Co říkáte na chování matek (nejen) v Ikea?

anka.
21. kvě 2011

Poslední dobou jsme byli několikrát v ikee v praze a nemohla jsem věřit tomu, co jsem tam viděla. Jde o chování některých matek.
1) matka i s kočárkem se přižene k automatu na pití, vytáhne vlastní dvoulitrovou (!) PET lahev a začne si do ní čepovat 😒 (pro neznalé dodávám, že v ikee si za pár korun můžete koupit kelímek a do něj si pak z automatu libovolně přidávat) Její kamarádka pak udělá totéž...

2) matka předběhne celou frontu a žádá o zmrzlinový kornoutek pro dítě (zmrzlinu prý nechce - jen kornoutek!). je jí řečeno, že stojí pět korun (!) tropí tedy povyk, že ho vždy dostává zadarmo (!) nakonec (aby byl klid) tedy jeden prasklý dostane. a za rohem už do něj v samoobslužném stroji na zmrzlinu stáčí pěknou porcičku 😠

co si o tomto chování myslíte? máte nějaké podobné příhody? já osobně jsem celkem znechucená, a skoro se pak i stydím, že jsem taky "matka"

levandule_vanilkova
22. kvě 2011

@misellll Asi tak nějak bych to okomentovala i já 😀

dendisa
22. kvě 2011

dobré téma, pobavilo mě. Tenhle problém není ani o Ikea, ani o matkách. Je to o vysr...osti některých lidí.
Kdysi jsme se v Ikea restauraci při nákupu občas občerstvili, ujížděla jsem na tom poháru se šlehačkou ze ztužovače 😅 . Ale to bylo v době, kdy sem socky z celé Ostravy nejezdily hromadně v dotovaném autobuse na dotovaný oběd. Než stát dvacet minut ve frontě s táckem a příbory v ruce, a pak si dát zředěnou Colu nebo hnusné kafe z várnice, a dalších dvacet minut čekat na volný zprasený stůl jako v nejhorší cenové kategorii, radši si odpočinu na lavičce u metráže, zhltnu vodu z barelu, a jedu se najíst do slušného podniku nebo domů. Nechci ze sebe dělat snobku, ale tohle je fakt pod moji úroveň a mrzí mě, kam to Ikea restaurace dopracovala. Původní záměr byl fajn - prostě služba ZÁKAZNÍKŮM.

levandule_vanilkova
22. kvě 2011

@dendisa Mám tu možnost porovnat Ikeu jak v Praze, tak v Ostravě nebo třeba v Brně (ne že bych na ní byla nějak vysazená, jen často cestujeme 😉 ) a můžu říct, že to co jsem zažila v Ostravě, byl docela šok. S přítelem jsme zvyklí při každé návštěvě zajít i na jídlo, protože oba ujíždíme na těch masových kuličkách, dortících atp. A myslím, že jídlo je tam kvalitní a ani to kafe není takový hnus jak se zdá. Ale právě v Ostravě nás dost vykolejilo, to že jsme si sedli, a opodál nějaký vyfetlý spoluobčani, pak celá romská rodina, která se snad dělila o jednu skleničku s pitím 😕 ...no prostě mě hned přešla chuť...takže se ani nedivím tvému názoru...jen chci říct, že třeba v Praze bo Brně jsem tohle teda nezažila...

maca_p
22. kvě 2011

@ela2710 hovorim o vypredaji a dni typu hlava na hlave. ja tiez zbehnem s bejbynom do lidla, alebo kauflandu nakupit aby som nakrmila 4 clennu rodinu 🙂
ja zasa davam maleho od 9 mesiacov do starostlivosti babiek a dedkov, po materskej som nastupila do prace. nech si chlapca zvyka aj na inych nez len na mame nalepeny 😀 . a som rada, ze je smely a nema problem s adaptaciou v inom prostredi a neboji sa ludi.

kristi
22. kvě 2011

do Ikei jezdim od te doby, co tu stoji, a nikdy jsem tohle nezazila, ale kdyby jo, tak by se mi to nelibilo, ani jako cloveku ani jako matce.....krast apod. se mi jaksi prici....
@dendisa tohle jsem taky nezazila, teda ne v Praze, kulicky si uz ale kupujem domu 😉

ruzenkas
22. kvě 2011

@takyja Jak píšeš, taky jsem se setkala v Ikee, že tam šla maminka s vajíčkem a tomu mimču mohl být tak týden, šla s ní ještě maminka, nebo tchýně. Mimčo strašně brečelo, že bylo až fialové. Příjde mi to obrovské riskování, jak píšeš i Ty.

maca_p
22. kvě 2011

@klementina nie, praveze ta babypokladna bola zatvorena a ta mamicka s dvomi detmi bola pustena z dobrej vole nas cakajucich. to len ta rodinka uzasnych sa predbehla a mali dieta ako "rukojemnika"...

