Chci mít do léta pokoj od plínek. Pište postřehy

zuzi82
19. dub 2011

Ahojky maminky,
je tady některá, která by ráda měla do léta pokoj od plínek? Synovi bude příští týden rok a já bych ráda, aby do léta zvládnul nočník. Od neděle nosí doma jen slipy a plenku má jen na spaní. Zkoušíme dávat na nočník, tak doufám, že to půjde a uvidím zlepšení. Zatím samozřejmě pořád jen peru slipky a tepláčky, ale bude líp.
Tak pište vaše postřehy, nápady jak na to a taky zkušenosti. 😉

makmak
19. dub 2011

Zuzko,
tak to držím pěsti. Říká se, že dítě začíná ovládat svěrač kolem 18 měsíce, ale samozřejmě existují výjimky. Je otázka, jestli se nestaneš otrokem dítěte a nebudeš muset neustále sledovat, jak dlouho už je to od vyčůrání. Já se první dceru snažila odplenkovat v 15 měsících. Jo celkem se dařilo, ale bylo to o tom, že co půl hodiny jsem ji dávala na nočník. Sama si nikdy neřekla a podle jejího výrazu vůbec nechápala, co po ni chci, jen jsem se prostě trefila.....
Po týdnu jsem se na to vykašlala a druhý pokus byl v 19 měsících a ten byl o 100% úspěšnější, do týden byla bez plenek přes den úplně, sama si říkala jak doma tak venku (samozřejmě občas nějaká nehoda byla, např. když jsem byla v obchodě a nestihla jsem vyjít tak rychle ven). Svěrač už ovládala, ale když si řekla, tak se do minuty vyčurala, takže moc času nebylo. Časem se to zlepšovalo a doba se prodlužovala.
Já mám v plánu přes prázdniny odplenkovat mladší, ale té bude 1.6. 18 měsíců.

zuzi82
autor
19. dub 2011

@makmak Uvidíme jak to půjde. Matěj chodí na nočník čtyřikrát denně už od vánoc a když se vyčůrá nebo vykaká, tak si taky zatleská, tak uvidíme. Já byla jako malá přes den bez plen už v deseti měsících, tak doufám, že to po mě podědil a půjde mu to. 😅

makmak
19. dub 2011

@zuzi82 tak moje mladší dcera mi v 40% oznámí, když se vyčůrá do pleny a v 80% když se vykaká. Občas ji posazuji na záchod a to probíhá asi takto:
já: V. půjdeme dělat čury-čury
V: čury-čury
já: V. udělej čččččččččč
V. čččččččččččč
Pak si V. utrhne papír utře si pipku chce slézt ze záchodu 😀 . Je jí naprosto jasné, co se tam dělá, ví také, když se vyučůrá, ale nedokáže to sesynchronizovat. Jo a teď poslední dobou si sama bere noční, posadí se na něj, pak si stoupne, důležitě se do něj podívá a oznámí nám "není".
Jen pro info, za celou dobu do záchodu ani do nočníku nic neudělala 🙂,

Jinak já jsem také chodila brzo na noční, ale také vím, že to bylo jen díky tomu, že mě mamka odchytávala a odnesla jsem si z toho do dospělosti skoliózu páteře a obzvlášť po druhém porodu dost velké bolesti zad díky předčasnému posazování 😖 . Ale dřív se to tak dělávalo, takže nemůžu nikomu nic vyčítat, jen jsem si na to u svých dětí dávala pozor 😎 .

mamkamarketa
19. dub 2011

ja nevim,ale prijde mi zbytecny ani ne rocni dite '''stresovat'''odplenkovanim 🙄 11ti mesicni dite si neuvedomuje co dela (vetsinou,ze se trefi do nocniku je nahoda nebo to je po jidle, spani nebo drezura rodicu) moje mama se taky chlubila,ze ja v roce jsem mela plinu jen na nocni spani.... a proc? protoze jsem musela od 9ti mesicu drepet neustale na nocniku 😠 prijde mi to zbytecny, starsi dite to zvladne treba za tyden,ale 11ti mesicni to bude douha cesta plna nervu pro oba! Notabene u kluka. holcicky jsou v tomhle smeru uplne nekde jinde 😅
Ja bych pockala az bude prcovi tech 18 mesicu, ted bych misto nocniku a prevlekani si sla s prckem ven uzit jara 😉

macinka84
19. dub 2011

Já vám oběma držím pěsti...Emmičce byl rok 3.6. a od července byla bez plen přes den a od srpna i v noci a na cestování. Takže vím, že to jde...samozřejmě to dost záleží na tvé trpělivosti a na tom, jak se k tomu mimčo postaví, když se mu nechce, neuděláš nic... 😉

