Čím fotíte? Uvažuji o koupi nového foťáku

ivarei
11. led 2011

Jaký používáte foťák? Uvažuji o koupi nového foťáku (asi zrcdalovky, ale netrvám na ní), tak budu ráda za každou zkušenost - ceny, kvalita fotek, vady, výdrž baterie a tak 😉 . Předem moc děkuji.

k.ate
11. led 2011

@ivarei my máme zrcadlovku nikon D40, ale novej už se sehnat nedá... Mně se líbí jak fotí 😀 I když to má svoje rezervy i díky mýmu (ne)umění 😀 záleží hodně i na objektivu u té zrcadlovky....

k.ate
11. led 2011

a kdyžtak zkus nakouknout sem, foťáky se tam taky řešily docela dost 🙂
https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/vlastni-...

ivarei
autor
11. led 2011

@k.ate Díky, tvoje fotky se mi líbí - moc 😉 . Uvažovala jsem o nikonu D50. Ještě se zeptám, jak z d40 vypadají třeba noční fotky? A krajinky? 🙂

k.ate
11. led 2011

@ivarei krajinky moc nefotím, nějak to neumím, ale něco jsem fotila v létě - http://img5.rajce.idnes.cz/d0504/3/3864/3864738...

a ještě jsem zkoušela západ sluníčka hned ze začátku, co jsme ten foťák měli - http://www.qhodnoceni.cz/p/pics/106/1012711c.jpg

a v noci jsem s ním moc nefotila, to chce spíš stativ asi... žádnou fotku nemůžu najít...

k.ate
11. led 2011

@ivarei a děkuju za pochvalu fotek 🙂

xvitk101
11. led 2011

Canon 450, zatím se s ním učím, ale než bude mimi, tak snad to zvládnem🙂

ferinka
11. led 2011

Ahoj mám Canon eos 450D a spokojenost a až s ním budu opravdu umět tak ještě větí 😀 😀 😀

xvitk101
11. led 2011

@ferinka to jsme na tom stejně🙂

kristi
11. led 2011

já mám teda tenhle http://www.alza.cz/canon-powershot-sx200-is-cer... a jsem spokojena, ja se zrcadlovkama neumim + se mi to nechce tahat, i kdyz uznavam, ze fotky to umi perfektni

to.nejde
11. led 2011

My máme Canon eos 1000D a spokojenost. Pěkně fotí i na automatiku, jeslti nejsi zrovna fanda nastavování všeho možného🙂 Já to pořádně ještě ani nestihla nastudovat, takže fotím na převážně na ty přednastavené režimy a případně upravuju v PC. Na fotky můžeš kouknout v mém fotoblogu a tuhle jsme se zrovna s manželem bavili, že na 3400 fotek, co jsme zatím udělali, jsme nabíjeli baterku jen 2x! Koupili jsme rovnou náhradní, protože jsme na to byli u minulých foťáků zvyklí (fotíme hodně a spíš v terénu, kde není šance dobíjet) a u tohoto to byla skoro zbytečná investice...

bertica.h
11. led 2011

my máme olympus růžový 😀 ani neviem presný názov,priniesol nám ho minulý rok ježiško,ale vobec niesom spokojná.
Śkaredé,rozmazané fotky,predtým sme mali starý digital,ale fotil lepšie ☹

ivarei
autor
11. led 2011

@xvitk101
@ferinka
Jéé, ten se mi taky líbil - další, o kterém jsme uvažovali.

@k.ate Ty fotky jsou fakt krásný.
@bertica.h Díky moc, aspoň vím, že růžovým olympusům se mám obloukem vyhnout.
@to.nejde Tak u toho se mi líbí i cena - a hlavně ta baterka, to je teda luxus - díky za typ, prostuduju recenze 😉

xvitk101
11. led 2011

@ivarei Pokud vyloženě nechceš video, tak stačí 450, pač dnes už jsou i 550 a ty maj to video, ale já chtěla pouze zrcadlovku, abych se s ní naučila a postupem času třeba přejdu do vyšší třídy.
Jinak holky promiňte, ale zrcadlovku jsem si snad nekupovala proto, abych fotila na automat. To zvládal i Panasonic Z1 (už jsem si s ním dost hrála a štelovala a jednoho dne prostě přestal stačit).
Takže všem, kdo zvažujou koupi foťáku, doporučuju si rozmyslet, jak moc se focení chtěj věnovat. Přeci jen mít doma dig. zrcadlovku a jen cvakat, tak to mi přijdou vyhozený peníze.