dendisa
23. kvě 2011

@levandule_vanilkova
@kristi
Jsem ráda, že to není běžná praxe v celé ČR, opět o důvod víc, proč nadávat na náš úžasný region. Poslední dobou jsem přišla do styku s hodně ženskými z Čech, a byly nadšené Ostravou, lidmi tady, přístupem prodavaček v obchodech. Fajn, s názorem na většinu pražských prodavaček se ztotožňuju, ale jinak si tu připadám spíš jako v Rumunsku, občas...

levandule_vanilkova
23. kvě 2011

@dendisa No já jsem prakticky Pražačka a na nějaký čas se stěhuji sem do Ostravy, kvůli příteli, který tu dostal zakázku. Ostravou moc nadšená nejsem, když budu upřímná. Co se týká prodavaček, je pravda že v Praze jsou dost arogantní, nejlíp to poznáš když se chceš jít podívat do obchodu s luxusnější módou a nemáš na sobě zrovna ty nejdražší hadříky, tak na tebe většinou mladý pipky koukají shora, přitom samy na to stěží mají se svým platem...fakt nechápu 😠 .... v Ově je to trochu lepší, ale ty lidi a mentalita celkově mi přijde uplně jinde, samo že beru v potaz vyjímky...třeba jsem tu ještě nenašla nějaké odpočinkové místo - park, kde si můžeš sednout jen tak do trávy a odpočívat, kdyby jsi to udělala bude se tu na tebe koukat jak na bufeťáka...přitom v Praze tak tráví volný čas jak studenti tak celé rodiny.. 😔

dendisa
23. kvě 2011

@levandule_vanilkova ale jo, to neřeš, my všude taháme deku a sedáme si do trávy. Když vyeliminuješ hovna, za chvilku si zvykneš, že lidi čumí. Kolem Ostravice je to úplně normální, Komenského sady nebo kolem Hradu. Hlavně tady se hadry a to, jak člověk vypadá, podle mě řeší podstatně víc, než v Praze, prostě tu nesplýváš s davem, tak jsi středem pozornosti. Do Prahy jezdím tak 2x ročně na oblečení, příští týden zrovna, a budou se slečny divit, co dokážou hormony u těhotné ostravačky, protože momentálně mě nepříjemná baba za pultem vytáčí k nepříčetnosti. Ale holt tady furt ještě nemáme takový výběr.

janka79
27. kvě 2011

@irriss sice dobry napad, len neviem, ci by Ikea riskovala ubytok zakaznikov 😎
asi to fakt nebude pre nich stratove, ked si tam ludia nacapuju aj dva litre malinovky zadarmo...urcite si tam ten clovek aspon raz za cas aj nieco kupi, ak by ho nenalakali na malinovku, neukazal by sa tam...myslim si

irriss
28. kvě 2011

@janka79 😉 Ja si myslim, ze ten, kdo si tam jde nacepovat dva litry malinovky, tak tam jde exklusivne jen pro ni....Ten, kdo si v Ikee vybere neco pro "poteseni", urcite nekouka jak usetrit "deset korun"...
Myslim si, ze jde o cas, casem na to opet doplatime VSICHNI... 😠

dada1212
28. kvě 2011

@irriss presne. veľa ľudí sa vie sťažovať, že v zahraničí robia pre zákazníkov oveľa viac, len práve kvôli tomuto to tak u nás nikdy nebude, lebo to nie je v prvom rade pre zákazníkov, ale pre tých, čo tam idú len kvôli tomu, že niečo dostanú zdarma.

