Co dávaly k jídlu naše babičky? Kuriozity

aponchie
3. říj 2009

Setkala jsem se se spoustou variaci na ala zdrave pochutiny pro drobecky od ruznych teticek a babicek tak si rikam pojdme se podelit o nejake kuriozitky 😀 moje babicka davala od mesice

hrubou mouku v mlece
polevecky
chleba v mleku
od dvou mesicu az tri davala v podstate komplet skoro svecko treba kyselicu ,ale bez zeli a gulasek taktez..a jeste rikala,jak mu strasne strejdovi chutnalo jak otviral pusinku a jedl by porad 😀 co taky mel delat ,ze?Jasne bylo to komplikovanejsi ve vsech smerech to jo,ale mliko snad stacilo ne?Rikala jak mela myslim jen 2mesice MD pak sla do Svitu ke kruhu a na smeny kojila rano nez sla do prace pak jak se vratila a v noci ..v praci byla prej zatecena z prsou jak hrom..kdyz videla moje tampony do podrpsenky uplne zasla co za novoty 😀 prej ony meli hadru v prsence 😝

majamisutka
8. říj 2009

To já pravě držkovat moc neumim. Ale už bych se to měla naučit 😅 Teda s rodiči jo, ale s tchýni nebo s jinými lidmi, mi to nejde...
Rodiče mě ale naštěstí respektujou

aponchie
autor
8. říj 2009

tak to me zase jde ..kdyz mi jde o zdravi decka nebo vlastni vychovu tak to ani jako drzkovani neberu,ale jako povinnost vuci svemu decku..nenecham se preci zastrasovat nejakou babou pokud mele tak jak pises to bych tam teda nechodila kdyz uz bych ji nechtela nic rict..je to tezko verim,ze kazdy neni tak otevreny a primej jak ja i manzel je takovej hodnej a necha si srat na hlavu casto,ale da se to naucit..ale pomalu 😀

marcelapetrikova
9. říj 2009

ahoj holky
moje babička nacpala mě ve 3 měsících gulášem a žiju a ségru děda zelím v 5 měsících a taky žije 😀

dagina
9. říj 2009

Majamisutka, ty nevíš, že tchyně, která už vychovala před 30ti lety dítě, ví všechno nejlíp 😝 😀 ?! Máš naprosto stejnou tchyni. Ta moje mi div nekupovala sunar, když bylo malé pár dní, prý na co kojit, ona také nekojila, možná pár dní (v porodnici) a jak děti pěkně vyrostli 😅 ... . Dodnes s ní i s tchánem jsou stále neshody, bo nás absolutně nerespektují, ikdyž to je o něco lepší než bylo po narození malé. Pro mě bylo také ze začátku se ozvat, jak píše Apon, jde to se naučit, ale pomalu ...

Apon, tak dáváš manžovi školu, nebo co?? Jestli máš nějakou zaručenou radu, sem s ní prosím. 🙂

ilci
9. říj 2009

zajímavá diskuze 😉
čím krmily babičky nevím, ale když šla babi na pole, frkli mamce do postýlky rohlík a byl prý klid

mě mamka vyprávěla, že když byla se mnou v poradně, byly mi 2 týdny, sestra ji seřvala, že mi ještě nedává ovocné šťávičky
že pokud to tak půjde dál, udá ji
tak mi mamka dala šťávu z pomeranče, já se totálně osypala a mamka byla ze šťáviček vyléčená 😀

já podle svých rodičů jídlo prý taky moc řeším, třeba nedávám malému od půl roku čokoládu 😀
ale naštěstí to jen okomentují a zatím mu nic necpou

tchýně zas pořád vykládá, že ona musela mít v poledne navařeno, páč tchán chodil domů na obědy, pak vzbudila dítě a šla stát do fronty na něco
jinak furt taky piglovala byt, takže teď nemůže přenést přes srdce, že má malý v obýváku roztahané hračky a hrajem si tam, hold pokojíček je pidi a nevejdem se tam všichni 😀

