Co dávaly k jídlu naše babičky? Kuriozity

aponchie
3. říj 2009

Setkala jsem se se spoustou variaci na ala zdrave pochutiny pro drobecky od ruznych teticek a babicek tak si rikam pojdme se podelit o nejake kuriozitky 😀 moje babicka davala od mesice

hrubou mouku v mlece
polevecky
chleba v mleku
od dvou mesicu az tri davala v podstate komplet skoro svecko treba kyselicu ,ale bez zeli a gulasek taktez..a jeste rikala,jak mu strasne strejdovi chutnalo jak otviral pusinku a jedl by porad 😀 co taky mel delat ,ze?Jasne bylo to komplikovanejsi ve vsech smerech to jo,ale mliko snad stacilo ne?Rikala jak mela myslim jen 2mesice MD pak sla do Svitu ke kruhu a na smeny kojila rano nez sla do prace pak jak se vratila a v noci ..v praci byla prej zatecena z prsou jak hrom..kdyz videla moje tampony do podrpsenky uplne zasla co za novoty 😀 prej ony meli hadru v prsence 😝

shaula
4. říj 2009

Co je to histeps? S tím kufrem to je dobrýýýýýýý 😀 😀 😀

aponchie
autor
4. říj 2009

davali to na bezicim pasu i me to davali jednou pac jsem brecela hodne,ale aby nekdo patral proc sem brecela nebo kdokoliv jinej tak ne dal se lek..matka mela praveobracene spani a babicce rvala celou noc a pres den spala a babi musela rano do Svitu takze des a prej to davali uplne v pohode komukoliv kdo prisel,ze decko jeci a postezoval si parada ne? 😲

ava
4. říj 2009

co dávalY k jídlu naše babičky..TY babičky, neoddiskutovatelně ženský rod 😉

aponchie
autor
4. říj 2009

avo promin,ze se na to musis koukat kdyztak te prosim bez to probrat do konikovskeho okenka a ne tady dekuji 🙂

samik2008
4. říj 2009

a proč bysme se nemohli pobavit nad tím co se dávalo?není to výsměch ale diskuse

ano má tam být tvrdé y,ale o pravopis nejde snad v žádné diskusi

aponchie
autor
4. říj 2009

samik ..jezisi kdybch tak mela cas tak vsecky ty co upozornuji pokontroluju kde co kdy napsali a vsadim se ,ze najdu taky chyby..takze to neresim 😀

jinak babicka mi dneska zase vecer volala a prej cetla ..ja blbec ji vozim stare maminky a betynky 😀 ,ze uz bych mela prikrmovat od4mesice..rikam babi nemela ,ale mohu to je rozdil a ona uplne ,ze sak joo to je jasne ..jak ji to staci jen at je poradne buclata 😀 😀 ten fenomen buclatosti .. 😀

Karlos mi rikal,ze jeho znama davala normalne cukr do flasky sunaru aby si dalo..a v pul roce mu namacela rohlik do pastiky ,ze on jako chlap v te dobe mladik na to hledel jak pero a ted ta holka ma pres10let a vypada jak koule cervena spocena 😝

samik2008
4. říj 2009

apon aspon má babička co přečítat 😀

aponchie
autor
4. říj 2009

to jo to ma,ale ona vsecko hned shazuje ..jako jezisi na co mas tu vec v podprde to za nas nebylo ted mate veci a nemusite nic jak sme to meli tezke pche..plinky ubrousky no vsecko okomentuje..ona je fakt hodne naivni takze to beru s rezervou,ale je to sranda to poslouchat ..sak ju dej na slunicko at se opali hezky at neni tak bila 😀

kacka.va
4. říj 2009

brisalek: problém je v tom, že dříve se o ničem moc nepsalo a v podstatě se ani nic nedoporučovalo, dkyž to srovnám se stavem, jaký je teď. Neexistovaly předporodní kurzy, kde by maminám řekli co a jak.

