Dětská doktorka odbývá kontrolu. Mám hledat jinou?

verja
24. říj 2008

Ahoj, chtěla bych se vás zeptat na vaše zkušenosti s dětskou doktorkou. Všera jsme tam byli už na třetí kontrole ( v 6. týdnu) a doktorka našeho mrňouska moc neprohlížela, jen ho zvlážila, změřila, rychle poslechla a lehce ho nadzvedla. Vůbec mu třeba ani nezměřila obvod hlavičky. Taky mi vůbec nezapisuje nic do očkováku, ale jen na malou kartičku, která je fakticky pozvánkou na příště. Máme žloutenku, tak nás na moji žádost aspoň poslala na testy.
Mám dilema jestli je takhle vše OK, jestli radsi nehledat jinou, přijde mi, že třeba ty kolonky v očkováku nejsou jen tak... času má na nás určitě dost když si nás zve.
Jaké máte zkušenosti vy?

venuse333
24. říj 2008

AHoj, my mame fajn pani doktorku, vzdy kdyz tam prijde, tak se sestrickou Julii zvazime, zmerime, jak je dlouha a obvod hlavicky. Potom si ji prohledne pani doktorka ze vsech stran, poslechne si ji, jak srdicko, tak plice, kontroluje, jak pase. Pak ji jdu obleknout a jeste jednou se vratim do ordinace, kde si dopovime zbytek a pak se me v cekarne sestra jeste pta, jestli mam nejake otazky. Ja jsem spokojena. A do očkovacího prukazu pise vsechno.

lenkazdenek
24. říj 2008

tak u nás je to tak,že naší malou vždy sestřička zváží,změří,změří obvod hlavičky,zapíše to do počítače a pak mi ukáže graf
jak malá roste,zapíše to do průkazky ,doktor ji poslechne,prohmatá bříško,pokud mám njáký dotazy tak se zeptám a jinak se vidíme až při další návštěvě,do průkazky nemám krom výšky váhy a obvodu hlavičky zapsáno nic 😉

coriven
24. říj 2008

Ahojky, u nás je to tak jak u venuse333 - zváží, změří, prohlídne, poslechne - v 6. týdnech by měla být právě větší kontrola a pak ve 3. měsících, 6.,8.,.... Káju i různě nakláněla, zkoušela jak drží hlavičku, ptala se jestli se otáčí za hračkama, jestli slyší když někde něco spadne....
Jinak jsme chodily i na mezi kontroly, ale to kvůli váze, tak to nás neprohlížela, jen vážila a pak se ptala jak rosteme...
Určitě se svého dr. ptej, ptej, ptej... já se ptám na vše co se mi u malé nezdá - rýma, kašel, očička, špatné pasení - prostě co mě napadne a dr. zatím ochotně vždy odpověděla 😉

Myslím, ale že do průkazu dítěte by zapisovat měla vše... Tak se jí na to příště zeptej, přeji hodně zdaru 😉

kacka.va
24. říj 2008

u nás je pokaždé: vážení, měření, velikost hlavičky, velikost fontanely, poslech, prohmátnutí bříška. občas kotrolovala něco na zádech, že projela po páteři (nevím, jestli koukala, jestli nevybočuje, ale kontrolovala i kostrč). Někdy zkoušela, jak se udrží v sedu a jak reaguje na podněty.

vojtisek2007
24. říj 2008

verja:
my jsme s naší mudr. taky moc spokojení - při každé návštěvě - vážíme,měříme délku,obvod hlavičky+obvod hrudníku, poslouchá, kouká do pusinky (ne jako když se kouká do krku, ale prostě jen do pusiny),prohmatává bříško, potom dá na bříško, přejížíd po páteři, kouká jak pase, vrátí zpět, zvedne - naklání do prava,do leva, ošahá hlavičku, kouká i do oušek, za ruce "tahá do sedu", mačká na nožičkách pod prstíky a pak zkouší jak reaguje na podněty, jo a taky ještě kontrolovala Vojtovi pinďourka a teď Eli vždycky kouká na pipku - všechno nahlas komentuje, sestra to zapisuje a dr. to pak píše do průkazky - taky kolik kapiček vitamínu D a K máme brát - pak napíše závěr - zdravý donošený novorozenec, prospívá, plně kojen.....něco v tom smyslu....a tak si myslím, že by to mělo být...být tebou tak se začnu poohlížet po nějakém jinému pediatrovi...

