Co dávaly k jídlu naše babičky? Kuriozity

aponchie
3. říj 2009

Setkala jsem se se spoustou variaci na ala zdrave pochutiny pro drobecky od ruznych teticek a babicek tak si rikam pojdme se podelit o nejake kuriozitky 😀 moje babicka davala od mesice

hrubou mouku v mlece
polevecky
chleba v mleku
od dvou mesicu az tri davala v podstate komplet skoro svecko treba kyselicu ,ale bez zeli a gulasek taktez..a jeste rikala,jak mu strasne strejdovi chutnalo jak otviral pusinku a jedl by porad 😀 co taky mel delat ,ze?Jasne bylo to komplikovanejsi ve vsech smerech to jo,ale mliko snad stacilo ne?Rikala jak mela myslim jen 2mesice MD pak sla do Svitu ke kruhu a na smeny kojila rano nez sla do prace pak jak se vratila a v noci ..v praci byla prej zatecena z prsou jak hrom..kdyz videla moje tampony do podrpsenky uplne zasla co za novoty 😀 prej ony meli hadru v prsence 😝

aponchie
autor
5. říj 2009

nikdo nerika aby se nekdo sel zastrelit to nevidim ani naznak toho napsanej takze bych prosila tyhle obskurní reci radsi nepsat 😉

presne tak ..nesnasim pokud si v dnesni mozna i jakekoliv dobe maminky obhajuji co ony chcou slovem:ja delam jak ty co je nejlepsi a jine blaboly a kasza jsme nejaka apod..to je stupido dle me a pouha vymluva namisto padnejch argumentu,ktere zrovna nejsou

nicmene nejsou vsecky babicky takove pokrokove zastarale treba aby cpali deckam omacku ve 2mesicich ..nasli se i ty co radsi decko mlikem napojili i v te starsi dobe 😎

schwarzovka
5. říj 2009

no máma mi říkala, že i tenkrát když jsem se narodila, tak byla literatura ohledně výživy dětí...sice to bylo všechno asi o měsíc nebo dva posunutý...že se třeba doporučovalo přikrmovat od 3. měsíce, ale bylo to přibližně podobné jako dnes, jakože začít mrkvičkou apod. když jsem byla malá, tak se tím řídila, ale když se narodila sestra, tak už se na to podle rad ostatních vykašlala a ségra taky dostávala knedlíčky s guláškem ve dvou měsících...a bohužel je to na ní velmi vidět 😀

aleachim
5. říj 2009

no, já myslím, že zakladatelka myslela, babičky naše, ne naších dětí. Moje mamka říkala, že pokud jde o stravu tak nám akorád dácala brzy tvaroh, a taky se nedbalo tolik na alergení potraviny, ale to je tím, že dřív tolik exemu a pod. nebylo.

Každopádně já jsem se teď nacpala gulášem a je mi pěkně blbě, tak nechápu, jak to může ještě dnes dávat dětem.

schwarzovka
5. říj 2009

aleachim, ale ty přece nemůžeš vědět jestli moje mamka není ve věku babičky aponchie :D a já jestli nejsem starší prvorodička :D
ale to je jedno, jen jsem chtěla napsat, že to záleží na každém zda se bude řídit doporučením nebo laika

a s tím ekzémem to taky není moc pravda, jen se o tom tolik nemluvilo a nepsalo, viz. dnešní doba internetu...
já mám taky AE a když jsem byla malá, tak tomu říkali obyčejná vyrážka, která přejde...ale díkybohu doba pokročila a páni doktoři ví moc dobře, které potraviny ekzém zhoršují apod.¨
to je to samé s příkrama, prostě teď už se ví víc...dřív si taky mysleli, že je země placatá a všichni to brali jako samozřejmost a dnes můžou prokazatelně dokázat, že není...tak jako si mysleli, že dítěti neublíží guláš ve dvou měsících, tak teď už můžou prokazatelně dokázat, že komplikace způsobuje 😉

