Chci staré i nové příjmení. V jakém pořadí?

beburka
5. kvě 2011

Jsem rozvedená, mám 2 děti.
Mám teď přítele a i přesto, že jsem se zařekla, že svatbu už nikdy...hihi...sem teď přijala nabídku k sňatku
Mám ale dilema...jaké příjmení? Nemít děti, tak se vzdám příjmení bývalého manžela s velkou radostí, ale kuli dětem
si chci nechat jejich příjmení a k tomu příjmení přítele. Jen nevim v jakém pořadí??

petamaskova
5. kvě 2011

já bych si to dala asi tak,že první bych nechala to ,co mám a druhý to nové 🙂 hodně štěstíčka do manželství.

beburka
autor
5. kvě 2011

Děkuji za názor
Je pro mě dost těžký nosit příjmení někoho koho nemůžu vystát.
Tak proto zvažuju který příjmení dát na první a které na druhé místo
Druhé dítko máme spolu po IVF , byla to fuška a celé těhotenství špatné a ve 20 týdnu mi doktoři řekli, že
miminko bude mít s největší pravděpodobností vadu neslučitelnou se životem. V tu chvíli tehdy ještě manžel
to neustál a otočila se ke mě zády. To byla rána pod pás...ve chvíli kdy potřebujete oporu. V tu chvíli se láska vytratila a zbyla jen bolest.
Ještě nějaký čas to manželství trvalo a když bylo malému 8 měsíců odešel manžel za jinou.
Musim ještě podotknout, že můj drobeček se narodil úplně zdraví a já jsem ta nejšťastnější maminka na světě!!!!!!
Dokonce života budu děkovat, že je zdraví
Takže příjmení bývalého je pro mě jak břímě, ale zas kuli dětem...jde o školu, později o školku o různé úřady...si myslim, že by bylo dobré mít stejné ...aspoň částečně.. příjmení s dětičkama.
I když mé starší dítko mi řeklo, že ať si nechám jen příjmení přítele, že by mu nevadilo, že nebudem mít příjmení stejná...je to milé, ale jak jsem uvedla víše, 2 příjmení jsou z těch důvodů asi lepší

lucie777
5. kvě 2011

@beburka Jako první příjmění se dává to nové, druhé je původní.. 🙂 Myslím, že je to tak dané a vybírat si moc nemůžeš.. Taky bych si nechala obě, i když se asi nebudeš představovat oběma, ale jen tím novým.. 😉 Jak jsou staré děti?

beburka
autor
5. kvě 2011

@lucie777
Moc děkuji
Nikde na netu jsem nic o dvou příjmeních nenašla.
Určitě se budu představovat jen tim novým, to druhé je jen v případě, že půjde v nějaké situaci o dětičky
Mám 2 syny jededen má 2 roky a druhému bude za chvíli 9let

svoja
5. kvě 2011

A co kdyby jsi zmenila prijmeni i detem a meli jste vsichni jen to nove? Samozrejme se souhlasem jejich otce 😒

gandalfka
5. kvě 2011

Ahojky, jsem ráda, že jsem našla tuto diskusi 🙂 Jsem rozvedená, s malým dvouletým prckem, zatím teda bez přítele, ale taky jsem přemýšlela, jak to do budoucna popř. udělám...Právě kvůli tomu, že nechci mít jiné příjmení než syn...A netušila jsem, že vůbec lze nechat si příjmení bývalého manžela, myslela jsem, že dvě příjmení jsou možné v kombinace "příjmení za svobodna" + příjmení aktuálního manžela (resp. obráceně). Tak toto je dobrá zpráva, pokud to opravdu jde. I když, asi nejlepší by určo byla varianta všichni nové příjmení...

beburka
autor
5. kvě 2011

@svoja No to je určitě nejlepší řešení, které by se nám všem líbilo, ale to bývalý neschválí...proč...jen tak protože bych to chtěla. To pro mě neudělá. Starší syn se mě sám na to ptal, ale to je nerálné

beburka
autor
5. kvě 2011

@gandalfka To jsi mě trochu zarazila, já žiju v domění, že to jde. Ponechat si současné příjmení (za svobodna nebo rozvedená jsem maslela, že je jedno) a přidat přítelovo
😕
Tak to by byl průšvih, kdyby to nešlo nevim jak bych to rozlouskla.
Až to bude už úplně aktuální budu se muset zajít zeptat na matriku

lucie777
5. kvě 2011

@beburka Já to taky dala do vyhledávače a nic mi nevyjelo, myslím, že je jedno, jestli je jedno příjmení za svobodna nebo provdané a druhé nově provdané, nevidím důvod, proč by v tom měl být rozdíl, toho bych se nebála. A s tím pořadím to tak mají všichni, že první nové, druhé staré.

