Čo by malo vedieť dieťa od 1 do 3 rokov?

susik77
4. zář 2008

Ahojte, vsade sa pise, v akom mesiaci co zhruba maju vediet deti do 1 roku, ale pre vacsie deti som nic podobne nevidela. Rada by som vedela, co mam asi malu ucit a kedy. Existuje prip. nieco na nete?

andy82
4. pro 2011

@miruska15 my jsme na tom úplně stejně jako vy, sedět nechce a nemluví, strašně se vzteká, že nevím, co chce, na nočníku jedině násilím, takže zatím netrénujeme

miruska15
4. pro 2011

@andy82 tvoj Patko ma ešte čas ale ten moj lajdak by už mohol tie plienky zahodit.Dnes som trpezlivo skušala či na VC či na nočnik nič postavil sa ušiel a pocikal sa.Už mi to bolo aj smiešne ale asi musi sam na to prist.Dnes som bola u kamošky jej maly sa už pyta tak som mu bola ukazat ako krasne cika tak sa pozeral smial sa ale nič.neviem či mam dalej skušat alebo čakat a nechad to na nom.

monixa
16. pro 2011

dobry den,ma dieta vo veku 22 mesiacov a zatial vie povedat,len mama,baba,tato,teta,ahoj,ano a nie.nedarí sa mam ucit sa nové slova,nejde nam to,aj ked sa celý den pokusam s nou rozpravat.kked jej zopakujem jedno slovo aj viackrat,zacne byt nervozna a povie mi nie!
prosim poradte mi nejaku metodu,nerada by som s nou chodievala k logopedovi,ma z lekkarov strach.dakujem monika

berenika39
16. pro 2011

@monixa ahoj. to, že "mluví" je dobrá zpráva 😉 . kdyby nemluvila vůbec, byl by důvod ke znepokojení. kolem druhého roku teprve spousta dětí začíná! mluvit, a tvoje malá je šikovná úplně přesně tak, jak má být. opravdu. jestli můži radit, tak ji NEUČ. Jakmile ji budeš pobízet, aby něco opakovala, jediné, čeho dosáhneš je to, že se zatvrdí, a bude dělat přesný opak - mlčet. Je v období vzdoru, bojkotuje - tak jak jí velí vývoj🙂, a to její ne je úplně oprávněné, má na něj nárok 😉 . Sama ses přesvědčila, že to nikam nevede. Úplně nejvíc jí pomůžeš, když na ní budeš prostě jen během dne mluvit - stručně, jasně, bez šišlání, popisovat, co děláte, ukazovat jí v knížkách, venku, z okna🙂. Mluvit se naučí mimoděk, ne tím, že ji budeš učit. Komunikovat mluvením je základní lidská potřeba, to přijde samo. Neuč ji, povídej si sní. Nenuť ji nic opakovat🙂.