Dárcovství vajíček. Přemýšlely jste, že pomůžete?

lendy1
30. led 2008

Ahoj holky,
chtěla jsem se zeptat, zda jste alespoň některé z vás nezauvažovaly o této metodě pomoci jiným budoucím maminkám...popř. jestli se tu najde někdo, kdo dárcovstvím vajíček již prošel...

na jednu stranu je tu moře maminek s úžasnými dětičkami a každá jistě víme, jaká je to radost a štěstí, a že život s těmi maličkými je daleko krásnější 😵 ....na druhou stranu je tu spousta holek, co marně touží po miminku a toto je jedna z možností, jak alespoň některým pomoci...

co vy na to? 😉

doufám, že alespoň někdo napíše.... 😔

nikes
3. únor 2009

len, tak nevím, tyto informace mám z CAR, které jsme navštívili před 3 lety a taky od holek z těch stránek. Ano, některé léky jsou hrazené pojištovnami, ale ty léky přinášejí do těla mnohem větší svinstvo, než léky, které si zaplatíš ty sama a taky nemají ve většině případů takový účinek, jak zmínované léky. A co se týče ostatních neplacených zákroků jako je např. icsi, tak 80% žen si ho musí udělat, páč by se jinak neoplodnilo bud žádné nebo pouze pár vajíček, což by byla škoda, když už žena toto podstoupí a zaplatí za to nemalé peníze

len
3. únor 2009

80 %??? Tak o 80 % ti možná navykládá CAR, kterej ti chce vytáhnout peníze z kapsy... Stejně tak o lécích, které když jsou hrazené, jsou větší svinstvo. Jsou jinak vyráběné, mají mnohem méně pohodlnou aplikaci, ale účinky jsou zcela srovnatelné. Konkrétně Fostimonem stimuluje začná část holek v našem CARu a kolik už je tam těhulí 😉 A zdaleka ne všechny měly ICSI... Jsem teď dost mimo téma, ale prostě nemám ráda zevšeobecňování a zjednodušování. Osobně mě IVF vyšlo na 4000, a to jen proto, že jsem byla lenoch líná píchat si obyč injekce, takže jsem si zaplatila pohodlná pera, i bez ICSI se oplodnilo 100 % vajíček. Ano, někdo má tak špatný spermiogram, že ICSI potřebuje, ale určitě není pravidlem, že by to bylo 80 % lidí, to je blbost. Možná v některých CARech ho vnutí 80 % pacientek, ale není to tím, že 80 % z nich by mělo tak mizerné spermio nebo nějaké genetické poruchy... Ale to už by bylo na jiné téma než dárcovství vajíček...

K tématu - osobně jsem ráda, že tu taková možnost jako dárcovství existuje, i když já se svou diagnózou dárkyní nikdy nebudu moct být 😔

len
3. únor 2009

Stejně tak o tom, že dítě z darovaného vajíčka nese jen 35 % genetické informace dárkyně, netřeba diskutovat, že? 😉

nikes
3. únor 2009

LEn, tak ty máš na to svůj názor a já svůj 🙂 A každá jsme přesvědčena, že ten náš je správný, tak o tom je přece diskuze ne? 🙂

nikes
3. únor 2009

len, ještě ti přidávám odkaz, kde se píše, že dítě získává dna od dárkyně vajíček, dárce spermií i od matky, která dítě donosí

http://aktualne.centrum.cz/veda/clanek.phtml?id...

