Chci jen jedno dítě - je to nenormální?

beditha
23. pro 2013

Už od té doby, co měla malá půl roku, se mě všichni ptají, kdy budme mít druhé dítě. Tu otázku ještě chápu. Proč ale po mojí odpovědi "Nechceme, nebudeme" mi každý to dítě doslova nutí? Přitom moje odpověď musí znít velice přesvědčivě - druhé dítě opravdu nechci. Představa starat se zase o mimino mě přímo děsí. Zdraví a vzdělaní taky nestojí málo peněz. A taky nejsem ten typický mateřský typ. Dítě můj život nenaplňuje. Podle reakcí lidí (i známých a příbuzných) si připadám s tímto postojem divná a sobecká. Je na tom někdo stejně?!?

petrajavor
23. pro 2013

vítej do kluku....mám to stejně,dřív jsem děti nechtěla vůbec a i když je malý naprosto úžasný, tak mi prostě stačí....rodina to pochopila i když jim to trvalo dlouho a s manželem jsme se tak dohodli už před svatbou (i když on stále doufá v další dítě)...všichni neustále říkají že jedno dítě je pro starost a nedej bože když se něco stane.....řídím se dle toho jak to cítím a zrovna teď prostě další dítě a krom manžela do toho nikomu nic není a můžou mě milovat...jinak otázku kdy bude další dítě dostávám od 8.měsíce těhotenství..... 😝

tifanyt
23. pro 2013

Stejně na tom sice nejsem-mám děti dvě a ráda bych ještě jedno. Ale nevím co je komu do toho, kolik chci mít dětí?
Nikdo je za mě neodnosí, neporodí a nebude se o ně starat a platit jim studium, zábavu i běžné potřeby. Tak přece nemá nikdo právo mi do toho mluvit, ne?
Takže na reakce bych se prostě vyprdla. Jestli si to taky neberete moc osobně, když se třeba někdo jen pozastaví-myslí to třeba jako zdvořilostní frázi-a kdy bude druhé? A když řeknete, že nechcete, tak si myslí, že teď né, ale že za pár let změníte názor...jsou to takové zažité stereotypy, ohrané fráze a lidi to nemyslí nijak zle. Já znám spoustu lidí, kteří se rozhodli mít jen jedno dítě a nic špatného mi na tom nepřijde.
Já také nejsem typ, co by vše obětovala dětem-na druhou stranu mám na děti čas, peníze, v práci se mohu realizovat i s dětmi a ráda bych právě ještě zažila a starala se o to malé miminko 🙂 A když mi tchán řekl, že jsem úplně blbá, když do dnešní doby chci přivést třetí dítě, tak se mě to také dotklo...ale nikomu do toho prostě nic není, ne?
Takže klid - divná a sobecká nejste. Jen máte o svém životě nějakou představu a víte co chcete!

andrejka_86
23. pro 2013

@beditha jak už psala tifanyt a petrajavor.. nikomu do toho nic není a záleží zcela na Vás, kolik dětí budete mít. Když má člověk jedno nebo pět dětí, je to zcela jeho věc, pokud to zvládá časově, finančně, pracovně apod., tak proč ne... Taky jsme s manželem tuto otázku probírali a došli jsme k názoru, že nám ten jeden poklad zatím bohatě stačí. Nikdy neříkej nikdy, toť moje heslo, ale cíleně do druhého miminka zatím nejdeme a uvidíme, jakým směrem se bude náš syn dál vyvíjet, co ho bude bavit a pak někdy.. možná časem bude druhé dítě.. a nebo taky ne.. 😉
Rodina se už taky ptala zda sourozence, tak jsme řekli, že teďka ne, že chceme stavět barák a s dvěma dětmi bychom to určitě neutáhli. Moje mamča jen řekla, že to je škoda, že nebude mít sourozence, ale více se to u nás neřešilo.. je to opravdu jen naše věc.

