Dědí se spíše tmavé oči?

jeudi
27. kvě 2009

chci se zeptat je pravda ,to ,ze kdyz ma maminka svetle oci a tatinek tmave oci ze prevazuje tmava barva a mimi bude mit tmave oci??nekde sem to cetla ,ale kolikrat kdyz vidim deti a jejich rodice tak mi to tak neprijde..

poletucha
27. kvě 2009

no vseobecne je tmavsi gen dominantni...ale neni to uplnym pravidlem.. 😉

esuska
27. kvě 2009

tak já jsem špinavá blondýna s modrýma očima, pleť světlá, manžel je zelenohnědooký a má tmavěhnědé vlasy a opaluje se výborně a syn je blonďák s nádhenýma modrýma očima jak studánky a bledulka 😀

konja
27. kvě 2009

Tmavé geny jsou dominantnější než světlé, takže je větší pravděpodobnost že zdědí tmavé oči po tatínkovi, ale příroda je příroda a občas se pěkně vyřádí. Třeba náš syn je blondáček, ale já i můj muž jsme tmavě hnědí, skoro až černí, stejně tak naši rodiče 😅 Pak jsem si ještě všimla jedné věci - hodně často platí, že holčičky jsou hrozně moc podobné tatínkům a synové maminkám. Není to tak samozřejmě vždy, ale hodně to převažuje, aspon v našem okolí

berynka
27. kvě 2009

U nas je to tak, že já mám zelené oči a manžel světlejší hnědé a dcera má oči čokoládové 😀 .
Barvu vlasů mám původně takovou neurčitou hnědou a manžel mezi hnědou a černou a dcera hnědou 😉 .

A jinak u nás v rodině platí, že blondýna a tmavovlasý kluk mají děti s medovými vlásky 😀 .

berryl
27. kvě 2009

jeudi to fakt asi záleží, kamarádka je tmavá(vlasy,oči, kůže) její manžel (je santa claus, modré oči, blond vlasy a na sluníčku červená) mají 2 holčičky, jedna je celá maminka a druhá celý tatínek.
My máme to samé já jsem tmavá manžel světloučky, tak jsem zvědavá pokom ten náš prcek bude 😀

boobinka
27. kvě 2009

tak u nas je to tak... ja tmavovlasa, hnedooka - pritel tmavovlasy, hnedooky... a ditko mame blondate a oci jeste bez zbarveni, takove ty sedomodre ci koteci 😉

kristi
27. kvě 2009

je to genetika, gen, ktery je silnejsi tzn. tmavsi vyhrava. Pokud je jeden z vas tmavooky s nejvetsi pravdepodobnosti bude i ditko tmavooke. Ale jeste uplne nejvic se tohle dedi po generaci, po babickach apod.

u nas ja jsem tmavovlasa a modrooka, manzel tmavovlasy a zelenooky a dcera je hnedovlaska s modryma ocima

kristi
27. kvě 2009

konja, ano...s tim souhlasi cela rodina, ze mala je celej manzel. Az me to stve, jeste ze je to docela fesak 😀 😀 😀

len
27. kvě 2009

Ono jde i o to, že tmavooký člověk může mít v sobě po předcích geny jak pro modré, tak pro tmavé oči, ale v jeho případě tmavá vítězí. No a když si najde stejnou partnerku, tak dokonce i oba tmavoocí rodiče mohou mít modrooké dítě 🙂 Další věc je, že děti se "vybarvují" během života, mně už dnes nikdo nevěří, že jsem se kdy mohla narodit jako modrooká blondýnka - oči ztmavly celkem rychle, ale světlé vlasy jsem dle fotek klidně měla ještě v pěti letech. Přitom obě rodiny mých rodičů jsou po generace tmavovlasé a tmavooké. Naštěstí tedy moje neskutečná podoba na tátu nikoho neuvedla v omyl, že by mě někde vyměnili 😀 A brácha se narodil jak malý cikáně a zůstalo mu to doteď 🙂

inna12
27. kvě 2009

koukněte třeba na Bočanovu a jejího muže, ona celkově dost snědá a jejich holčička je skoro albínka po něm 😅 tam taky ten tmavý gen nevyhrál...
...někde jsem četla příběh, že bílá žena porodila černouška, ač nevěrná svému bílému muži nebyla 😀 pak vyšlo najevo, že tam byl gen ještě právě z minulé generace, kdy matka té žény měla právě ji s černochem, ona se sice narodila bílá (ani tady nevyhrál tmavší gen), ale sama pak povila černouška...to by mě asi trefilo při porodu 😀 😝

