Co vás vedlo k tomu mít druhé dítě brzy po prvním?

shaula
17. čer 2009

Zdravím všechny maminky.
Často tady (ale nejen tady) čtu příspěvky maminek, které mají malé miminko (řekněme 9 nebo 10 měsíců) a už čekají druhé (plánovaně). Zajímá mě, co vás vede k tomu, mít druhé dítě tak brzy po prvním? Vždyť za chvíli bude to první lézt, vstávat, chodit, budete se k němu muset ohýbat, zvedat atd... Zrovna v době, kdy byste se měly šetřit 😉 Navíc těhotenství tak brzy po sobě jsou velká zátěž pro organismus matky, obzvlášť pokud ještě kojí...
Vím, že je tohle kontroverzní téma, budou tady názory pro a proti. Je mi jasné, že je to věc názoru každé matky. Prosím, nechci tady hádky a napadání, jak se už stalo v jiných tématech. Mě opravdu zajímá důvod, který vede maminky k tomu, že se rozhodnou plánovaně mít tak strašně brzy další mimi.
Předem děkuji za názory a všem nastávajícím maminkám přeji vše nejlepší🙂

gedren
17. čer 2009

shaulo, my sice holky takhle brzo po sobe nemame, ale zkouseli jsme to uz v te dobe...a to hlavne proto, ze ted mame oba super pracovni podminky, delame na skole, pohoda, klidek, muzeme se detem venovat oba, no a jelikoz nevime, jak dlouho tyhle podminky jeste potrvaji, chteli jsme toho vyuzit. No a taky aby Helenka mela brzo nejakyho partaka 🙂

vendulka
17. čer 2009

no asi to nektere maminky chteji mit rychle odbyte a taky asi chteji, aby si deti spolu hrali..... 😉

zuzik_p
17. čer 2009

Shaula, uplne mi mlvuis z duse, take jsem nad timto castokrat premyslela. A kolik tech maminek otehotneni jeste drive, treba uz v 6 nedeli ci v prvnich par mesicich. Duvod aby si deti spolu hraly - chapu, ale ne na ukor vlastniho zdravi, tehotenstvi je velka zatez pro organismum, zvlast pokud maminka koji, presne jak pises.

aknely
17. čer 2009

ahojky, no, ja co mam treba zname, tak to delaji proto, aby to mely rychle odbyte...nechteji cekat pak treba 3 roky a mit az pak dalsi + trosku v tom jsou i finance, protoze si davaji vzhledem k tomu materskou na 2 roky coz je financne vyhodnejsi nez na ty tri.

veruska007
17. čer 2009

Tak my chceme druhe mimco brzo, nejpozdeji do dvou let od prvniho. Doktorka po sestinedeli rikala, ze jsem uplne v pohode, ani neni poznat, ze jsem rodila (a to jsem mela nastrih, ale ten manzel nenasel uz po dvou tydnech od porodu 😎 ) a jestli chceme, muzeme mit druhe mimco hned. Manzel by chtel, ale ja jeste delam doktorat, tak pul roku pockame, nez dodelam zkousky a udelam cast vyzkumu. Chci, aby mezi detmi byl 1,5 - 2 roky rozdil. No, a pak mozna jeste pozdeji treti dite, ale to uvidime, jak zvladnem ty prvni, teda, da-li Buh 😵 . Chci druhe mimco do dvou let od prvniho, protoze kdyz budu tehulka, prvni miminko jeste bude hodne spinkat, vyhraje si samo. A s druhym miminkem si budou moci spolu hrat, budou chodit do stejne skoly, budou po sobe moct dedit oblecky, ktere jeste nevyjdou z mody, budou si kamarady, verim, ze to bude bezva. Vzdyt ja kdyz byla dite, mela sestru o necele 2 roky mladsi a vetsina nasich spoluzaku byli take sourozenci - starsi chodili se mnou a mladsi se sestrou. A maminky se z toho nezhroutily 😅 . Prijde mi to tak prirozeny. Nechci mit doma tri jedinacky 😝 .

