Dětství v 70-80 tých letech. Na co rádi vzpomínáte?

skuli
13. led 2009

Taky jste vyrůstali v této době?Hráli jste si s Merkurem,mončičáky?Žvýkali jste Pedro,Sevak a Bájo?Cucali jste antiperle a lékorky?Lízali jste Vitacit a želatinové pivo?Měla vaše babička na záchodě lístkový toaletní papír 200 kusů za 1,30 kčs?Pouštěli jste si gramofon a magnetofon?Dívali jste se na Beverly Hills 90210?Na co rádi z té doby vzpomínáte?Co vám vadilo?

lante
13. led 2009

danca.b, ale na tvojej vložke na krížoch som sa tu dusila asi 5 min. aby som nezobudila malého 😀

slunicko 😀

martina46
13. led 2009

ja som uvazovala aj nad slobodou, ked hrozilo, ze sa nedostanem na skolu kvoli nabozenstvu 😒
ale trapilo ma aj, ze som nemala barbie a moncici 😀 - to este par rokov dozadu 🙂

lante
13. led 2009

Ja som prvú a jedinú barbie dostala až 13-tich

O a snívala som o tom ako ma babka s dedkom zoberú na dovolenku do Bulharska.........a keď mi sľúbili, že budúce leto ideme.............tak prišiel november 89 a v lete sme potom už nikam nešli........to ma štve asi dodnes 🙄

slunicko552
13. led 2009

Tak já jsem neměla žádnou ☹ ,ale netrápí mě to 😀 Jj do Bulharska jezdila babička s dědou a po převratu už nejeli nikam 😖

danca.b
13. led 2009

ja vcelku rada spominam na tieto casy,v detstve som si neuvedomovala co narobili komunisti zla,kedze nikomu z mojich blizkych nebolo ublizene.Takze spominam s usmevom...na pioniersky slub na Slavine,skupinove zhromazdenia v telocvicni s neodmyslitelnou vlajkovou catou a nas pionierov, ako sme zdravili v uniformach.Ako som bola nastenkarka,kronikarka....dokonca som bola aj v SZM a chodila som stale do kostola a este som aj spievala v kostolnom kisse a nikomu to nevadilo.A takych "szmacok"nas bolo viac.Sranda bola,ked sme v miestnom rozhlase robili rozhlasovu relaciu k VOSR a ja som sa zacala do mikrofonu smiat...museli sme to stopnut...potom som mala bobky,ze to pocul zastupca ZS,ten by mi teda dal.A na hodinach Obcianskej nauky sme za 3 aktuality z novin dostali jednotku.Ale castejsie tie 1 dostali vyspelejsie ziacky,my nevyvinute sme mali smolu 😀

skuli
autor
13. led 2009

Tak jsem holky omládla zase o 30 let 😀

bzuco-Tu panenku na desky jsem taky měla a moc jsem ji milovala,ani nevím,kam se ztratila 😖

Vaření ve škole bylo super.Každá holka měla něco přinést a pak jsme klohnily.Byl průser ale,když někdo onemocněl a my neměli potřebné ingredience 😀
Školu v sobotu jsme taky měli.Když bylo málo uhlí a byly uhelné prázdniny,tak jsme si to museli tzv.naddělat.Slovensky rozuměl každý,dnešní děti nemají páru co to je ťava nebo peň.
Vegetol,vitol,zlatý-tak se jmenovaly oleje na smažení.Jednou mě mamka poslala do obchodu a já si to pořád opakovala a pamatuju si to dodnes.
Voňavku se živými květy dostávala mamka pravidelně každé vánoce.
Taky si pamatuju,že mi naši dali 20 kčs,ať jim jdu koupit 5 krabiček cigaret.Marsky stály 4kčs.Mamky kouřila Viki a babička Clea za 7 kčs,to už byl přepych.
Taky byly krásné krabičky se zápalkami,na každé jiný obrázek.Mám doma parádní sbírku po dědovi.
A prodávaly se sýry a mohlo se koupit třeba jeden trojúhelníček,krabičky byly v obchodech otevřené a na každém byla cena.
A taky ty dvoubarevné vlny z Rakouska.Pletly se svetry a nikdo dopředu nevěděl jak to bude ve finále vypadat,kde bude černá barva a jestli vyjde vlna 😝 Já to kolikrát přeplítala.
A takové ty oční stíny s perletí v kulaté krabičce,která když se otevřela,tak se poloviny vysypala.
A mleté pračkové mýdlo,to bylo něco.A takový ten prášek na praní v tubě,naši mi ho dávali do tábora.A malé šamponky na vlasy.
A špičaté podprdy 😀

norik1
13. led 2009

A igráčik a matriošky... Žiááááári šatka pionierska..... keď sme na zrazoch jednohlasne volili členov kulturnej rady školy (ja ako kulturny referent som sa nezučastnila vyučovania, ale hlasovala som v kine a potom sa kukal film)... A LIMO!!! pamätate na tu malinovku v sáčku?