ivarei
autor
11. led 2011

@xvitk101 Nee, video nechci, to mě nebere, chtěla bych si s foťákem pohrát, naučit se s ním. Děti fotím převážně telefonem, člověk zachytí ten moment, protože má telefon u sebe, ale ráda bych měla i kvalitní fotky - ať mají (a máme) na co vzpomínat, až budou větší.

dandelion
11. led 2011

fotila jsem zrcadlovkou... Olympusem E-500, loni mi manža ale koupil Nikon P100 a jsem z něj nadšená!!! 🙂)

suik
11. led 2011

ahoj, já fotím zrcadlovkou - lumix DMC-L1, jsem s ním moc spokojená, vypadá a má ovládání jako staré zradlovky typu praktika - clonu a čas. Všechno dělám manuálně, krom ostření, to tam není moc vychytaný. Nebo jsem ještě nepřišla na to jak.....bohužel mám stále setový objektiv, ale ten by měl patřit k těm lepším. Co ale maximálně oceňuje, že blesk se dá vyklopit i tak že se odráží od stropu, používám ho jen tímto způsobem a můžu krásně fotit v interiéru (viz většina fotek, album mám ale zamčený), hodně jich je focených večer na umělým osvětlení.....páč opět ještě nedošlo na koupi externího blesku, kterejch bych moc chtěla.

ale občas bych uvítala něco skladnějšího po ruce 😀

shaula
11. led 2011

Měla jsem Konica Minolta Dimage Z10, naprosto úžasný foťák, nejlepší, jaký jsem měla. Bohužel dosloužil 😢 a tak jsem dostala skladnější Olympus (mju) 5000. Na focení momentek dobrý (hlavně skladný), ale kvalit Minolty nedosahuje ☹

kikimaruska
11. led 2011

Panasonic Lumix DMC-FZ7, před lety jsem ho kupovala za 11 tis. a nyní, když vidím, že stojí 2700 Kč 😝 😕 . Po těch letech ale začal špatně načítat karty, takže bude muset do pozáruční opravy 😖 . Vadí mi i, že čte karty o max. 2 GB a z vyšíma nekomunikuje, takže uvažuji časem též o modernějším, ale i trochu skladnějším. Ráda si pročtu Vaše tipy 😉

gabikri
11. led 2011

Ahojky, tak já dostala k vánocům zrcadlovku Nikon D3100 a jsem z ní nadšená! 😵

matusaci
11. led 2011

ahoj my si poridily pred casem zrcadlovku nikon d3000 a jsme nadmiru spokojeny az na to ze pak musim fotky zmensovat.jinak my za prvni tyden nafotily prez 3000 fotek a uz to nemame kam dávat 😀

blanka.k
11. led 2011

@ivarei měla bys asi specifikovat, co si představuješ...podle mě jsou nejdůležitější peníze 😅 A pak jeslti jsi ochotná tahat sebou min.1kg zrcadlovku s objetktivem (ideálně víc objektivama, atd.), ze zrcadlovky budeš mít lepší fotky jak z kompaktu, ale jak už tu zaznělo, pokud bys fotila na automatiku a nechtěla využívat, co zrcadl. nabízí, tak asi vyhozené peníze podle mě 😉
Jinak obecně dost lidí si zrcadlovku rozmyslelo asi nejčastěji kvůli financím (počítej, že k základní ceně musíš ideálně koupit většinou náhradní baterku s nabíječkou (1000,-), paměť.kartu nebo radši 2 (800,-), ochranný filtr na objektiv, aby sis ho nepoškrábala (300,-), většinnou novou tašku, jelikož je to větší než starý kompakt (1000,-), dalším důvodem byla hmotsnost a většinou "malý" zoom (pokud byly zvyklí třeba na 8, 10xzoom 😅 ) a řekla bych, že se taky někteří focení se zrcadlovkou prostě bojí , či jak to napsat 😅 Já jsem zezačátku taky bála cokoliv nastavovat, ale pak jsem se překonala a občas si nastavím takový věci, že jsem rádas, že to pak nějak přenastavím zpět 😀 😀 😀 A jinak většinu "efektu" dobrých fotek stejně tvoří úpravy v PC 😝 😀

