Čo by malo vedieť dieťa od 1 do 3 rokov?

susik77
4. zář 2008

Ahojte, vsade sa pise, v akom mesiaci co zhruba maju vediet deti do 1 roku, ale pre vacsie deti som nic podobne nevidela. Rada by som vedela, co mam asi malu ucit a kedy. Existuje prip. nieco na nete?

marorlinko
4. zář 2008

tak ta tabulka je pre kazde dieta ine, napr,ze stoji na spickach az od 2rokoch moj uz stoji teraz a na jednej nohe? to uz maly skusal tiez, ze vylezi ena vyssiu stolicku? to uz robi aj teraz a nielen na nu vie sa vysplhat na plote,dalej to,ze ako rocne urobi prve kroky, to moj zacal sam chodit ke dmal 14 a pol mesiaca, takze neviem ci sa mam riadit podla tej tabulky a je tam mnoho dalsich veci ktore mi vobec nesedia na danny vek co sa tyka mojho mnoho veci vie uz aj teraz a mnohe sa naucil neskor, ja si skor myslim,ze to zalezi aj od toho ako sa dietatu chce

marorlinko
4. zář 2008

este maly pestuje medvedika,dava mu pit svoj cajik alebo mliecko dava mu plienku objime ho, pobozka atd. nema este 2roky stranky kniziek obraca uz davnejsie nemal ani rok a navyse nie len tie tvrde ale aj z normalneho paiera, takze asi tak tomu ja verim

susik77
autor
4. zář 2008

marolinko: to je pravda, mala uz davno obracia leporelo aj normalne tenke stranky.
skor ma to zaujima preto, aby som vedela, co ju mam ucit, prip. ake hry hrat, aby som jej pomohla sa rozvijat 😉

marorlinko
4. zář 2008

najlepsi esu knizky tam sa najlepsie vyvija decky rozumcek, my stale vravime co to je, ako to robi, naco sa to pouziva a tak, maly vie,kde je napisane slovko disney vzdy ukaze ked s apytam,aj ked on sa chce pochvalit, pozna mnohe deckych rozpravok, hudba tiez prospieva radi si spievame naj zboznuje od winnie the pooh ide sa zblaznit pooh je jeho idol. radi hrajeme skryvacky, ak schovas tiez jeho oblubenu hracku a povies nech hlada, a pod.

susik77
autor
4. zář 2008

marorlinko: to je pravda 🙂 my mame taku knizku-su tam klasicke rozpravky ako snehulienka, popoluska a naaadherne obrazky-myslim, ze to je tiez disneyovka. mala uz len ked ju vidi, tak je z nej hotova 🙂 minule som len pozerala, ze dokazala sama vyuliezt na gauc a zobrat si ju 😎
a najviac sa jej paci cervena ciapocka 🙂
a zboznuje gitaru 🙂 staci, ked jej dovolim si trochu brnkat 🙂 manzel jej hra jej oblub. pesnicky, to je vo vytrzeni 🙂

lienka79
4. zář 2008

celkom zaujimave citanie...
Lan je to straasne idnividualne..
Napr nas syn vie narat do 4, obracia stranky uz cca od roka, sklonuje,casuje,doplnuje text riekanky aj rozpravky,pouziva minuly cas..
Ale zato sa sam este nenaje,nekresli,nestavia kocky 😉

marorlinko
5. zář 2008

kazde dieta je ine moj uz vie aj ovladat pc to je jeho a o ovladacov na tv ani nevravim, hotovy profesional, moj ma plno knizok ani neviem kam ich uz dat, moj zboznujhe winnie the pooh, levi kral, kraska a zviera atd. jeho najnovsou knizkou je teraz veda a vynalezy on ju zboznuje, lebo je tam pc , telefon a vsetka elektronika co ho bavi, to je dobre, aspon bude vediet, maly casto pozera v tv disney chanel kde davaju mickey mouse a winnie the pooh a maly stale vezme svojho maca pooh a ide ukazat do telky ,ze aj on ma a sa chvali, je vtipny, kazde dieta vie daco ine, daktore rad sprta do vsetkeho a daktore kca az sa mu usta ani nezatvoria, hlavne,ze je zdravy.
moj prave rozobera tociacu stolicku kde sedim, cakam uz len kedy sa prepadnem.

bubba
5. zář 2008

moja mala ma dva roky....
vie:naratat do 12 😅 nepytajte sa ma preco,pozna farby(asi 10neviem presne ale su tam aj fialova oranzova,seda a podobne),vie ako sa pise,vie celu adresu,vie dakovvat,prosit,ospravedlnit sa bez vyzvania a pod....,ma obrovsku slovnu zasobu,lieta ako sarkan,na preliezky ma vobec nepotrebuje aj ked som stale pri nej mi nedovoli sa jej ani dotknut....atdatd...,naspamat svoje oblubene rozpravky(knizky)opravi ma ked citam inak ako je napisane,vie precitat svoje meno a povedat.A ako anicka+ostatne pismena z jej mena,vie kvantum pesniciek(1 anglicku)vie nakreslit tvar s ocami,usami,nos,usmev a 4vlasy..

