Čert, Mikuláš a strašení dětí. Jaký máte názor?

skuli
4. pro 2008

Jaký máte názor na strašení malých dětí čertem?My teda každý rok domů čerta s s tou jeho bandou 😀 zveme,ale jsou to osvědčené osoby o kterých vím,že mi děcka nevyděsí k smrti a po jejich odchodu nezačnou koktat.Mají krásné červeno-zlaté složky,do kterých jim na chodbě předem strčím papír na kterém je napsáno jak se chovají a v čem by se měli zlepšit,ale taky jejich přednosti.Musejí zazpívat písničku nebo říct básničku a pak dostanou od Mikuláše balíček.Je to taková tradice.Když jsem byla malá,tak nám naši nechávali balíček za oknem,ale to bylo nic moc.Když jsme byli s bráchou starší,tak jsme nevěděli jak se máme chovat,kolikrát jsme dělali,že to tam nevidíme a chodili kolem jako by nic 😀

mikalove
4. pro 2008

mne sa tieto zvyky páčia a pokiaľ deti pritom nerevú odušu,tak prečo nie?

erikasadek
4. pro 2008

aj mne a strasne mi tu chybaju..... 😉
clovek si ani neuvedomuje pokial to nema, stale
pod nosom co si ma vazit....

mne osobne nase zvyky strasne chybaju, a snazim sa ich dodrziavat pre moje deti...aby aspon trochu poznali to co ja za detsva...

bubba
4. pro 2008

ja neviem nas tiez strasievali ked sme boli mali a tu sme zivy a zdravy.moja mala sa neboji takych tych klasickych strasiakov,ona sa boji suslaveho deza a shreka 😀 .inac s minulasom a jeziskom si u nas nerobime zatial hlavu este je mala ale nechceme to nejako zbytocne prehanat ze daceky nosi jezisko a pod....

yenn
4. pro 2008

Ja mam od maminky balicek za oknem dodnes 😀 A certa se taky bojim porad, jak je slysim rachotit venku, nejdu ani se psem 😅

mamartinka
4. pro 2008

zajtra o tomto bude rec na stv.doobeda v damskom magazine.

aponchie
4. pro 2008

ja se tesim jak male decko sama na certiky a mikulase a taky jim neco prednesu 😀 😀 😀 ne je to strasne ubohe rok od roku ty svatky..naprosto nechapu proc u nas na namesti je milion budek a v kazde je :pyzama,nocni kosile pro stare baby,popelinove trenky,pracovni odevy a jine capiny,vubec tam nejsou zviratka(prej je to tyrani),zadna zabijacka,zadne stanky s ozdobama,svickama jen 5stanku s medovinou a chlastem a jeden stanek s ubohejma drevenejma vareckama to je silene..zajimalo by me jestli v te zaplave barbin robotu a technickych hracek dostanou deti i knihu nebo neco pro tvoreni 😝

jaduska
4. pro 2008

Mne sa to strašenie čertom vôbec nepáči. Ešte mám v živej pamäti jednu spomienku z detstva, keď bol čert u nás a ako som sa ho strašne zľakla...U nás domov k deťom-hlavne tým malým, chodieva iba Mikuláš s anjelom. Od malička som dcérke vravela, že čerti neexistujú, ale detská fantázia pracuje aj tak... 🙂