katy81
9. říj 2009

holky taky přidám něco málo 😉

je to dá se říct nastejno jak píšete,babča skoro nekojila,moc se to nepropagovalo-hlavně v 6měsících šup do práce,dítě do jeslí,a strava no oni byli dost pokrokový na tu dobu,takže začínali se vším později-to klobouk dolů,rodiče od otce to stejné to babka zas dlouho kojila,ale větší problém nastal u nás,přesně šťávičky,rozmixované knedlo vepřo ve 3měsících,svíčková,no prostě vše 😕

nikdo neříká že prostě nedělali rodiče co považovali za dobré,to snad nikdo netvrdí,jen prostě ted se ví víc a taky tehdá párek a ted párek je velkej rozdíl,myslet hlavou to ano,ale zas že my to jedli a nic nám není? to je přeci hloupost,jsou vlivy co se projevují za hodně dlouho,a alergií,astma,cukrovka,popř.jiné věci jako problémy s otěhotněním -to tehdá bylo mnohem méně,a vliv je nejen v jídle,ale celkově,z jeskyně jsme taky jednou vylezli 😉

já sice ještě mimčo na světě nemám,ale už ted se setkávám s názory jako snad nebudeš ta trhlá matka co bude dítěti dávat první příkrmy až v půl roce nebo rohlík až v 9měsících,no tchýně naštěstí ví že to je naše věc a umím se ohradit a beru tu jako nutnost bránit své dítě a moje máti prostě usměrním jednoduše

a nemyslím si že je to věkem,já mám starší lidi ráda,mají zkušenosti a tak,co my ještě nemůžem mít,podle mě se lidi dělí na ty co mají zájem o svět a tudíž se v rozhledu vzdělávají a ti co jsou zabedněnci a žijí si ve svém a vše nové je na prd.....

luthien.k
9. říj 2009

Tak taky napíšu něco do placu :o)

Souhlasím s Katy, že je to o tom, že někteří lidi jsou zabedněný a některým se rozhled mění.

Moje tchnýně vyprávěla, že tenkrát prostě bylo normál nekojit a nikdo nedělal osvětu, tak jak ty maminy asi měly přijít k jinému názoru, že... Ona toho dneska například lituje a říká, že je škoda, že neměla ty informace, co máme teď my. Nebo že není dobré dávat zbytečně dětem kravské mléko kvůli riziku alergií? Naopak, jí dalo práci, aby sehnala plnotučný...

No a o generaci dřív? Tak to je ještě úplně o něčem jiném, to kolikrát nebylo co do úst a děcka jedla, co prostě bylo.

Jináč co se týče těch alergií, astmatu i těch "moderních" lehkých mozkových disfunkcí, hyperaktivit apod., tak můj názor je, že to není z toho, že někoho krmili namixovaným vepřem knedlem, ale tím, že se v minulém století dostala do potravních řetězců spooouuusta chemie, nadměrným hnojením počínaje, přes různé pesticidy až po "moderní" aditiva typu konzervanty a barviva do potravin konče. A i kdybysme kupovali jen bio, tak to stejně není možné vypěstovat dneska absolutně čistou potravinu, páč se to drží v půdě, vodě, vzduchu... Pak taky hraje roli to, že se nějaká potravina "nadužívá", třeba to kravské mléko. Tím taky vzniká nesnášenlivost aneb v Číně je spousta alergií na rýži...

wsmoulinkaa
9. říj 2009

jéééé teda holky líp bych to nenapsala 😀 kde to čtete proboha 😅

mě teda taky krmili kn zelo vepř a svíčkovou a já nevím čím ještě ale jsem zdravá holka!!

wsmoulinkaa
9. říj 2009

dobře...tak já to jedla a nic mi nejní.....

ale znám mamky které tím krmí dnešní 5měsíční deti a nebo krmili...a nevidím teda že by jim něco bylo 😀 😉

katy81
9. říj 2009

ještě k tomu že nám nic není,neříkám že je to přímo z toho ale podle mě to nějaký důsledek má,všimnite si kolik je reklam a výrobků na podporu zažívání,počínaje jogurty,tak doplnky stravy Espumisan,ten musí Rennie a tak,dřív lidi měli spíš sračku než zácpy a ty střeva prostě jsou zatěžovaný hodně,páč se té chemie nezbavíme-a ani to nejde

proto mi přijde lepší prostě to tělíčko zatížit co nejméně tak brzo,já třeba mám docela problémy s žaludkem i střevy,moje švíca trochu,brácha nic,takže to není pravidlo 😉