bzuco
13. led 2009

skuli...ja ju mám doteraz...len tie platničky sa stratili 😒

bibula
13. led 2009

bzuco ja som ju nedavno predala ,ale este jednu starinku mam-akoze chodiacu,co sa drzala za ramena atk chodila 😀 a este mame toe ruskije elektro hracenky🙂 😀

skuli
autor
13. led 2009
https://www.youtube.com/watch?v=fXMXjyDqJkg

bzuco-Tak to je škoda,snad by se to dalo někde sehnat.Byly jednotlivě balené v takovém bílém ,jemném papírku.

skuli
autor
13. led 2009

Voskovkama se barvily žvýkačky.Taky si pamatuju na vůni solviny,kterou si táta drhnul ruce,když spravoval auto.Měli jsme starou červenou škodovku kabriolet se sundávací střechou.To byla tenkrát frajeřinka a dnes by byla ještě větší,kdyby ji taťka pred pár lety neprodal.

skuli
autor
13. led 2009

Tady máte pár Slovenských hitů 80 let

https://www.youtube.com/watch?v=ZlcxBh91RrM
tina_
14. led 2009

boze, dievcata, uz som sa davno tak nepobavila...to boli casy.
A na prvomajovych sprievodoch som vzdy chcela vyfasnut taky ten skladaci-roztahovaci kvet (akoby z hodvabneho papieru), a ako sme museli lepit tie papierove vlajky do okien...
Este si spominam na take DiA-cukriky, take gulocky, ci co, jedneho casu to bola strasna moda, toto kupovat.
Moja dcera sa tiez u nasich hrava s mojimi hrackami este z detstva,...mala som aj divadielko a ked mi raz nasi z nejakeho zajazdu z Lipska doniesli taku skladaciu Kinder-poštu,...
A pamatate na taku detsku hračku, taka plastova guľa, čo v nej plavala žlta alebo biela kačička a okolo nej take farebne male kvietky? Minule som to videla na nejakej rodinnej fotke s babatkom...
Tiez si spominam, ako sme sa chodili fotit do atelieru, a sedela som na ratanovom kresielku a na stoliku bola bába, alebo nejaka umela torta so sviečkou... 🙂
Ja som tiez mala izbu polepenu New kids, potom to nahradil Chesney Hawkes, ci jak sa volal...taky sladky blondiacik..

petrahy
14. led 2009

Esteze ste isli aj spat imak meviem kolko by som tu stravila casu 😀
dufam ze aj dnes tu bude co citat jej mna teraz napadlo nosili ste tie uzasne kombinacky namiesto natelnikov 😝

petrahy
14. led 2009

A este nieco pametate znamu skladbu Pri poslednom litri vina, ..... Ucitelka tanca je moj sen..........

bzuco
14. led 2009

tina...tie kačičky v guli dostať aj teraz...my to máme...stojí to cca 300,-....dosť 😒

ukana
14. led 2009

ahojte, tak som rada, ze nam to zasa odomkli 😉 😉 Teraz som stravila pol hodinu citanim s smianim sa 😀 😀 Pamatam si spartakiadu, tiez som cvicila v zelenej sukni s takou dlhou oranzovou stuhou s kruzkami na koncoch..a zavidela som starsim, co cvicili na POUPATA od Davida 😠 Moja sestra bola este skolkarka, tak cvicila zostavu s otcom, tam cvicil rodic a dieta, mali take monterky ci co, a sestra sa na stadione v tom dave stratila, tak namiesto cvicenia otec pobehoval a hladal ju, a my sme sa z hora divali, ako im kazia celkovy dojem 😀

Pamatate na take fluoridove lieky, male biele, co sme museli v skole pred vyucovanim jest, aby sme mali zdrave zuby? normalne sa mi vybavuje ta chut 😝

ukana
14. led 2009

jaaaj, a na lampionove sprievody pamatate??????

ukana
14. led 2009

tina, aj ja som mala New kids na stenach 😀 minule ich davali na MTV, teraz nahrali nejkau pesnicku a celkom k svetu vyzeraju 😅

andrea78
14. led 2009

...kura kalimero na výfukoch áut, trabanty na cestách a v sobotu doobeda v TV pionierska lastovička 😀

