit..... Já to neřešila, snažení nám trvalo skoro rok....

bocinka
7. bře 2012

@sojca a o odpracovaném roku nevím taky nic, já nastupovala do práce v říjnu a končila v červnu, a mám normál mateřskou a mohla jsem si i zvolit délku....

weri1
7. bře 2012

@sojca nevím jak je to teď ale asi budeš mít tu nejhorší variantu 4 roky...

bocinka
7. bře 2012

@weri1 když si to na ten jeden měsíc nepřehodí s tatínkem, nebo už to nejde? 😅

weri1
7. bře 2012

@bocinka jé tak to nevím.... 🙂 jinak mám taky staršího muže o 18 let 😅

bocinka
7. bře 2012

@weri1 jé, tak to se zeptám.... 😝 😝 Jak to šlape???? 😅 😅 Myslím i v pozdějším věku muže.... Mira má zatím 42, ale jak to bude dál.... Zatím to nepociťuji...... ale někdy přemýšlím co bude za deset - patnáct let.... Nepochybuju, jen přemýšlím....

sojca
autor
7. bře 2012

@weri1 proc nejhorsi?

bocinka
7. bře 2012

@sojca mě taky přijde nejblbější, myslím jako finančně, dva roky brát jen 3 800 je dost málo, i když, teď je zase nějaká nová mateřská od ledna a v tom už se neorientuju 😕

sojca
autor
7. bře 2012

@weri1 Jeee take starsiho... Nemohu si pomoci ale jak to vypada tak ti starsi jdou nejvic na obyt 🙂

sojca
autor
7. bře 2012

@bocinka No moje spoluzacka bude mit ted nekdy mimi a na socialce ji rekly, ze pokud nema odpracovany rok nema narok na materskou, ale jen na rodicovsky prispevek. 🙂

weri1
7. bře 2012

@sojca ptž to bylo tak, že jsi myslím brala mateřskou 7600-28 týdnů a pak po zbytek 3800,-

sojca
autor
7. bře 2012

@weri1 To je myslim ze ted ten rodicovsky prispevek

weri1
7. bře 2012

@sojca tak to asi zůstalo, ale ty nárok na jinou variantu asi mít nebudeš

sojca
autor
7. bře 2012

@weri1 A to je spatne 😢 ale kdyz to vidim u me mamky braskovy pristi rok budou 3, materska ji bude koncit a skolky jsou porad plne ... Tak pokud mam byt doma jeste o jeden rok navic a dostavat materskou tak je to lepsi ne ...

pipetulaa
7. bře 2012

@sojca měla jsem podobný pocity jako ty - taky jsem chtěla mimčo brzo. Díky bohu mám rozumného přítele, který moje hormony udržoval v mezích 🙂 Ona touha po miminku je krásná, ale je potřeba si uvědomit, že mimčo vyroste. A ty najednou zjistíš, že vlastně nemáš školu, nic neumíš a nikde ti nedají pořádnou práci. A pokud tatínek nemá nějakou supr práci, abys ty nemusela pracovat po mateřské, tak je to asi těžké. Já osobně chci dopřát svým dětem jen to nejlepší. Nechci se spokojovat s věcma z bazaru, nechci nekvalitní kočárek, nechci si dítě pořizovat do garsonky, kde bysme si skákalo všichni po hlavě, apod.
Je to všechno strašně individuální. Je to o vyspělosti jedince, o jeho finančním zajištění, atd. A je to především tvoje (ne)zodpovědnost, jak se k celé věci postavíš. Nikdo nemůže tohle hodnotit. Ale pokud můžu názor - počkej s tím ještě. Dva, tři roky. Udělej si aspoň Bc. nebo nasbírej nějakou pracovní zkušenost. Rozšíříš si obzory - mimo školu tak nějak člověk dost dospěje (to nemyslím nějak zle)...a pak se s chutí pusť do miminka a to s vědomím, že ti nic neuteklo a o nic tě miminko nepřipravilo.
Možná to zní celé divně a spousta těch mladých maminek se mnou nebude souhlasit. Ale já to vím z té druhé strany. Mě měla mamka ve 20. A nemáme hezký vztah. V určitém stádiu ona došla k názoru, že vlastně já jsem jí o všechno připravila...A tak si ona začala plnit svoje sny, na úkor těch mých. Ona šla ve 40ti na vysokou dodělat si titul a já jít nemohla, protože na mě už nezbyly peníze...Apod. Miliony a miliony jiných situací. Proto prosím všechny, které přemýšlí, že si pořídí mimčo takhle mladé. Počkejte s tím, počkejte do doby, než si něco málo prožijete, nasbíráte trochu zkušenosti...I miminko bude rádo, když bude mít vyklidněnou chytrou maminku, ne? 🙂
Pardon za ten můj slovní průjem.... Každopádně přeju hodně štěstí! 🙂

diviska
7. bře 2012

@sojca ahoj, já jsem si taky přála miminko už tak od 17 let, možná i proto, že moje mamka mě v 17 letech měla a zvládla to. Teď jsem ale štastná, že jsem dítě tak brzo neměla. Určitě bys to zvládla, kdyby na to přišlo, ale pro děťátko to není nejlepší. Věř mi, mluvím z vlastní zkušenosti, coby dcera takhle mladé maminky. Máme skvělý vztah, ale vedla k němu dlouhá cesta..Počkej si pár let, stačí dva tři roky, sama uvidíš, že budeš ráda