garfie
17. čer 2009

Shaula-tak skočila jsem do tématu v šoku že ke svým prckům čekáš další..... 🙂 ale vidím, že ne. Taky by mě zajímaly názory ostatních na věkový rozdíl. Mezi mnou a ségrou je šest let, mezi neteřema deset, takže mi přijde normální věkový odstup...ale zase mám první dítě a letos mi bude 35-a to chce manžel tři! Tak moc času nemám....ale do dalšího těhotenství se mi TAK nechce!!! 🙂 Mám pocit že bych obě děti trochu šidila...ale to asi vždycky, nezáleží to na věku...

sisi.v
17. čer 2009

dobré téma, taky by mě docela zajímal názor a pohnutky protistrany 🙂. mně zatím jedno stačí 😎.

mikulka
17. čer 2009

Dobré téma. Mně osobně dost překvapuje, když některé maminky otěhotní, když je prvnímu dítěti třeba ani ne půl roku. 😕
Trochu bych to chápala, pokud:
1. první těho by bylo naprosto v poho, že by ani dotyčná nevěděla, že je těhotná
2. má zcela bezproblémové mateřství, spavé a sluníčkové dítě 😉
3. pokud maminka nepřišla do jinéhos tavu snadno, museli mít třeba umělé oplodnění, tak se radši začnou snažit s předstihem a ono se to povede skoro hned. 😕 😉

Proti bych viděla to, že:
- do roka není ještě děloha zcela zotavená po porodu
- těhotenství může být bude rizikové (co pak, když nebude moct maminka zvedat děcko, cestovat, chodit ve, nebo bude ležet v nemocnici?)
- taková maminka se určitě nebude moc věnovat prvnímu dítěti naplno

Takové to, aby si spolu děti hrály a tak... to je hezké, ale já bych se prostě bála, že se může něco stát a ohrozím sebe a děcko v bříšku a první děcko pak taky už jen tím, že se mu nebudu moct plně věnovat...

Nehledě na to, že si myslím, že je to dost náročné mít brzo po sobě děcko. A to jsem si plánovala (ještě než jsem otěhotněla), že bych měla děcka brzo po sobě!

bledulka
17. čer 2009

já jsem otěhotněla ,když bylo prckovi rok a čtvrt... plánovaně,chtěně (není to tedy u nás tak malý rozdíl na jaký se ptáš )
kojit jsem přestala asi v 10 týdnu těhu a to jen proto,aby byl čas na odstavení a aby si prcek zvykl na to,že prs není pro něj (chtěla jsem kojit do cca 18 měsíců,takhle jsem to ukončila o chvilku dřív) nijak mě to jinak nevysilovalo atd..navíc jsem první porod měla docela fajnový,žádné trauma jsem si z něj nenesla,takže jsem se nemusela potýkat s psychickými bloky...

ano,na začátku jsem byla více unavená,nevolnosti jsem taky měla,ale mám doma normálního a chápavého muže který dost pomáhá..

a proč jsem ho chtěla tak brzy? jednak jsme prvního prcka nezplodili jen tak lehce a tak jsme chtěli mít "více času" na pokusy a chtěli jsme mít děti blízko sebe věkově - a to hlavně kvůli nim samotným-věřím,že k sobě budou mít blíž..mateřskou jsme měla na 3 roky,takže finance atd v tom roli nehrají (musela jsem ji ukončit o rok dřív.. 😉 )

nakonec snad můžu říct,že jsem těhotenství v pohodě zvládla (i když mi ještě cca dva týdny chybí 😉 )
a už se moc těším,až budeme kompletní rodinka a neměnila bych 🙂

je ale jasný,že bych do druhého těhu plánovaně nešla,pokud bych měla zdravotní obtíže,kdybych např.předtím rodila císařem a byl problém s jizvou atd...ale byla jsem zdravá mladá žena s pořádným rodinným zázemím,tak proč ne? 😉 😉 🙂 🙂

shaula
autor
17. čer 2009

Garfie - haha, to jsem se zasmála 😀 😀 😀 No právě že bych si netroufla mít tak brzo další mimino, a myslím, že bych mluvila stejně, i kdybych měla jen jedno 😉 Mně se zdá optimální věkový rozdíl 2,5 - 3 roky, to už jednak větší mimi povyroste, takže si myslím, že se to dá lépe zvládnout - jde hlavně o tu "fyzickou" práci typu zvedání a nošení dítěte apod.
"do dalšího těhotenství se mi TAK nechce" - no vidíš, a já bych se zas tak nebránila, jenže u nás nechce manža, prý co kdyby to byly zase dvojčata 😀 Samotnou mě překvapuje, že se tak nostalgicky koukám na těhule a tak trochu jim závidím 😅 Mít dvojčata je super, teď si to už vcelku užívám, ale připadám si tak trochu ochuzená o druhé těhotenství (mně se strašně líbilo být těhotná) a taky o dlouhou mateřskou🙂

kristi
17. čer 2009

ja jsem na tom stejne jako sissi. Ja si absolutne nedokazu predstavit mit ted jeste druhy dite, ted kdyz je konecne tak nejak trosku klid a s malou se uz da delat naprosto vse...

