Dárcovství vajíček. Přemýšlely jste, že pomůžete?

lendy1
30. led 2008

Ahoj holky,
chtěla jsem se zeptat, zda jste alespoň některé z vás nezauvažovaly o této metodě pomoci jiným budoucím maminkám...popř. jestli se tu najde někdo, kdo dárcovstvím vajíček již prošel...

na jednu stranu je tu moře maminek s úžasnými dětičkami a každá jistě víme, jaká je to radost a štěstí, a že život s těmi maličkými je daleko krásnější 😵 ....na druhou stranu je tu spousta holek, co marně touží po miminku a toto je jedna z možností, jak alespoň některým pomoci...

co vy na to? 😉

doufám, že alespoň někdo napíše.... 😔

chloem
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
alanis85
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
len
31. led 2009

Chloem, toto je bohužel v ČR nelegální.

Alanis, tento dotaz je zcela mimo téma diskuze, dej ho na nějaké vhodnější místo (diskuzí o nadváze a obezitě je tu taky dost).

slunicko552
31. led 2009

Tak to je docela zvláštní,když je to nelegální,jakto,že má chloem už vše zařízené 😕

len
31. led 2009

Tak buď to má zajištěné někde v cizině (v tom případě by bylo vhodné to napsat) nebo holt nelegálně (to, že je něco zakázané neznamená, že se to neděje 😉 ), ale ve druhém případě bych do toho teda nešla ani omylem. Samozřejmě je na zvážení každého, jestli mu to za to stojí, jenom jsem chtěla upozornit, že kdyby se tu našel nějaký lidumil, že bude opravdu dělat něco, co je v ČR protizákonné 😔

slunicko552
31. led 2009

Nelegálně 😲 Chapu,že touha po dítěti je opravdu silná,taky jsem ji zažila,ale tohle snad ne 😨

chloem
31. led 2009

Citace zákona nezná pojem náhradní matka či náhradní mateřství, v tom případě to není zakázané - jde o slovičkaření. Věřte, že to mám zajištěné v našich českých poměrech.

len
31. led 2009

Zákon praví, že matkou dítěte je žena, která ho porodí.

len
31. led 2009

Naprosto konkrétně je to Zákon o rodině 94/1963 Sb. z 4.12.1963, znění účinné od 1.9.2880, Hlava třetí - určení rodičovství, § 50a - "Matkou dítěte je žena, která dítě porodila."

Nikoli tedy žena, jejíž byl genetický materiál (vajíčko) - na tomhle principu funguje i dárcovství vajíček. V CARu zavedou neplodnému páru i embryo, jehož nejsou biologickými rodiči, ale ve chvíli, kdy je dítě narozeno, matkou je žena, která ho 9 měsíců nosila.

len
31. led 2009

Pardon za překlep, znění účinné od 1.9.2008.

len
31. led 2009

Cituji z Řežábka - Léčba neplodnosti: Tento v zásadě jednoduchý způsob naráží na zásadní právní a etické otázky: těhotná žena je vystavena zdravotním rizikům - vysoký tlak, poruchy ledvin, zátěž jater a srdce atd. Další rizika přináší sám porod. Mnohdy je potřebná pracovní neschopnost. Jak tato rizika a ušlý zisk ženě - náhradní matce - nahradit?

Následuje citace výše zmíněného zákona o rodině.

Matkou dítěte je žena, která je porodí. Co když se těhotná žena s plodem ve svém těle během těhotenství sblíží natolik, že po porodu se rozhodne ponechat si ho? A naopak - co když bude dítě poškozené a žena, od níž pocházelo vajíčko, ho nebude chtít? Kdo bude pak hradit náklady jeho pobytu v sociálním ústavu? Vzhledem k právnímu nedořešení těchto otázek nelze tuto metodu náhradní matky v ČR (ale i v řadě dalších zemí) použít.

K tomu moje malá poznámka - dárcovství spermií, vajíček i embryí je u nás povinně anonymní. Nelze si tedy přivést ženu, o které řeknu - právě této a žádné jiné embryo daruji, aby ho nosila.

chloem
1. únor 2009

Pěkně je popsát proces NM na adrese: www.nahradni-materstvi.webnode.cz. Doporučuji přečíst, možná se pak na tuto problematiku budete dívat jinak.

len
1. únor 2009

Princip znám. Co se týče stránek, bohužel nefunguje noc kromě stránky titulní - nelze se nikam proklikat. Na té první straně je odkaz na články, jeden z nich začíná "Náhradní mateřství se jako jedna z mála metod AR v ČR neprovádí. Její zavedení není doporučeno centrální etickou komisí při Ministerstvu zdravotnictví a výklad zákona o rodině (matkou je ta, která dítě porodila) její provádění znemožňuje. Přesto se..." ale pokračování mi opět nelze rozkliknout 😒