aponchie
autor
5. říj 2009

kdybych vedela,ze nepriberu ani deko a neuskodi to memu zdravi tak zeru od rana do rana vsecko naprosto me je to jedno ja mam rada vse jakozto kuchar 😀 snad jen vnitrnosti nejim

kalo
5. říj 2009

Jsem ročník 1978 a mamka mi dávala kravské mléko od 2 měsíců...žádný Sunar...Nemám vůbec žádnou alergii /ťuk,ťuk,ťuk/ a v dospělosti jsem hodně hodně štíhlá.. 🙂 Já ovšem své dceři kravské mléko nedávám ani ve 2 letech 😀

kacka.va
5. říj 2009

brisalek: no, opět s tebou nesouhlasím, jak jsi psala v příspěvku v 9:46. Když jsem se o tom bavila s maminou, tak dříve taky děti nespávaly, akorát se tím nikdo nikde nechlubil, protože existovaly kontroly ze sociálky, které se chodily do domácností dívat a nějakým způsobem to řešily i doktorky, protože součástí lékařské dokumentace byly zápisy o tom, jak to v rodině funguje a podobně. Jinak dříve chodily maminy tak brzo do práce, že ani neměly moc možnost si pokecat tak, jako to v dnešní době funguje např. v mateřských centrech. O tom, že by existovala nějaká cvičení pro maminy s batolama ani nemluvě.
Jinak děti prostě mají vztekací období, ale to poznáš sama. Neříkám, že se musejí válet v obchoďáku na zemi apod. ale vztekacím obdobím si projde každé dítě.

dagina
5. říj 2009

Kacka, jj, a také se hlavně hodně rychle zapomíná "na to špatné", jestli jim dítě řvalo celou noc, je možné, že už se jim to nyní vykouřilo z hlavy..., např. já měla porod docela hroznej, a když se mě někdo zeptá jaký je porod, nemůžu říct skoro vůbec nic špatného..., to hezké jednoznačně dominuje, proto ty "špatné" okamžiky jsou hodně rychle zahrabané...,aspoň u mě to tak je i z jiných případů...

jakoubka
5. říj 2009

Já,že prý od půl roku baštila míchaná vajíčka a jak mi,že prý šmakovalo 😕
Nebo brambory z kotle,přichystané pro výkrm prasat 😀

Mě omejvá z mojí mamky,když malýmu něco ještě nechci dát,tak:Prosím tě,ty jsi už v půl roce baštila míchaná vajíčka na sádle .a malýmu nechceš dát to a to..............." 😝

kacka.va
6. říj 2009

dagi: no právě. to mě říkala mamka, když jsem jí vyprávěla, jak malá nechce vůbec spát přes den, že já jsem dost málo spala i v noci a že to bylo peklo.
Ale i když já jsem plno věcí v 9 nebo 12 měsících jedla, tak mamka mi do ničeho nekecala a vždycky respektovala, jak to chci dávat nebo nedávat já.

shaula
6. říj 2009

Kacka - tak to máš asi štěstí 🙂 My už rodiče ani jedny bohužel nemáme, takže nám do toho nekecaj 😀 Ale musela jsem usměrnit svou starší sestru - takže rada pro ostatní - musíte všem, kteří vám do toho chtějí mluvit, dát jasně na srozuměnou, že rodiče jste tady vy a vy rozhodnete, co bude vaše dítě jíst 😉

martulikk
6. říj 2009

No, já taky musím říct, že zrovna včera jsem vedla hovor na téma jídlo s mojí mamkou... 😀 Ona do mě teda necpala knedlíky, vajíčka a já nevím co ještě... ale nedokáže pochopit, proč nechci riskovat ořechy a jiné další "alergeny", které by třebas přes mlíčko šly k mímu... Jojo, ti naši rodiče 😅

senja
6. říj 2009

Ahoj holky, no moje mama je take nejak mimo z toho, ze prvni prikrm je az od 6. mesice. Pry me zacala prikrmovat jablkem a tvarohem uz ve 4. mesici 😉

