Co použít na praní bílého prádla, aby zůstalo bílé?

dagina
1. zář 2008

Ahojky, moc ráda bych vás poprosila o radu 😉 . Přesto že bílé prádlo peru jen v přípravku pro bílé (lanza) + vanisch bílý, tak není úplně sněhové a to ani při praní na 60 a 90 stupňů 😖 . Již po několikátem prání je bílé prádlo z 90% našedlé (pouze u některých materiálů ne, a třeba to je i tím, že to není oblečení, které se nosí často a pere se jen občas). My s manžou tolik bílého nemáme, tak jsem to zatím překousla, ale teď, když budeme mít mrňouska, přála bych si mít prádlo opravdu bílé 😵. Máte některá vyzkoušené jiné přípravky, popř. co do praní přidávate... nebo kde může být zakopaný pes 😒 ...., moc díky za rady. 🙂

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
karot
3. zář 2008

Gedren,................... 😀 😀 😀

dagina
autor
3. zář 2008

Gedren, jj, já jsem právě z toho důvodu také nikdy na bílé prádlo moc nebyla, moc jsem ho nekupovala... , ale tak snad díky vás se ho konečně naučím prát 😀 😀 .
Hm, tak týden bych tričko nenosila..., já teda nevím, rozhodně se nadměrně nepotím, myju se také každý den 😅 , ale ať si říká kdo chce co chce, po 2 dvou dnech třeba to tričko tak divně smrdí 😖 ....., a to mě vadí ani když nejdu mezi lidi 😝 😝 ...

zanett
3. zář 2008

...a ja zase nosim bilou porad a velmi rada, ale je mi sumak, ze neni cisteskvouci a snehobila, mam dulezitejsi veci na praci nez dumat nad tim, jak bilou o dva odstiny zesvetlit 😀

dagina
autor
3. zář 2008

Zanett, zrovna tobě nevěřím, že by ti vyloženě zašedlé prádlo nevadilo 🙂..., nikdo nemluví o dvou odstínech, ale vyloženě do očí bijící šedé prádlo, které je opravdu blééééé 😝 ( většinou to je u spodních košilek z mikrovlákna, kalhotky....)

zanett
3. zář 2008

dagi - ty mi lichotis 😉 ...tak uplne zasedly by mi vadilo, ale ja to nenecham tak daleko zajit - kdyz je to nenositelny, tak to proste vyhodim a poridim si jiny....na nejruznejsi avivaze a belici prostredky mam psychickou alergii, snazim se existovat na minimu chemie, takze na co praci prasek nestaci, na to existuje jedine reseni: odpadkovy kos 😀

haluskacz
3. zář 2008

a nebo z toho udelat hadry 🙂

dagina
autor
3. zář 2008

Také řešení 😀 .

yenn
3. zář 2008

dagi, nevsimla jsem si, ze by tady nekdo radil porad kupovat nove a nove veci 😕

ja mam bilych dost, zasedle teda nejsou.....nepouzivam lanzy, persily a podobne sracky, ale Ecover nebo Sonett, vzdy tekuty. Avivaz na bile a spodni pradlo zadadne ne - uz jsem o tom cetla davno, ze to bile pradlo nici a jeste vic podprdy a kalhotky,ale uz presne nevim proc a nechce se mi to hledat. Avivaz mam od ecoveru levandulovou, citim ji akorat kdyz to pradlo vesim, ale prijde mi to v poradku....kdyz pradlo voni tyden, zavani mi to nejakou chemii. jo a davam jen na barevne pradlo. Ecover dela i belidlo, samozrejme bez chloru a zbytecnych svinstev, obcas trochu k bilemu pradlu prihodim

haluskacz
3. zář 2008

yenn 🙂

tak tak, avivaz nepouzivam temer vubec, kdyz uz, tak od Missivy, uz ji mam teda peeekne dlouho. A ted jsem ji teda pouzila na zavesy z mmb, ktery byly citit kourem. Tak doufam, ze to ta vune prebije 🙂

mumumu
3. zář 2008

Teda Haluš, já nevim, jestli jsi mě trochu nepřecenila🙂, fešáka Oleho jsem zatím viděla jen na fotce, ešus budu pořizovat tak za 5 let... 😀.

Já mám kanystr aviváže od Ecoveru, první aviváž po pár letech, docela fajn, nic jinýho až třeba na tu Missivu bych stejně už nekoupila.
Nevím, jestli názory a praxe AP pipek místní osazenstvo vezmou za srdce, když vidím, že se pere jednou nošený prádlo. Ale ačkoli peru o něco víc než Haluška (asi jsou kluci fakt větší dobytci), tak hadry rozhodně nosím, dokud nejsou opravdu zašpiněný nebo zpocený apod.