k.ate
11. led 2011

@xvitk101 jasně, že na manuální nastavení zrcadlovka fotí líp, ale i na automatiku se to nedá s "obyč" digitálem moc srovnat... 😉 Ale to je jen můj názor 🙂 My jsme původně byli přesvědčení, že koupíme Lumix FZ50, šli jsme s tím do obchodu, ale pořád jsme tak nějak po těch zrcadlovkách s manželem koukali a nakonec jsme koupili ten Nikon... a jsem za to docela ráda... Sem tam si s nastavením hraju, ale vzhledem k tomu, že můj kompakt se při stěhování ztratil neznámo kam a manželův starej olympus už dosloužil, tak když prcek dělá nějaký blbosti, tak prostě není čas nastavovat všechno manuálně, takže jsem ráda za to, že tam ta možnost fotit na automatiku je a že z toho vyjdou docela slušný záběry... 😉 Jako vyhozený peníze mi to teda rozhodně nepřipadá 😀 Spíš mi připadá jako vyhozený peníze koupit si horší foťák, než bych chtěla jen proto, že "přece se zrcadlovkou nebudu fotit na automatiku" a pak za rok nebo dva ještě kupovat zrcadlovku 😉 Naučit se nastavování všeho možnýho i nemožnýho může člověk kdykoliv bude chtít, ale ty peníze za ten horší foťák, kterej by koupil před zrcadlovkou, může spíš vrazit do výbavy k té zrcadlovce... Ale je to samozřejmě jen můj názor 🙂

michamicha
11. led 2011

já mám Panasonic DMC-FZ50, manža si pořídil Panasonic DMC-G1 😉
modrý tričko - foceno 50-kou
kapuca - foceno s G1 😉

michamicha
11. led 2011

a tohle jsem fotila taky 50-kou 😉 http://www.digineff.cz/galerie/showphoto.php?ph...

xvitk101
12. led 2011

@k.ate Jaká je dnes cena horších kompaktů? 1000,- Kč? Aby se člověk naučil nastavit expozici, WB, ostření a přemýšlím, co ještě by mohl takový foťák dovolit měnit... Slušnější nová výbava pro focení s digit. zrcadlovkou bude stát kolik? Já pořizovala za 16 tis. z druhé ruky, ale komplet výbavu. O tom, co je pro koho lepší, o tom si každý musí rozhodnout sám za sebe.
Možná jsem to myslela trochu jinak, než napsala. Primárně bych zrcadlovku pořizovala v okamžiku, že jsem schopna nastavit manuál a trochu si s tím pohrát. Ano, jsou případy, kdy na to třeba není čas, a pak vezmu za vděk tím automatem, ale proč? Automat za srovnatelně nižší peníze mi nabízí i kompakt. Snažím se fotit jako amatér a s pár kamarády jsme měli na každý týden úkol. Oni v té době měli digit. zrcadlovky a já ještě kompakt. Přesto jsem se jim v některých úkolech vyrovnala, ba je předčila. Viz tahle fotka jídla. Jenže pak přišla situace, se kterou se můj Panasonic už neporadil. Znám dost lidí, co koupí zrcadlovku a na manuál to nepřepnou, v tomhle případě si myslím, že koupě byla zbytečná.