senja
6. říj 2009

Jinak moje maminka jako mimi nebrala prs, a tak ji jeji babicka krmila snad rozmacenym chlebem ci co 😅
Jo, a tchyne mne teda vydesila tim, ze svym detem od 1 roku dvala cokoladu a chysta se na to i u naseho maleho. To jsem ji sice zatrhla, ale ona to proste nechtela pochopit, ze co to je za detstvi bez cokolady??? Takze mrnous bude mit navstevy babicky jen pod mym dohledem 🙂

blandik
6. říj 2009

Tak já jsem dostávala převařené domácí kravské mléko snad téměř od narození, celozrnou obilnou hruběv mletou krupici (rovněž v mléce) snad od dvou měsíců a šťávičky z mrkve, jablek.... Ostaní nevím.

hehe
6. říj 2009

jj, to je dobou. Manža taky "papal" namixovanou svíčkovou s knedlíkem ve 4!!!! měsících. I moje máma valila oči. My nic takovýho nejedli. 😎

aponchie
autor
7. říj 2009

prej chysta se i u naseho mleho..to je jak hotova vec 😀

plami
7. říj 2009

není to vše jen o jídle ale i těch pomůckách k jídlu, mamča nyní taky nemůže pochopit, proč se mají mimča krmit lžíčkou a pít z nekapajícího hrníčku, který stojí skoro dvě stovky, proč prostě všechno nedat do flašky...ježíši a těch druhů dudlíkl c je na flašky...za nás byla jedna flaška a dudlík do kterýho se udělaly díry.... 🙂 že je ta kaše moc hustá do mojí flašky? tak tam ty dírky zvětši...🙂) ono je pravdou že v dnešní době je strašně moc vymožeností pro ty mimča a je to někdyi až zbytečný, všichni jsme vyrostli na tom obyčejným.....na jídlech co tu popisujete a stalo se nám něco z toho? 😉 jako třeba to, že přikrmovat až od 6. měsíce, protože do tý doby má mimčo vše co potřebuje...jenže když už mu moje kojení nestačí, musím přikrmit že jo, a krmit 4 měsíční dítě, který ještě nesedí a máte ho v náručí, tak krmit ho lžičkou je fakt nereálný... 😅 spíš prostě koukat na potřeby dítěte, než to co nám vnucují v reklamách...a mít trochu selskýho rozumu...🙂

dagina
7. říj 2009

Plami, přeci i dítě, které je částečně na UM, se doporučuje přikrmovat zeleninou také až od 6. měsíce..., není třeba od 4 m
Jinak jsem ráda, že jsem plně kojila skoro do 7 měsíce, jelikož jak píše Plami, těch druhů flašek, saviček...., čert aby se v tom vyznal, a také těch peněz co to stojí.... 😝

Jinak se mi moc nelíbí argument (možná i proto, že ho často používají tchánovci 😅), že se nám také nic nestalo a také nás vychovali..., jen to slyším, a už se mi ježí chlupy 😅. Také stále nežijeme jak neandrtálci, třebas, že by jsme přežili 😅..., doba, věda... jde do předu, zjištují se nové a nové věci, tak proč dítěti cpát v půl roce kynutý knedlík s omáčkou???????????

plami
7. říj 2009

no já přikrmovat taky nechtěla dřív než před půl rokem, ale kvůli váze musím, kašičkama,dcerka mi třeba za celej měsíc přibrala jen 80g a to ještě měla těsně před kakáním /má jen jednou týdně/, takže něco na tom asi bude a když vidím jak jí ty kašičky jedou, tak proč nezačít už i s tou zeleninkou....jinak s tím ostatním jídlem /např, knedlí ks omáčkou.../ k tomu jsem právě napsala že je třeba mít selský rozum🙂 Kdo ho má, mu to nedá...🙂

kulimka
8. říj 2009

Plami já dceru přikrmovala taky od 4. měsíce taky kvůli váhy, dnes je štíhlá a nevypadá, že by u ní někdy hrozila obezita. Já myslím, že je to fakt o tom rozumu, nemůžeme přece dělat vše podle tabulek každé dítě má jiné potřeby.