aponchie
autor
5. říj 2009

omezene vedomosti a moznosti meli ti lide ted maji opak proto je to ted takhle a driv delalo jinak..neni to ani mnohdy o tom,ze museli 😎

dagina
5. říj 2009

Ahojky,
Aponchie 😀 😀, kam ty na to chodíš 😀

Ono se tomu ani vysmívat moc nedá, spíš to je smutné..., dříve bylo mateřství spíš jako povinnost, dítě nesmělo brečet, něco chtít..., hned se to bralo, že otravuje a zdržuje od práce.... Dneska když líčím starším kolegyním jak si mateřství užívám, scházím se s maminama, s malou si hraju...., doma nic moc neudělám, nevařím..., tak si ťukají na čelo, jaká to jsem neschopná ženská, oni musely mít domáctnost tipťop, každý den navařeno a kdepak by měly čas na nějaké kojení 10x denně 😅 .....

kulimka
5. říj 2009

Ahoj! Dagi, já to mám na talíři pořád od tchýně, ona měla 3 děti, doma čistounko a to chodila ještě na pole! A k jejím dcerám neexistovalo přijít, aby měly někde pohozené prádlo, vyprané plínky, hračky atd. Všuude čisťounko navařeno... Já už to neřeším, bordel tady nemám, max. takový ten provozní, ale to už u dvou dětí bývá, zvlášť, když se jim člověk věnuje a neřeší, jestli někde nezůstal neumytý hrnek...

brisalek
5. říj 2009

Bohuzel musim zase nesouhlasit s dagi, myslim, ze to je prave ta chyba dnesnich maminek, miminko na devse a ani neuvari, nevyzehli....Tak se podivejte na dnesni deti vsechni, pisti vztekaji se se nechteji jit za ruku pres ulici a tady je milion diskuzi jak nechteji spat, jist...a VSUDE i dne!! pisou, ze dite rad potrebuje neni to pro nej trest nebospatne ono ho potrebujeke svemu vyvoji. A ne ze se nemuze treba drive odejit k doktorovi, protoze 6 lety chudacek spinka do pul 8 a v 8 jde do skolky a nemuze se budit driv.
Hplt kdyz ma nekdo chuvu a manzela ktery uklizi, vari....tak to asi jde. Ale ja treba chci mit doma cisto, chci obcas neco dobreho uvarit a hlavne chci mit hodne, poslusne, slusne vychovane a spokojene dite a ne rozmazlenou primadonku se kterou si nikdo v 5 letech nevi rady, protoze je zvykla, ze se vse toci jen kolem ni!!
A ktomu jak jsou nemocni nase rodice, promin(nevim kdo to psal), ale nikdo nevi (s prominutim a doufam, ze to bude lepsi) jak budeme nemocni mi v 60 a kor nase deti. Proste jsem jen chtela rict, ze myslet si ze to co nam nuti, doktori, farma fimy........je to nejlepsi a vsechno ostatni bylo spatne je podle me dooost velka hloupost!!

brisalek
5. říj 2009

A abych uvedla muj oblibeny priklad🙂 vajicka a cholesterol. 10...let se tvrdilo, ze se nesmi, najednou se zjistilo, ze cholesterol je hlavni stavebni latka vsech bunek a ze kdyz nekdo zadny neji tak si ho telo o to vic vyrabi a je to jeste horsi...a hlavne vajicka vysoky cholesterol nezpusobuji(kdyz jich nesnite 30 za 3 dny🙂 🙂 ). A takhle je to se vsim!!! Proste pro ty skvele propagatory jsou potreby ti lide co nepremysli sami a jen a jen se ridi tim co se pise zrovna ted.