stejně si myslím že příroda je mocná a mateřské mléko nám dala abysme tím krmily svoje děti že je to nejlepší a myslím že kojit plně 6měsíců je ok a pak pomalinku s příkrmama a kojení kolem toho roku ukončovat až to děti mají zoubky a můžou stravu kousat 😉 toť můj názor 🙂 hlavně vše i s rozumem 🙂

meleri
9. říj 2009

tak můj brácha dával ani né roční dceři rybí prsty a palačinky a sem tam párek..a dodnes to bere jako pohodu..sám se ale taky tak stravuje a i když není obézní nebo něco tak moc ke zdraví mu to nepřidá..furt krká, stěžuje si na bolavý žaludek, ale jelita a ovary baští dál...podle mě jak kdo žije tak se to pak odrazí i na jeho dětech...
naši se mi smějou že se snažím to brát vážně, za mými zády strkají malému tvaroh nebo koláče... 😠 a pak řeknou podívej se, tvůj bratr dával malé rybí prsty a podívej se jak hezky vyrostla....
co k tomu říct, ať si každý dělá co chce, já si to ale chci dělat tak jak cítím já že to je správně..

aponchie
autor
9. říj 2009

neee nedavam mu skolu to je marne musi se sam ponaucit 😀 ale uz se lepci a co se tyka decek je sectelej vic jak ja a rozumuje kazdej cumi a malou uci ,z enesmi Marusce nic davat jinak umre jen mlicko atd 😀

wsmoulinkaa
9. říj 2009

ježíííši apo ty máš krásnou marušku!!!to je panenka!! a holky si jsou podobný jak vejce vejci...je vidět že je máš se stejným chlapééém 😀 😀 to mi řekl ten můj mě 😀 😉

dagina
10. říj 2009

Ahojky, no právě že byl dřív "hladomor", tak tím spíš byl důvod kojit, když to bylo zadara, a určitě by mělo dítě víc živin jak z chleba namočeném ve vodě či mléce.
Jinak by mě zajímalo, proč se dřív dudlík namáčel do medu, také jedna super rada od tchánovců 😠 😠 .

Apon, jj, člověk se hodně ponaučí, já poslední dobou dostávala též tvrdou školu, nejen od tchánovců...
Jj, souhlas s Wsmoulinkou, Apon, má moc hezké děti, okatiny jedny 🙂 ..., to by byl úplněj hřích je krmit těma sajrajtama, co se tady píše 😀

brisalek
10. říj 2009

Tak abych vam v tom udelala trochu zmatek🙂 -) Tak nejnovejsi doporuceni, ktere uz uznaly pediatricke spolecnosti je zaradit lepek uz mezi 4-6 mesicem!!!! Proc asi??? A tohle jsem myslela, kdyz jsem psala, ze takhle tvrde schazovat a posmivat se tomu jak se to delalo spatne a navic tvrdit, ze to nekomu zpusobilo nejake zdravotni problemy je KRAVINA!!, prozoze se nazor najednou zmeni a uz to neni takova kravina, ze ochutnaly deti omacku s moukou... Ona to zase takova katastrofa nebyla a jak pise dobre plami, kdo mel rozum a ne IQ tykve tak to delal i pred 20 - 30 lety dobre, protoze kdyz si prectete tehdejsi knizky az tak moc se nelysi!!!
Stejne je to i s tim, ze tehdy se myslelo, ze se maji tekutiny pridavat, ze se muze prikrmovat od 4 mesicu a ne 6. Ani jedno neni zadna katastrofa. Za 5 let zase treba budou rikat to same!!! Ale kdo chce kam, ze🙂)
A hlavne podle me je lepsi, kdyz ochutna obcas v 9...mesicich domaci dobry gulas nez kdyz od 6 mesicu ji nepretrzite blivajzy ze sklenicek ( vetsinou tyhle "pokrokove" maminky, co se posmivaji staremu misto, aby premyslely a prebiraji vse co se ted rika bez premysleni nakupuji v lekarnach o tu dusi nejvic) od ruznych firem, ktere tvrdi jak jsou prikrmy kontrolovane a zdrave!!! To urcite neublizi, co???Ale kdo chce kam, ze🙂)