nikes
3. únor 2009

jé, až ted jsem si všimla, že to není ten odkaz, který jsem chtěla poslat. Zkusím ho pohledat a pak ho pošlu

len
3. únor 2009

Nikes, vím, že existují metody, kdy jakousi manipulací dokážou přenést jádro s DNA matky do darovaného vajíčka (popisuji to hodně laicky, pokud někdo zná podrobnosti, prosím o upřesnění 🙂) a ano, tady se potom DNA matky dostává i do embrya. Toto ale rozhodně není standardní postup, v dnešní době spíše experimentální (ale před časem jsem o tom viděla moc zajímavý dokument). Klasicky to probíhá tak, že dárkyni odeberou vajíčka a oplodní je spermiemi otce - vzniklá embrya mají potom 50 % DNA dárkyně a 50 % otce, to už se nikdy nezmění, buňky se budou dál dělit, ale DNA je neměnné. Tato embrya se potom umístí do dělohy matky. Ale i když je bude v sobě skoro 9 měsíců nosit, cítit jejich pohyby, povídat si s nimi a milovat je, nic z toho nedokáže změnit jejich prapůvodní DNA, její oči prostě nikdy mít nebudou... Stejně jako při transfúzi dostanu cizí krev, můžu chytit jeho choroby, ale mou DNA to nezmění...

len
3. únor 2009

Jo a ještě k tomu IVF - tohle není o názorech, tohle je o faktech... Proč, když v jednom CARu používají ICSI na většinu pacientek a v jiném třeba na 10 %, proč v tom prvním nemají výrazně vyšší procento úspěšnosti? 😉 Ale hádat se určitě nebudu 🙂

nikes
3. únor 2009

len, takto si píšu s různými holkami z různých CAR již 3 roky a sleduji diskuze, kde holky píšou, kolik se jim oplodnilo vajíček za pomocí ICSI a kolik bez ICSI a opravdu většina holek takové štěstí něměla, že by se jim bez ICSI oplodnilo víc, jak 5 vajíček. Z těchto oplodněných vajíček do transféru vydrží třeba tak 2 a nezbyde ti nic na zamražení . A myslím, že je pak velká škoda, postupovat celý ten proces znovu. A podle čeho soudíš, že jsou CAR, která moc nepoužívají ICSI? Upřímně, tomu moc nevěřím. To, že se ve tvém okolí podařilo několika holkám oplodnit vajíčka bez icsi ještě neznamená, že dotyčné CAR to icsi moc nepoužívá. Ale hádat se taky určitě nebudu 🙂

johanda
3. únor 2009

holky, pardon, že vstupuje do diskuze, zaujala mě ta informace o přenosu DNA matky do vajíčka dárkyně. Je to možné - takové vajíčko pak obsahuje jadernou DNA matky (do vajíčka s odsátou jadernou DNA dárkyně se vloží jaderná DNA matky). Vaječná buňka ovšem obsahuje kromě jaderné DNA ještě mitochondriální DNA, která na jádro navázaná není- Takže výsledná genetická informace potomka je tvořena jadernou DNA matky, jadernou DNA otce a mitochondriální DNA dárkyně vajíčka - ta ovšem nekóduje nějaké vzhhled, nadání atd.- to je kódováno jadernou DNA

len
3. únor 2009

Nikes, na tohle jsou statistiky... Za normálních okolností se s ICSI oplodní naprosto stejné množství vajíček jako bez něj (cca 70 %, někomu víc, někomu míň). Ano, naprosto uznávám, že ne vždy jsou normální okolnosti - pokud je extrémně zhoršený spermiogram nebo má někdo s oplodněním problém, není vůbec o čem diskutovat - sláva za tuhle metodu! Ale u příčin neplodnosti typu - neprůchodné vejcovody, endometrióza, anovulace, nijak katastrofický spermiogram, většina případů idiopatické sterility - tady opravdu ICSI třeba není. A těchhle případů je určitě mnohem víc než 20 % (přiznávám, těch 10 % jsem střelila od boku 😉 ). A vycházím z toho, že u nás se prostě ICSI bez zjevné příčiny předem nedoporučuje. Ano, na přání by ho asi udělali, ale neznám od nás nikoho, kdo by měl všecko OK a dobrovolně si připlácel za ICSI. Přesto se prostě v průměru na těch 70 % dostanou. Ano, občas ne (ale kdo ví, jak by to dopadlo s ICSI, ani tohle není záruka) a často naopak naprosto bez problémů na 100 % (třeba já). Takže ano, mluvím o jednom konkrétním CARu, ale troufnu si říct o jednom z předních u nás s výsledkama naprosto srovnatelnýma s jinými... Věř mi, že jim jde opravdu v prvé řadě o to, aby pacientka otěhotněla a měla toho co nejvíc "do mrazáku," takže kdyby měli pocit, že s ICSI bude šance větší, okamžitě ho doporučují 😉
Mimochodem, ICSI u nás stojí cca 5000 Kč, takže vyšplhat se na tebou zmiňovaných 20 000 Kč samozřejmě lze (příplatek za léky, ICSI, AH, PK, a už jsme na 15 000, a to jsou u nás dost levní) - ale určitě bych si netroufla říct, že tato částka je standard, který musí zaplatit většina těch, které IVF absolvují. Já vím, tvůj příspěvek byl značně emotivní, ona není žádná legrace tím procházet, sama to znám, ale nějak nemám ráda, když bych se měla cítit jako chudinka, kterou je třeba politovat, co všecko musí vytrpět a jaké šílené částky investovat... Bylo-li to myšleno jako způsob, jak přemluvit co nejvíc dárkyň, tak to pak beru 🙂