kacka.va
17. čer 2009

Mikulka: pěkně jsi to napsala. Já si s naší dračicí teda nedovedu představit další dítě zatím ani ve snu. Souhlasím, že člověk nikdy neví, jaké bude druhé těhu a jestli bude moct fungovat pro to první batole.
Jinak jsem se všude taky dočetla, že i když se cítí ženská po porodu v pohodě, tak přesto se s tím těhotenstvím ještě tělo vyrovnává a vrací se do normálu cca rok až rok a půl.

kristi
17. čer 2009

ja se budu vracet k normalu jeste tak 3 -4 roky....ono fakt je to jiny kdyz mas slunickovy a hodny dite, ale kdyz mas draka, tak je to na draka 😀 😀

berenika39
17. čer 2009

ahoj shaula, teda ty mi dáváš...pustila jsem po delší době koníka, kouklo na mě tvoje téma a první reakce byla - jééééé ke dvojčatům další prcek (prckové 😀 😀 😀 ) 😀 😀 .
Nevím, má to svoje pro a proti, jako všechno. Rozpětí mých synů je tedy opačný extrém, ale kdybych byla mladá, asi bych stejně bezprostředně po porodu do toho nešla. Mě se zdá tak akorát tři roky? Třeba proto, abych si mohla vychutnat jak to krásný batolecí období, tak potom to druhé těhu a druhé mimčo. KOlem třetího roku už jde prcek třeba na chvíli do školky,je samostanější, už zvládne i příchod vetřelce...
Taky se mi moc líbí, když to vyjde někomu mít mimčo a prvňáčka. Ten potřebuje mámu doma, chodí brzo ze školy, pomáhá se mu s úkoly, je na něj čas a už umí být i "bráška nebo ségra".
TAkže v mém případě čistě hypoteticky...tak 3 nebo 6 let.

Jinak asi v 6 měsících péti jsem čekala na MS nějak déle, než je zdrávo a bylo mi dost divně, doma všeobecné veselí a výběr jména pro holčičku...jen já byla jeden nerv 😉 😉 😉 , bála bych se.

mikulka
17. čer 2009

Já myslím, že ideální je 3 roky. Jedno dítě do školky, na druhé je čas celé dopo. 😉

shaulo, ale to že máš dvojčata přece neznamená, že bys už nemohla být podruhé těhotná, ne? 😉
Já myslím, že na manžela je to dost brzo, ale časem se to třeba poddá.
Pokud nemáš dvojčata z IVF, pak je málo pravděpodobné, že by to byla zase dvojčata.
A pokud nemáš vyšší věk, pak si myslím, že časem by to třeba mohlo jít a půjde... 😉

shaula
autor
17. čer 2009

Mikulka - ne, nejsou z IVF, jsou přirozeně, a je mi 31 (tedy bude za necelý měsíc🙂 Takže si říkám, že by mi ještě jedno nevadilo🙂

jindri
18. čer 2009

Já osobně bych do toho nešla. Mé kamarádce se teď k 2letému chlapečkovi narodil další kluk, 2letý si teď prochází obdobím vzdoru, často se rozčiluje, vyžaduje pozornost, miminečko trpí kolikami, vyžaduje tiché klidné prostředí, což se mu nedostává. Mamina je sedřená, unavená, mele z posledního - takže já mám jasno, nikdy 😀

garfie
18. čer 2009

Shaula: je to jasný, bude z vás velká rodina 😀 Jinak já se špatně vyjádřila o tom těhotenství, líbilo se mi být těhotná-to bylo super. Nic mi nebylo, moc jsem nepřibírala, všichni na mě byli hodní.....😉 Klidně bych do toho vlítla i teď-malá se stejně nosí nerada. Ale to miminko si prostě nedovedu představit. Taky to vidím kolem tří let. I když mateřskou mám na dva. Chystáme se stavět, takže jsem manželovi řekla, že dokud se nepřestěhujeme, nebudu o dítěti vůbec mluvit (on je totiž opak toho tvého-chtěl by daší hned-ideálně dvojčata 😎 -ale taky chodí domů v sedm večer) Jenom ten věk mě trochu tlačí...