Přeji mnoho štěstí, ať si okolí na Vaši "odmítavou" odpověď zvyká a vy jste šťastní! 😵

lenkalenulka
23. pro 2013

To mate tak... kdyz ma nekdo pet deti je divny kdyz chce nekdo jedinacka je taky divny🙂 ja se sice priklanim radeji k peti nez k jednomu ale nekdo treba na vyber ani nema a druhe treba nemuzou mit... je to vase vec kolik mate nebo budete mit deti,ale neberte to od druhych zle, myslim ze je vetsina tech co si mysli ze dve deti jsou lepsi nez jedno samotne... z toho si hlavu nedelejte, mam kamosku co nechce ani jedno a ma misto deti psy, pro me je divna .. ale to je muj nazor a ona si myslim musela uz na ty reakce zvyknout i od ostatnich..proste to berte jednim uchem tam druhym ven..pokud si za tim stojite uz to resit v sobe nebudete..

frufrunka
23. pro 2013

Z těchhle otázek bych vykvetla... Když je prvnímu půl roku, všichni se ptají na druhé. Když se pak oznámí druhé, všichni se chytají za hlavu - tak brzo po sobě? Prostě nezavděčíš se nikdy. A je úplně jedno, co si o tom myslí ostatní, je to jen a jen vaše věc - pokud víte, že chcete jedno dítě, mějte jedno dítě a Ty se tlakem a otázkama okolí nenech rozhodit. Podle mě by byl naprosto ideální stav ten, kdyby každý měl přesně tolik dětí, kolik jich chce. Když jich někdo chce sedm a zvládne je uživit a slušně vychovat, pak takovému páru přeji, ať sedm dětí má a bez problémů. Pokud někdo nechce děti žádné, ať je nemá, určitě pro to má svoje důvody a dokáže svůj život naplnit jinak. Samozřejmě, v životě se nedá všechno naplánovat a pak jsou tu páry, které chtějí hodně dětí, ale nejde to a nebo naopak maminky, které otěhotní aniž by chtěly... Ale to už je jiná kapitola. Takže za mě: Vůbec divná nejsi, divní jsou spíš ti lidé, kteří Ti druhé dítě nutí, protože do toho nikomu nic není. Dotyční radilové ať mají sami ty dvě, tři atd... podle toho, kolik radí a Ty se obrň trpělivostí. Hodně štěstí! 🙂

anetka1701
23. pro 2013

Ano, reakce okolí na MUJ vlastní a osobní život mně točí do vrtule...

Všichni maj nezřízenou potřebu prudit do života všem ostatním... Kdy bude svatba? Kdy bude miminko? Jakto že máte jenom jedno? Co čekáte?... Mám dvě holky, jsem šťastná že mám dvě holky!!! A když to někumu řeknu, protáhne obličej, že není "páreček"...

Společenské "dogma" je mít děti dvě. Cokoliv jiného je podle masy kolektivního vědomí špatně. Ať už lidé jako vy, kteří prostě chtějí jenom jedno dítě nebo lidé jako já, která chce tři. Kdykoliv to někomu povím, může se zjochnout, že jsem se zbláznila, že vůbec nevím, co to obnáší (ne asi, dvě děti jsou jako nic. Celé dny jenom sedí, usmívají se, zpívají a kakají duhu)- a jiné moudré rady. Hoď to za hlavu :o) A okolí klidně posílej do mezí :o)

terezkax
23. pro 2013

My to máme stejné. S manželem jsme se dohodli, že budeme mít jen jedno dítě. Moje rodina to chápe. Všochni jsou z z jedináčků. Horší to je s rodinou manžela. Ti to nechápou.

