Dárcovství vajíček. Přemýšlely jste, že pomůžete?

lendy1
30. led 2008

Ahoj holky,
chtěla jsem se zeptat, zda jste alespoň některé z vás nezauvažovaly o této metodě pomoci jiným budoucím maminkám...popř. jestli se tu najde někdo, kdo dárcovstvím vajíček již prošel...

na jednu stranu je tu moře maminek s úžasnými dětičkami a každá jistě víme, jaká je to radost a štěstí, a že život s těmi maličkými je daleko krásnější 😵 ....na druhou stranu je tu spousta holek, co marně touží po miminku a toto je jedna z možností, jak alespoň některým pomoci...

co vy na to? 😉

doufám, že alespoň někdo napíše.... 😔

oslik23
30. led 2008

Ahojky lendy1

No já jednu dobu uvažovala o tom, že bych kamarádce odnosila malé..Bohužel jí v 30 letech zjistili rakovinu děložního čípku a doktoři byli hoodně skeptičtí.
Navrhla jsme jí to a byla moc ráda. Nevím,jestli je to tady v republice možné.
Mám za sebou dvě těhotenství a dva porody, takže vím moc dobře do čeho bych šla a taky vím, že vztah k dítěti se začne vytvářet hlavně po porodu..Každý den o něco víc a víc 🙂
Neměla bych s tím tedy problém. Nevím,jestli bych musela na nějaké psycho testy..ale kdyby to šlo, neváhala bych ani minutu.

Kamarádka se po Novém roce po dalších kontorlních testech dozvěděla, že to není tak horké,jak doktoři strašili, leč problém tam je, ale dítko alespoň jedno mít může.

Jak říkám, kdyby ale nemohla, neváhala bych.

Co se týče těch vajíček...Samotnou mě to nenapadlo..kdyby mne ale někdo oslovil ,například dok. nebo tak nějak asi bych taky neváhala.

oslik23
30. led 2008

Je mi strašně líto maminek co nemohou mít dětičky a tolik o ně stojí a kdybych nějaké mohla k dítěti pomoci mým vajíčkem, tak bych neváhala.

lendy1
autor
30. led 2008

ty brďo, tak to tě obdivuji, to já bych do odnošení nešla, asi bych měla strach, ale o tom dárcovství vajíček trošku začínám uvažovat a sbírat co nejvíc info a tak.... Ono to dle mého asi nebude tak strašné, jen to chce mít čas a odvahu...Ale je škoda, že se o této pomoci moc neví nebo nechce vědět...
Já jsem třeba v porodnici nebo na gyndě nikdy neviděla ani zmínku o tomto a je to škoda. Kolik mamin na to čeká, prý je těch vajíček nedostatek a jsou prý i dlouhé čekací lhůty...

oslik23
30. led 2008

opravdu? No tak to je fakt velká škoda ☹ Na gyndě máš samé prospekty akorát o antikoncepci... ☹

oslik23
30. led 2008

To je právě to..pro nikoho jiného bych to neudělala, ale pro ni ano. Mám ji moc ráda a od doby co ji znám věřím, že existují na světě andělé (neber mě doslova) . Je to báječná holka a když na ni vidím, jak se trápí..a když vím, že bych ji mohla pomoci..

Je mi jasné, že bych zřejmě musela podstoupit plno vyšetření a že bych absolvovala zavedení jejího oplodněného vajíčka do mne.. ale to všechno přece stojí za to, abych ji udělala šťastnou a spokojenou. Ona děti zbožňuje...

oslik23
30. led 2008

Dok. jí dal čas půl roku - max rok a když by se nezadařilo, tak se uvidí

hakanka
30. led 2008

Ahoj, jsme zdravotník a trošku bych chtěla varovat. Při darování vajíček se používá hormonální stimulace a ta může přinést spoustu komplikací od náladovosti, přibírání na váze až po hyperstimulační syndrom, který může být i smrtelný. Asi to je spíš vzácná komplikace, ale není to odběr krve, nám ve škole říkaly, že je to pro tělo dost velká zátěž. Ale kdybych měla dobrou kamarádku, která by to potřebovala, šla bych do toho taky. Jinak Oslíku, v ČR se za matku považuje žena, která dítě porodila. Takže přeju kamarádce, aby otěhotněla sama, jinak to asi bude hoodně komplikované. Doporučuji pevné nervy a kvalitního právníka (snad nebude potřeba).

oslik23
30. led 2008

hakanka: díky za radu, já věřím že se to kamarádce podaří 😉 Alespoň jeden drobeček 🙂

len
30. led 2008

Oslik, obávám se, že v naší republice tohle není právně možné (odnosit dítě za někoho jiného) ☹