andykov
5. říj 2009

Holky, nečetal jsem vše, nemám teď moc času, ale večer si určitě počtu...
Já třeba od mámy a od tchýně slýchávám jako proč malý nedám kaši bramb., ale jako jíme my normálně s máslem a z kravskýho mlíka, ne? A když jim vysvětluju, že tohle se prostě nesmí, tak mi říkaj jaká jsem hrozná matka a jak všechno hrotím. Od babi jsem se zase dozvěděla, že tátovi v půl roce dávala dietní párek 😲 A prej proč ji neudělám místo banánové kaše krupicovou... 😕 ? Jo a moje mamka mi ve 3měsících dávala právě tu krupičku s piškoty namačkanýma 😀

shaula
5. říj 2009

Brisalek - řád ano, ale s mírou - právě aby se mohlo jít např. k tomu doktorovi nebo jinam. A nezlob se, ale rozhodně pro mě je dítě na prvním místě před perfektně uklizeným bytem a obědem přesně v poledne. Je rozdíl se dítěti věnovat a rozmazlovat - rozhodně neznamená, že když se dítěti věnuješ, tak bude rozmazlené, to máš trochu zvláštní pohled. 😕 Rozmazlené dítě je to, které si za všech okolností vynutí to, co chce. Dítě, kterému se rodiče (matka) věnují, je šťastné. Nechci, aby si děti z dětství pamatovaly to, že maminka na ně nemá čas... A kromě toho si jich chci užít, dokud to jde 😉

samik2008
5. říj 2009

taky mám ráda uklizeno a navařeno,ale rozhodně to nehrotím tak abych se nevěnovala dětem.A hold u nás to ani nejde mít kvartýr vygruntovaný.To bych musela pořád chodit a jen uklízet a to teda nee,radši budu sedět na zadku a hrát si s nimi a nádobí v dřezu přece počká.
andy-ty víš nejlíp co dát svému dítěti!!!taky slíchávám od tchyně co všechno její kluci jedli atd.ale jedním uchem dovnitř druhým ven.
ale musím souhlasit s brisalek že jsou to kolikrát jen tahy firem

ava
5. říj 2009

ja vím, že o pravopis v diskusích nejde, to je jasné. Jen si myslím, že aspoň titulky by mohly být OK, obzvlášť když je to tak do očí bijící ....není to nic proti Aponchie a tohle téma je fakt super zajímavé a poučné. U nás už od babiček bohužel žádné informace nezískám ☹ , ale mamka mi pořád nutí čajíky a vodu - hlavně v létě malému říkala : ty máš žízeň, chudáčku, a mamka ti ani čaj nedá...

berenika39
5. říj 2009

vždyť titulek je ok 😀 😀 😀 😀

ava
5. říj 2009

to je dobře, že už je OK

aleachim
5. říj 2009

já tedy souhlasím s brisálek, dneska je to tak a za 30let si budou především naše snachy říkat "ta moje tchýně je ale blbá, ona dělá to a to". Vždyť už teď každý doktor říká něco jiného a matce nezbývá než nějak vybalancovat a udělat to, co považuje za nejlepší. Tak se nedivte až se nám vnuci vysmějí, že jsem hrozně naivní, protože si myslíme, že nejlepší je, aby se začínalo přikrmovat zeleninou.

A pokud jde o ty nemoci, to, že jíme radoby bio jídlo, neznamená, že nemoci mít nebudeme. Obdobnej případ, jak vzpomínala briasek na vajíčka, je i se špenátem.

dagina
5. říj 2009

TAhy firem jsou i na UM 😝 ...., které hledají negativa kojení 😝, pak si vymýšlejí ptákoviny ohledně slabého mléka atd...

Ava, přesně, tchyně mě pořád bombardovala, kdy že budu dávat malé čaj (bylo jí pár týdnů), a ovoce malá nechce jíst proto, že ho nemá oslazené cukrem 😀 😠. A také nemohla pochopit, že mi malá nyní pije holou vodu... vždyť přeci není sladká 😎 !!!!!!

Brisálek, a co tedy dáváš nyní malé k jídlu????