luthien.k
10. říj 2009

Bri, tak tak, vše s rozumem. Kamarádka byla nedávno s holčinou cca 14 měsíců v pražské nutriční poradně a v podstatě jí schválili to, aby dávala malé to, co jedí oni, jen samozřejmě odebrané před konečným ochucením kořením. I solit prý se může od toho roku v pohodě (lehce), dětem to líp chutná, nedělají u jídla takové scény a taky dostávají jód, který jen tak v něčem není.
Samozřejmě ale, pokud třeba nějaká ta alergie už je nebo je její vysoké riziko (rodiče alergici), tak to chce rozhodně opatrně... I ty slavné skleničkové výživy jsou plné alergenů, samý celer a dokonce tam kámoška objevila i bílý pepř!!!

aponchie
autor
10. říj 2009

hele a vite co je hnus nekdy?jak kazdej jeee ty sou krasne celej tatinek a pritom sme oba tmavosi 😀 nj akorat on ma hnede oci a doufam,ze marusce se zazelenaji jak me 😝 😀 nekdy si pripadam jen jak nositelka a roditelka a mam dovoleno vozit jeho chloubu 😀 😀 😀 😀 😀 😀

katy81
10. říj 2009

holky,tak musím přidat něco k tomu,jelikož je to čerstvé,jsem se včera docela chytla s dědem,pořád vnucovali uzený,říkám ho nechceme-oni manžovi cpou furt bůčky,ovary,klobásy a já nejsem pako abych nejedla nic,ale tohle teda nemusím,no a pak začal že jsme na prd že to nejíme,bla bla bla....že problémy jsou z McDonalda a tak...prostě z toho jde vidět že oni ani nemaj ponětí o tom co je třeba dobrý,berou mastný = špatný,si myslí že když jím makrelu tak je to stejný 😀
třeba pořád kroutí očima že řeším jídlo už teď když jsem těhule,že nejím tatarky,plísňové sýry a tak že za nich nic nebylo a to prosím jsou i lidi co pijí 2l žluté bublinkové sračky za 7kč a budou mi radit co mám jíst a čím pak krmit mimčo??? 😕bych byla padlá na hlavu kdybych je poslechla,budu se řídit rozumem 😉

bri,já jsem nezhazovala to jak krmili,bylo to jiné,ale teď snad by měli pochopit že je něco jinak a taky to že víc řešíme co jíme díky těm sračkám v tom,a myslím že většina z nás to myslela s rozumem a nejsou to maminky co jen kupují skleničkové jídlo(teda i ty ceny za to 😕 😕 ) ale umí i uvařit normální jídlo 😉

ojo
10. říj 2009

tak já taky něco přidám...

já chtěla taky kojit plně do 6. měsíců a pak začít s příkrmy, zatím jsem si stála...bohužel mlíčka už mám nedostatek, spíš ani ne k hladu malýho, páč nikdy hlady neplakal, ale nepřibývá ☹ tak dr. říkala, že v můžu už dokrmovat UM a klidně začít se zeleninou, tak jsem začala s mrkvičkou už od včera 🙂 člověk prostě názory mění, když to vyžaduje situace 😅

a třeba moje mamka mě krmila jen do 3 měsíců...a bráchu jen do 2.měsíců, ale ten prý nechtěl tahat....a při mě prý měla dostatek mléka a já sosala o stošest a chrápala jsem celou noc a babička ji tenkrát řekla, že po víc jak 4 hodinach už je to mlíko starý, že mě nemá kojit....teď říká, ještěže jsou ty knížky a dostupná info, tenkrát to prostě nebylo...

med na dudlík dávali ječícím miminkam, které nemohli utišit 😉 i sousedka má o 3 týdny starší holčičku a když už neni zbytí, tak jí dá na dudlík cukřík, aby ji uklidnila 😅

dagina
10. říj 2009

Ojo, fakt??? Vždyť mimčo veme dudlík i bez medu a cukru...