Jinak co se týče dárcovství vajíček, myslím, že tohle musí být stejně anonymní jako dárcovství spermií. Čilil nemůžete třeba přijít s kamarádkou, že jí dáte vaše vajíčka. Ovšem můžete přijít s kamarádkou s tím, že vy dáte vajíčka anonymně někomu jinému a naopak kamarádka dostane vajíčka od někoho cizího...
A pravda taky je, že na rozdíl od spermií je darovaných vajíček absolutní nedostatek ☹

gedren
30. led 2008

Myslim, ze je to tak, ze kdyz prijdete s kamaradkou a darujete vajicka, tak ta vajicka se anonymne uschovaji, ale ta kamaradka, co vas pritahla, timhle postoupi na prvni misto v poradniku (a vyfasuje vajicka nekoho jineho). Neboli pomuzete ji jen tim poradnikem (coz samo o sobe je super), ale vase vajicka nedostane.

Ja osobne bych do toho asi nesla, protoze mam trochu vyhranenej nazor na asistovanou reprodukci (proste myslim si, ze je to proti prirode, a sama bych ji nikdy nepodstoupila, proste ze zasady - ale ne ze bych v tom chtela branit nekomu jinymu nebo ho za to odsuzovat, proste jen se toho nechci osobne ucastnit). Ale kdyby potrebovala pomoct dobra kamaradka, tak mozna ten vyhranenej nazor prekonam 🙂. Odnosit cizi dite bych ale asi fakt nezvladla, obavam se, ze bych se k nemu prilis citove upnula, to je dost drsny, nosit 9 mesicu detatko a pak ho "odevzdat"...

draga
30. led 2008

mám kamarádku, prodělala laukémii pořád se léčí, její sestra jí darovala kostní dřeň...ona by si tolik moc přála mimi stále chodí na nějaké testy a vyšetření je z toho už zoufalá, její vlastní sestra ta co jí už pomohla s tou kostní dření, by jí děťáko odnosila, zajímaly se o všechno a fakt to není v ČR povoleno...takže se snaží dál a čas utíká...je mi těchto holek tak moc líto, co by za to daly...a pak vidíte jak nějaká mrcha pohodí mimíska do popelnice ach jo, to je tak nespravedlivý ☹ 😎 všem přeju aby se zadařilo 😵

jinak darovat vajíčka? o tom se fakt moc nemluví...no proč ne, jen by to asi chtělo více osvěty 😔

betka007
30. led 2008

ahojky, tu je to celkom dobre popisane, nechcem,aby to vyznelo ako nejaka reklama. neviem, ci by som do toho sla, aj keby som mala nejaku kamaratku, ktorej by som chcela pomoct, aj tak nedostane tie vajicka odo mna.. je to tazke rozhodnutie.

http://www.gest.cz/ivf/index.php?pg=0

betka007
30. led 2008

draga uplne s tebpu suhlasim, ze niekto sa snazi o babatko a nemoze ho mat a niektore matky to svoje babatko len tak pohodia do kontajnera.. to je ten lepsi pripad...

lendy1
autor
30. led 2008

holky, díky za názory, jinak tu jsem našla něco víc:
http://www.gennet.cz/asist_reprodukce/darcovsky...

já kolem sebe vidím právě spoustu kamarádek a známých, co se už několik let trápí, podstoupily kde co, investovaly do toho spoustu času a financí a nic a zdá se mi, že je to čím dál horší a horší a myslím, že u našich dětí to už opravdu bude velký problém s otěhotněním a donošením miminka.
Když si vezmete kolik je samovolných potratů, rizikových těhotenství, nedonošených dětí atd...myslím, že dřív to v takové míře nebývalo...