kacka.va
18. čer 2009

garfie: s tím chováním se to třeba změní. Naše malá se nerada chovala a pak přišel zlom a chovala by se pořád. 😉

pikusa
18. čer 2009

Ahojík...
tak my jsme na miminko dlouho čekali a nakonec pomohlo umělé oplonění.No letos mi bude 35 a chtěla bych ještě jedno miminko...tak taky pak budu řešit kdy....ale vím,že moc času nemám.
Uvidíme,jak to bude s malým,ted je zlatíčko,ale dál???
Těhu jsem měla pohodové,ale co druhé??bude taky takové??
No je to dilema...ale ted na druhé ještě zdaleka nemyslím....ale taky mě tlačí věk

sisi.v
18. čer 2009

tak jsme tu skoro všechny s jedním 🙂... a nic se nedozvíme 😉

kristi
18. čer 2009

mne nastesti ten vek netlaci, bude mi 29, takze pohoda. Ono je to i o chlapech a babickach. Muze sice mam, ale ze by jako chodil domu v 5,t o ani omylem, moc velkej pecovatel to neni,t akze pomoc veskera zadna, babicky obe daleko a to tak, ze hodne, takze byt sama na 2 deti brzo po sobe mi neprijde z zadnyho hlediska ani trochu idealni stav....

sisi.v
18. čer 2009

kristi - máme to podobný - manžel chodí domů podle práce, někdy v pět, jindy v osm...babička jedna v itálii, druhá chodí do práce. takže by mě kleplo 😉. je mi 32, tak to snad ještě stihneme později 🙂

kristi
18. čer 2009

sisi a mozna, ze kdybychom meli prvniho kluka, tak uz bych se snazila o holku, ale pac se nam vysnena holcicka povedla napoprvy, tak uz se mi nechce....

lienka43
18. čer 2009

Tak ja to mam asi tak podobne...
Zijeme v Cechach, rodinu mam daleko, manzela pracujuceho, kedze mame na krku hypoteku ako asi vsetky rodiny tak manzela vidime len po veceroch.
Nase dieta nie je zrovna anjelik, prveho pol roka preplakala a ani teraz to nie je este sranda. Plac je nas kazdodenny vynucovaci prostriedok :DDD. A druhe dieta zatial ani nahodou ja toho mam dost pri malej, to by som uz nestihala fakt nic... A neprespala este ani jednu noc celu takze pri malom mimi by som asi behala z izby do izby celu noc :DDD.

akzeret1
18. čer 2009

shaula:super téma je mi 32let mam 2,5letou dceru,druhé bych chtěla,ale kde sakra vzít tu odvahu,dost mě děsí ta představa být celou noc vzhůru s miminem a přes den fungovat s větším dítkem,ten kolotoč,jsem asi "stará matka"ale uvidim jak to dopadne,pomoc tady neni žádná akorát manžel kterej přijde v pět domů 😖 abych to zkrátila hluboce smekam před mamčama které jdou dobrovolně do druhého dítka hned po narození prvního

mikulka
18. čer 2009

shaula: určitě. jsi ještě mladá, tak když si dáš ještě třeba rok a půl, dva roky oddych, bude to tak akorát, i pro manžela. 😕

sisi.v
18. čer 2009

kristi - to je pravda, já taky tak moc chtěla holčičku, že mě zatím nic nežene. jedině pak možná ta další holčina 🙂 aby nás bylo na tátu víc 😉

andykov
18. čer 2009

holky, naprosto s Váma souhlasím, taky si nedokážu představit mít brzy po sobě druhý, tak možná za 10 let.
Taky si chci své vysněné, ale neplánované holčičky užít 🙂 Jinak s taťkou to mám stejný jako Kristi, ale babičky naštěstí kolem jsou 😵

kristi
18. čer 2009

jsem rada, ze jsou na tom holky podobne jak ja.....si nekdy totiz pripadam jako dost sobecka, kdyz proste nechci zatim dalsi mimino