Mimochodem mám zajímavou zkušenost z mmb, kdy jsem prodala málo používané nebělené froté pleny jedné paní, jejíž rodina se snaží žít s minimální ekologickou stopou. Pleny, které jsem považovala za nejzachovalejší z mé výbavičky, připadaly té paní tak zaprané, že strávila několik dní jejich bělením a nakonec si na to pořídila i chemický odbarvovač!!! Velmi mě překvapilo, že při svém životním stylu hledí na takové věci a navíc ty pleny byly dle mého fakt pěkné... Už to nijak nehodnotím. Jen mi to přijde zajímavý.

yenn
3. zář 2008

mumu, hlavne u tech plen je to dost, jedno......kdyz jsou stejne na ho*no 😅 😀

jako fakt, nenapadlo by me belit plinky, proboha, vzdyt je ma to dite na kuzi! A jaky to ma smysl, ze jsou snehove bile a ne jen bile? Boze muj...

mumumu
3. zář 2008

Yenn, já nevím, byla jsem z toho taky na větvi, ale vzala jsem si i poučení...nesuď ostatní podle sebe, prostě ekologické smýšlení nejde vždy ruku v ruce s nižší potřebou řešit kosmetickou stránku životních potřeb.

haluskacz
3. zář 2008

snehove bile pleny prece vypadaji hygienictejsi - sterilni 😀

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
yenn
3. zář 2008

gedren, to si delas prdel? 😅 😀

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
haluskacz
4. zář 2008

zase znam cloveka (chlapa!!!), kterej musi mit vsechno cerstve vyprany, co nejde vyprat, aspon umyty saponatem, kdyz neco neni umyty bublinkama, tak by na to nesah. Nejradsi by v tom koupal i dite.

zanett
4. zář 2008

mumumu: k prani jednou noseneho pradla - myslim, ze je to v duchu 'jiny kraj, jiny mrav'. Ja jsem byla z domu naucena si veci parkrat obliknout, nez se vypraly, ale kdyz jsem prisla do zahranici, tak na me koukali jako na prase, kdyz me videli v jednom tricku dva dny po sobe - pac tady v podstate vsichni perou jednou nosene veci...je to asi otazka zvyku, protoze za tu dobu jsem si na to taky zvykla a nepripada mi to vyjimecny - prave naopak; kdyz prijedou na navstevu moje ceske kamosky, tak zvednu pomyslne oboci, kdyz vidim, ze maji uz druhy/treti den na sobe totez tricko 😒 ....uznavam, ze je to neprilis ekologicky zvyk 😔

dagina
autor
4. zář 2008

Hm, já v zahraničí nežiju, ani neznám jejich zvyky, ale pro mě je také normální nenosit tričko déle jak den, obzvláště po celodenním nošení v práci... 😝.

haluskacz
4. zář 2008

zanett, toto je mozno osetrit tak, ze v tom tricku nejdes dva dny po sobe. Ja to delam tak, ze vec, kterou uz jsem mela na sobe, ale neni spinava, odlozim do zasobniku nacatyho obleceni, a pak to zase nekdy vytahnu. Doma na to prdim, to fakt nosim jedno tricko tejden, kdyz mi ho deti nezamatlaj od jogurtu a pod.

zanett
4. zář 2008

dagi - ja jsem ale to opakovany noseni z duse nenavidela, nemela jsem rada ten pocit, ze si na sebe beru uz pouzitou vec, bylo to ale v 'internim radu' nasi domacnosti, tudiz to bylo netkntutelne pravidlo 😀 😝

halu- ja uz jsem ted fakt zvykla to kazdy vecer hazet do spinaveho pradla a nebrat to na sebe znovu, ale uznavam, ze tvuj system ma neco do sebe pro ty, kteri jsou ekologicky uvedomelejsi 😉

dagina
autor
4. zář 2008

já si teď připadám jak prasátko 😖 ..., jak popisuje Haluz, to jsem několikrát také udělala, né teda za účelem ekologie, ale že jsem nechtěla mít dva dny po sobě tu samou věc..., ale takto "uložené" nošené věci pak docela slušně smrdí ....., takže pak stejně nejdou vzít na sebe. Já se holky opradu myju každý den 😀 😀 , tak nevím čím to je 😅 .

zanett
4. zář 2008

hele kazdy pry za noc vypoti az dva litry potu (teda, zni to strasne, ja vim), takze za den to bude neco podobnyho, no a kdyz se to necha nekde lezet, tak se ten oder na tom obleceni smicha s oderem ve vzduchu a vysledna 'vune' neni moc vabna 😒 ...tot muj nazor

dagina
autor
4. zář 2008

No právě, je to humáč 😝 😝 .

haluskacz
4. zář 2008

tak to je potom asi opravdu otazka, jak dlouho to ma clovek na sobe. Pac ja moc mezi lidi nechodim 😀, takze kdyz nekde jsem celej den v jednom, tak je to pak uz vetsinou taky nepouzitelny. Ale to prave neni casto.

mysinka
4. zář 2008

Ad aviváž...používám jen na ručníky a povlečení, klasický neekologický Silan...sice jsou to asi sračky, ale pěkně to voní 😀
Ad nošení věcí dýl... nosím, dokud nezašpiním, nepropotím. Něco třeba i týden, něco jen den... fakt nemám problém chodit v jedněch hadrech víckrát po sobě. Spíš je to superpohodlné, nemusím neustále vymýšlet kombinace. Popadnu triko/svetr, kalhoty a jdu 😀
Pereme tak 1 pračku tmavého a 1 světlého týdně + 3x plíny 🙂
A bílé neřeším...moc toho nemám a ani nepořizuju. Jednou jsem z blbosti koupila bílou bundu a never more... 😝

mysinka
4. zář 2008

To mi připomíná, že jsem poslední 4 měsíce těhotenství nosila jedny kalhoty...občas jsem je teda i vyprala 😅

kristi
4. zář 2008

jednou nosim tricka a topy a kosile. vickrat si klidne vezmu dziny