draga
30. led 2008

no tak já už darovat nemůžu ☹ jsem stará 😀 😎

len
30. led 2008

Já si nejsem jistá, možná je to teď horší než dřív, ale zase ne tolik dramaticky, spíš je dneska daleko hektičtější doba a lidé jsou zvyklí mít všecko, jakmile si na to vzpomenou... Dřív byla definice neplodnosti neschopnost otěhotnět do dvou let, dneska už to zkrátili na rok a když se někomu rok nedaří, začíná se to řešit lítáním po doktorech. Dřív by se prostě čekalo a když by se nedařilo pár let, byl by shledán problém. To samé s těmi potraty - mnoho těch potratů třeba do 5.tt je dneska braných jako potrat (což nepopírám!), ale dřív prostě ženská den po vynechání nedělala těhutest, takže třeba věděla, že mešká, ale když pak MS dorazila, brala to jako zpoždění, nikoli jako potrat. To samé riziková těhotenství - dnes je doktoři píšou na ledasco, ženská je víc sledovaná, o spoustě problémů se dřív vůbec nevědělo, spousta rizikových povolání ani neexistovala... Rozhodně to nechci nijak zlehčovat, jenom si prostě myslím, že spousta problémů tu byla vždycky, jenom teď vyplavala na povrch tím, že se víc sledují a víc se o nich mluví... Čímž nepopírám, že to problémy jsou! Ovšem třeba že se snižuje mužská plodnost a klesá počet spermií, tak to je potvrzené.

A co se týče těch matek, co nechají dítě v popelnici - ano, je to strašné, nicméně kdybych se měla zamýšlet nad nespravedlností světa, rovnou by mě mohli odvézt do Bohnic. Vždycky si řeknu - a co s tím můžu udělat já, jak se mě to osobně dotýká? Až jednou budu mít děti, budu se je snažit vychovávat co nejlépe a věnovat jim maximum lásky, budu chtít, aby z nich vyrostli slušní lidé, kteří takovouhle věc odsoudí stejně jako já a pokud budou moct někde osobně pomoct, tak to udělají. Ale abych oplakávala, jak je to nespravedlivé, že nechá máma dítě v popelnici, zatímco já se marně snažím vůbec otěhotnět, tak tomu se snažím vyhnout - spravedlnosti světa bych nepomohla a mně by to duševně neprospělo.

A co se týče tématu samotného - já o dárcovství vajíček vím, ovšem o ničem takovém neuvažuju, vzhledem k tomu, že sama nemůžu otěhotnět, moje vajíčka by asi nikomu neprospěla. A jestli kdybych mohla, darovala bych - na tohle nedokážu zfleku odpovědět, je to otázka čistě hypotetická, přišla by mi dost zvláštní představa, že někde po světě běhají moje děti, které ani neznám... Ale zase je to vyvážené vidinou toho, že někomu bych mohla dopomoct k ohromné, celoživotní radosti... Nevím, momentálně nedovedu říct. Třeba 100% vím, že bych chtěla dávat krev (kdyby mi to můj zdravotní stav dovolil), ovšem to je o něčem úplně jiném - jak co se týče náročnosti toho zákroku, tak morálního a etického úhlu pohledu...

aponchie
30. led 2008

len:souhlasim s tebou vsecko je dle me asi stejne jak bylo jen lide hrozne spechaji jsou unahleni nervozni a chcou veci hned ted a ne jinak a tim to vsechno zacina kolikrat slysim o neplodnosti ale mluvila sem se svou Mudr gyne.a ta rikala ze hodne lidi je akorat nervove v pr..a proto se jim nedari ze by to chtelo trosku zpomalit coz zrejme nepude davove ale jaksi individuelne kdo jakej zivot bere co se tyce tech potratu je to na stiru osobne mi mama rikala ze se potracelo doma bezne a ze kolikrat mysleli ze to muze bejt silnejsi menzes a pritom to byl potrat a na to dosli treba nahodne pro prohlidce a tak a nejak to moc neresilo se.ja treba nechapu nebo spis je mi to lito ze nekde sem cetla potraty se delaji do urciteho tydne ale jen o tyden pozdeji uz sou legalne mozne zachranovat deti predcasne narozene.co se tyka vajicek ja osobne nevim pokud by slo o osobu me blizkou asi mozna ano ale pocit nejakeho ditete nekde nevim na druhou stranu nevylucuji ze prave ta blizsi osoba by me mozna deptala vice pac bych to dite ela na ocich a navic je tu ten samotnej zakrok ani nevim jak se dela a co mu predchazi

grej
31. led 2008

To jsem ani nečekala, že tady najdu takové téma 😉
Já jsem tohle řešila někdy minulý týden. Jdeme s manželem na IVF. Rok a půl se nám nedaří, objektivní příčina žádná (když nebudu počítat endometriozu 1. stupně malého rozsahu). Manža má výborný spermiogram, já jsem taky v pořádku i po laparoskopickém vyšetření.

Když jsme s doktorem uvažovali o IVF, nabídl mi možnost darovat vajíčka. Protože jsem od narození člověk, který by se pro ostatní rozkrájel, tak jsem uvažovala jen chvilku. Kdybych nedarovala, normálně bych z toho měla výčitky svědomí (jsem fakt divná 😅)
Šlo mi hlavně o to, abych měla dost vajíček pro sebe. To mi doktor zaručil tím, že pokud nebudu mít 12 krásných vajíček (množství si můžete stanovit samy) pro sebe, tak se nic darovat nebude.
Jen je potřeba projít genetikou.