A měnit příjmení i dětem je samozřejmě taky možnost, ale to bych udělala jen v případě, že by otec byl strašnej grázl a v životě se s ním děti už neměli vidět, jinak bych to neudělala, přeci jen to je jejich otec, ať už se mezi matkou a otcem stalo cokoli..ono se to časem srovná a i děti by pak třeba mohlo mrzet, že se jmenují jinak.. 😉

Ale myslím, že nejjednodušší bude zavolat na matriku a zeptat se, tam to budou vědět! Tak jestli to uděláš, napiš, co ti řekli, já teda nemám v plánu žádnou změnu, ale jen pro zajímavost.. 🙂

beruska24.9.
5. kvě 2011

@beburka - kamarádka se podruhé vdala. Protože měla dítě z předchozího manželství, tak si nechala obě příjmení. První po bývalém manželovi - druhé nynějšího manžela. Hodně štěstí v manželství! 😵

vera_vila
31. kvě 2011

@beburka Teď jsem to řešila na jiné diskuzi, mám to podobně a prý je vždy první příjmení současného manžela a druhé buď rodné nebo vyvdané z bývalého manželství...
Změna příjmení dítěte bez souhlasu otce lze soudní cestou, obnáší to ale prý všelijaká psychologická vyšetření (a to i v případě, že byl otec grázl a s dětmi se nestýká) všech dotčených (matky, dětí, myslím, že dokonce i otce), a nebude to asi jednoduchá cesta...
Takže dvě příjmení v tomto případě považuju za nejlepší řešení... V 15 letech se prý potom děti už můžou sami rozhodnout, jaké příjmení chtějí a souhlas otce už prý není potřeba... Ale to si ještě budu muset někde ověřit...

anatanka
1. čer 2011

Taky me to napadlo, ne ze bych se chystala v nejblizsich desetiletich vdavat, ale clovek nikdy nevi, co do nej vjede... 😉
Pokud ano, tak to budu nejspis resit stejnym zpusobem.
Nejde mi jen o to, ze by dcera mela jiny prijmeni nez ja, ale take o to, ze pak by eventuelne mohlo prijit dalsi dite a my tri bychom byli jako jedna rodina s jednim prijmenim a ona jedina jaksi mimo - myslim, ze se bude citit trochu mimo uz i bez jineho prijmeni a natoz tak.

Pro me ale spis jen teorie... 😝 🙂

denousek
1. čer 2011

já bych to neresila kdyz si přitel nechce osvojit tvé dvě děti tak si nechej jen nové příjmení...je hodne maminek co jsou po druhe vdané nebudeš sama nic na tom není 😉

sayast
1. čer 2011

@denousek dovolim si nesouhlasit. pochazim z rozvedene rodiny, kdy si teda mamka nechala prijmeni kvuli me po mem tatovi (svym exmanzelovi) a bracha mel prijmeni po svem tatovi. a musim rict ze mi to celou dobu prislo strasne lito, ze se mamka kvuli me "obetovala" a ted ma jine prijmeni nez bracha. a to jsem prosim uz byla celkem velka a stejne to v cloveku podvedome bylo... tim chci rict, ze sice je to v dnesni dobe normalni, ale na to dite to vliv ma...
ja jsem nyni taky rozvedena ☹ a do budoucna bych to rada resila bud zmenou prijmeni male- pokud by to nemelo zpusobit zadny konflikt s jejim biootcem, ktery zajem nejevi a nebo bych si po svatbe nechala obe prijmeni.
jeste by me zajimalo, dalo by se casem to po exmanzelovi zase umazat? 😅. az by treba dcera byla vdana a pak uz to pro me nemelo vyznam 😅

denousek
1. čer 2011

@sayast no me jen prijde zbytecny mit 2 přijmeni.. 😅

mufinka26
1. čer 2011

@denousek souhlasím z tebou...