k.ate
12. led 2011

@xvitk101 ale pořád si myslim, že levným kompaktem za tisícovku neuděláš srovnatelnou fotku byť třeba na manuál (a ne všechny kompakty ti dovolí s tím nastavením hejbat), jako se zrcadlovkou na automatiku... Pravda je, že manželův starej olympus měl lepší makro, než teď zrcadlovka, ale to je objektivama...
Nám třeba fotil kamarád FZ 50 svatbu, fotky jsou super, on s tím foťákem umí fotit, ale to, že to není zrcadlovka, je na nich znát. Ne na všech, ale na některejch jo...
My jsme měli možnost mít tbud za cca 10 nebo 11 tisíc tu fz50 a zrcadlovka nás vyšla na 13,5 tis se dvěma objektivama, takže jsme šáhli po ní s tím, že se tak nějak učíme za pochodu 🙂

blanka.k
12. led 2011

tady pořád zůstává nezodpovězená záklandí otázka...kolik je @ivarei ochotná a schopná investovat.... 😅 Pokud horko těžko dá dohromady 8,10t, tak je lepší kompakt, pokud pro ni není problém 15t, s tím, že většina lidí se zrcadlovkou si stejně časem přikoupí další věci, tak není co řešit, ať jde do zrcadlovky, ta je nej.... 😉
kamarádka, svobodná matka , si vzala zrcadlovku na splátky (což už to je pro mě nepohocpitelné, chápu třeba lednici, ta je fakt potřeba, a když ty prachy holt nejsou, nezbývá nic jiného než splátky 😅 ), hlavně, že má zrcadlovku, ale upřímně, stejně, když jí na půlce fotek chybí půlka hlavy, horizont má pořád "nakřivo",atd...to je pak těžký, i když má zrcadlovku 😅
Tak focení zdar!

len
12. led 2011

Asi jde o to, co si od toho přesně slibuješ. My máme zrcadlovku i kompakt a na různé použití jsou vhodné každý jinak. Ze zrcadlovky lezou samozřejmě lepší fotky, ale je to kráva veliká, takže mě nebaví to tahat, obzvlášť na dlouhých výletech, na horách... K tomu do brašny teleobjektiv, filtry a bůhví, co ještě... fotky jsou pak za odměnu. Takže s touhle krávou se tahá manžel, já mám pak vždycky po ruce kapesní kompaktek, většinou nějaký starší model z bazaru, tak kolem 1000 Kč. Trvám na tom, aby to mělo optickou stabilizaci (takže paradoxně v některých situacích mi z toho lezou i lepší fotky než z té staré zrcadlovky), kvalita fotek je pro mě největší prioritou (na všemožné přídavné funkce kašlu, stejně využiju maximálně makro a pak si hraju leda s nastavením ISO a blesku), osobně mám největší slabost pro Panasonic, ze kterých mi lezou nejlepší barvy, možná jen osobní pocit, ale vyzkoušela už jsem ledasco (bohužel mám na tohle smůlu a foťák ztracený nebo zničený upuštěním na zem se mi přihodil nejednou). Taky nemám ráda, když to má moc megapixelů, sice se dá nastavit nižší rozlišení, ale stejně, tak 5-6 je pro mě ideál, nehodlám z toho tisknout plakáty a platit za něco, co nevyužiju. Jo a hlavní výhoda je, že za jistých situací (déšť, vodní mlha u vodopádu...) se chlap drahocennou zrcadlovku neodváží vytáhnout, kdežto já kompaktek za litr bez problémů 😉 Takže na dovolených kombinujeme oba.

ivarei
autor
12. led 2011

@blanka.k Klidně do 20.000,- postupně je nějak poskládáme. Ale hlavně s rozvahou - pokud má někdo dobré zkušenosti (a krásné fotky) i s levnějšími foťáky, půjdu ráda i do levnější varianty. Takže rozmezí 0-20.000,- 😀 . Ráda bych prostě rodinný fotoaparát, který dobře fotí a nevadí mi, když bude vážit kilo 😉 .
@michamicha Díky moc - za typ a hlavně za ukázku fotek, koukala jsem i na fotky tady http://www.kek.cz/digitalni-fotoaparaty/panason... a dost se mi líbí.

xvitk101
12. led 2011

@len Navíc hodnota megapixulů je jen marketingovej klam, protože pokud má foťák malej, resp. nekvalitní čip, tak vyšší počet pixelů akorát zapříčiní vyšší šum na fotce. Taky budem kombinovat a náš kompakt Panosonic byl s náma v minulosti už i pod vodou.