O tom, jestli mi budou běhat po světě "moje" děti, jsem nějak nepřemýšlela. Budu spíš žít v tom, že ta vajíčka prostě nikdo nepoužil. Jediný, co by mi asi tak nahánělo strach, je představa, že moje vlastní dítě se "zaplete" s tím z mého vajíčka a bude z toho problém. Ale někde jsem četla nebo slyšela, že vajíčka od holek z Prahy dávají třeba holkám z Moravy a naopak, aby se tomuto problému co nejvíc předešlo...

Jen doufám, že jednou nedopadnu jako Ally Mc Bealová. Viděla jsem asi tak všeho všudy dva díly a to zrovna ty, kdy k ní přišla holčička s tím, že je její dcera, protože se narodila z jejího vajíčka a že u ní zůstane 😅

caira
31. led 2008

tak ja bych vajicka urcite darovala a mam to take v planu az budeme s plozenim a rozeni u konce 🙂

ohledne toho odnoseni pro nekoho jineho jak zminovala Oslik:

metoda se jmenuje surrogacy motherhood a v cechach povolena neni, tady v UK povolena stejne jako v nekolika dalsich svetovych statech jako je USA, Brazilie, Australie, Norsko, Novy Zeland,Madarsko, holandsko atd atd.. a jedna se bud o:
sorrogacy {straight} kdy ses pouziva vajicko "nahradni" matky a spermie otce a nebo
surrogacy {IVF} kdy v pripade, ze biologicka matka "pouze" nemuze plod donosit se implantuje oplodnene vajicko do tela hostitelky.

je to slozite v pravni otazce toho, kdo vlastne je rodic ditete, podle zakona je to brano tak, ze po porodu je surrogacy matka brana jako biologicka matka, tudiz pokud se rozhodne, ze dite "neda" ma na to pravo, v moment, kdy je otec zapsan do RL jako otec ditete maji jiz prava spolecna,takze i v pripade, ze by surrogate matka odmitla dite "vydat" tak pece bude spolecna s otcem.. v pripade, ze surrogate matka i nadale souhlasi s vydanim ditete novym rodicum si po 6ti tydnech smeji rodice zazadat o rodicovska prava a nahradni matka se rodickovskeho prava musi vzdat, v moment kdy se toto vyridi se stavaji novymi a pravne uznanymi rodici.

takze zadny medicek to neni 😒

oslik23
31. led 2008

caira: No v případě mojí kamarádky by šlo o to, že ona by měla jak své vajíčko tak i spermie od svého přítele. Jde o to, aby se to malé mělo kde vyvíjet a růst..tedy spíše v kom...

Je to fakt velká škoda, že to u nás není možné..Já bych do toho fakt šla.
Aůe věřím, že se známým podaří mimi samo a bude to ok 🙂

grej
31. led 2008

Ty jo, no tak to teda fakt nic moc 😒 Když si představím, že bych byla na místě té ženy, která potřebuje mimi donosit od jiné, manžel by dal své sperma a pak by nakonec, kdyby ta surrogate nesouhlasila, vychovávali "moje" dítě spolu?
No tak to bych asi nerozdejchala...

caira
1. únor 2008

grej prave, to je na tom ten nejvetsi risk a nebylo by poprve, kdy by se to stalo, ze si to ta nahradni matka rozmyslela..

Oslik: to co by potrebovala ta tvoje kamoska by byla ta metoda IVF, ale i tak, zena, ktera by slouzila jako "inkubator" a dite odnosila by byla podle zakona jeho matka.. Je fakt, ze ja bych to treba taky udelala, kdybych treba mela sestru a ona nemohla mit dite nebo moje nejlepsi kamaradka atd, ale je fakt pech, ze v cechach to nefunguje..ale ani me to neprekvapuje, podivej na nase zakony s adopcema a osvojenim, cechy jsou sto let za opicema..umis si predstavit co by bylo s nahradnim donosenim?

