Co dávaly k jídlu naše babičky? Kuriozity

aponchie
3. říj 2009

Setkala jsem se se spoustou variaci na ala zdrave pochutiny pro drobecky od ruznych teticek a babicek tak si rikam pojdme se podelit o nejake kuriozitky 😀 moje babicka davala od mesice

hrubou mouku v mlece
polevecky
chleba v mleku
od dvou mesicu az tri davala v podstate komplet skoro svecko treba kyselicu ,ale bez zeli a gulasek taktez..a jeste rikala,jak mu strasne strejdovi chutnalo jak otviral pusinku a jedl by porad 😀 co taky mel delat ,ze?Jasne bylo to komplikovanejsi ve vsech smerech to jo,ale mliko snad stacilo ne?Rikala jak mela myslim jen 2mesice MD pak sla do Svitu ke kruhu a na smeny kojila rano nez sla do prace pak jak se vratila a v noci ..v praci byla prej zatecena z prsou jak hrom..kdyz videla moje tampony do podrpsenky uplne zasla co za novoty 😀 prej ony meli hadru v prsence 😝

kaleilah
3. říj 2009

Moje prabába dávala babičce ještě makový odvar aby měla v noci klid 😉 😀 Jo nej tak pr pobavení, švagrovka dala jako první příkrm neteři polívku, vývar..a protože chtěla aby to měla co nejlepší, tak to udělala z uzenýho 😀 😀 😀 když to říkala tchýni a ta jí zjebala na tři doby tak se rozbrečela a pak se na každý jídlo ptala, chudák už nevěděla co smí a nesmí dát 😀

pikusa
3. říj 2009

Co babičky...mě nedávno říkala ženská ve věku mojí mamky...kolem 55 let že holce ve 2.měsíci dávala gulášek na ochutnání 😲

kacka.va
3. říj 2009

já jsem v obchodě stála za ženskou, která kupovala 3 měsíčnímu dítěti nějaké light jogurty, které bych nejedla ani já.

kaleilah
3. říj 2009

jéje, aby se to tu za chvilku nezvrhlo v to, že nějaký příííííííšerná matka dala dítěti v roce a půl normální plnotučný mlíko 😅 😀 😀 😀 jo ještě jsem si vzpomněla že krupicovou kaši dávala babička od tří měsíců a omaštěnou sádlem 😕 a prabába babičce k večeři rozmáčela rohlík v kozím mlíce, prý jí nebyly ani 4 měsíce 😉

kaleilah
3. říj 2009

-jo kacko, to neměla být narážka na tebe, jen celkově diskuse s jídlem jsou většinou dost drsný, light jogurty jsou srajdy největší, a hlavně u tak malýho dítěte celkově nemá jogurt co dělat, na tom se shodnou snad všechny koníkovky 😉

dagina
3. říj 2009

Ahojky, holky, když to tady čtu, docela se mi zvedá kufr 😝 😝 . Ale tu krupici(hrubou mouku) v mléce můžu též potvrdit, a určitě se najdou i další dobrůtky 😝 😝 😀 😀

kulimka
3. říj 2009

No moje známá dávala svý dceři v osmi měsících: párky, vaječinu, zákusky, nejraději měla indiány, kulaté lízátka, většinou to co jedli oni. Některé jídla bych ještě nedala ani já teď ročnímu synovi. Teď je té její rok a baští bramborové placky, chleba ve vajíčku smažený na oleji, neřeknu dát ji ochutnat, ale aby snědla k večeři krajíc a půl... ☹ V noci se jí často budí a brečí, prý kvůli zubům... Takže nejen babičky dávaly vše...

dagina
3. říj 2009

Apon, oni neměly hadry jen v podprdě, ale i při menzes 😝 😝 😝

kulimka
3. říj 2009

mi zase dávali odvar z vloček do sunaru, abych lépé spala, aby mě to zasytilo...

kacka.va
3. říj 2009

kaleilah: já si to na sebe ani nevztáhla 🙂.
dagina: jo, tak minule jsem narazila na ženskou, co se hrozně divila, proč nedávám rok a čtvrt starému dítěti k večeři párek. No, už ho ochutnala, asi tak 2 cm, ale abych jí ho ohřála k večeři, tak to jsem teda koukala.

