Co si představujete pod pojmem dula?

kookinka
13. říj 2010

Dobrý den, dostala jsem za úkol zjistit jak si veřejnost představuje obsah práce duly a co si pod tímto názvem vůbec představíte? A kde jinde se zeptat než mezi ženami. Děkuji všem kdo odpoví na trochu nevšední dotaz.

mystique
13. říj 2010

Není nevšední. Já jsem dulu zažila v předporodním kurzu. Já bych řekla, že je to průvodce těhotenstvím a porodem.
Není to zdravotník většinou, takže má na těhotenství a porod jiný pohled. Je to taková novodobá porodní bába 🙂

vojtisek2007
13. říj 2010

Tak tak, dula je člověk, co vás provází těhotenství, porodem, po porodu šestinedělím, podporuje nastávající maminku psychicky, doprovází ženu k porodu, usnadňuje komunikaci mezi zdrav.personálem a rodičkou, chápe fyziologii porodu i emocionální potřeby rodičky. Dula zná rodičku i její přání a představy týkající se porodu. Pomáhá ženě, která si to přeje, po celou dobu porodu a určitý čas po narození dítěte 🙂

mmmk
13. říj 2010

Dulu jsem mela a jsem s ni v kontaktu i ted. Je to byvala porodni asistentka s patricnym vzdelanim, co dela skupinove i soukrome predporodni kurzy, vede predporodni i poporodni cviceni. V sestinedeli navstevuje rodicku doma, poradi s kojenim, zkontroluje mimcu pupik, mamine treba jizvu po cisari. Pokud ma matka jeste nejake dotazy a pochybnosti, dula vse vysvetli a spolu to rozeberou. Dula treba ukazuje, jak koupat, jak nosit, jak uvazat satek nebo nositko atd. V soucasnosti se s ni radim o prikrmech, ockovanich atd. Neni to sci-fi, takhle to funguje u mne 🙂

coko.joko
14. říj 2010

Dulu jsem mela taky pred i po porodu a muzu rict,ze me hodne pomohla a poradila,pak k nam chodila domu a kontrolovla prcka a i me a muzu jen doporucit...jsem s ni v kontaktu do ted a kdyz neco nevim,tak volam ji a ona me radi,takze Dula je super vec....kdybych mela jeste dalsi mimi tak jdu do ni znova 😵 presne jak pise mmmk...

stylly
14. říj 2010

Tuhle "pomocnici" jsme dosti studovala když jsem volila nemocnici a někoho kdo by mi mohl pomoci v době "nejtěžší"
Dula je člověk,který je svámi po celou dobu dorodu,..nebývá však zdravotník nýbrž ta psychická podpora a pomoc,většinu tuhle práci dělají mnohonásobné maminky s vlastními zkušenostmi!Plata jsem se na dulu odborníků a ty jí na svém pracovišti neradi vidí,..protože se stává že jim zasahuje do zdravotnictví a né jen do samotné psych. podpory matky.Slyšela jsem dokonce že se stalo že dula chtěla rodit za každou cenu přirozeně ač to ze zdravotního hlediska matky a dítěte nebylo možné.Naopak jsem slyšela porod s dulou vychvalovaný a prý nenahraditelný.Problém je prý pak v tom komu při konci budete důvěřovat.....jestli své dule,..která za vámi může docházet domů již od začátku těhotenství nebo odborníkům!!!!!!!!!!!!! 😉