zirafka105
13. bře 2008

barbara74 • 1d, snž • Dnes ve 21:35
Ahoj,má některá z Vás zkušenosti s dárcovstvím vajíček?Chtěla bych pomoci své sestře:když si mě přivede jako dárkyni dostane se do čela čekací listiny(na první vhodnou dárkyni čekala skoro dva roky).Zajímá mě jestli po zákroku(odebrání vajíček) je stanovena nějaká lhůta kdy nemohu otěhotnět nebo není.Máme jedno dítě,ale s partnerem se snažíme o druhé.Díky za příspěvky

herminka
14. bře 2008

Jak to vlastně je s darováním - musí mít dárkyně i příjemkyně stejnou krevní skupinu či jiné shodné znaky (protilátky atd.) nebo je to jedno? 😕

blka
14. bře 2008

Herminka: tak to je dost dobrá otázka. Taky by mě to zajímalo, jestli jsou nutné nějaké shodné rysy 😕

lanka
15. bře 2008

Spousta z vašich otázek se dá najít na netu.
Já se ocitla v pozici příjemkyně.
Ano krev se snaží dokroři sehnat stejnou včetně RH faktoru.
Co se rysů týče určuje příjemkyně nakolik jí dárkyně má být podobná. Dle těchto specifik se pak k určité příjemkyni hledá dárkyně.
Dárcovství musí být anonymní - Dr. na caru mně málem zašlapala do země když jsem se zeptala zda by vajíčka nemohla dodat moje sestra - 2 bezproblémová těhotenství, stejná krevní skupina a navíc bych znala zpětně celou historii rodiny a to včetně nemocí.
V případě ohrožení narozeného dítěte je možné car požádat o určité zdravotnické informace o dárkyni, které mohou napomoci v jeho léčení.
Je zakázáno po dárkyni pátrat.
Co se procesu darování týče je pro dárkyni velmi podobné samotnému umělemu oplodnění. Nejdřív přichází stimulace, poté pod narkózou odběr, v průběhu stimulace je žena sledována, po odběru je doporučeno odpočívat alespoň jeden den.
Zároveň je třeba počítat s hyperstimulačním syndromem, který se u nekterých žen vyskytuje.
Žirafka - o žádném takovém termínu jsem neslyšela. Ale já bych počkala alespoň 1-2 měsíce, než se tělo z těch obroských dávek hormonů vzpamatuje.
Nějaké informace jsou k dispozici na stránkách repromeda.cz v informačních brožurách. popřípadě nakoukněte na stánky neplodnost.cz tam je rovněž spousta věcí k nalezení.
Jinak všem co se odváží držím palce. My od dárkyně dostali 11 vajíček, všechny se oplodnily, bohužel jen 2 se vyvýjeli v pořádku a neuchytilo se žádné... Chci jen říct - to že darujete vajíčko, ještě neznamená že po světě bude s určitostí běhat "vaše" dítě. 🙂

iza
15. bře 2008

ahoj holky,
mám kamaráda,který vede jedno centrum asist.reprodukce a jednou jsem s ním o dárcovství vajíček mluvila.
Opravdu je to tak, jak psala Len...dárcovství je anonymní..dokonce měl případ,kdy si jedna žena přivedla kamarádku, která byla ochotná darovat jí vajíčka a nebylo to možné....a taky na to jsou nějaký děsný pořadníky neb těch vajíček je málo..jediný možný zrychlení v celé akci je tak, že přivedete jinou dárkyni a tím dostanete vajíčka přednostně, ale jak už jsem psala, není možné dostat vajíčka té ženy,kterou tam přivedete...doufám, že jsem to napsala srozumitelně
zárověň by měla být dárkyně do 35let a měla by mítuž děti neb je možnost(sice malá, ale je), že už by pak nemusela otěhotnět...ono to dárcovství není nic jednoduchého...napumbujou vás hormonama, rozhoděj vám organizmus atd atd..no a taky je to akce na delší čas..to darovat sperma je tak jako šup šup a je to,ale tohle vyžaduje delší přípravu

lanka
16. bře 2008

S delší přípravou než při odběru sperma - to je pravda, ale jinak pořadníky závisí na každém centru, a taky na požadavcích na dárkyni. Nám ji hledali cca 14 dní, než ji našli. Takže je to prostě jak kde.
Samozřejmně vím o tom že je možné v pořadníku poskočit nahoru když přivedete dárkyni, ale zkušenost s tím nemám.
Jinak v podmínkách bylo uvedeno, že je lepší když už dárkyně má děti, ale není to nutné. Co je pravdy na tom že už by nemusela otěhotnět nevím - nic takového jsem se nikde nedočetla.

dadulka1
13. říj 2008

Díky těžké nemoci jsem přišla o dělohu, a tím i o možnost mít druhé dítě, o které jsme se marně snažili 10 let. Hledám náhradní maminku, která by nám odnosila miminko. Prosím ozvěte se na e-mail:hledamemaminku@seznam.cz

lukin
13. říj 2008

dadulka: To je v ČR nelegální, ne?