...na 1.mája recitovanie do obecného rozhlasu (vždy ma vybrali a babka bola na mňa straaašne pyšná)

..."prísne" delenie sa na "depešákov" a "metalistov" 😀

...sobotný večer - top program pre dospelých - ein kessel buntes , sledovali sme so zatajeným dychom ako fantastický zahraničný zábavný program

miroslava72
14. led 2009

Ahojte dievcence.
Joooj dobru temu ste zalozili a kolko ste toho popisali,vsetko sa mi to uplne vybavuje ako keby to bolo pred nedavnom....veru to bolo detstvo 🙂 🙂

grettka
14. led 2009

ahojte, ja sa tu sulam od rehotu 😀 😀 😀 .... tiez sa mi niektore veci vybavuju v zivej pamati... ziari satka sme spievali uz ako prvaci (este sme nevedeli citat, ale text nas ucitelka doslova nedrela) v druhej triede ceeeecka... uzas, minule som nasla v jednej krabicke tri pamatne kusky ceeeciek...aj tie fluoridovie lieky na zuby (brrrrrr ta chut) a najma si pamatam branne cvicenia... a den dopredu vzdy branne kurzy.. ako sa zachovat pocas atomoveho utoku, ako si co najrychlejsie nasadit plynovu masku (ked sa mi ju ucitelka v ramci predvedenia ostatnym pokusala narvat na hlavu, chytila som hystericky zachvat v domenni, ze ma chce udusit) ako co najrychlejsie a najspravnejsie obviazat ranu na nohe, a strielat zo vzduchovky (netrafila som ani raz do terca) to sme potom na brannom vonku v lese aj nazivo predvadzali rozdeleni do druzstiev...
a hudba? na rakuskej televizii sme zrali relaciu "wurlitzer" a ked zahrali eltona johna nikitu alebo pesnicku od madonny, tak sme so sesternicou hypnotizovane pocuvali telku vypeckovanu na maximum.. 🙂 🙂 🙂

tatolu
14. led 2009

Nám deťom bolo fajn, dospelým asi nie 😉
Moja maminka stávala na céčka aj celý deň v rade pred obchodom, a aj to sa je neušlo.

A toho podpultového tovaru...

Keď som sa narodila, neboli kočíky, kúpili ho tak, že až doma zistili aký. Mám ho dodnes, maminka sa zle lúči so starými vecami. Aj som ho chela využiť, ale švagriná doniesla iný 😅

tatolu
14. led 2009

A pamätáte v pionieskych hru na bozkávanú? To sa chodilo so šatkou dookala s akousi básničkou a kde sa zastavilo s tým sa išlo bozkávať 😉 , vtedy som si vždy žmúrila jedným očkom, pri kom zastanem, aby mi vyšiel krok 🤐

roasha
14. led 2009

......este tie gumicky do vlasov s lienkami...... 🙂 ---alebo len cierna gumicka nastrihana z duse bicykla.... 😀
.......ziadne pukacky,ale obycajne sponky 😀

erikasadek
14. led 2009

dobre ranko kocky...juj ale dobru temu mame, asi najlepsia zo vsetkych...

dobre som sa vcera tiez pobavila, spomienky su v plnom prude.....

pamatate sa na obenie nasteniek v skole... vzdy neake sviatky, ruske vlajky.... na vecne casy.... 😀

aj ja som bola fanynka chesney hawkes... 😀 bol sladky nie, skoda ze ho preslavila len jedna pesnicka...

pamatam sa ze moja kamoska mala sancu sa dostat k videokazetam a zahranicnym filmom.. boze to sme boli zeny, lebo sme videli filmi ako malokto na okoli... 😀

tatolu
14. led 2009

Tie železné sponky - obyčajné.
Keď som hundrala, že dievky majú pekné farebné, tak mi ch stará maminka ponatierala rôznymi lakmi na nechty - ružovým, červeným. Júj aká som bola rada 😉

ukana
14. led 2009

roasha, a este take margaretky sme mali gumicky 🙂 otec mi poctivo strihal tie duse z bicykla na gumicky 😀

darina77
14. led 2009

a hnedé pančucháče, ktoré nosila celá trieda bez rozdielu pohlavia

roasha
14. led 2009

hej,naozaj,mali sme dva druhy gumiciek 1.lienky,2.margaretky......ako som mohla zabudnut,ved toho tolko nebolo.. 😀