tannawe
4. pro 2008

ahoj,tak my jsme dneska byli u manzela v praci, kde meli mikulassky "vecirek" pro deti a bylo to moc pekne. Nejdriv byli klauni, to maleho vubec nezajimalo a radeji jsme koukali jak funguje automat na napoje 😀 ,ale jak se volal Mikulas, andel a cert tak to jsme tam hned museli letet a moc se jim to obema nakonec libilo. Zadne zbytecne straseni deti, cert byl vtipalek a spis delal takovy mily humor, andel byl spis tak na ozdobu a Mikulas byl vylozene legracni a vtipne mily! Takze si to decka uzila a myslim, ze zvat domu je nemusime, kdyz maji akce v parci...jim to stacilo a zitra si povesi "ponozky" a rano v nich najdou nejake drobnosti, protoze sladkostmi je zasobi zbytek rodiny 😀 Tohle mi prijde tak akorat, protoze nekdy je docela "trapne", kdyz deti maji na povel recitovat nejake blbiny a nechce se jim, nebo se proste jen stydi a kdyz si to clovek plati tak asi ma pocit, ze to musi byt asi echt "pohodicka" a kdyz to deti sabotuji tak ho to mrzi, kdezto takhle zadarmo v praci je to v kolektivu, deti se pobavi,dostanou balicky a jde se domu a maji uplne jiny zazitek... 😉 😉 😉

skuli
autor
4. pro 2008

aponchie-Přijeď k nám do Hávru 😀 Tady máme každý rok ve městě pravou zabíjačku.Prase teda přivezou už mrtvé a vykuchané,ale mají tam veliký kotel kde vaří jelítka,jitrnice.Od rána to tam voní,nalívá se medovina a slivovička.Odpoledne se ty čerstvé výrobky prodávají a jsou super.14 dní před Vánocemi je venku trh,máme tady živé ovečky,které krmíme chlebem a jablkama.Lije se olovo,pečou se kaštany.Je tady betlém v životní velikosti a zvonička se schránkou pro Ježíška,kam děti dávají dopisy.Kováři předvádějí svá umění,všichni jsou stylově oblečeni.Prodávají se perníčky,medovina,uzené,formičky na cukroví.svíčky,dárky....

skuli
autor
4. pro 2008

SOBOTNÍ JARMARK VÁNOČNÍCH TRADIC

V sobotu 6. prosince se od 10 do 17 hodin koná ve Společenském domě Jarmark vánočních tradic. Připravena bude vánoční nadílka lidových řemesel s možností zakoupení vánočních dárků, tvůrčí dílna pro děti i dospělé, občerstvení, speciality a soutěže o ceny. Vstup zdarma.

Program:
lidová muzika, gajdoši, kejklíři, divadélko pro děti, ježíškova pošta, pravý betlém, čert a mikuláš, ukázky vánočního stolování, vystoupení barmanů, ochutnávka pravého vánočního punče a taneční vystoupení.

Ručně malované baňky, vánoční ozdoby z železnobrodského skla, kukuřičného šustí, slámy, cínoví vojáčci, perníčky, vizovické a obřadní pečivo, keramika, modrotisk, malované obrázky, řezbáři, textilní výrobky a jiné.

skuli
autor
4. pro 2008

Určitě tam s dětmi zajdeme.Tchýně slaví v sobotu 60,tak to máme po cestě na oběd 😀

aponchie
4. pro 2008

skuli to si delas curinu fakt jo?? 😀 ty vogo normalne me neskutecne lakas ani nevis jak ja miluju ovarek jitrnicky a tak no,ale ted mam tehu nevolnosti tak nevim nevim,chutna mi to hodinu a pak z toho bliju 😀 😀 ale zauvazuju nad tim 😀

trixi
5. pro 2008

ahojte, ja som proti straseniu ci uz certom alebo inymi zlymi bytostami. Ja mam do dnes fobiu z tmy vdaka mojmu strarsiemu bratovi, ktory mi od mala vstepoval do hlavy, ze po tme sa deju strasne veci. Pamatam si, ked sa moja mama obliekla za Mikulasa a nasa suseda za Certa, susedkina dcera sa tak zlakla az sa pocurala.
Ja nedovolim aby nasho maleho niekto strasil a este za to aj platil (u nas sa dal Mikulas s Certom objednat).

listicka77
5. pro 2008

mně se to strašení taky nelíbí. nemám ráda styl výchovy "jestli budeš zlobit, tak si tě odnese čert", "jestli budeš zlobit, tak ti Ježíšek nic nepřinese" atd. když si vzpomenu na to, jak raubíři od švagrové vždycky totálně hystericky řvali... a jaký to mělo výsledek? byli hodnější? tak maximálně půl dne... 😝 své dceři tohle dělat nechci. neřeknu nějaká kolektivní mikulášská besídka s hodným čertem, to možná jo, ale pozvat si sólo mikuláše s čertem domů, to ani náhodou!