kaleilah
3. říj 2009

kuli, já zase v odvaru z vloček koupu malýho 😉

aponchie
autor
3. říj 2009

fuj teda to je hnus to je fakt,ze kdyz oni tak prasacky jedi tak to daji i decku..u nas se neji takoveveci anebo vyjimecne takze tudle jsme si dali po roce br.salat a rizek a dva dny jsme skuceli bolesti brucha 😲

jeudi
4. říj 2009

nam salat a rizek to jsme dlouho nemeli ale dat to filipovi takj okamzite dostava prujem..tak ja byla krmena tatrou ajinak nevim,rohlik namoceny v mlice jsem davala filipovi i ja .chutnalo mu to.jinak bych ho tim necpala.dnes uz by to nesnedl.no a kase z hrube mouky take zname

maart
4. říj 2009

Tchyne se muzou pomlouvat, ne? 😀 ...kdyz bylo mymu nejstarsimu synovi par mesicu, uz nevim presne kolik, ale malo, tak se mne tchyne ptala, jestli uz jsem mu zkusila dat piskoty namoceny v pomerancovym dzusu....fuuuuuujjjjjjj...... 😅 , nechapala jsem!!!!!

jeudi
4. říj 2009

maart nemusi to byt hnusny treba to chutna dobre ale par mesicnimu miminku to je prdla ne??po pomeranci se ti osype ani nevis jak...to jako me se divili kdyz bylo fifovi 8mesicu ani ne ze mu nedam gulas 😨

maart
4. říj 2009

No prave....byl fakt malej...ale ja nevim, ja si myslim, ze ty piskoty by se rozbabraly a chutnalo by to divne. Nicmene proc mu to davat, ze?

jeudi
4. říj 2009

no to jo rozplizly blee..no jasny uz jen to ze by mu nabidla ten pomeranc 😅 ale ona to urco nemyslela zle ne.jen treba neni tolika informovana dnesni dobou

martulikk
4. říj 2009

Tak já taky přidám něco do mlýna 🙂 Rodiče (nebo teda tatínek určitě) mého manžela krmili svoje kluky už ve třech měsících houskovýma knedlíkama s omáčkou, nechápu teda jak, ale dodnes se to doma vypráví 🙂

jeudi
4. říj 2009

jezisi co?jak to rozkousali????????to je neco ty blaho co se driv davalo,a prezili to ve zdravi?

martulikk
4. říj 2009

no, já taky nechápu, jak to snědli 😅 ale na obranu jejich rodičů, kluci jsou živí a zdraví 😀

usounek25
4. říj 2009

no tak mě třeba minulý týden moje babička nabízela ať dám malýmu játrovou omáčku a rýží a strašně se divila tomu, že mu ještě takový věci nedávám. Byl nadlidský výkon jí vysvětlit, že játrovku malýmu fakt ještě neee 😝 . Ona prý mýmu tátovi už od dvou nebo třech měsíců taky dávala skoro vše. Jo a jelikož se tenkrát její tchýni zdálo, že můj táta má jako miminko nějaký křivý nohy, tak si babička musela skoro každý den chodit do kastrolku ke tchýni pro slepičí vývar, prý jako aby se mu ty nohy srovnali 😅 . Jinak někdy je to opravdu síla vysvětlit té starší generaci, že dnes je to vše jinak a že se jídlo pro mrňouse dost ,,řeší" a malým miminkům se nedává to co jíme i my. Ale mám kamarádku, která se mi chlubila, jak svoji dceři (nyní 2,5 roku) už ve 4 měsících dávala žužlat hranolku a na vlastní oči jsem viděla, že jí dala jídlo z Mekáče (hranolky + smažené kuřecí nugety), malé bylo asi 9 měsíců. A strašně se divila tomu, když jsem jí řekla, že to asi není zrovna moc o.k. jídlo pro takový mrně, že za celej život se ještě takových blivajzů nají dost a dost, tak proč to do ní rvát když ještě neměla ani rok. Na to mě odpověděla, že proč by jí to nedala, když jí to tak chutná 😒 . No comment.

samik2008
4. říj 2009

moje tchyně dávala klukům(mému manželovi a švagrovi,jsou dvojčata) místo mlíka ve třech měsících do flašky zásmažku,a prý jak jim to šmakovalo.Prý byl sunar na lístky a ona jich měla málo a něčím kluky nakrmit musela tak jí její mamka poradila toto.
Ale mám kámošku která má stejně starého chlapečka jako já a v 10 měsících mu dala už hranolky s tatarkou 😒

bereninka
4. říj 2009

Tak sice je to trochu dál, než za diob našich babiček a prababiček, ale čtu Jih x severu
a tam dávají dětem, když začínají "příkrmy" ocucávat vepřové či jiné maso.