Každopádně pokud nebude chtít sedět na nočníku - může to přijít i potom co v pohodě na nočníku seděl, tak ho nenutit, my měli pauzu 1 a půl měsíce, než si zase na nočník sedla...potom už to šlo hrozně rychle... 😉

brusinka.pusinka
19. dub 2011

@zuzi82 my začly v 18 měsících zkoušely jsme zkoušely a malá pochopila a teď ve 20 už je bez plenek jak venku tak doma tak na noc.Také si myslím že v roce a půl nebo okolo 2 ročku to dítko lépe pochopí. a nebude mít žádný blok 😉 😉Jinak přejeme velký uspěch 😉

terkaz
19. dub 2011

Ahojky Marketku davam na nocnik od roka. Mela rok a dva mesice, kdyz si zacal vedome rikat kaka, a opravdu od te doby do plen nekadi, rika si i ze chce curat 🙂 Samozrejme nestresovat, ale kdyz to jde, tak proc ne? 😉

vojtisek2007
19. dub 2011

@zuzi82 já Elišku začala dávat na nočník kolem 10tého měsíce, až když sama dokázala posadit i sedět!!!!, vždycky při přebalování jsme chvilku poseděli na nočníku, moc se jí to líbilo navíc to viděla u staršího syna, že na nočník taky chodí, a v roce byla přes den bez plen, za další asi 2-3měsíce i na noc....🙂 asi hodně záleží na dítěti a na tom, jak je "vyzrálé" protože třeba syn začal chodit na nočník až kolem 1,5roku - dřív prostě něchtěl a trvalo mu cca půl roku než jsme to vychytali,ale pak najednou byl bez plen přes den i přes noc

zuzi82
autor
19. dub 2011

@mamkamarketa Rozhodně nehodlám stresovat sebe ani Matěje, prostě to jen chci zkusit a buď se podaří, nebo to ještě odložíme. Taky jsme zkoušeli přestat v noci krmit v šesti měsících a nešlo to, tak jsme mu flašku jednou za noc nechali a o dva měsíce později jsme přečkali tři horší noci a spíme v kuse celou noc. Matěj chápe, co má na nočníku dělat, takže zbývá, aby dokázal ovládat svěrače a ideálně si i o nočník řekl. Prostě jen věřím, že to je šikovný kluk, a tak jak zvládl noci bez mlíka, usínání o samotě a nakonec už i chození, tak brzy zvládne chodit na nočník. Když se počůrá do slipů, tak se nic neděje a když to zvládne na nočníku, následuje velká pochvala. Pokud ho posadím a nechce tam být, tak zkusíme prohlížet knížku a když ani to nezabere, jde si po svých. Nechci ho nutit a nakonec vybudovat averzi. Bude to na něm, já mu jen dám příležitost. 😉

@macinka84 @terkaz @vojtisek2007 Díky za příspěvky, alespoň si nepřipadám jako tyran. Uvidíme, jak Maty bude zvládat. Dneska byl bez plenky ráno od půl sedmé do půl deváté, pak jsme byli na plavču a ve městě, tak to samozřejmě plenku měl a pak zase jen slipy od půl šesté do osmi a máme dnes jen jedny počůrané slipy, vím, že to bylo dnes velké štěstí, že jsme všechno chytli do nočníku (čůral do něj dnes 5x), ale brala bych takových dní víc. Manža dokonce myslí, že to už pochopil. 😀 Po dvou dnech sotva, ale snad to brzy přijde. 😉