nechce:sa konecne oplenit je pohodlna,sama jest lebo je pohodlna,sama sa obliect,vyzliect a to nema ani najmesni zaujem ine deti sa vyzliekaju od batolata 😀 😀

nevie:ovladat Tv ovladace ani PC(iba napisat v textovom editore jej meno+pismena O,M,T,I),nevie plavat(a nema rada vodne sporty) a to sme rok chodili na plavecky,hold martina moravcova z nej nebude 😀 skoda 😀 😀

celkovo ked to zhrniem je velmi popredu od svojich vrstovnikov s ktorymi sa ani nevie zahrat preferuje deti s ktorymi sa moze rozpravat,konfrontovat,robit zamerne vtipky a opicky...atd....
ale za to ze sa nepyta cikat a ma to stale utlaca naspat k jej rovesnikom,ktori to uz vacsina maju za sebou a nemusia sa ani pytat,sami sa aj vyzlecu aj oblecu...

zuzitka
24. zář 2008

ja pisem vsetky udaje sem...... 🙂

http://zuzitka.blogspot.com/

annag
24. zář 2008

aby som Vám pozdvihla náladu, môj malý má tiež čerstvé 2 roky, a vie povedať mama, oco, aj ja, moje, áno, nie, čau. To sú asi všetky 😉 😅

miriamkac
25. zář 2008

bubba mas sikovnu bambulku, vyuzi jej inteligenciu na naucenie sa na nocnik....zaroven vyuzijes aj jej pohodlnost: proste jej zober plienku (oblec jej nohavicky a povedz:"dnes budes chodit ako mama, v nohavickach")....potom uz pohodlna nebude. 😉 Urcite jej nebude pohodlne, ked bude v mokrom (chvilku si poperies, a aj ona sa pojeduje, ale urcite to sikulka zvladne velmi rychlo) U nas to fungovalo velmi rychlo.

A co sa tyka "vedomosti" : mala...rozprava vsetko, tvori vety aj suvetia (aj ked nam nejde pismenko "l" a "r" 😒 ), babiku oblieka a prebaluje a kupe od 1,5 roka 😉 , papa sama, dokonca sa neobabre 🙂 , "cita" knizky podla obrazkov a telefon a ovladacka nie su jej cudzie.
Chlapci poradia si s leporelom, pozname len dve zvieratka (psa a macku), Palko uz rozprava (mama, baba, dede, ada - Laďa 😉 , tata, de-je havo) Petko s tazkostou (tata, havo) chodili v 13-tom mesiaci....ale utekaju riadne teraz... 🙂
Takze je to strasne individualne a ja som prestala porovnavat dcera-synovia a aj chlapcov navzajom. Kazdy ma svoje tempo, len je dolezite sa detom venovat.

susik77 takze....uc malu vsetko, co ti pride "pod ruku", na nieco sa "chyti" skor, nieco jej pojde neskor, ale podla mna nic nepokazis, ked ju budes "ucit" rad radom vsetko.... 😉 Ona si aj tak stanovi vlastne tempo...

bubba
25. zář 2008

zuzitka mas nadherny blog 😵 😵
miriamka s tym odlplienkovanim,precitaj si temu

https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

a pochopis ze v nasom pripade to nie je az take jednoduche....i ked.....sak citaj uvidis 😀 dakujem za radu

annag vsetky deti su ine koniec koncov ked dospeju a zacnu chodit na SS VS este len vtedy sa bude dat posudit ci nahodou nieco zameskal ked zacal neskor rozpravat...chapes..hlavu hore..pretoze ak dvojrocne dieta vie 5 slov alebo 500 slov to este neznamena ze z neho bude prinosnejsi clovek pre spolocnost v buducnosti 😀 😀