len
3. únor 2009

Johando, díky moc, to je přesně to, o čem jsem mluvila 🙂 Jak píšu, jsem laik a o tomhle jsem vážně viděla jen ten dokument 😉 Jen jsem chtěla napsat, že tato technika sice existuje, ale rozhodně se plošně neprovádí u procesu darovaných vajíček 🙂

caira
3. únor 2009

ja si vzdycky myslela, ze svoje vajicka jednou daruju, ale ted uz si nejsem tak jista..kdyz se podivam na dceru a uvedomim si, ze nekde by po svete behalo moje dite a ja o tom ani nevedela, tak nevim jak se k tomu stavet, ja bych to klidne udelala pro nekoho blizkeho, ale nevim jestli pro cizi..preci jen ,cely zivot premyslet, jestli me dite ( alepson tech mych 50 procent) vyrusta v dobre rodine, jestli se o nej rodice hezky staraji atd, asi by mi to nedalo spat...

Jinak jak tu len krasne popsala, surrogacy v CR nikdo neprovede.. je to moc pravnicky slozite s tim, ze matkou bude vzdycky rodicka a jednou by z toho mohly byt pekne pravnicke tahanice o dite...

Jinak vite nad cim se pozastavuju ja? V UK kdyz se nekam prestehujete a zapisete se u doktora tak nikdo nechce vase doklady ( alespon po me za celych 5 let tady a 4x jsem menila doktora) - kdyz se predstavite jako Bozena Nemcova tak vas tak i proste zapisou..ted si predstavte, ze jste tehu, cele tehotenstvi chodite k PA a na prohlidky a vedou vas pod tim jmenem, ktere jste udali pri registraci..pak jdete rodit- opet po vas nikdo nechce zadne doklady, jen desky s informacema od PA a doktora, ale zadna kontrola identity, odrodite, druhy den si vezmete domu dite, ktere ma vystaveno v papirech, ze je to baby od Bozeny Nemcove a vy mate 6 tydnu na to jit ho zaregistrovat..a ted treba prijede vase kamaradka, ktera se vazne jmenuje Bozena Nemcova, dojde si na matriku, predlozi svoji "obcanku" dostane RL pro dite, necha si postou vystavit pas a odveze si dite, ktere je papirove jeji 😅 . Ja se v tehu vdala a tak jsem jen me PA rekla, jestli potrebuje nejaky doklad abych prokazala, ze jsem zmenila prijmeni a ona, ze ne, tak jen skrtla to co jsem v papirech mela, prepsala to na nove a v porodnici uz mala dostala automaticky nove jmeno..bez jakekoliv predesle kontroly identity atd, fakt si rikam, ze kdyby lidi chteli tak toho zneuziji 😅

len
3. únor 2009

Teda Cairo, tady mě snad ani sestra nepozdraví bez kartičky pojišťovny... Sakra, ale fakt je, že fotka na ní není 😀 Ale při IVF v CARu chtěj xkrát ověřit podpis obou proti občance, takže tam si opravdu podvod dost dobře nedovedu představit...