No jasně, nádobí ze dřezu přeci neuteče, nemá nožičky 😀, a tak to je se vším. Než jsem měla malou, tak jsem byla maniak na uklid, byla jsem schopná hledat i upadnutý vlas po zemi...., ale po narození malé jsem si hodně rychle musela uvědomit, co je důležitější...

kulimka
5. říj 2009

K tomu pití, taky mi říkali koj, koj do6 měsíců žádné jiné tekutiny nepotřebuje. Teď je mu rok nechce nic pít, naštěstí stále kojím. Doktor mi k tomu řekl, že tohle dlouho kojené děti dělají, že nechtějí jiné tekutiny. Tak jestli by nebylo lepší zkoušet to dítě i třeba na čajík aspoň v malém množství... Teď už bych se na to dívala jinak.

dagina
5. říj 2009

Kulimka, já jsem malé také nedávala cca do 7mi měsíců jiné tekutiny, dokonce do té doby nepila z ničeho jiného než z prsa, a z hrníčku s pítkem pila krásně okamžitě, a s pitím vody, popř. čaje nemá problémy, ale každé dítě je jiné.

dagina
5. říj 2009

ještě k tomu, že se nám budou naši děti smát až budem babičky...., je třeba si získávat nové informace, copak by si někdo před 20ti lety představil, že bude PC, internet...., mimochodem i nad tím naše babičky kroutí hlavou, k čemu ty novoty potřebujeme 😀, oni přeci všechno počítaly z paměti, všechno psaly ručně a mobil???? Co to je??? K čemu ho potřebujete????
Takže až budu jednou babička, budu se snažit být trochu v obraze, nebo se o to aspoň snažit...

aleachim
5. říj 2009

dagina, jseš si jistá, že taky nebudeš kroutit hlavou k čemuže to potřebují??? Ono, když je člověk mladý, tak se to mluví jinak. Já bych k straším měla větší úctu a nedělala z nich pitomce, i když mi názory tchýně třeba nejsou úplně po chuti.

aponchie
autor
5. říj 2009

avo kazdej se nekdy utne v uplne jednoduche veci to tak je proste,opravila jsem hrubku,ktere jsem si nevsimla tak se ti omlouvam

btw ja mam po mati smysl pro poradek v krvi proste smejcim uklizim,ale vyhoda je v tom,ze to delam rada,zehlim i za penize pac mam proste takovou zalibu,ale uz slevuju a hodne..ono kdyz nikoho opravdu nemas ses sam na dve deti snazis se jim venovat uklizet a este sebe nejak tak nekde musis upustit nebo skolabujes to se mi taky stalo..ja uz se snazim si ulehcit veci pristroji ale abych porad mela ten svuj standard zachovan..tzn mycka,kvalitni vyrobky ,ktere mi pomuzou ne lacine a blbe treba co pridaji praci atd jestli chapete..navic neumim si sama sobe dopravat..to bych se chtela naucit 😲 s tim jidlem to opravdu bylo tak,ze decko nebylo na prvim miste,ted mnohdy je a je to dobre..

aja9
5. říj 2009

No já má příklad moje švagrová má kolem 30 má 3 děti nejstarší je 13,druhé má 4 a nejmladší necelý rok a půl. A můžu Vám říct,že čím ona krmí své děti tak to chodím já do kolen. V necelém měsíci dokonce dávala okusit šlehačku,ten nejmladší ještě neměl ani 5 měsíců a už ho ládovala smaženým kaprem a bramborovým salátem,nebo pribináčkem. Opravdu můžu říct, valila jsem oči z důlku. Ten malý už měl dokonce i gulášovou polévku ze sáčku. A její argument je,že mu to nemůže uškodit a jedli to i ty dvě před ním bude to jíst i on.
Fakt bych chtěla vidět od toho malého žaludek.

aleachim
5. říj 2009

No, já bych řekla, že my máme teď tyto informace a snažíme se podle nich řídit. Naše babky měly jiné a dělaly to podle nich. Co mají teď dělat, jít se zastřelit?? Asi svým dětem nechtěly ublížit. Až se za par let dozvíme, že se prokázalo, že se mělo něco dělat jinak, taky se kvůli tomu nepověsíme. Horší je, že jsou mamky, které info mají, a stejně děti cpou vším možným 😒 a odůvodňují to tím, že jsme to taky přežili 😠 .