dai
25. zář 2008

ahojte,
moja malinka je sice este malinka ale mam skusenost s neterkou - do 2,5 roka vedela povedat te te, tata, mama - to je asi vsetko... bola ale neuveritelne sikovna, vsetko rozumela a gestikou dokazala vyjadrit vsetko co chcela...
svagrina uz mala pochybnosti ci je s nou vsetko ok ked nerozprava... zrazu z nicoho nic z tyzdna na tyzden vedela rozpravat - ludia ja to myslim vazne ze vedela rozpravat, akoby sa jej rozviazal jazyk, vsetko vedela povedat - vo vetach, sklonovanie, casovanie... neviem co sa v nej zaplo, ale prisla som ju po tyzdni navstivit a ona vsetko to, comu predtym rozumela vedela pomenovat, popisat, dokonca zvieratka nenazyvala napr. medved, ale medved panda a podobne 🙂
je genialne co sa v detskom mozgu odohrava a urcite podla toho co dieta vie alebo nevie v urcitom veku sa neda pausalizovat a povedat ake v buducnosti bude...
- poviem priklad - moj brat nevedel poriadne rozpravat v 5-tich rokoch, v pohode ale vystudoval VS, MBA a dnes robi marketingove riaditela a PR zastupcu nadnarodnej firmy pre komunikaciu s vonkajsim svetom 😎
- na druhej strane sa asi kazdy rodic rad pochvali a povazuje svoje dieta za vynimocne - a kazde aj je - v niecom inom ale urcite je 😉

maxi08
26. zář 2008

Ahojte, je to vysoko individuálne, ale každá mama porovnáva.Náš malý úplne sám od seba začal v roku a trištrvte prejavovať záujem o čísla a písmená, takže po druhých narodeninách ich už ovládal. Prečíta dvojciferné čísa a jeho obľúbená hračka je kalkulačka :- ) Písmenká si skladá na magnetickej tabuli, pozná značky áut..... Miluje puzzle, tiez zloží raz-dva, teraz ho začínajú zaujímať hodiny. Ale zase menej kreslí, minule som videla výkres 3 ročného dievčatka a len som pozerala. Takže ho zásobujem skôr takými didaktickými hračkami, tie obľubuje najviac a strašne sa teší keď sa mu niečo podarí. Nedávno som mu kúpila toto a bol nadšený

http://detskahracka.sk/index.php?main_page=prod...

Veľa čítame, ale vôbec ho napríklad nezaujímajú kreslené rozprávky, občas Minimax a Krtko.

Takže ako bolo spomínané aj vyššie je to individuálne, tabuľky neexistujú - netreba porovnávať ale tešiť sa z toho čo dieťatko dokáže, veď oni si všetko dobehnú a nič nestratia :- )

zuzitka
26. zář 2008

bubba .... dakujem 😀

moj syn rozozna farby a niektore cisla..... ale nevie sa vyzliect ani obliect...... takze fakt je to indi-vindy 😀 😀

smisela
30. říj 2008

Ahojte,viem,že deti by sa nemali porovnávať,ale je mi čudné,že moja dcéra nerozpráva,povie papa,baba,tata a to je všetko 😒 ostatné deti majú vačšiu slovnú zásobu...ale za to rozumie,keď niečo od nej chcem.
Je tu nejaká mamina,čo má podobné starosti?

sirinka
30. říj 2008

smisela moja dcerka nerozprava ani to...iba mama, ale tiez rozumie takmer vsetkemu...ale ja nemam starosti...to je v tomto veku normalne, niektore deti zacnu zrozumitelne rozpravat az okolo troch rokov... 😉

fifinna
30. říj 2008

ja mam mladsieho, tak ti neviem poradit, ale urcite to je normalne, zacne neskôr, vôbec sa nemusis bat. Detom sa rozviazu jazyky okolo dvoch rokov. Mna tiez trapi, ze ma maly neoslovuje a tiez vsetkemu rozumie, tak len cakam .... Niektore deti su popredu v rozpravani a niektore v chodeni.

yesno22
30. říj 2008

ahojte....
maly ma 20m...v jeho slovnej zasobe su len zakladne slova ako mama, tata, dedo, baba, teta, deti,havo a zaba/to bolo jeho 3slovo po mama a tata/...zvieratka vola podla toho, ako zvuk vydavaju cize krava je muuu, macicka je mau, kacka je ka-ka a podobne....kopec dalsich veci pomenuva prvymi pismenkami a postupne pridava dalsie...napriklad kopec bol donedavna ko- teraz je to kope-...strasne rad sa vykecava, ma svoj maratansky jazyk, do ktroreho postupne pridava slova, ktore pozna...obcas mu rozmumiem, obcas nie 😅
po tyzdni bez plienocky sa naucil pytat, zatial mu este na spinkanie a vychadzky davam, ale pyta sa aj vonku, tak uvidim ako to poriesime...vie sa napapat sam, ak sa mu chce...zoblecie si snad vsetko, obliekat sa nechce od narodenia, nie to este sam 😅 ...rad kresli vsade, len nie po papieri, to ho bavi asi 3min, ako vsetko ostatne, pri com sa musi sediet...posledne dni sa z neho stal maniak na rozpravky, presnejsie Lokomotiva Tomas je in 😀