Nejnovější doporučení...., haha, to nejde takhle říct, malá má atopák, nesmím pít kravské, jedna mudra mi řekla, že zaručeně podle nejnovějších výzkumů můžu pít kozí mléko, že je nejlepší a nevyvolává žádné reakce, druhá mudra na to koukala jak jojo, co to je za nesmysl, že kozí mléko v žádném případě. Mimochodem jsem ho i tak vyzkoušela (samozř. na sobě), malá problila pak další den, více se osypala, a já málem obsadila záchod na celý den.

Apon, přesně tak to je u nás 😀. Malá je celý manžel, hlavně dle tchánovců a při tom já jsem také tmavá, snad i trochu manžovi něčím podobná 😅... . Když zase začnou špekulovat čí že ta holka je podobou, tak hned utnu že maminky a tatínka 🙂.

Mimochodem, žádná katastrofa není přikrmovat i od 8smého měsíce, znám několik mamin a vše v poho. Není kam spěchat.

Holky, k tomu skleničkovému jídlu..., dokud jsem vařila jen zeleninu, tak v pohodě, malá dlabala o 106, pak když začala jíst maso, tak jsem to do ní nedostala ani náhodou, zkoušela jsem to fakt dlouho..., pak jsem jen ze srandy koupila kupovaný masozeleninový příkrm a zdlábla ho jak malinu...., pak jsem zase zkoušela domácí - a nic..., takže asi tak, nebo jsem ji snad měla místo kupované masové skleničky dát domácí guláš????? 😉

Musím se smát nad tím, jak někdo zarytě tvrdí, že nikdy nebude dávat kupové příkrmy, dudlík, a nevím co ještě..., realita je pak jiná a každé dítě je jiné....

ojo
10. říj 2009

dagi, i já mám zkušenost, když mimčo pláče, tak dudl neveme 😅 a ono jak je to sladký, tak samo chutná 🙂 já to teda nedělám...

já jsem taky začala dávat sleničkovou zeleninu...až to bude papat v pohodě, tak pak budu vařit, já si teda nemyslím, že by to byly sajrajty a myslím, že občas nějaká ta sklenička rozhodně neublíží... 😉

a já znám i mamini, které výhradně kojili do 10.měsíce...

a dagi, přesně se taky musím smát, jak když někdo říká, že nikdy nebude tohle a tohle...pak po porodu se mění názory 😀 😀 😀 😀

wsmoulinkaa
10. říj 2009

tak já jako taky nemám nic proti zeleninám ve skleničce...jen to stojí prachy, to jo. Někdy udělám domácí zeleninu a když se mi nechce tak koupím, co jako na tom? nic!
spíš si myslím že děti krmeni knedlema a omáčkama a bůhví čím ještě...od 4měs jsou hyperaktivní jako kámošky, to je děs 😀 😀 ten sežere vše, snad i hadr z nádobí 😀 nééééé 😝

ptica
10. říj 2009

moje mamka mela v mych 3m zanet prsa, dali ji atb a zakazali kojit. uz se ke kojeni nevratila. byla jina doba.

ptica
10. říj 2009

na prorezavajici se zuby uz od 4m dava kousat syrovou mrkev🙂

wsmoulinkaa
10. říj 2009

no tak to taky zkusím malou dát na žužlání mrkev...uvidím co na to ona 😉

ptica
10. říj 2009

nedoporucuju🙂 diteti sou tvrdy kusy nebezpecne

wsmoulinkaa
10. říj 2009

ale to já budu u ní....to bych ji nenechala samotnou a ke všemu to sama ani držet neumí, by si akorát vyštouchla oko 😀 😉

aponchie
autor
10. říj 2009

no ja jsem pro sklenicky i pro vareni a u prvni jsem hodne varila vsecko ted budu hodne kupovat sklenicky pac nestiham jsem unavena mam toho dost

poletucha
10. říj 2009

teda to je mazec 😀 cim vsim se daj mimca nakrmit!..musim se zeptat mamky co nam rvali do ust 😀
ja teda budu asi ta krkavci matka co bude krmit sklenickama...myslim si,ze musi byt jako detska vyziva dost kontrolovany,ne? 😕 navic vetsina z nich je z bio produktu...prijde mi,ze koupit v Tescu zeleninu,ktera prosla kdovi cim je horsi 😅

wsmoulinkaa
10. říj 2009

to je fakt, na všem je trocha pravdy že????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 😉 tak vzhůůůru do toho!!! 🙂