já sem na tom byla taky tak.. dcera měla moje příjmení, jelikož sem jí měla za svobodna.. pak sem se vdala, takže sem měla jiný než moje kočka, jelikož můj bývalý manžel nechtěl, aby měla jeho příjmení... ted sem vdaná podruhé a malý sme k devátým narozkám změnily příjmení, aby ho měla stejný, ale to jen proto, že si můj manžel chce dceru adoptovat 🙂 🙂 Jinak maminek co maji jiné příjmení, než dítko je opravdu strašně moc... nebýt manžela, tak to neřeším ani ted

sayast
1. čer 2011

@denousek tobe mozna, ale jak vidis nejsem jedina 🙂. a hlavne psala jsem pocity ditete z pozice, kdy v rodine byli 2 deti a kazde se prijmenim jmenovalo jinak nez rodice. a znovu opakuji ze jsem nebyla mala, bylo mi 8 kdyz se bracha narodil, takze jsem to brala,ale stejne mi to prislo lito. a jestli se jeste nekdy vdam a budu mit dalsi dite, nechci aby se dcera citila "odstrcena"

neu.sona
1. čer 2011

já teda budu psát z pozice manželky, kdy je její manžel už jednou rozvedený a má syna z prvního manželství, co žije s matkou. matka je vdaná, má jiné příjmení a mají další dítě. po dlouhém přemýšlení a boji se manžel vzdal a povolil synovi, aby se jmenoval jako jeho nová rodina. asi to spousta lidí nepochopí, ale syn měl dost psychických problémů a manžela prosil (v době změny měl 7 let), aby si to příjmení mohl změnit, ale jak moc byl ovlivněný matkou nevíme. teď záleží, jak to vezme za pár let.
každopádně spolu vycházíme všichni dobře a to je důležité.
já to tedy beru z jiné pozice, ale pro dítě musí být příšerné, když se jmenují jeho sourozenci a rodina jinak než on.
já bych se tedy osobně asi cítila hrozně. ale je to asi taky o tom, jak se dokážou rodiče domluvit.

denousek
1. čer 2011

@mufinka26 jj řešila bych to akorat tak aby se příjmení změnilo i dítku...jestli ale ten chlap nechce si osvojit ditko tak co je to za chlapa??jako nevim ale prijde mi to divny snad si ten chlap bere ženskou i s tím že už to dítě má 🤐 klidně mě ukamanujte je to jen názor když už se bavíte o tom jak to nese dítko 😔

sayast
1. čer 2011

@denousek ano, to je samozrejme nejlepsi moznost. ale co v situaci kdy to biootec nedovoli? uz z trucu? co potom? potom si myslim ze je pro to dite nejlepsi kdyz ma matka 2 prijmeni nez aby se jmenovalo uplne jinak nez ostatni , samo 😔
tady to neni jen o tom jestli si novy partner to dite osvojit chce, treba chce a nemuze ☹
@neu.sona klobouk dolu, muselo to pro vas byt strasne tezky, ale myslim ze pro syna to je dobre. hlavne kdyz vi ze vas porad ma 😵

denousek
1. čer 2011

@sayast aha to je pravda to me nenapadlo ..samozdrejme to musi dovolit..a kdyz nedovoli...no ja nevim ja bych to tak neresila ze bych mela 2 přijmeni nevim je to jen muj nazor... dite proste bude mit prijmeni jiny a bude vedet ze je z prvniho manzelstvi....bude vedet kdo je jeho otec kdyz nedovoli aby se jeho ditko prejmenovalo tak o nej asi bude mit zajem bude se s nim stykat takze to bude brat jak to je...to by deti ani nenapadlo kdyz sou malý.... a az budpu vetsi zase pochopi ze si maminka nasla noveho pritele ....nevim jen muj nazor....treba kdyz by se mi to stalo resila bych to jinak ale urcite ne tak ze bych mela 2 prijmeni....to bych radsi aby si po svatbe vzal manzel prijmeni moje 😉

sayast
1. čer 2011

@denousek myslim ze maloktery chlap si vezme prijmeni po exmanzelovi sve pritelkyne 😅
muj ex treba o dceru zadny zajem nejevi, nebere si ji, ale kdyz se dozvedel ze mam noveho pritele, tak mi odmitnul vratit autosedacku co jsme ji spolecne kupovali k vanocum a uz z principu co ho znam, by nedovolil aby si ji osvojil. a bude nadale bez zajmu.
takze dcera pak uvidi, ze nase dalsi mimco ma mamu, tatu, vsichni stejne prijmeni, ji sice budeme vsichni milovat, ale bude zit s tim jak se jedina jmenuje jinak a vlastni otec na ni kasle. pro me jsou v tomhle opravdu prijatelnejsi ty 2 prijmeni 😝. i kdyz samozrejme nejradsi bych aby si ji novej osvojil a meli vsichni jedno