hary
24. říj 2008

Hmm, tak asi bych se poohlédla po jiné doktorce. U nás je to vesměs tak jak psaly holky: vážení, měření délky, obvod hlavičky, velikost fontanely, poté doktorka poslechne hrudníček, zkontroluje a prohmatá bříško, asi dvakrát mu kontrolovala nožky, asi jestli jsou stejně dlouhý 😕 , nevím. Pak si malého zabalím do plínky a řešíme vše, co mě zajímá a trápí, doktorka je ochotná věnovat mi čas, který potřebujeme k vysvětlení mých otázek, případně řešení něčeho, když potřebuju. Vše se zapisuje do očkováku, na žádnou kartičku. Asi bych nebyla spokojená, kdyby mě doktorka takto odbývala, zkus se poohlédnout jinde. Držím palce!!

ssaara
24. říj 2008

Já taky nebyla spokojená s naší doktorkou. Byla to starší paní,nejspíš už důchodkyně a nějak nic neřešila,mluvila za ní spíš sestřička a když jsem se ptala na něco odbornějšího,tak mi vecpala nějakou brožurku a to bylo všechno. Pak jsem se poptala po známýcha na doporučení jsem sehnala úplně úžasnou doktorku,jsem s ní moc spokojená.
Jestli máš nějaké pochybnosti,určitě si vyhledej jiného lékaře. Na to máš nárok a budeš klidnější.

jenjanka
24. říj 2008

Ahoj,ja taky změnila doktorku,chodila jsem z malým k doktorovi ale byl divný.skoro se na maleho nepodival,vubec nemluvil a co se dalo řešila sestřička,tak jsem přešla a jsem spokojená

verja
autor
24. říj 2008

Díky moc za zkušenosti, tolik se doktorka malýmu fakt nevěnovala - asi budu hledet jinde.

Ještě dotaz. Přišla k vam doktorka poprve domů? k nám ne a to bydlíme 200 m o ní!

hary
24. říj 2008

Verja, k nám přišla doktorka domů hned druhý den po návratu z porodky. V den návratu jsme se jí nahlásily, že jsme doma a druhý den dorazila. Vzala si ode mě zprávu z porodky o novorozenci, pak si malého poslechla, prohlídla mu bříško, teda spíš prohmátla mu bříško 😀 , jukla na spaní, jaké má, hlavně se zajímala o to, aby byla jedna strana matrace vyvýšená a bylo to. Ještě jsme si spolu hezky pokecaly, takže neváhej, hledej jinde. Jde přeci o tvé mimi. Držím palce, ať si tentokrát najdeš tu pravou doktorku!!!

mesulka
24. říj 2008

Ahojky. Já bych si taky asi hledala jiného doktora. U nás byla doktorka hned druhý den, co jsme přijeli z porodnice, poslechla si malou, zkontrolovala bříško, podívala se na postýlku. Chodili jsme na kontroly častěji, než je napsané v očkováku, vždycky malou zvážila, změřila ji teda až v roce a v 18.měsících, jinak nikdy (to mi jediné trochu vadilo). Pokaždé prohmatala bříško, poslechla si malou, zkoušela, jak se přitahuje do sedu, reflexy, jak se přetáčí...vždycky se mě ptala, jestli náhodou nemám nějaké dotazy, klidně mě odpovídala jak dlouho jsem potřebovala. Takže u mě spokojenost veliká 🙂
Asi být tebou fakt hledám jinde, protože si myslím, že péče o tam malinké miminko by se neměla zanedbávat, mohly by nastat zbytečné problémy 😒 Ale samozřejmě je to jen můj názor 😉

vojtisek2007
25. říj 2008

verja : pryč od ní....
k nám přijela taky, sice ne hned druhý den po propuštění,ale zavolala jsem, že jsme doma a domluvili jsme se kdy se to hodí nám i jí - myslím, že přijela třetí den...to už nevím přesně - ale asi před 14-ti dny celý den malá strašně plakala při kojení a vůbec nechtěla pít...bylo to k uzoufání - zavolala jsem jí a za hodinu byla u nás - podotýkám, že to byla sobota...a je od nás cca 16km