simounah
19. dub 2011

Tak to máte všichni šikovné děti, že kolem roka chodí na nočník. Náš malý v roce absolutně nechápal co po něm na nočníku chceme, až asi v roce a půl na podzim, když jsme ho dali na nočník, tak se vyčůral, ale sám si neřekl, přez zimu nějak nechtěl sedat na nočník, tak jsme to nehrotili a začali až teď ve 2 letech a až teď mi přijde, že to trochu chápe, že už si i říká, ale i tak plenku zatím dáváme pořád (nechce se mi teda pořád prát) a úplně to zkusíme dopilovat až v létě na zahradě jen se slipama. Vůbec se nějak nestresuju tím, že už má 2 a ještě nechodí na nočník, holt tak nechodí no. Co máme kolem vrstevníky je to na stejno. na nočník kolem 1 roku máme jen slabé výjimky. A co říkali maminky kolem, tak třeba nechtěli děti do 2 let ani sednout nanočník a od 2,5 roku si naráz začali říkat a byli bez plenek i na noc. Prostě každému dítěti to docvakne - někomu holt dřív, někomu později. Ti co chodí v roce - těch teda moc neznám.

johanka.
19. dub 2011

@zuzi82 v debate o bezplienkovke nedavno jedna kocka odlienkovala svojho chlapca, na den aj na noc, ked mal jeden rok. Zvierace si deti vedia ovladat skor nez v dvoch rokoch, ale je otazne, ci dieta aj bude mat zaujem chodit na nocnik, kazde je ine. Vsetky pripady, o ktorych som pocula, ze boli okolo roka bez plienok, boli deti, ktore boli ucene na nocnik niekolko mesiacov predtym. Ja som tiez bola bez plienok v 13 mesiacoch, no posadzovana na nocnik tak od 5 mesiacov. Take, ze odplienkovanie prebehne v priebehu niekolkych dni, to asi zafunguje naozaj az pri starsich detickach. Ja tiez posadzujem malu na nocnik uz nejaku dobu, vie, co sa po nej chce, rozumie tomu, su dni, ked don cika i kaka nadherne, no vacsinou nema zaujem. Dufam, ze ju odplienkujem toto leto.

macinka84
20. dub 2011

Jinak já Emmku posazovala až když si uměla sama sednout a vydržela sedět, což bylo od 7. měsíce, ona u nás byla výhoda, že se prostě vyčůrala hned, když se nechtěla vyčůrat tak si slezla dolů. Takže já jí tam nikdy nedržela když nechtěla. No a potom byl stop asi na ten měsíc a půl, to prostě na nočník nechtěla, tak jsem jí tam nedávala. Až po té době, jsem si řekla, že to zase zkusím a najednou byla zase úplně v pohodě a přes léto byla pořád bez plenek a už od 13. měsíce si říká.
Rozhodně jsem jí nestresovala a nenutila, kdyby jí to vadilo, tak jí neposazuji. Je to hodně o tom dítěti... 😉

ddassik
20. dub 2011

Můj osobní názor je že je to moc brzo to dítě neví co má udělat, já začala Filípka posazovat na nočník v roce a půl a vyčůrá se tam jen občas, fakt tohle nechápu proč se do toho tak ženete chudáci děti 😒 Ale je to jen můj osobní názor se divím že tam ty děti neposazujete už od půl roka 😒

macinka84
20. dub 2011

@ddassik ale proč hned když to děláme jinak, tak jsou ty děti chudáci?! Kdyby tím děti trpěli tak prosím, ale když je jim to úplně jedno a krásně ví co udělat do nočníku, tak o co jde?! 😨

vojtisek2007
20. dub 2011

@ddassik když dítě není vyzrálé - je to marný boj, když už ano, tak proč v roce neposadit na nočník ???? Každé dítě je jiné, násilím nebo nucením na nočník se žádné dítě na něj chodit nenaučí...ale když při každým přebalení od cca 10ti měsíců (kdy už většina dětí umí sama sedět) na nočníku chvilku posedí - a podotýkám že chce sedět - ne vždy tam něco udělá - a během dvou měsíců si sama začla říkat, tak proč ne, proč takové dítě "rvát" do plenek ??? Já potom roce, kdy už byla přes den bez plen a jeli jsme např do obchodu - máme to dál, tak jsem jí radši plínku vždycky dala, nikdy se mi do ní nevyčurala a když jsme přijeli domu, první co bylo tak letěla na nočník a vyčurala se...a na noc potom si plínku sundavala, prostě chtěla být už bez ní....já když jsem šla spát, tak jsem jí do ní zase navlíkla, abych nemusela převlíkat ráno celou postel a když měla cca 10dnů po sobě tu plínku v noci suchou, tak už jsme jí nedávali....taky se stala občas nehoda, ne že ne, ale tak to k tomu patří, a´t už v roce nebo ve dvou nebo ve třech.