caira
3. únor 2009

no me taky prijde, ze v CR po me chteji obcanku naprosto ke vsemu,..ale tady v UK nemaji zadne obcanky, maximalne lide pouziji ridicak nebo pas jako doklad totoznosti..ale moje tchyne nema ani ridicak a do nasi svatby nemela ani pas :

len
3. únor 2009

Jó, s britským zdravotnictvím mám taky zkušenosti, ale to by bylo zcela do jiný diskuze 😉 V květnu se tam chystám na dovču, ale s vědomím, že jestli do tý doby otěhotním, nikam nejedu, už mám za sebou jeden potrat a tam bych si to teda nelajzla 🤐 Ale to už jsem zcela mimo téma, pardon 😉

nikes
3. únor 2009

len,emotivní určitě ne, páč jsme nakonec ivf nepotřebovali, ale jak jsem psala , spoustu věcí jsem si předem zjištovala, na stránkách neplodnosti si dodnes dopisuji se spoustou holek, takže vím, jak to v určitých car chodí, kolik to holky už stálo a co si musí samy zaplatit. Taky se většina holek shodla v tom, že ty hrazené léky jim nevyprodukovaly moc vajíček, takže na další pokus si za léky připlatili. Taky záleží, u jaké pojištovny jsi, páč jsem si psala s holkou, která byla tuším u VZP a dělali ji genetiku a její pojištovna to neproplácela tomu CAR, takže za to musela zaplatit Kč 8000,-. Buď ráda, že ty tak dobře reaguješ na hrazené léky a že tě ivf tak moc nestálo. Hodně holek takové štěstí nemá ☹

len
3. únor 2009

Já ty hrazené nakonec nemám, jak jsem psala, jsem líná a zvolila jsem pohodlí píchat si to sama doma (holt ty placené taky vyžadují každodenní návštěvu doktora a odborné píchnutí, no) 😉 Ale ona punkce a transfer a celý sledování kolem vyjdou na nějakých 22 tisíc, takže pro samoplátce vážně nic moc, ale ty hrazený pokusy ušetřej fakt hodně. Ovšem darovaný vajíčka jsou taky pěkná pálka a to pojišťovny nehradí.
Jinak mám taky VZP a genetiku mi platí, takže možná bude problém spíš v CARu než pojišťovně... Ale to máš jedno, samozřejmě je to případ od případu, ale zrovna nedávno jsme si byly s holkama z našeho CARu sednout a pokecat a ač jsou některé příběhy daleko šílenější než mých "pár let nemůžu otěhotnět," tak člověk najednou vidí, že když se chce, všecko jde a IVF určitě nemusí být nijak tragické ani předražené... Ale občas samozřejmě je 😔 Je fajn, žes ho nakonec nepotřebovala, třeba se mi to taky povede, měj se 🙂

nikes
3. únor 2009

len, držím ti palce a určitě ti to vyjde. 🙂 Já bych taky chtěla malé pořídit sourozence a obávám se, že to taky tak lehce nepůjde, páč se snažíme od 6 měsíců naši malé a stále nic. U naši malé nám to trvalo skoro 7 let a když už jsme měli domluvené ivf a měla jsem si začít píchat injekce,tak se zadařilo 🙂 Ted ale moc nevěřím, že budeme mít takové štěstí a hlavně mě tlačí čas , protože už nejsem nejmladší , takže tentokrát se bez inseminace nebo ivf asi neobejdem ☹

niobe15
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
smardik
29. srp 2010

ahoj chtěla bych obnovit tuto diskusi,začla jsem o darování vajíček uvažovat a i bych do toho šla, i manžel je pro. Máme 2děti a okolo dost lidí kteří mají problém otěhotnět tak bych chtěla pomoct takhle ale nevím zda se to dělá někde v Ostravě? to by pro mě bylo nejlepší než dojíždět do Olomouce nebo Brna

lucien
11. led 2011

Je mi 21 let, studuji v Brně, děti nemám, ale za pár let bych ráda. Před časem jsem začala uvažovat nad darováním vajíček - peníze nepotřebuji, ráda bych někomu pomohla; ale zajímala by mě rizika - není pak problém s vlastním otěhotněním? Přeci jen dávky hormonů a odběr vajíček..