smisela...vobec sa netrap a neber to ako starost, ze ti mala rozprava len par slov...my sme na tom neboli o nic lepsie az pred 2mesiacmi sa mu trosku viac rozviazal jazyk 😉

smisela
30. říj 2008

Ďakujem baby,ja som obkolesená len známymi,ktorých deti kecajú viac,tak som si toho začala viac všímať,hádam sa čoskoro viac rozkecá 🙂

zade
30. říj 2008

My este nemame ani rok a pol a na stolicku vyliezt nie je pre nas ziadany problem 🙂. Potom si pekne z nej, resp. z kresla, ktore je vedla kniznice vybera knizky pre dospelakov. najradsej ma maminine s notami. Co ja viem, zeby sa jej pacili noty?
No, vie sa postavit na spicky, tak aspon citam, ze nemusim cakat do 20 mesiacov. Vie pomenovat kravu, macku, psa, zabu, hus, kona, rybu, ovcu, kozu. Pomenuje mamu , otca, babku, dedka, tetu - uja vsak este nie.
Ukaze vsetky casti tvare a najradsej pupcek.

No, myslim si, ze kazde dietatko je individualne. Tak ako je to s recou je to aj s chodzou a pod. Napr. my sme mali 6,5 mesiaca a len lazala ako capko. Ziadne pretacanie na brusko, ziadna ina apoloha ako lah. No po cviceni Vojtovky sa nastartovala tak, ze chodit zacala s rovesnikmi, ba este aj skor. V jedenastom mesiaci.

Tak netreba zufat, treba vytvarat podnetne prostredie a ak ani to nepomoze, treba pockat a ono sa to upravi.

zabka78
10. bře 2009

Ahoj...a co by malo vediet dieta okolo 5 roku zivota? Co by malo vediet nakreslit, uvedomovat si, pocitanie, citanie...nikde som take nic nenasla.

kisska
10. bře 2009

Ahojte, prebehla som to a nikde som si nevsimla, ze by to niekto spomenul, ak som to prehliadla ospravedlnujem sa. Ja mam doma knizku - (Richard C. WoolfsonBystre dieta - Dojca(do cca 15mesiacov), dalsie su Batola (do 3 rokov). Tu su krasne rozpisane rozne stranky rozvoja (socialny, motoricky, ucenie...) a co by malo kedy dieta ovladat, ake hracky a hry ho podporia v spravnom vyvoji. Netreba to brat celkom doslova, lebo kazde dieta je ine. Nas Adam je v niektorych veciach mesiac pozadu, v inych naopak o mesiac dopredu. Ale je to celkom pekne voditko a pomocka. Knizku je dostat aj v Martinuse. 😉

kisska
10. bře 2009

aha no zase som sa zapojila do pol roka starej diskusie 😅

erni
17. bře 2009

pozri www.rodina.cz, su tam vyvojove tabulky tusim v sekcii miminka

miruska15
29. lis 2011

Ahojte našla som tuto temu a zaujma ma či sme jediny ale niesme.Maly ma 23m nerozprava,nepyta sa a ani nachce.Skušam ho davat na nočnik no bezuspechu iba ho demotivujem a viac a viac sa mi spiera.asi to necham na neho.A rozpravanie par slov a iba svoje džavotanie ale ani nechce opakovat,učit sa ja neviem ale snad sa to zlepši.Ako ste na tom Vy

brisalek
29. lis 2011

@miruska15
Muj synovec na tom byl v tomhle veku podobne, jak neumel mluvit tak se navic hodne vztekal. Ted je mu 38mesicu a uz tak pul roku mluvi, chodi na nocnik uplne v pohode (behem 14 dnu se to naucil a bez jedine nehody), zacina se sam oblekat a proste se ve vsem vyrovnava ostatnim, kteri byli napred.
Dceri je 28 mesicu a je na stejne "urovni" jako on, v necem i napred. Mluvi v nekolika slovny chvetach, zacina sklonovat, casovat, umi spoustu basnicek a pisnicek, sama si oblekne ponozky, kalhotky, teplaky, boty nebo backory , s pomoci i tricko ....podobne se svlecenim. Hezky drzi tuzku, namaluje uz dlouho kruh, rovne cary , preskrtnute cary, na kruhu dela kratke cary jako vlasy slunicku, v kruhu udela trochu nakrivo pusu a oci jako mala kolecka, zna vetsinu pismen abecedy....vic me nenapada.

brisalek
29. lis 2011

S panenkama a medvidkama si povida uz davno, vozi je v kocarku, stara se o ne a krmi je, vari jim a podbne. Sama umi do schodu i zeschodu, vyleze kam chce, umi si umyt ruce, chce si i utirat prdelku po kakani. Stavi cokoli z lega, umi slozt 6ksove puzzle....