denousek
1. čer 2011

@sayast tak to je smutné ☹( máš pravdu sou i tací chlapi ze delaji naschvali po rozvodu a schalně co nejvetsi peklo a kór když si ženska najde novyho chlapa ☹ zalezi tedy na domluve s tim dotycnym no... ☹( ale zakladatelka tématu psala ze ma 2 deti tudiž by se 2 deti jmenovali jinak a kdyz bude mit dalsi tak uz prijmenim noveho tatinka ma 2 deti s předešlého manzelstvi to uz by se nemuseli citit ,,jinak,, kdyz jsou dve ne? ..

sayast
1. čer 2011

to nevim. se dvema bych se asi nevdavala a mela po rozhodovani 😅 😀. ale je pravda ze u tech dvou to asi neni takovy... ty uz jsou preci jen 2 😵

denousek
1. čer 2011

@sayast jj 😀 hlavne ze jsme se domluvili 😀 hehe ..

beruzska
1. čer 2011

Já jsem měla to "štěstí" že jsem se za otce svého syna nevdala, takže měl příjmení po mě a tudíš mu přišlo normální, že když si "bereme" tatínka, tak budeme mít všichni jeho příjmení. Po svatbě jsme si zažádli o změnu příjmení na manželovo(moje nové), bio naštěstí souhlasil, takže to bylo jednodušší, ale byla jsem připravena udělat pro změnu synova příjmení cokoliv. Rádi bychom osvojení syna manželem, ale bio je samozřejmě proti(a to od začátku nefungoval jako otec a odešel od nás ještě než se syn narodil) - je to jen otázka mužské ješitnosti 😝 Pokud nechceš nechat změnit dětem příjmení a necháš si obě příjmení, tak je jen na tobě jakým se budeš představovat - jen na úřadech(bankách...) tě budou evidovat pod tím dvojitým příjmením, ale třebas v práci se budeš moci podepisovat tím novým(měla to tak kolegině), což nepřijde složité ani zbytečné 😉

anatanka
2. čer 2011

A jeste je jedna moznost: vzit si noveho muze se stejnym prijmenim jako mel stary 😀

beburka
autor
10. čer 2011

Ahojky, koukám, že diskuze se tu rozjela. Dočelta jsem.
Jsem ve fázy, že jsme byli zamluvit termín svatby. Pani na matrice jsem se na to ptala.
Tak opravdu první příjmení bude manželovo a druhé co mám teď po bývalým.
Taky bych měla radši jen příjmení budoucího manžela, ale stavíme domeček a stěhovat se pak budem tam, kde nás nikdo nezná..nová škola pro staršího syna a školka pak pro malého, tak to bude složitější. Když se představím jen novým příjmením, bude zmatek ve jménech, budou i syny považovat že mají stejné příjmení a já budu všude muset představovat sebe a syny celým jménem, aby bylo jasno. Nebo třeba synové budou mít jiné příjmení v pase, tak aby na to někde na hranicích, kde to bude třeba nekoukali blbě, že si vezem cizí děti. Prostě mi to příde praktický. Můj starší syn by se rád jmenoval po mém příteli, ale bývalý to nedovolý. Příteli je trochu líto, že nebudu jen jeho co příjmení se týče, ale kůli dětem to chápe. Jinak jak se tu psalo ....bývalá žena přítele si vzala chlapíka se stejným příjmením, takže ta to má v cajku 🙂
Já se budu představovat novým příjmením a na úřadech a tam kde to bude praktické kuli dětem se budu představovat tak jak budu v občance.

To že by se kluci mohli rozhodnout v 15ti by bylo fajn, taky to zjistim, ale myslim,že to půjde až od 18ti

macek28
14. čer 2011

Ahoj holky!Jsem podruhé vdaná.Nakonec si vzal manžel moje příjmení.Jmenujem se všichni stejně a podle mě je to otázka času a pro něj zvyku.
@beburka ,at se rozhodneš jakkoliv je to defakto jedno.Důležité je aby Ti to už podruhé vyšlo jak snad mě!Hodně štěstí!