heln
28. kvě 2011

myslím, že to nie je len o matkách a ikei, je to všeobecne o ľuďoch, o nás, o našej náture slovenskej/českej - ako nás vnímajú v zahraničí? - ako zlodejov a alkoholikov......
nie je to len o tom, kto si koľko načapuje v ikei.....
napríklad, pred pár rokmi tesko otváralo sieť hypermarketov a dávali grátis igelitky - nebrali len toľko koľko potrebovali, ľudia si brali po celých balíkoch.... a to nehovorím v tých prvých návaloch koľko televízorov si ľudia vzali bez platenia.......
iný príklad - idem s kočíkom do nákupného centra a viem sa tam dostať len výťahom, lebo po schodoch sa to nedá - do výťahu sa ledva zmestím ja s kočíkom a už sa mi tam natlačia nejaký penzisti, tetušky alebo aj bežný na pohľad zdravý ľudia, ktorým je za ťažko výsť si to jedno poschodie po schodoch.......
a ešte jeden príklad z dovolenky, pred troma rokmi sme boli v chorvátsku, nebol to najdrahší zájazd, pomer kvalita a cena dobrý...... delegátka nás privítala šampanským, mali sme zaplatené raňajky a večere formou bufetových stolov, raňajkovať sme mohli cca od 8:00 do 10:00 a večerať od 19:00 do 22:00, mohli sme tam sedieť a jesť všetko do sýtosti, ráno boli aj čapované nápoje a večer 2 dcl nápoja zadarmo, varili výborne, boli aj ryby a morské špeciality, naozaj veľký výber, jediná podmienka bola - nevynášať z jedálne......... pri odchode si niektorí naši spolucestujúci ukazovali plné igelitky nakradnutých nuteliek, lekvárov, ovocia, pečiva.......... a jedna z nich, mladá zapotila - "to sa mi páči na slovákoch, nestratia sa......." ....... ja som sa hanbila ako pes..........
keď som robila v hypermarkete na pokladni....... rodinka robila nákup, dieťatko zjedlo pečivo, kým prišli ku pokladni, rodičia aj zabudli, že dieťa niečo zjedlo........ pri pokladni, nákup skoro zaplatený a vravím, to čo má dieťatko v rukách mi prosím podajte nech to zaúčtujem a odpoveď rodičov - jáj, to sme nechceli kúpiť, to má v rukách len tak........ keby som si to nevšimla, mali by to grátis....... a nestalo sa mi to raz........ čo tie naše deti učíme?
je to o nás, o ľuďoch, o našej povahe národnej....... hoci sama som morálne proti tomu a vravím si, že by som nikdy niečo také neurobila......

irriss
28. kvě 2011

@dada1212
opravdu nerozumim, radeji pouziju "????" 🙂

jakelina
28. kvě 2011

@heln zaujala mě tvoje práce, můžeš o tom pokud chceš napsat pár řádků???? A jinak souhlasím s tím co jsi napsala

yanqa
28. kvě 2011

@anka. ja si myslim, ze to s materstvom vobec nesuvisi, niektori ludia su jednoducho taki, ci uz s detmi alebo bez, nemas dovod na to, aby si sa hanbila za to, ze si matka

dada1212
28. kvě 2011

@irriss myslela som napríklad také príklady ako povedala aj @heln , veľa ľudí zoberie aj to čo by nemalo alebo čo ani nevyužije.
napríklad aj tie igelitky, teraz je to tak, že človek musí čakať, kým pokladníčka zbadá, že by potreboval tašku a aj to zdržuje, ale inak to jednoducho pri našej náture nejde.

irriss
28. kvě 2011

@dada1212 Obcas i kdyz dojde k evoluci natury-charakteru, je jednodussi pro kritiky drzet se predsudku. Kazdy narod, zeme ci uzemi maji takove predsudky dany do vinku, aniz by je chteli, nebo dokonce jeste meli..je spousta prikladu, kdy "natura-navyky a zvyky" uz nejsou soucasti danych zemi ale i tak jsou jim prisuzovany...
Napriklad ti dam priklad tady odtud...rika se, ze na Sicilii "radi" mafie..muzu ti rict, ze se uz davno presunula a provozuje svou cinnost na severu... 😉 Pro lidi je dulezity zrod "tradice" a pak uz je velmi tezke tento predsudek preorientovat...
Mame vzito Rus=vodka
Cikan=zlodej
Rumun=nasilnik
Ita,Francouz=elegance (omyl, ktery je videt az souzitim s nima a u nich ...a ne, kdyz je potkas na dovolene
😉 )
....myslim si, ze Slovak nebo Cech (ani se s nima tady moc nesetkas) nema tady zadne priisouzeni, ale o to je to horsi, jelikoz jsme"nepoznany narod", vlastne nemame zadny evidentni "znak", jsme na tom jeste hur...a to proto, protoze nas rovnou hodi do pytle s celym vychodnim paktem, a tim se z nas stavaji v pouhem okamziku: zlodeji, alkoholici, nasilnici.....
V tom bych videla problem, v ignoraci, nezajmu svetovych zemi o nas...je pro ne jednodussi zaradit nas na vychod a tudiz se i k nam tak chovaji. Ale to na pouhe dovolene nepoznas... 😉

anka.
autor
30. kvě 2011

@heln jasně, že to není jen o ikee, a s tím pečivem (co mělo dítě v ruce) to si snad děláš srandu?! to je vážně neuvěřitelný! 😖 nakonec ho zaplatili?