camelinka
23. pro 2013

Mám to stejně, naše holčička mi bohatě stačí, manžel by chtěl druhé, uvidíme časem, ale klidně si to umím představit jen s jedním. Každý se ptá, ale kdo mě zná, tak mu je to jasný 🙂 . Když má někdo blbý kecy, opáčím, jestli nám bude dělat sponzora a máme pokoj 😎 😎

ivanka8485
23. pro 2013

On je to asi fakt nějaký folklor 🙂 Když spolu chodíte, ptají se, kdy už bude konečně svatba, když je svatba, kdy bude prcek, když je prcek, kdy bude další 🙂 Já věřím tomu, že mít druhé dítě, snad se ptají i na to třetí :D Nebo už nevím, kam dál by to šlo. Já jsem pro, aby měl každý dětí kolik chce a "unese". Máme zatím jednoho a zatím to vypadá tak, že snad v budoucnu druhé. Já bych dvě chtěla, jedno je dle mého o strach. Moc se na něj upnu, soustředím a když i prchne do světa.... bude mi to líto. Já vím, je to blbá řeč, protože můžou prchnout obě děti. Ale tak stejně.... no uvidíme časem. Ale mě teda okolí neovlivní, já musím sama vědět, že ho chci a že hlavně, ho utáhneme finančně.

leni78
23. pro 2013

Mě se naopak diví, ze čekám třetí. 🙂 Ale jinak si myslím, ze se lidem líbí, kdyz se rozrůstá rodina a kdyz slyší, ze uz se dalsi neplánuje, je jim líto jedinacka.

zusann
23. pro 2013

Dlouho jsem zvažovala jestli jedno nebo dvě. Vůbec nejsem takový ten mateřský typ. Ale nakonec jsem se rozhodla pro druhé dítě. Mám dvě sestry a myslím že to je super mit sourozence- vždycky se mam na koho obrátit. Mám jednu bývalou spolupracovnici (připadala mi sobecká, ale ted ji obdivuju) otevřeně všem říká že vždycky chtěla jen jedno ditě, že je pro ni práce duležitá, že si chce zajet k moři, že chce nové prsa, postavit dům. A že druhé dítě by ji v kariéře a i financích dost omezilo. Vypadá spokojeně 🙂 libi se mi že ví co chce.

karotky
23. pro 2013

Odjakživa jsem chtěla 2 děti-ideálně páreček.Když se mi narodilo 1.dítě a postupem času jsem zjistila,že jsem na vše(radosti i starosti)sama,zařekla jsem se,že už žádné další dítě nechci.Manželovi naštěsti došlo,že být otcem neni nic tragické a po nějakém čase jsem se dopracovala k myšlence na další dítě.Když se nám narodilo druhé a jeli jsme ho poprvé ukázat mé přízni,rodiče nás přivítali větou:"Tak kdy budete mít to třetí dítě?!" 😅 To,že nám 2 děti stačí,nikoho nezajímalo. 😝
Naši si nás(3 děti)pořídili v průběhu nec. 3 let,moje máti s námi byla doma 6 let a vadí jí,že já se doma 6 let "válela" jen se dvěma-párkrát mi to naostro vyčetla. 😅
@beditha ,.....................vykašli se na názory okolí,protože je za nimi z velké části cítit závist-že Ty to máš s jedináčkem na pohodu a oni lítali/lítají s více dětmi jako hadr na holi,otáčejí každou korunu aby vyšli od výplaty k výplatě apd.Je to Tvůj život,Tvoje rozhodnutí a za tím si stůj. 😎

maudn
23. pro 2013

Je to každého věc a pokud tě to vytaci, tak řekni že plánujete až bude prvnímu dítěti třeba deset🙂 jinak já jsem jedinacek a žádnej med to teda není☹

vendi78
23. pro 2013

Po šíleně dlouhém porodu mého prvorozeného syna jsem říkala, že další dítě nechci (ta bolavá zkušenost ve mě byla docela dlouho). První manželství mi nevyšlo, pak jsem byla chvíli sama, ale jednoho dne přišel můj pan Božský. Život je vedle něho nádherný. Dnes jsme spolu osm let, teď už i jako manželé. Dlouho jsem druhé dítě nechtěla, vyhovovalo mi to tak, jak to je. Mohli jsme podnikat cokoli, protože Pavlík byl už poměrně velký. Jenže jednoho dne to přišlo a já strašně zatoužila si mateřství zase od začátku pěkně vychutnat. Takže dnes mám malou cácorku a jsem strašně šťastná, že to zase je tak, jak to je 🙂 Mezi dětmi mám sice skoro jedenáctiletý rozdíl, ale to je úplně jedno. Naše děti se milují i tak, dokonce si spolu zablbnou, vyhrají a skoro na sebe nežárlí. A co tím vším chci říct? Je úplně jedno, jak to cítíš dnes, protože za pár let to můžeš cítit zase úplně jinak. Nebo taky ne, ale to je přece jedno, je to tvůj život a řídit si ho máš hlavně ty sama. Ty sama máš být spokojená. Protože úplně nejhorší je nespokojená maminka!!!