aleachim
8. říj 2009

schwar, no pokud jde o exem, tak já ho mám od narození a vlastně neznám nikoho, kdo by ho měl taky. Mám na mysli své vrstevníky. Je pravdou, že sposta věcí byla a nevědělo se o tom, ale alergií a exemu bylo prokazatelněji méně. Nedavno jsme se o tom bavili s primářem alerga na Homolce.

schwarzovka
8. říj 2009

aleachim...spousta lidí se s tím vůbec neléčila, tak to není zaneseno ve statistikách 😉

aleachim
8. říj 2009

schwar, nejde o statistiky, ale o praxi 😉 . Přestože je to mimo téma, tak kolik znáš lidí v tvém věku, kteří mají atopický exem od dětství???

ygreen
8. říj 2009

moje sestra trpí ve 39 letech lupusem, celiakií, potravinovými alergiemi a do několika let bude pravděpodobně na vozíku. Je evidentní že to měla od mala, ale nikdo to nevěděl a neřešil. Sestra byla vždy velmi hubená a akné měla až do té doby, než se na to přišlo - kolem 30let. A to proto, že její první dcera je taky bezlepkář, astmatik, apod. a její mladší syn taky. Tak si nechala dělat testy celá rodina. Kdyby na to přišli dřív, mohla být někde jinde ☹

aponchie
autor
8. říj 2009

ty brdo ja zasnu jak mlada holka rekne sak co nic nam neni 😕 takove veci se rikaji na sklonku zivota nebo ve stari se bilancuje ne?jak muzes vedet co ti bude nebo nebude a jak muzeme vedet co ti doopravdy je nebo neni..internet toho snese,,

aleachim
8. říj 2009

apon, to bylo na mě? Já netvrdím, že nám nic není. Myslím, že se nám to jednou sečte a budeme se divit a nebude v tom hrát roli jen potraviny, které nám dávaly mamky v dětství.

ygreen, sestry je mi fakt líto. Já neříkám, že to nebylo, ale že těch exemu nebylo tolik. Jako malá, olezlá mokvajícím exemem jsem si ve škole docela zkusila. dneska to má plno dětí a ostatní to už nijak neřeší, protože vědí, o co jde. To samozřejmě není dobře, jen si myslím, že to prokazuje, že je toho víc, což je smutné.

aponchie
autor
8. říj 2009

ne to bylo abych byla konkretni na plami

majamisutka
8. říj 2009

Mě tchýně nedavno tvrdila, že nechávám své dítě žíznit, at mu dám honem rychle napít čaje (to mu bylo týden). A já na ní, že kojim, že to stačí, že ńic jinýho nepotřebuje a ona se se mnou malem pohádala a hledala po bytě flašku a kdyby jí tu našla, tak by mu jí strčila.
Ona ví o kojení kulový. Ona prej nekojila, protože muj muž prej nechtěl. Aby ne, když mu strčila hned flašku a z prsa už mu to pak bylo moc náročny, tak proto jí asi odmítal.
Málem by mi to kojení úplně utla, kdyby měla možnost. 😠

A to není vše, navíc už nam i začala kecat do výchovy, at prej malýho pořád nechováme, že bude rozmazlenej, at ho nechame taky vyřvat.
To je názor z pohodlnosti. Ona je líná ted a dřív asi taky byla....

aponchie
autor
8. říj 2009

skoda ,ze se tak trapite timto,ja jsem sice drzka ,ale myslim,ze na spravnem miste..me je teda jedno jestli se rozhadam s tchyni nebo ona se urazi treba kvuli tomuto,ale to jsou veci,ktere maji souvislost se zdravim a tam nehodlam zasadne debatovat..skoda no 😒 pevne nervy preji