sasanka03
20. dub 2011

Já teda nejsem zastánce tam brzkého odplenkovávání. Myslím si, že fakt, i když si to samy přejeme, nejsou tak malé děti biologicky připravené. Přijde mi to učení jako pejska, který nemá svou vůli. Neříkám, že se to nepovede, ale zatím to není o vůli toho našeho malého človíčka. Navíc se později u těchto dětí řeší noční pomočování a pak se všichni diví, proč tomu tak je. A to že si zatleská zatím není vědomé, chce jen potěšit mámu, která právě z toho má radost.

kefin
20. dub 2011

@zuzi82 Držím palce a podotýkám, že to jde, když se chce 😀
Malou jsem posazovala na nočník cca od 10 měsíců, při přebalování. V 15 měsících byla normálně přes den bez plen, říkala si, že chce čůrat a kakat, jen pokud jsme někam jeli, tak dostala pro jistotu plenu. A v roce a půl už to fakt zvládala v pohodě. Akorát na span í jí plenky dávám, i když teď už začíná ovládat svěrače i ve spánku, protože už se téměř vůbec nepočůrává. a to o tom drillu, jak někteří psali- jako když vidím, že je malá zabraná do hry a už hodně dlouho nečůrala, tak jí vezmu a sama na nočník posadím a hotovo. 🙂

kefin
20. dub 2011

jo a malá už taky plenku vůbec nechce, když jí vidí, tak křičí, že né...
myslím si, že je to pro děti pohodlnější a zdravější bez plen 😉

terkaz
20. dub 2011

No nevim, ale my jsme nocni pocuravani nemuseli nikdy resit, Filip chodil na nocnik stejne jako Marketka...Nocni pocuravani muze byt spis z jinych veci... 😉

terkaz
20. dub 2011

A navic ty deti tim prece nikdo netyra. Kdyz chteji curat do nocniku a ne do plen, tak proc ne? My jako mali jsme byli take brzy bez plen 😉
Brzy mi to prijde, kdyz maminky vyuzivaji bezplenkovou metodu od narozeni. Ale pokud dite samo sedi a libi se mu to, tak bych ho jedine podporovala 🙂

macinka84
20. dub 2011

@terkaz naprostý souhlas... 😉

zuzi82
autor
20. dub 2011

Ahojky, nechtěla jsem touhle diskuzí rozpoutat vášnivou debatu, ale bylo mi jasné, že si některé maminky budou klepat na čelo. Ale já si říkám, že jen ve slipech v tomhle teple mu musí být líp. Mě stačilo po porodu nosit vložky a byla to hrůza a on má chudák plenku už rok. Od narození bych BKM taky nedávala (pořád hlídat, jeslti se mu nechce čůrat), ale teď si myslím, že není co řešit. Matěje dávám na nočník při přebalování od osmi měsíců, kdy už bez problémů seděl a teď ho posazuju častěji a od včerejška se daří, že ho posadím a on se poměrně rychle vyčůrá, i když dneska je situace mnohem horší než včera, takže slipy už zase visí na šňůře. 😀
No jsem teda moc zvědavá, kdy na to přijde, že jen do nočníku. Uvidíme, ale strašně se těším až dá sám najevo, že chce nočník. 😵

barborka09
20. dub 2011

takže přidám náš průběh učení na nočník. Malou jsme začli posazovat na nočník v 10 měsících a můžu říct že s celkem velkými úspěchy - poměrně často tam něco udělala. Říkali jsme si jak je šikovná a že v roce a půl budeme bez plen. Ovšem v roce a půl přišel zlom a to takový že jsme ji na nočník nedokázali posadit - jenom ho viděla udělala ze sebe takový luk, řev a neudělali jsme nic. Měli jsme snahu to zkoušet, ale bylo to pořád stejné. Tak nějak před druhým rokem jsem to vzdala a nechala ji že prostě k tomu musí dozrát. Občas jsem to zkusila a bez úspěchu. Až ve 26 měsíci se nám podařilo bez jakýchkoliv problému volat že chce na malou a minulý týden dokonce si sama řekla že chce na velký záchod a už chodí jenom tam. Ovšem na velkou nezavolá - sice řekne kakam, ale to už má plné kalhotky. Ale věřím že na to přijde stejně jako na to čurani až k tomu dozraje.
Po těchto zkušenostech bych začla s nočníkem až kolem toho 15 - 18 měsíce jak je doporučováno. A co se týče že je někdo bez plen od roku, tak věřím že je, ovšem podle mne není naučení na nočník to že se dítě co půl hodiny až hodinu posazují na nočník a čeká se až se tam něco udělá, jak to některé maminy dělají a tvrdí jak je jejich dítě bez plen. Podle mne je naučení na nočník to, že si dítě řekne že chce zrovna teď a ono se to povede. Ale věřím že i takové děti se najdou, ale ve svém okolí já osobně nikoho takového neznám.
Takže držím palce ať nedopadnete jako my.

