Čím víc zdrobnělin, tím víc máma?

6. únor 2022

Jen tak pro zábavu - z jakých zdrobnělin se Vám kroutí prsty u nohou? Mně pomalu ze všech. Když kamarádka řekne dceři, že jdou papat obídek a bude polívenka a těstovinky s masíčkem, tak si říkám - PROČ?

klokanka31
6. únor 2022

Obídek používají naši normálně v běžné mluvě 🙂 ale co nesnáším,když naši malé říkali jestli je počůrinkaná 😄

michaela666
6. únor 2022

Mimísek, manža a mykání - kakáme, spinkáme, máme prdíky...vždycky si představím jak do té plíny asi kaká maminka.

ondul
6. únor 2022

Slovo obidek taky normalne pouzivame dite nedite. S tim curanim to je fakt. Kamaradka rika curkat. Ja ze srandy manzela mucim slovem curililinkat. Otres 😁

te_reza
6. únor 2022

Obídek používám kolikrát do teď. Jinak snad nic.

filija
6. únor 2022

@michaela666 mykani nechápu, když někdo říká nás dnes bolí hlavička nebo tk jsme vyrostli.. říkám vážně oba? Je to dost úlet..

kakba
6. únor 2022

Nesnasim kdyz matky uvadi, jdeME curat, jdeME spinkat, chceME kakinkat. Jako proc?

kelerub
6. únor 2022

Zdrobněliny to je něco pro mě. Ať už to jsou slova nebo jména, zásadně nezdrobňuju. Jednou se tady do mě pustily dvě slepice, že hraju habaďůru, protože jsem si dovolila použít slovo mimino 😀 Vadí mi všechna ta mlíčka, masíčka, tutání. Nejdou mi přes pusu. Nezdrobňuji ani jména. Maximálně zkrátím, ale neřeknu Terezko, Lucinko, Sofinko. Buď použiju normální tvar jména a nebo Terez, Luci, Sofi. Co mě ale dokáže vytočit, to je mateřský plurál. Rostou nám zoubky, už chodíme... Toto nikdy nepochopím a bohužel se to objevuje často.

malytlustyhroch
6. únor 2022

@kakba proc? Protoze to vetsinou je akce, ktere se musi ucastnit jak dite tak matka (otec), tak bych rekla proto.

Jinak k tematu, nesnasim zdrobneliny mezi dospělými, jako kdyz zahlednu, jak si nekdo "zpevnil zadecek" nebo, ze neco "stoji za bobecek"...,🥴
V souvislosti s detma to preziju dobre. A od te doby, co jsem uplne vyflusla, tak jsem je taky zacala pouzivat, myslim, ze je to obrana, pred tim ty deti zamordovat.

michaela666
6. únor 2022

@kakba U spaní to používám taky, protože většinou usnu dřív než malá. 😃

lennus
6. únor 2022

Souhlas, nesnáším zdrobněliny, ani mateřský plurál a nikdy nepoužívám. Ale naše malá je princezna každým coulem a nevím, zda to tahá ze školky, ale zdrobňuje občas, třeba ponožtičky. Přitom nemá ráda, když se jí zdrobňuje jméno 😂

cuuza
6. únor 2022

@kakba Mateřský plurál je v pohodě, masakr bylo, když na hřiště přicházela maminka a tatínek jí hlásil: "Jsme se pokakali" 😂 Otcovský plurál fakt nedávám 😂

veruuu_kubesovic
6. únor 2022

Všeobecně "máme" teda mateřský plural...
Máme první zoubek...

anetka1701
6. únor 2022

Moje jedenáctiletá dcera říká "papat". Fakt to od holky co má metr padesát zní divně :D :D Ale svědomí čisté - já jí to nenaučila :D

Dneska se na mě strašně divně dívala skupina maminek, když jsem použila na své dcery svoje láskyplné oslovení "příšerky" :D

ajja87
6. únor 2022

A ja půjdu proti proudu... Me to nevadí, mateřský plural používá i manžel... Mam proste za to, že všeobecně to zdrobnovani k detem patří, ze je to prostě odlisuje od dospelackeho života...
@anetka1701 příšerky jsou ještě dobrý, přestože tyhle oslovení nemám ráda... Ale na co jsem alergicka jsou oslovení typu prcinky, čuriny,... Evokuje to pro mě pohlavní údy... A představují si jak nějaká maminka svýmu synovi říká,, pindisku,, šourecku,,

eviicka
6. únor 2022

Neřeším, jediné co mě pohoršuje je používání vulgarismů, ale to člověk slyší málokdy. Jinak ať si každý mluví jak chce.
(nejsem potrefená husa - nepoužívám mateřský plurál a myslím, že ani přehnaně zdrobnělin, ale je fakt, že pro oživení dne doma sem tam házím svá "nová" slova).