trule
23. pro 2013

Jsi úplně normální, já taky mám jen jedno a stačí mi až kam...Na tu otázku, kdy bude další, odpovídám nejdřív za 5let a mám na 4 roky pokoj😉At jich má každý kolik zvládne, já jedno a svět se taky nezboří!

benjik
23. pro 2013

Nejsi vůbec divná.Ne každý je na ty maminkovské starosti kolem dětí.Na mě zas koukají divně,že čekám třetí-chtěné dítě.Na lidi kašli,je to tvůj život!

iva_kucerova
23. pro 2013

ahoj, já sice druhé dítě do budoucna chci,ale jinak cítím to samé, co ty a myslím,že je to úplně normální. Ještě před půl rokem bych řekla, že nám bohatě stačí jedno dítě, užili jsme si dost....teď jsem změnila názor a říkám si, že za pár let bych ještě jedno chtěla,ale všechny ty věci okolo budou nejspíš taky protrpěné, nejsem na mimina🙂

zazulka
23. pro 2013

Nenormální je mít víc dětí než člověk chce a u některých lidí ani nechápu to jedno, ne každý potřebuje dítě, natož víc 😉 Měj tolik dětí, kolik potřebuješ a kolik Ti a Tvému partnerovi dělá radost 😵

lenkazdenek
23. pro 2013

Proč by to mělo být divný? My teda původně taky chtěly jen jedno,až pak co se rozrodily kamarádky,sestra měla druhý a malá nják začla být samostatnější tak jsem si strašně přála prožít to celé ještě jednou....tak začla před rokem snaha o druhé ...ale nic divného na tom mít jedno dítě nevidím 🙂

klaire22
23. pro 2013

Postoj k mateřství sice s Tebou nesdílím, nicméně si troufám říct - CO JE KOMU DO TOHO!!!!!! Jestli budeš mít dítě jedno nebo pět je čistě Tvoje a partnerovo rozhodnutí a ostatním je do toho kulový!!!!!! Nechápu lidi, že se vždy musí starat víc o cizí životy, než o ty vlastní!!!!!

dora13
23. pro 2013

Divne neni nic, co vyhovuje tobe a tvemu partnerovi -- at uz mit jedno, nebo pet, je to vec vas dvou. Treba ja chci deti dve, ale moje sestrenice odjakziva rikala, ze chce jedno, ze mu proste chce dat vsechno a nemuset tu lasku delit mezi dve deti. Ma jedno, je uplne spokojena, na otazky o druhem rika, ze nikdy a kdyz ma nekdo blbe kecy, tak si ho proste nevsima. Takze to neres 🙂

hudala
24. pro 2013

Taky tyhle otázky nemám ráda a hlavně do toho nikomu nic není. Mít jedno dítě mi přijde normální, každý to máme nastavené jinak a pokud to tak cítíš, tak co by ne. Trošku mě ale zarazilo to jak jsi napsala, že dítě tvůj život nenaplňuje. Pro mě je to nepochopitelné, ale tak pokud to tak máš, je to jen tvoje věc...

weri1
24. pro 2013

taky máme jedno dítě a druhé ani třetí neplánujeme....je to naše věc, náš život.