elitera
6. pro 2008

Já jsem prej jako 2-3letá čerta jeho metličkou vyšupala 😀 Nás tim rodiče nestrašili, tak jsem holt nevěděla, že se ho mam bát 😉 Přišli tenkrát na bratrance, ale že by to na něj nějak zabralo (dlouhodobě), to ne.
Myslím, že v tomhle naši zvolili dobrej postup. Hromadnou mikulášskou besídku jsem nezažila (nebo si ji nepamatuju). Akorát mě štve, že se na nás nějak vybodli s tou nadílkou. To mi vynahrazuje tchyně - letos jsme od ní dostali pětilitrovku plnou křížal 😀 😵

skuli
autor
6. pro 2008

Tak já jsem holkám od mala říkala,že to jsou převlečení lidé,že žádný čert neexistuje.Věděly,že se nemusí bát.Ale stejně je to takový pro ně zvláštní pocit.Vědí,že je to převlečený soused a mají respekt.Ale nikdy bych nedovolila,aby je někdo strašil.To ne.Včera u nás byli,měli pěkné masky.Holky se vyfotily.Deniska tu měla ještě kamarádku,tak jsem ji slyšela jak ji vysvětluje,že jsou to jen lidi převlečený.Tak kamarádka je o 2 roky mladší,tak na to ještě věří.

winifred
6. pro 2008

Já jsem taky osobně proti tomu aby se děti strašili čertama.Moje sestra svou dceru takvovým způsobem strašila ža z toho měla histerický záchvat a málem se počůrala a třepala se jako ratlík ☹ no prostě hrůza.Tak jak jsem to viděla nikdy bych nechtěla aby to mé děti zažili.Svátky nejsou otom aby se děti strašili. 😉

renat2
6. pro 2008

Pokud se sežene spolehlivá banda, která opravdu nepřijde s tím, že chce někoho vyděsit (a ne skupina ožralých pitomců), tak nevidím důvod být proti tomu.
Osobně se mi libí hned první příspěvěk od Skuli, s tím, že děti pak vědí, co třeba někdy udělali špatně, v čem se zlepšit a naopak, v čem vynikají apod. (to je prostě tendence dnešní výchovy a vzdělávání - pracuji ve školství a tam postupujeme přesně takto). Za básničku (písničku) apod. pak dostanou maličkosti...podle mě to bylo odněpaměti, pamatuji si to z dob, kdy jsem byla malá a nikdy jsem trauma neměla )za předopokladu výše uvedených okolností). a "Mikuláše" dostáváme i teď, sice už jen v taškách, ale i tak, a to děti rozhodně nejsme🙂

aponchie
6. pro 2008

jak tak koukam tak kdo je proti asi zazil same psychoidni zazitky..no uprimne je mi to lito pac cert mikulas a andel je klasicka vanocni tradice a mela by se zachovat a jestli nejaci pitomci to neumi ukocirovat tak prece podle toho se nehazou do spolecneho pytle vseci 😉

gtver
6. pro 2008

aponchie, já ty příspěvky spíš chápu tak, že nejsou proti Mikuláši a spol., ale proti strašení a v tom i já vidím rozdíl 😉

aponchie
6. pro 2008

no ale ono jaksi cert mikulas a andel k sobe patri 😅 i to lehke straseni k tomu patri a jak ja rikam kdyz ma nekdo stesti na nejakeho blbecka co strasi ostosest tak je to smula,ale kvuli tomu vsecky certy do pytle nehazu 🙂 a ja vcera nepotkala ani jednoho skaredeho certa a kdyz je nekdo takovej,ze si zve na male mimina a batolata tyhle atrakce domu je to jeho problem pac ja bych to nikdy neudelala myslim,ze do 3let to stejne vubec nechape a chodit na rocni deti je magorina a to si pak ty mamky treba stezuji ,ze detatka plakala a pak se divi.kdyby sli s kocarkem do mesta a prochazeli se tak neverim,ze jim nejakej cert vpadne do kocarku a zacne budlikat 😀