anka.
autor
31. kvě 2011

tak další zkušenost s "matkou": včera jedu kočárkem v tramvaji a je tam ještě jeden další. Jsou zaparkovaný těsně vedle sebe v tom prostoru pro kočárky, takže nikomu nepřekáží a ostatní můžou v pohodě nastupovat/vystupovat. V tom přistoupí matka s dalším kočárkem (v jedné ramvaji smí jet správně jen dva kočárky) - svým ušmudlaným kočárem zablokuje totálně celý vagon. Nikdo nemůže tam ani dovnitř. No nic jedeme dál i když mám velké nutkání jí něco říct. Na válavském náměstí chci já i druhý kočárek vystoupit. Kdo zná, ví jaký je to tam masakr. Matka pustí jeden kočárek a mě zablokuje. Když říkám, že potřebuju taky vystoupit, tak jestli nechce nejprve vyjet ven, aby mohli všichni v klidu vystoupit a pak zas hned nastoupit, tak odvětí, že ona má TŘI děti a nemůže jen tak vystoupit. Fajn, hrnu se ven přes hromady už nastupujících lidí a vážně to není snadný se přes ně dostat. A tu matku proklínám. Myslela si snad, že všichni budou vystupovat až tam kde ona + její tři děti?!! 😖 Co si o tom myslíte?

maggie2
31. kvě 2011

@latvia čo to počujem? Že každý si môže robiť čo chce? To kde sme? Krajina sociek? Samozrejme, že by to štvalo aj mňa, tak ako @anka . Pretože po prvé je to hanba národa, že sa chovajú niektorí ako neandertálci. Služby firiem nie sú zadarmo, náklady majú vyrátané. A po druhé: Ak bude hromada takých ľudí čo zneužívajú ponuku nad únosný rámec a vyplundrujú všetko, firmy takéto ponuky nebudú poskytovať. Si zober ako vyzerajú nové obchodné centrá po pol roku. Zdevastované, na "hajzĺoch" rozkradnuté kľučky, madlá dokonca batérie. WC papier zamkýnať na reťaz musia aj ten by ľudia pokradli. Hanba národa to je. jedným z dôvodov prečo sú tovary v obchodoch na Sk a v CZ predražené je i fakt, že obchodníci musia do ceny tovaru zakalkulovať aj straty na zisku spôsobené zlodejmi a krádežami v ich obchode, nehovoriac o využívaní strážnych služieb, ktoré tiež treba platiť. Prečo musia poctiví ľudia platiť tak vysoké poistky? No je to preto, pretože sa skladáme na všetkých tých zlodejov aút a vlamačov, a potom aby sa človek nerozčuľoval. Samozrejme že zlodejstvo druhého sa ma vždy bude týkať, pretože nepriamo na to doplácam aj ja, v podobe drahších služieb 😠 😠 😠 😠

maggie2
31. kvě 2011

@anka. no nepoznám Vaše pomery, ale napríklad Londýn či Viedeň je tak nahustené mesto a nikdy nebol problém v metre ani v inom hromadnom dopravnom prostriedku. Ľudia sú tak natesnaní a všade sa tlačia, že sú automaticky naučení byť extrémne zdvorilí stále hovoria, excuse, sorry, thank you len čo aj nechtiac o druhého zavadia, či obmedzia. Je to o kultúre, ktorá bohužiaľ v našich končinách často chýba.

anka.
autor
31. kvě 2011

@maggie2 hmm, tak to bohužel u nás skoro nikdo neříká, jen se cpe... ☹

maggie2
31. kvě 2011

@anka. slušnosť aj keď formálna a anonymná, je základ hlavne tam, kde žije pohromade veľa ľudí nahustených na malom priestore. Ak by Japonci neboli svojou naučenou mentalitou tak slušní a ohľaduplní situácia by často tam v medziľudských stretoch eskalovala. Bohužiaľ sa tomu také národy ako je slovenský a český, ktoré sú čo do štátoprávneho politického usporiadania pomerne mladé, hoci technicky a materiálne nesmierne takisto napredovali ešte nenaučili.

janka79
31. kvě 2011

@irriss no to uz ja neviem, ako to maju vyriesene ak su v tej malinovke statovi...mas pravdu, ze niekto to zaplatit musi...

myse11
26. únor 2012

@irriss sorry, ze reaguji az ted, ale zrovna minuly tyden sem cetla, ze proti vlhnuti obleceni je dobre dat k nemu kridu a tu menit podle potreby. Nasaje do sebe vlhkost. Muze se dat kamkoli, treba k naradi, aby nerezlo, atd.

mirka1308
27. únor 2012

@myse11 to asi nepatrila tá tvoja odpoveď sem 😀 😀

adelka21
27. únor 2012

@anka. tvůj příbeh z Ikey by me vedl spíš k pousmání, nebo povzdechnutí, určite ne k uvažování o tom, že se stydím, ze jsem matka 😅 😅 😅

anka.
autor
27. únor 2012

@adelka21 no...mě to zas nepřijde k pousmání...a nestačím se divit stále 🤐