lamarika
20. dub 2011

@barborka09 mám obdobnou zkušenost se synem. Prvně jsem byla celá hrrr ho naučit "násilně" na nočník až začal řvát jen ho viděl.

Takže já to vidím dnes tak: Proč "násilně" a dlouho učit dítě na nočník když to jde rychle a přirozeně o něco později?

lusi80
20. dub 2011

tak já bych vůbec nehrotila nočník,mě ani ve snu nenaúadlo,dávat kluky na nočník když začali sedět,proč?????vždyť je to ještě mimino 😀 🙂 na todle má přeci času dost,co je na tom dítě přebalit,přece nic,a přesně jak tu někdo psal,posadit každou půl hodinu nanočník a čekat,to není úspěch,musí si říct samo,to je úspěch,nášeho malyho jsem taky posazovala,já jsem to chtěla,on ne,a začal si říkat asi až po 3 měsících 😒 😒 ale stim nic nenadělám,prostěmu to všechno seplo později,a vůbec nic se nestalo.A to,že některé je bez od roka druhé od 2,5 let,na tom nic není,přeci to není závod,teď si myslím že je lepší být venku,užívat si tepla jak tu kdosi psal a ne sedět doma a stopovat jestli chce nebo nechce 😒 😒 a navíc,s mojema klukama bych se hodně nadřela kdybych je od roku posazovala,a hlavně,naprala,bez plen jsou oba těsně po 2 roce a nic se nestalo,vždyť není kam spěchat,do školky nejdou tak na co!!!!!!!!!! S druhym jsem to taky zkoušela,stopovala,ale až před 2 rokem,a co jsem se narozčilovala a naprala,a hlavně,mu to bylo JEDNO,když jsem se ho ptala jestli nechce čůrat,tak neeeee,a bylo to za 10sekund na zemi,nebo seděl na nočníku,nic,stoupl a bylo to v gatích,tak jsem to vzdala na nějakej měsíc,potom zkusila,a ejhle,šlo to 😀 a jestli je pohodlěnjší být v plence nebo slipech????tak můžu říct,že mladšímu by to nevadilo možná ani teď ,a to má 3,5 roku 😀 😀 😀 tomu nevadilo být v mokrym a pokakanym 😀 😀 ,ve slipech.
@terkaz to noční pomočování si myslím bylo myšleno tak,že ne teď že bude mít problémy,ale později,třeba až bude mít třeba 6 let i víc,moje známá má spolupracovnici,a její dcera se začala počůrávat v noci v 10 ti letech,byla s ní už všude,neví co sní,přes den byla prej od 18 měsíců což není tak brzo,ale prej to může souviset,nebo má blok když ji učili nanočník,maminka jí prej taky posazovala když se naučila sedět,a není to určo nic příjemnyho v tomto věku 😲 😲 .Tím nechci nikoho odradit,ale jen příklad že to tak opravdu být může.Takže bych nehlídala a užívala si s prckem a nechala to na ten rok a půl,venku je tak hezky.Ale fandím prckům aby to pochopili,u nás to nehrozilo,mám kluky líný 😀 😀

terkaz
20. dub 2011

No nevim, ale mam pocit, ze tu nebyla nikde rec o tom, ze by nekdo nekoho na nocnik nutil nasilim. Nebo se mylim? Ale to je jedno...Mejte se pekne 😉