...většinou to bývá opravdu křížem, chlapeček po mamce a naopak, ale například já s bratrem nejsme podobní ani jednomu z rodičů, oba jsme stejní, ale takový mix po prarodičích 😅

k.ate
27. kvě 2009

jeudi - ono je to s tou genetikou složitější 🙂 I když někdo má tmavý oči, může nést s sebou genetickou vlohu i pro světlý oči, takže když se to šikovně nakombinuje, můžou mít děti klidně světlý oči, vlasy... 🙂 Takže do jisté míry záleží na náhodě a na tom, jaký geny kdo v sobě nese a co předá potom následně prckovi 🙂

jeudi
autor
28. kvě 2009

takze kdyz je manzel tmavy celkove a ja svetla je moznost ze chlapecek bude podobny me?? 🙂 ja bych si to moc prala .prvni syn je celej tatka

wsmoulinkaa
28. kvě 2009

já jsem také víc na tatku a něco i z mamky....ale dcera moje je prý po mě...tak si přeju aby ta druhá holčička byla taky po tatkovi...hnědovlasá a hnědooká, když už nebude mít toho kluka!! necháme se překvapit!! 😵

laska.nezna.hranic
28. kvě 2009

jak píšou holky, uvádí se, že dominantnější rysy/tmavší prvky vyhrávají, ale nedá se na to spoléhat. mně všichni tvrdí, že jsem celá po taťkovi, ale oči mám zelené po mamce. naopak sestra je celá mamča, ale očka má hnědá po taťkovi.
těch možností je tolik, že i když jsou některé málo pravděpodobné, objevit se můžou a výsledný mix - tedy děťátko - může vypadat všelijak.
takže jak uvádíš, jeudi, pravděpodobnost tmavoočka z tvého příkladu je veliká, ale ne 100% 😉
každopádně barva očí je poměrně detail. maličké může být rysy celé po tobě, ale očička nebo vlásky mít po tatínkovi 🙂

naštěstí já už tohle řešit nemusím, je mi jasné, že naše dítě bude s ohledem na taťku tmavší než já, ale cvalda po mně 😀

broucek26
28. kvě 2009

Holky já jsem někde slyšela, že muž se světlýma očima nemůžu zplodit tmavooké dítě. Naopak ano, ale třeba modrooký chlap nemůže mít nikdy hnědooké dítě, tak nevím co je na tom pravdy. 🙂

maart
28. kvě 2009

Broucku, tak asi pravdy na tom neni nic moc 😀 ...muj manzel ma svetle modro-sede oci a nas mladsi syn ma krasne tmave hnede oci 😉 (starsi syn a dcera jsou maji oci stejne jako manzel a jsou UPLNI blondaci)...jenom to prostredni ditko je takovy cokoladovy panacek 😵 .

laska.nezna.hranic
28. kvě 2009

broucek - jako že by ta očka záležela čistě na tatínkovi, bez ohledu na maminčinu genetickou výbavu?
safra, tyhle věci jsou na mě moc složitý 😀 ale taky by mě zajímalo, jak přesně to funguje 🙂

broucek26
28. kvě 2009

No myslím, že jsem zblblá z těch seriálů - vzpomněla jsem si, že jsem to viděla v Dr. House 😀

sturnus_vulgaris
28. kvě 2009

U očí by měla platit klasická mendelovská střídavá dědičnost. Tj. za předpokladu, že hnědá alela je dominantní, měla by zvítězit nad modrou. Jenže fenotypově hnědoocí lidé mohou mít gen i pro modré oči (po jednom z rodičů, akorát vzhledem k přítomnosti toho hnědého dominantního se neprojeví). Pravděpodobnost, že dva hnědoocí lidé budou mít modrooké dítě je ale měně jak 25%, jestli to počítám správně. Naopak pravděpodobnost, že dva modroocí budou mít hnědooké, je 0 % (rozuměj, kdyby zde byl přítomný gen pro hnědé oči, projevil by se). Jsou prý z toho samozřejmě možné výjimky (následky genetických mutací, např.).

Vlasy a barva kůže jsou naproti tomu složitější, tam se uplatňuje ve větší míře dědičnost smíšená.

jeudi
autor
28. kvě 2009

😨 tak sem z toho jelen .manzovo rodice jsou vsichni hnedooky a tmavy a z me strany jsou zas vsichni svetly,tak se necham prekvapit 🙂

poletucha
28. kvě 2009

holky tady je docela fajn tabulka http://www.docshop.com/2008/01/04/what-color-wi...
skoda ze nemuzu najit ten druhej odkaz,tam se zadavaly i oci prarodicu a vypocitalo to vysledek pravdepodobnosti

jeudi
autor
28. kvě 2009

tak jsem tam koukala a mame to 50 na 50 🙂

poletucha
28. kvě 2009

my taky 😀

abrcetle
1. čer 2009

ahoj, taky jsem koukala a my budeme na 99% mít modrá očka 😉

senja
1. čer 2009

Pokud maji oba rodice tmave vlasy + tmave oci, klidne se jim muze narodit blondacek s modryma ocima, pokud v rodine (babicky, dedove, pradedove apod.) takovi jsou.

Manzel ma rodice: matka - vlasy pochc... slama + sedozelene oci, otec - cerne vlasy + hnede oci. Jejich syn ma cerne vlasy + jasne modre oci (netusi se po kom 😀 ), ten druhy syn - uplne to same, jako matka.

Moje rodice oba sedozelene oci, ja mam hnede.

Babicka ma modre oci + zrzave vlasy, deda - hnede oci + cerne vlasy. Tata (jejich syn) mel sedozelene oci a hnede vlasy, teta - zrzave vlasy + sedozelene oci.

Druha babicka mela cerne vlasy + hnede oci, deda - cerne vlasy + modre oci. Mamina jako mala byla blondata + sedozelene oci, teta - cerne vlasy + hnede oci 😎

To neuhodnes. Ale ja si myslim, ze je to spis ob generaci.

konja
2. čer 2009

broucek26: můj manžel má modré oči a obě naše děti jsou hnědoočka 😉