gtver
6. pro 2008

ap , myslím, že nejlepší je, když to dělá třeba někdo z příbuzenstva (kamarádů) nebo alespoň "ověřená firma" a vyjasní se pravidla, každý ví, co jeho děti snesou. Vždyť pro děcka to má být spíš hezký zážitek, trošku strašidelný, ale spíš takové to tajemno 😉 My taky každoročně vyráželi do města 😵 , letos to bohužel nešlo ☹ Ale výjimka potvrzující pravidlo: čerta "vpadnoucího" do kočárku (bez dovolení) jsem zažila 😅 (ne u svého dítěte).

mikca
6. pro 2008

me to taky nevadi...vseho s mirou...a hlavne jde asi o tu tradixci..ten cert preci neni az tak dlůlezitej..muze preci byt nekde vzadu hlavni je Mikulas a andel..a pkud jsou tak nejak rodice normalni tak si to ukocirujou....a domluvi se predem nez si nekoho pusti do bytu
ja si pamatuju kdyz jsme chodili na vesnici za certy..tak byla tak rachly rodice, ze dite rvalo jak na lesy jak se balo a debilni maminka ho jeste tahala za ruce at jde k certovi ze ho da do pytle a nebo vybizela jeste certy at tam na ne poradne jeste jednou vlitnou..tak to je ponekud dost mimo..ale kdyz je to tak nejak v norme tak nevim proc ne...naopak 🙂

nikes
7. pro 2008

plně souhlasím s Aponchie, nemůžete všechny čerty házet do jednoho pytle. Na všem se můžete přece domluvit, ne? Já osobně si pamatuji, že jako malá jsem se na jednu stranu těšila na čerta a na druhou stranu trošičku i bála, ale moc ráda na to vzpomínám. Je to nádherná tradice a bylo by smutné, kdyby kvůli úzkostlivosti některých maminek zanikla. Jasně, každého je to věc, ale nelbí se mit takové to že, " to já bych svým dětem nikdy neudělala, že bych si domů pozvala čerta". Vyznívá to, jako že maminky, které si pozvou domů čerta, tak jsou nějaké necitlivky a svým dětem ubližují nebo co. Je to mimo diskusi, ale taky mě strašně štve, jak se u nás tak strašně propaguje Santa Claus a ježíšek je někde v pozadí. Je to škoda.

martinka79
7. pro 2008

K nám Mikuláš, anděl a čert vždy zavítají a nemohu si st+žovat. nejde o žádné strašení a výhružky na výchovu svých dětí si stačíme s manželem sami a nepotřebujeme žádné podmínky.
Ale jako krásné rozzářené očička a radost a smích je tato tradice úžasná.
Dcera se vždy těsí a současně nmalinko bojí. Musím říci,. že tento rok snad nejvíce a to jen díky tomu, že svědomí pracuje a ona věděla, že občas není taková jaká by měla být, jenže my dětem sami řekli, že každý občas zlobí i rodiče a kdo říká, ne ten je lhář. 😀

spíš se u nás dcera bálaa ježíška. nechála jak je možné, že zvoní zvoneček a my všichni jsme u stolu ajíme vklidu. kdo nám může lész jen tak a jak to udělal a to bylo. asi dva roky po sobě se zvonečku bála na štědrý den-Teď už ne. jsem š´tastná, že moje děti věří na mikuláše,čertíky a anděli a ježíška. Až neboudou bude to už fádní. 🙂
Každá rodina si s musí s tím poradit sama a říkat radikáně Ne nebo doporučuji je nesmysl. Nikdy nevíme jak kdo s touto tradicí nakládá či děti straší nebo jim chce udělat radost. 🙂