bublinda
24. pro 2013

Jsem na tom úplně stejně. Nejvíc miluju ty proslovy o tom, že jedináček bude chudák. S kým si bude hrát? Bla bla. Já jsem taky jedináček a manžel taky a jako chudák si teda nepřijdu.
Možná to někomu přijde sobecký a konzumní přístup, ale já chci dát malému všechno co můžu a v co největší kvalitě. Tedy vzdělání, zážitky, kroužky a taky si chci ještě užívat i já s manželem. Chceme cestovat atd. A to něco stojí.
Možná to není mateřský přístup, ale já se hodně dlouho přemlouval mít i to jedno a už teď se těším do práce, nejsem typ na sezení doma s dětma.
Nejvíc miluju, že mi to cpe manželova rodina, přitom manžel je jedináček a tchyně taky.. Posílám je k šípku!

petrakol
25. pro 2013

Nenormální to opravdu není, ale jedináček taky není ideál, pro děti ani pro rodiče.
Jestli budeme mít další dítě se mě snad zeptal jenom jeden člověk. Péče o miminko mě neděsila, zato s předškolákem si "užívám". Od doby kdy byl syn miminko, jsem zatím nebyla tak v pohodě a neměla tolik času jako tenkrát.

ivular
25. pro 2013

@petrakol Víš, to je právě ten omyl. Žádný "objektivní ideál" neexistuje, vše je o vnímání a preferencích každého jedince. A pro rodiče, kteří touží jen po jednom dítěti, právě ten jedináček ideálem je 😉

cuma
25. pro 2013

Já byla od mala ten "maminkovvský typ"chtěla jsem vždy minimálně dvě děti, manžel chtěl a chce jen jedno.Po narozní malé,jsem se rozhodla jen pro jedno - je hodně živá,temperamentí,chceme jí toho hodně poskytnout...a vím,že druhé bych teď nezvládala,tak jak bych chtěla a jak by si zasloužilo.Nechtěla bych ani jedno dítko šidit a bylo by to i psychicky náročné a k čemu by byla máma jako uzlíček nervů?Jestli ještě jedno dítě tak rozhodně za delší dobu.....Stejně jako ty se setkávám s názory,že to není normální mít jedno dítě,ale kdo ví co je a má být normální?I tady na koníkovi se hodně maminek tváří divně,na to že máme jedno dítě a pravděpodobně u něj zůstaneme,ale ony nejsou o nic lepší než my.Všechny máme své děti rády a to; je důležité

evulinkab
26. pro 2013

Já myslím, že to je každého věc, kolik se rozhodne mít dětí.Já bych jim odpovědela a víc bych to nerozebírala..a nebo jen jednoduše a stručně bych řekla-protože víc dětí nechci.Tečka.

blondynka400
26. pro 2013

U nás bylo taky v plánu pouze jedno, pamatuji si podobné otázky co píšeš. Nějak jsem si zvykla a bylo mi to jedno. Jedním uchem do šlo dovnitř a druhým ven....
Nakonec jsou tedy dvě, ale to pouze díky selhání HA, asi to tak mělo být a nakonec jsem ráda a už vidím ty "výhody" dvou dětí, co mi předtím každý vykladál 😀 Ale nebýt "omylu" nikdy bych druhé dítě neměla a na začátku jsem to hodně těžko rouzkousávala, měla jsem jiné představy o životě než se starat o mimi 🤐 , teď bych už jí ale nevyměnila ani za nic.....

wendy_
26. pro 2013

V teto spolecnosti jsou proste vsichni zvykli na dve deti. A kdo ma jedno nebo vic nez dve, ten se muze setkat i s nepatricnymi komentari. Jen me trosku rozciluji vety jako, chci diteti dat vsechno a proto budu mit jen jedno. Minimalne mu nedoprejete sourozence 😉. Jinak naprosto chapu, ze kazda neni matersky zalozena, a nikoho neodsozuji, kdyz proste rekne, ze se chce venovat praci apod. Jinak do jednoho roku syna jsem si take nedokazala predstavit, ze bych mela mit dalsi dite, byla jsem proste z nej hodne vycerpana. Ted cekam treti 🙂 .