peculka
25. říj 2008

Ahoj holky, taky bych měla dotaz na váš názor. Včera jsem byla u naší dr. na převážení a jsem z toho celá špatná. Ale od začátku: nejprve jsem prcka kojila jak si řekl sám a jak chtěl dlouho a přibíral krásných 200g týdně, začal ale ublinkávat po jídle (nic strašnýho, ale jako prvomáma 🙂 jsem z toho byla vedle), tak jsem se zeptala, jestli nejí dlouho. V průměru tak 40min - s přestávkama, tak mi řekla, že mu bohatě stačí 15 min. Takže jsem poslechla a drtila ho chudáčka takhle týden a kousek, pořád jsem si říkala, že si určitě jen vynucuje prso k dudlání. pro jistotu jsem si ho nechala potom zvážit a prcek přibral jen 150g po cca 10 dnech. Když jsem se teda zeptala, jestli by nebylo lepší, abych se vrátila k neomezovanýmu kojení, tak řekla, že si tím stejně nepomůžu, že nevidí důvod a začala mi hned cpát umělou výživu. Odmítla jsem, protože si myslim, že vim, jak by to dopadlo, za chvilku bysme zůstali jen u ní a to nechci. Takže teď jsem mu nechala těch 40 min, co měl předtím a to mi po týdnu přibral 150g, tak jsem měla radost, že se to zlepšilo, ale ona mi řekla, že je to spodní hranice a že bych ho měla začít přikrmovat, jestli mám něco doma. Když viděla, že se mi do toho nechce, tak řekla, že jestli na to mám teda ještě nervy, tak ať zkusim ještě týden jen kojit (ale tak, že jsem poznala, že s tim nesouhlasí). Zkouším to pořád, nechci hned takhle na začátku přikrmovat (Kubikovi jsou 2 měsíce a z 3,020kg se dostal na 4,750kg) Mrzí mě, že se třeba nezeptá, kolik počůrá plínek, nebo ho nezměří a že ho prostě jen váží. Co si o tom myslíte? Trápím toho našeho prcka nebo si mám stát za svým a vydržet? Myslela jsem, že když se dneska tolik propaguje kojení, tak mi spíš pomůže a ne, že mi bude hned vnucovat UM. Moc díky za odpovědi.

A jinak za námi taky nepřišla domů, i když jsme tak byly původně domluvený, jinak ho kromě měření prohlíží skoro vždycky tak, jak tu píše většina, takže hlavička, bříško, poslechne srdíčko, prohmatá pinďu, jo a mrkne do papulky. Tak zdravím a přeju hodně štěstí s výběrem nového dr. 😉

henri001
25. říj 2008

peculka, takto sa presne trapim aj ja, mame 3 tyzdne a malinky este nema svoju porodnu vahu, a tak isto mi pcha umeliny...malinky je spachtos, ked sa napapka hned mi zaspinkava a neda sa prebudit k papkaniu dalej, dr hned, ze mam malo mlieka atd...pritom mi doslova strieka z prs, nepyta sa na precurane plienky, na nic ...mala som doma laktacnu poradkynu, ktora ma velmi upokojila a povedala ze miminko je v pohode a vraj to ze menej papka moze byt z epiduralu...dr tiez kazal krmit po 10 min z kazdeho prsa...ale to by sme sa nenajedli uz vobec 😨 kojim kolko potebuje a ako casto potrebuje on sam a rozhodla som sa nestresovat a odolat naporu dr, aj ked viem ze to bude tazke...tiez som prvorodicka 😅 nemam sice odpoved na tvoj prispevok, ale aspon vies, ze nie si sama a hadam nam niekto mudry poradi 😉

johanda
25. říj 2008

Peculka, to je teda divná dr., to ti povím. Pokud ti vyhovuje kojit 40 minut a děcku to prospívá, proč ti doporučuje takovéhle kejkle? Jen to zblbne dítě i tvou laktaci. Já kojila klidně i hodinu co 2 hodiny 🙂. Zkus kontaktovat nějakou laktační poradkyni. Co se týká té spodní hranice hmotnostního přírustku 1. růstové grafy jsou sestaveny především ze vzorku přikrmovaných dětí (kojené přibírají méně) 2. přírůstky nemusí být nijak konstatní, někdy jsou vyšší, někdy nižší, takže týden, dva nemusí nic znamenat 3. pokud dítě dr. neměří, nemůže poznat, zda energii momentálně nespotřebovává na růst 4. pokud je na spodní hranici grafu, je v normě, takže navrhovat Um je zbytečné.
Pokud chceš, aby více přibíralo, rozhodně zkus nejdřív zvýšit frekvenci kojení, hlavně v noci. KLidně ho i buď.
Hodně štěstí a neboj, bude to o.k.