lusi80
20. dub 2011

on tu nikdo nepíše o nucení násilím,aspoň já ne,ani to tak nemyslím jenom můj názor je,proč tak brzy začínat???i když si myslím,že některé matky jsou takové,nutí dítě,a pak vykládají jak je šikovné že je v roce bez plen,ale co je to stálo námahy řeknou až později nebo vůbec!!sedět,chodit se taky naučili sami,prostě to jednou přijde,a to,že kamarádky dítě je bez plen v roce a moje ne,no a co,každymu to sepne jindy,vaše je šikovné zase na něco jiného třeba.
@lamarika přesně můj názor,proč dlouho když to jde později a hned,každej si to asi musí vyzkoušet,a buď to půjde nebo ne,ale v roce mi to přijde přehnané,tak jak jsem psala,je to ještě mimino,odrostlejší ale je 🙂 🙂

zuzi82
autor
20. dub 2011

Tak nic, já tuhle diskuzi založila hlavně proto, abych si s mamkama, které teď řeší to co já vyměňovala postřehy a zkušenosti a to se teda nepovedlo. Je to jen debata o tom, kdo je a nebo není správná matka. Myslím, že i když zkouším Matěje dávat na nočník, tak si spolu užíváme (i u toho nočníku, kde si prohlížíme knížky, učíme se, kde má maňásek očička, ouška a tak). A venku jsme taky. Máme zahradu, takže trávíme venku celý den a jde to i bez plen. Prostě má Maty slipy a jednou za hodinu se jdeme posadit na pět minut na nočník a buď se zadaří, nebo ne.
Takže až tady budou mamky jako já, tak se tu zas objevím, jinak to pro mě nemá smysl. 😒 😠

lamarika
20. dub 2011

@lusi80 myslím, že převážná většina maminek to zkouší tak brzo právě proto, že na nich to praktikovaly jejich matky a přece jim to taky neublížilo a byly už tak brzo bez plin 😒
Já už bych ten koloběh za počůraným nočníkem neabsolvovala. Většina maminek ti řekne, že jejich dítko tam sedí rádo, ale ty děti vlastně ani neví proč tam jsou a mají radost s maminek, které na ně dělají opičky a radují se jak tam pěkně sedí. Samozřejmě, že si tam potom dítko sedne zas. Jen by mě zajímalo kolik těchto dítek si dokáže samo v roce říct, že chce čůrat nebo dojít na nočník? Radši si budu užívat pohodičky a klidu a počkám až si dcerka bude chtít sama sednout na nočník. Do tý doby na něm bude sedět plyšák 😉

lenca81
20. dub 2011

Ahojky, náš syn měl teď 18 měsíců a nočník jsme trénovali od 8. měsíce, jen aby se s ním seznámil. Neměl z toho vůbec strach, vždy jsme si řekli, co tam je a pojmenovali to. Nenutila jsem ho, nikdy. Jak nechtěl a utíkal pryč, tak nic, nedělali jsme z toho vědu. Asi tři měsíce zpět jsme ho začali dávat pravidelně na nočník a udělal svůj první bobek. Pak to šlo samo. Měl z toho obroskou radost. Zase, nenutila jsem ho. Až teď poslední měsíc ho dávám pravidleně, dá se říct, takže máme třeba 4 pleny na den, v průměru, ale o dost méně než kdysi. Sám si vzpomene a řekne a a , tak ho dám na nočník. Kaká pravidelně, ale někdy se stane, že to nestihneme, jako třeba dnes 🙂 Ale nevadí, vůbec. V kočárku taky řekne a a a já mu odpovím, ať udělá aa do plínečky 🙂 Bobek chodíme splachovat společně a je moc nadšený, pak dělá pá pá. 🙂 Je to sranda. V létě zkusíme bez plíny, protože už si moc dobře uvědomuje, co dělá, ale nebudu to lámat přes koleno. Je ještě malý, všechno má svůj vývoj. Jednou jsem narazila na maminku, co měla chlapečka tak vycepovaného, že v roce a půl neměl plíny. A když jsem se jí zeptala, od kolika měsíců se to učili, řekla, že od půl roku. To mi přijde strašně brzy, moc brzy. Pak jsem se seznámila s maminkou, jejíž chlapeček ani ve dvou letech neuměl na nočník a to je zase podle mě teda hodně pozdě. Ale je to asi na každém z nás 🙂 Nechat všemu volný průběh. Každé dítě je jedinečné a dřív nebo později se na nočníku naučí 🙂