lunavi
18. čer 2014

Já jsem před dvěma týdny darovala v Iscare a vše proběhlo naprosto perfektně. Jsem ráda, že jsem se tak rozhodla a ten pocit, že jsem někomu pomohla a snad mu i změnila život, mi za těch pár injekcí stojí. 20 000 je příjemných, já je hned odeslala na účet mého útulku.
Rozhodovala jsem se mezi hodně klinikami, protože jsem si toho hodně přečetla a bála jsem se takových těch ne právě slušných klinik. Iscare můžu jen a jen doporučit. Setkala jsem se jen s příjemnými sestrami a lékaři, nebála jsem se ptát a nepřipadala si na obtíž.
Doufám, že má vajíčka doputují k nějaké hodné rodině.

1kacaba1
18. čer 2014

Ahoj! Já o tom slyším asi poprvé. Myslím, že by mi taktéž nevadilo darovat vajíčka, ráda bych pomohla, ale nevím, co to obnáší a jestli už na to nejsem moc stará...

lu777
29. čer 2014

ad léky hrazené a nehrazené při IVF: já jsem se nechala při 1. pokusu ukecat, že ty hrazené jsou naprosto stejné vlastně.... měla jsem hrozně vedl. účinků, bylo mi dost zle, napuchla jsem, na zvracení, šílené nálady, rozházený cyklus potom atd.... 😖
za půl roku jsme šli na 2. pokus, zaplatila jsem za lepší stimulační hormony a neměla jsem skoro žádné vedl. účinky... a i vajíček bylo víc.... a cyklus potom normální...

jako vše je to individuální, ale ten cyklus IVF i když je jakože "zadarmo" (jeden z prvních 3), tak to člověka něco stojí - právě proto, že má malé šance, tak třeba si dá asistovaný hatching apod., pak si musí vzít volno na odběr vajíček a na transfer a pak mu je třeba i dost zle takže je na neschopence někdo... takže ono když se to sčítne, tak klidně ten cyklus zadarmo může stát 10-20 tisíc 😉 takže fakt pak už bych nešetřila na těch lepších hormonech zbytečně, to už člověka nezabije.... já mám opravdu naprosto rozdílnou zkušenost s hrazenými a nehrazenými...

jinak že by odběr vajíček měl jakýkoli vliv na pozdější těhotenství, to jsem neslyšela.... my jsme nakonec děti z IVF neměli a otěhotněla jsem chvíli po tom.. jen teda mi hodně lítaly při tom první těhu hormony, protože ono se to tělo chvíli po tom čistí (já měla pocit, že tak 3 měsíce)... takže těhu ihned po bych nedoporučovala z toho důvodu

dalja789
15. bře 2018

osobně jsem byla darovat vajíčka 2x, nikdy jsem to nějak extra nepociťovala, jenom menší unava v ten den, jinak bez problému. Pokud to někomu pomůže, proč ne.

martinides
29. dub 2018

chtěla jsem jet, pak jsem pracovně odcestovala do zahraničí a teď bych chtěla jet. Jsem z Otrokovic, poraďte někdo dobrou kliniku ve okolí.

rossmanka
5. čer 2018

Zkus kliniku ve Zlíne. Hodně lidí si jo hodně chválí.

emilkamilka
3. zář 2018

Zkus kliniku ve Zlíne. Hodně lidí si jo hodně chválí. Viděěla jsem to i v jiných diskuzích