peculka
25. říj 2008

Ahoj moc děkuju, hned mám lepší náladu a víc síly 😎 a taky si určitě nařídím budíka, je totiž pravda, že vydrží spát 6-7 hodin, ale jen v noci 🙂
Henri001: přeju pevné nervy a hodně síly. Ať se všechno brzy spraví, abysme ty naše mudry nemusely poslouchat 😉 a nepřipadaly si pak jak neschopný trdla 😨

f.nina
25. říj 2008

Ahojky tak mě nastal trošku jinej problém z Mudr.Jelikož s ní nejsem spokojená rozhodly jsme se s přítelem že přejdeme k jiné.Když jsem si včera šla vyzvednout zdrav. kartu milá paní sestřička nám s úsměvem na tváři oznámila jakto že jsme nepřišly na očkováni,,,,,,,, 😲 Samo že jsme se bránily tím že nám žádna pozvánka nepřišla a ona na to že nám ani žádnou neposlala že nám psala sms(ani nevím na jaké tel. číslo protože jsme jí žádne nedávaly!!!!!)Všem chodí pozvánky jenom my jsme asi vyjímka!!!!Chtěla jsem se domluvit aby nám ho teda naočkovaly ale ještě mě jako sprdla jak si to představuji že si nechodím na očkování a pak chci něco extra že teď už to nejde že se to dělá jenom hromadně a kvůli mě nebude otevírat vakcínu a zbytek pak vyhazovat!!!!!!Takže na jejich chybu doplatil můj syn jelikož není očkovanej,,,,,jen doufám že až půjdu v pondělí zanést kartu k naší nové mudr. tak bude více ochotná a naočkuje nás 😕

johanda
25. říj 2008

f. nina, co to bylo za očkování? MMR, Hexa?
Striktní hranice pro očko není, tak se neboj, naočkuje ho ta další dr.

f.nina
25. říj 2008

johanda:No právě že se mi to ani neobtěžovala říct,ale mám pocit že říkala něco o záškrtu 😖

johanda
25. říj 2008

f. nina, záškrt je v hexavakcíně a pravděpodobnost, že jím dítě onemocní je fakt mizivá, moje dcera byla očkovaná až ve 20 m a žije 😉 . Pryč od zdravotníku s takovouhle "komunikací", to ti schvaluju

f.nina
25. říj 2008

johanda:asi máš pravdu jen mě mrzí to zacházení,asi by mi bylo jedno jak zacházej semnou,ale když jde o mého syna budu se prát 😉 Jednou to je očkování příště to může bejt něco horšího 😠

venuse333
25. říj 2008

My mame fajn pani doktorku, ale radsi jsem ji nerikala, ze kojim 40 minut a tak. Julinka je nedonosena, narodila se o 6 tydnu driv, vazila 2550 g, porodni hmotnost nemela jeste ve 3 tydnech, u prsu jsem ji mela teprve po tydnu, protoze nemela zrale plice a museli ji intubovat a davat surfakant do plic....
Plice mela v poradku az na konci 6 týdne, od te doby zacala poradne pribirat, tedy prumerne 180 g tydne, od zacatku ma jenom MM, nejdriv sondou a pak zacala sama sat a zbytek jsem ji dokrmila. Dnes ji tak 8x denně a 1 v noci, je to rezim, ktery si upravila sama a kojim tak kolem 20 - 30 minut.
Je mi jedno, co si mysli doktori o dlouhem kojeni, kazde dite je jine a ma jine potreby, tabulky by mely byt brany orientacne a nekteri lekari jsou asi zaplaceni od firem, ze nuti za kazdou cenu UM.
Jsem pysna, ze je Julie plne kojena a ze jsme to zvladly. Ve 4 měsicích ma 5380 g a 60 cm.

johanda
25. říj 2008

venuse, tak to gratuluju 🙂 . Někteří pediatři by si měli občas přečíst nějaké ty novější publikace o kojení, aby se zbavili bludů z hlubin 70. let. Mimina jsou lidi a lidi jsou různí a mají různé potřeby, takže některé dětičky pijí 10 minut co 3 hodiny, některé si to holt užívají hodinu a po hodině odpočinku zase 🙂. Nějaké to presování do "optimálního" režimu je hloupé.