Crohnova nemoc. Jaké jsou příznaky, léčba, dieta?

j.a.n.u.s.
9. bře 2009

Ahoj holky, mate nektera zkusenost?
Priznaky, lecba, dieta...
Muzu si to najit na netu, ale me zajimaji real zkusenosti.

A hlavne, je to dedicne???

supina
9. bře 2009

Ahoj, moje kamarádka jí má. Pět let měla průjem - pořád a přišel na to až její gynekolog, když k němu přišla, že jí strašně bolí břicho. Měla to už ve vysokém stádiu, takže musela na operaci a kus střeva jí vzali. Pokud vím, neměla by smažená a mastná jídla. Teď má 2 roky po operaci a je v pohodě. Asi záleží na tom, kde přesně nemoc máš a v jakým stadiu..

suki
9. bře 2009

Cronova nemoc a těhotenství
Dobrý den,již 8.rokem se léčím s Cron.chorobou.Nemoc mám v remisi.užívám Azaprine a Pentasu.V současné době bych chtěla otěhotnět,ale mám strach jak bude těhot.probíhat a co všechno budu muset podstoupit za vyšetření.Moc děkuji a přeji hezký den.Gg

Odpověď odborníka
Samozřejmě i s touto chorobou děti mít můžete, ale bude se vždy jednat o rizikové těhotenství. Informujte o svém úmyslu svého gastroenterologa, možná se budou muset dávky nebo způsob podání některých léků upravit a budete častěji vyšetřovaná - přesný postup ale neznám, to se budete muset zeptat svého ošetřujícího. Ale pokud uvádíte , že onemocnění je v remisi, mělo by vše jít dobře.

supina
9. bře 2009

Ještě jsem si vzpomněla, ta kamarádka se teď pokouší otěhotnět a jak psala Suki, mluvila o tom se svým lékařem a ten jí prášky upravil. A myslím, že choroba dědičná je

aktaka
9. bře 2009

ahoj. nemám osobní zkušenosti, ale má ji matka mé švagrové a stejně tak její bratr - potvrzená dědičnost ☹ bratr se s tím nějak léčil v dětství, na operaci nedošlo, teď nebere žádné prášky ani nedrží diety a je v pohodě, nicméně to je asi jen otázka času, kdy nemoc propukne v plné síle. matka švagrové má po operci, kdy jí odvezli do nemocnice se 40kg váhy neschopnou pozřít jen sklenici vody, má odstraněnou půlku střeva. problém byl v tom, že se to nepodchytilo dřív a to čistě proto, že ona odmítala navštívit lékaře.
a ještě poznatek, manžel má příbuzné v anglii, tam je to údajně daleko více rozšírená nemoc jak u nás, žít se s tím prý dá normálně, pokud člověk dodržuje pravidla (nepřecpávat se ničím mastných, smaženým apod.).

suki
9. bře 2009

Dědičnost

Rodiče, sourozenci či děti pacientů s Crohnovou chorobou vykazují 3 až 20 krát vyšší náchylnost. Studie provedené na dvojčatech odhalují přítomnost shodného nálezu vyšší než 55 %

Vlivy prostředí

Řada vlivů spojených s životním prostředím a životním stylem může také zvyšovat riziko onemocnění Crohnovou chorobou. Mimo jiné lze jmenovat:

* strava složená z velkého množství tučných, či předupravených jídel může zvyšovat riziko onemocnění
* kouření
* hormonální antikoncepce

ina.b
9. bře 2009

J.a.n.u.s. - cronova choroba čeho? Může být kdekoliv v trávicím traktu. Nejčastěji bývá ve střevech.

Manžel i jeho sestra ji maji.
Dědičné to je, ale většinou až "obgenerace" (doufejme).

Příznaky: Únava, bolest břicha, průjmy...
Léčba: Užívání léků (trvale, téměř celý život na lécích), operace,
Dieta: spíše upravený jídelníček, málo tučného, uzenin, nekouřit, málo alkoholu... Každý "cronař" sám zjistí, co může a co mu dělá bolesti. Lékař většinou doporučí jídelníček, ale pacient některé věci snese, tak se nemusí tolik upejpat, na jiné jídlo si musí dávat pozor.
Ženy nesmí hormonální antikoncepci v pilulkách.

ina.b
9. bře 2009

Ještě jsem chtěla dodat - lékař ujišťuje, že čím je pacient starší, tím nemoc pomalu ustupuje, nedá se většinou vyléčit, ale stabilizuje se.

ina.b
9. bře 2009

Léky, které bere manžel: Questran - bere se každé ráno před snídaní, zabraňuje častému chození na velkou. Dále Imuran - 2 tbl. denně a Pentasa 6 tbl. denně.

j.a.n.u.s.
autor
9. bře 2009

Cool, holky diky...takze se to da ukocirovat...neumira se na to hned....dobra zprava 😵

fiallinka
9. bře 2009

Ahoj Jani, já mám Crohnovu nemoc, jestli tě to potěší, tak jsem celkem ok, i když beru léky, a těhotenství bylo vlastně bez problémů i s dvojčaty (že to nakonec dopadlo blbě je otázka něčeho jiného). Dědičné to ovšem není, jak tu někdo psal, je to spíš tak, že se dědí ta náchylnost k nemoci (ale to je i u spousty dalších nemocí). Hormonální antiko se taky může...

je to tak, že pokud tu nemoc máš jakž takž v normě a ne v akutní fázi, což má většina lidí, můžeš úplně normálně fungovat, jen si dávat pozor na jídlo apod...

Jeslti chceš nějaké podrobnosti, napiš do IP 🙂