Mimochodem - nikde jsem nepsala, že jsem proti této metodě, popřípadě že s ní nesouhlasím. Pouze to, že české zákony ji znemožňují. Pokud existuje nějaký způsob, jak je legálně obejít, moc prosím o jeho vysvětlení, opravdu by mě to zajímalo 🙂

gustinovi
1. únor 2009

holky, teď jsem si přečetla vaše příspěvky a tady je odkaz na dárcovnství, kdby jste někdo o tom uvažovali, popř. je tam napsán i postup jak se to provádí a podmínky pro darování vajíčka. http://www.unica.cz/

chloem
1. únor 2009

To je divné, že ti ty stránky nejdou otevřít. Zkus to zítra znovu a kdyby nic, zkusím s tím něco udělat 😉

len
1. únor 2009

Stále jde jen ta titulní, při kliknutí na libovolný odkaz se zobrazí "not found" 😒
Ostatním to jde?

simply.vero
1. únor 2009

ostatním to taky nejde 🙂

smardik
1. únor 2009

mě ta stránka jde, kdybych mohla nějaké ženě pomoct mít mimi šla bych do toho 🙂 je to nádherný pocit být maminkou

len
1. únor 2009

No, vzhledem k mé diagnóze nepřipadá v úvahu ani dárcovství vajíček ani být náhradní matkou, ale fakt by mě zajímalo, když se na sto padesáti místech píše, že to v ČR nejde a zákony taky mluví naprosto jednoznačně, co píšou na stopadesátéprvé stránce, jak se to dá obejít - Češi jsou vynalézaví 😉 A když už tu někdo píše, že by o to měl zájem, tak by bylo fajn napsat, jak teda ten zákon legálně obejít, protože takhle to prostě vypadá, že tu žádá o něco nelegálního - proto byl také ten inzerát smazán.

alanis851
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
gustinovi
2. únor 2009

holky tak vám tu dám odkazy tedy na jednotlivé texty z toho unica.

http://www.unica.cz/cs/darovani-vajicka.html

http://www.unica.cz/cs/informace-pro-prijemkyne...

http://www.unica.cz/cs/informace-pro-darkyne.html

popř. pokud se vám ta stránka pomocí předchozího odkazu neotevřela, tak si zadejte normálně www.unica.cz normálně do nového okénka, jak zadáváte webovou adresu a jukněte.

xuan
2. únor 2009

darovat vajicka muzete i ve zlinske nemocnici a jeste vam za to zaplati a pomuzete ostatnim co nemuzou miz miminko

xuan
2. únor 2009

vajicka jdou darovat ve zlinske nemocnici

xuan
2. únor 2009

vajicka darovat jdou 😵

xuan
2. únor 2009

vajicka darovat jdou

xuan
2. únor 2009

halo

len
2. únor 2009

Ano, vajíčka jdou darovat téměř všude. Náhradní matka být v ČR nemůže.

len
2. únor 2009

Gustinovi, stránka z Unica jde otevřít v pohodě. Co tu nefungovalo, je stránka o náhradním mateřství. Ono je to trochu mimo téma, ale v podstatě to souvisí, proto jsme se tu o tom dohadovaly 😉

O dárcovství vajíček tu není sporu, to je určitě dobrá věc a v českých CARech naprosto běžná 🙂

nikes
3. únor 2009

tak já, kdybych mohla, tak určitě svoje vajíčko někomu daruji. Ale už to nejde, protože hranici 35 let jsem už překročila. Jo a jak tady někdo psal, že by nedaroval vajíčko, protože by nesnesl pocit , že mu běhá někde její dítě, tak to není úplná pravda, protože by to dítě mělo jenom 35% z matky, zbytek by bylo z otce a ženy, která mimi donosí. Já vím, jak je těžké otěhotnět a proto moc dobře chápu ženy, které zkoušejí vše možné, aby se zadařilo. A taky moc dobře chápu ženy, které v případě,že se rok nedaří, utíkají k odborníkům. Víte, znám několik případů , kdy žena po roce nebo déle navštívila CAR a tam se třeba zadařilo až na čtvrtý pokus . No a od té doby, kdy navštívila CAR uběhlo třeba 5 nebo více let, takže otěhotněla třeba až po 6 letech, což je obrovský nápor na nervy a hodně díky tomu takových vztahů skončilo. Holky, ale to může pochopit jedině ta, která si tím prošla nebo otěhotněla až po delší době. Chápu, že vy, kterým se zadaří max. do roka to nemůžete pochopit. Hodně takových osudů jsem si přečetla na stránkách neplodnosti a jsou tam maminky, které za IVF zaplatily několik desettisíc,než se zadařilo Ono se totiž všude píše , že první 3 pokusy hradí pojištovna, ale ona platí jenom samotný transfér, ale neplatí léky a jiné věci kolem . Takže takový první pokus ženu stojí Kč 20 000,- a více. Čtvrtý pokus si už musí celý zaplatit , tzn . že ji to stojí cca 60 000,- a více. . Važte si toho, že nemáte problémy s otěhotněním.

len
3. únor 2009

Počkej, Nikes, geneticky to dítě nese 50 % z matky (čili z dárkyně) a 50 % z otce, z matky, která dítě nosí, se do jeho DNA nedostane vůbec nic 😉

Jinak bych si troufla tě opravit i co se týče IVF a plateb kolem - záleží na mnoha a mnoha okolnostech, ale i základní léky se proplácí a pokud člověk nepotřebuje nějaké nadstandardy (někdo potřebuje a někdo se do nich nechá natlačit), tak se zadarmo pořídit dá 🙂