felixfelicis
6. únor 2022

@anetka1701 ja nezdrobnuju ani to a rovnou jim rikam prisery 😀 mysleno s laskou samozrejme 🙂 🙂

pipi_puncocha
6. únor 2022

"masko" (zdrobnělina od maso, brrr)
a mateřský plurál jak kdy, přijde mi normální říct, že v týdnu máme očkování, protože tam logicky jde syn i já a týká se to omezení aktivit nás obou

michaela666
6. únor 2022

@anetka1701 Já občas říkám Satáně když je jak utržená ze řetězu.😃 Babičku to trochu překvapilo.

jako_mala_holka
6. únor 2022

Plurál nepoužívám, asi mi někdy uteče, nebo říkám, že jdeme spinkat, ale to jdeme fakt obě, takže můžu 😁 zdrobněliny mi většinou nevadí, něco používáme i doma, třeba čurkat 😄 nebo tričenko, jako občas si klepu na čelo 😄 babička to občas trochu přehání, fakt hodně zdrobňuje a to už pak vadí i mně, nedokáže pak třeba pochopit, že se dcery normálně ptám, jestli se chce napít, ona prý vždycky pití říkala brm brm, ale to malá nechápe, brm brm je pro ni auto, kolo, medvídek (jako brum brum) a tak 😄 takže to je občas zajímavé to sledovat 🙈

siera1
6. únor 2022

Mě přijde příšerný slovo "manža", ale jinak ať si každý mluví se svým dítětem, jak chce. Je to jeho věc. Obecně zdrobněliny nějak neřeším, moc jich nepoužívám, ale co nemám ráda, je šišlání na dítě jak na blbečka.

jako_mala_holka
6. únor 2022

@ajja87 Ježíš tady ty oslovení jako čuriny atd nesnáším, ale třeba můj taťka, když poprvé viděl dcerku, jako svoji vnučku, tak říká "jé, ty jsi krásná pipinka" 😄 🙈

veronicka89
6. únor 2022

Jako řeknu to tak, mluvím tak jak se mi chce ...někdy řeknu že jdeme jíst a někdy že jdeme papat...

Někdy na svoje mimino šišlam a někdy mluvím normálně ...

Někdy se zeptám jestli máme nakaděné v plence a přitom myslím ho...

Ale hlavně je mi úplně uprdele kdo si co mluví na své dítě ...pokud se k nemu chová slušně a fakt nechápu kdo má co hodnotit nebo řešit jak já nebo kterákoliv jiná máma mluví na své dítě ...

Nechápu řešení téhle blbosti...

To mi přijde víc hloupější že se nad tím někdo pozastavuje než že tak někdo mluví....

izz76
6. únor 2022

Mě přijdou hrozne různé zkratky a zdrobneliny, ale víc než u dětí mi to vadí když tak dospělí mluví o sobe. Například kolegyně má pupek jak pivni sud a nazývá to bříškem, nebo když dospělá ženská o svém zadku říká zadeček, nebo výraz baculka je taky hroznej. Slovo obídek tak běžné užívají dospělí mezi sebou, nebo véča 😃 Mykani jsem taky nikdy nepotřebovala použít, nikdy mi to ne vlezlo do pusy

anetka1701
6. únor 2022

@ajja87 teď jsi mi evokovala to nejhorší a nejpříšernější oslovení pro holku, který jsem kdy slyšela (z vícero zdrojů).... Chcanda!!!!! Nic horšího jsem nikdy neslyšela a asi už ani neuslyším :D

Příšerky jsou moje, no :D Já třeba koním říkám hromadně "Bubáci" a holky jsou "Příšerky"... Můj táta nám říkal "Smráďata"... to nemůžu vydejchat doteď když si na to vzpomenu...

95newmommy2020
6. únor 2022

Já nevím no, mě napadlo mozek už snaženíčko, a manžu taky. Takže už před tehu jsme měli slovíčka, jako Obídeček, jugurtíček, mlíčko, papí (papej) Spinky (spinkej), džusíček, obchůdek, autíčko, oblečky. :D Jediný co se mi zatím vyhlo je mykáníčko. 😄😄😄

95newmommy2020
6. únor 2022

@jako_mala_holka BRM BRM říká i moje tchyně a nechápu co to má co společného s pitím 😄😄😄

95newmommy2020
6. únor 2022

@anetka1701 kolegyně rikala ze to bude “křivochcalka” to žáky bylo hrozny.

jako_mala_holka
6. únor 2022

@95newmommy2020 taky jsem na to nepřišla 😄

merope
6. únor 2022

@kakba Tak "jdeme spinkat" prohlašuji zásadně. Jen teda sem-tam mi to hatí chlap ve stylu: "Pojď, jdeme si hrát, maminka jde spinkat." 😀

malytlustyhroch
6. únor 2022

@merope Tak to je nabídka, která se neodmítá 🙂