Na proříznutí zubu dávají kostičku. 😉
No a jinak tam dávali zeleninu na x způsobů.

brisalek
4. říj 2009

Me tyhle diskuse dost fascinuji, myslim, ze normalni clovek pochopi, ze delali jen to co se doporucovao a prosazovalo, presne jako vetsina mamin ted. Docela bych rada cetla ty diskuze az vase vnoucata se budou takhle posmivat, co jste s nima provadely vy. Myslim, ze zakladni je zdravy rozum a a zadne extremy. Pred 30 lety jen sunar, dneska jen kojit. Tedhy prikrmy hned dneska az buhvi kdy....A nakonec nemyslim si ze nase generace by byla nejak zvlast nemocna aspon v mem okoli ne a jak na tom budou nase deti to se teprve uvidi tak proc takove odsuzovani. Nevim proc by nemohlo 9 mesicni dite ochutnat omacku z jater na cibulce, myslim, ze ho to nezabije...porad lepsi nez odtucneni jogurt plny Ecek. A za nas byly parky-maso a ne soja, skrob a konzervanty. A jeste nejzdravejsi deti jsou cikanata, protoze to s jejich jidelnicek a prespilisnou peci nikdo neprahi!! A aby zase nedoslo k omylu nerikam, ze se maji nase deti vychovavat jako ony...jen dukaz toho, ze kdyz behaji cely den po venku s chlebem s maslem a urcite dostanou obcas i to co se tady zminuje nemaji ani zadne problemy s travenim ani alergie...

tomasek06
4. říj 2009

Jo jo brisalek souhlasím s tebou 😉 Já zase vím, že ty odvary z máku se dávali pít miminkám jak museli chodit ženy pracovat na pole, tak aby jim tam spali a aby mohli pracovat. Jinak na krupici jsem prý byla živena i já a na vločkových odvarech.

aponchie
autor
4. říj 2009

brisalek nesouhlasim s tebou a nepochopila jsi atmosferu diskuze,ale to nevadi 😎

aponchie
autor
4. říj 2009

a jak je ma mamka a strejdove zdravi 😀 dna tlak cukrovka alergie astma psych.problemy,tromboza,srdce tybrdo toho je 😀

berenika39
4. říj 2009

opravdu to asi nemělo být vysmívání, spíš takové retro, 😉 😉 😉 vždyť dřív to fungovalo stejně - pro děti to nejllepší, akorát se nevědělo, jak moc dobré to je.....

těším se, až se uvidím s babčou, chci se jí zeptat na její praktiky 😉 😉

kim
4. říj 2009

Téda, no nad některýma věcma teda kroutím kedlubnem 😀
Tchýně mi říkala, že dřív byl jen feminar - ten děti nechtěli, pže byl hořký a po Sunaru měli kluci zácpu..takže od půl roka běžně dávali omáčky s knedlíkem a dospělácká jídla.Od toho půl roka to už jekštakš beru, ale teda ve dvou měsících guláš 😅 😅 😅 😅 já nejsem nějak moc opatrná... ale podle mě některé věci, co píšete, musí mít nějaký dopad na ten organismus 😔

aponchie
autor
4. říj 2009

ber ja dneska s babickou probirala kojeni..ona je desne nemoderni nezna nic je takova naivni a proste uplne jina nez ostatni babky..nic nezazila nez to co videla doma jeste v 21letech si myslela ,ze jeji sestru Lidku donesla pani Obadalova v kufru misto toho,ze ju porodila jeji mama 😀 no a rikala jsem ji jake je M protivna uz treti den a slinta atd a ona prej at ji dam histeps ,ze sak to je super ,ze moju mamu tim naucila vnoci spat a pres den bdit..nicmene rikala,ze mleko bylo ,ze stacilo dat mleko misto beznejch jidel,ale proste jak se sedelo u stolu a miminko nechca otevrelo pusu hned se to bralo jako,ze neodolatelne touzi po tom gulasku a sup uz ho melo 😀