bocinka
8. bře 2012

@sojca aha, tak to je možné, zeptám se té kamarádky 😕 😕

michaela_2
8. bře 2012

ahoj já jsem zjistila, že čekáme miminko v 21 letech - což je tedy o něco později než v 18, každopádně vejšku hotovou samozřejmě ještě také nemám a musím ji tedy dodělávat dálkově. My jsme miminko neplánovali, ale měli jsme mít svatbu, přítel byl o osm let starší, takže po prvopočátečním šoku jsem ani nepřemýšlela, že bych se rozhodla jinak, než si miminko nechat.
Malé jsou teď dva a půl měsíce a za nic na světě bych ji nedala.
Pro mě osobně to bylo těžké v těhotenství - bohužel jsem si ho neužívala jako některé nastávající maminky. Nevolnostmi jsem trpěla, ale zase tak drastické to nebylo, musím uznat, že v tom sehrál svou roli asi ten věk, nebo taková nedozrálost a to, že jsme mimčo ještě neplánovali. Začátek těhotenství mi vyšel akorát do zkouškového ve škole, když jsem to ,,horko těžko'' ale nakonec přeci jen nějak zvládla, tak byly prázdniny.......a mě každou chvíli mrzelo, kolik věcí vlastně najednou nemůžu dělat - a pití alkoholu bylo to nejmenší. Strašně ráda bych si šla třeba jenom někam zatancovat - jenomže to v pokročilejším stadiu už potom není možné plus zakouřené prostředí...............později jsem už měla i zakázané vpodstatě všechny sporty. Snad ještě horší bylo, že já jsem to těhotenství na sobě hrozně dlouho necítila - měla jsem doopravdy malinké bříško, a přibírala jsem minimálně, takže jsem si vůbec nepřipadala těhotně a v rámci hormonů, jsem se očas cítila hrozně ukřivděně, jakej jsem chudák, co všechno nemůžu 😀 Samozřejmě byly i krásné chvilky - když malá začala kopat, když jsem ji viděla na ultrazvuku.....................
Jakmile se malá narodila a měla jsem ji u sebe, už mi na ničem jiném nezáleželo 🙂 a všechny ty křivdy se snášejí daleko lépe 😀 . Nevyměnila bych ji a nelituji toho.
Já nevím jak dlouho s přítelem jste, ale jestli můžu poradit, počkej třeba ještě tak dva tři roky a pořádně si je užijte ( my jsme s přítelem hodně cestovali, podnikali spoustu věcí - také jsme spolu byli dva roky předtím, a já jsem za to teď ráda.) Také je určitě dobré spolu nějakou dobu společně bydlet - neexistuje rychlejší způsob poznání se navzájem 🙂.
Měj se moc hezky, budeš určitě skvělá maminka, ať už teď nebo později

sojca
autor
8. bře 2012

@michaela_2 moc hezky jsi to napsala... urcite mas pravdu, sama uvidim zda mi je to miminko souzeno nebo ne....

bocinka
8. bře 2012

@pipetulaa mě měla mamka v devatenácti - neplánovaně a více méně i nechtěně - ale teď máme skvělý vztah, vlastně celý život máme super vztah, podle mě je to tím, že jsme si věkem blízké.... aspoň to mi tvrdí i mamka.... Bráchu měla skoro ve třiceti a říkala, že kdyby to šlo vrátit, tak ho má určitě o minimálně pět let dříve..... Babičkou se stala ve 40ceti a je úžasná, myslím, že je to spíš o člověku, než o věku....

pipetulaa
8. bře 2012

@bocinka máš pravdu, určitě je to o člověku. Ale je to především o tom, jestli si to dítě pořídí někdo, kdo je vyzrálý natolik, aby si byl vědom toho, že nebude mít jenom roztomilé miminko broukající si v kočárku...ale že to miminko vyroste, bude mít různé potřeby atd atd...A ten člověk pak nesmí nikdy dítěti vyčítat, že kvůli němu si nic neužilo, Že se kvůli němu obětoval a tak...Moje mamka je přitom celý život učitelka u menších dětí, je i výchovná poradkyně, apod. Není to o tom, že by neměla ráda děti. Jen jí prostě v jednu chvíli přišlo na mysl, že já jsem zdrojem všech problémů světa...A proto si stojím za tím, že člověk v 18ti letech není vyzrálý mít dítě 🙂

nikissek28
8. bře 2012

@timbouctou
@sojca
@jijitka Holky, já mam 20, přítel je o 23 let starší.rozumíme si skvěle, milujeme se a brzy budeme mít miminko. SPolečně s námi bydlí i jeho 2 děti které ma po rozvodu v péči on.
A co se týče toho jestli se to v 18ti dá zvládnout? Někdo se na dítě cítí třeba už V 17 a postará se a někdo se na to prostě necítí třeba ani v 30. Pokud není finanční stránka problém tak proč ne?
Hodně štěstí. Držím palecky 🙂

jop
8. bře 2012

@weri1 to máš pravdu, riziko, že ztratíš práci, budeš na rizikovém atd. je tady vždycky. Jenom jsem chtěla zdůraznit, že ta finanční odpovědnost je tu důležitá - nesmíš mít chlapa flákače (práci může každý ztratit, zvlášť dneska, ale jsou takoví, kteří se ani nijak zvlášť nesnaží najít novou), musíš mít nějakou finanční rezervu, musíš přemýšlet, jak to zařídit s bydlením, vše si spočítat... já obdivuju ty, které jsou toto schopné řešit v 18 letech, mně v 18 rodina přišla jako sci-fi a neměla jsem nejmenší chuť se vázat 🙂 Ale každý je jiný.

weri1
8. bře 2012

@jop já neměla chuť se vázat než jsem potkala manžela v 26 letech 🙂 já jsem do té doby fakt si užívala života 🙂 jj rezerva musí být...my jsme se teď stěhovali, rezerva padla a je to fakt o "hubu" nesmí se nic stát, jinak jsme nahraný