Dětství v 70-80 tých letech. Na co rádi vzpomínáte?

skuli
13. led 2009

Taky jste vyrůstali v této době?Hráli jste si s Merkurem,mončičáky?Žvýkali jste Pedro,Sevak a Bájo?Cucali jste antiperle a lékorky?Lízali jste Vitacit a želatinové pivo?Měla vaše babička na záchodě lístkový toaletní papír 200 kusů za 1,30 kčs?Pouštěli jste si gramofon a magnetofon?Dívali jste se na Beverly Hills 90210?Na co rádi z té doby vzpomínáte?Co vám vadilo?

tina_
14. led 2009

joj, vcera som bola hore do pol 2-ej, dnes uz nemozem...
ked som zistila, ze ste za den popisali 10 stran...

Ja som si este spomenula na tie cipkovane mašle do vlasov, z tych krajok, co sa davali na regaly v kuchyni...
A sestra astmaticka, doma inhalovala Vincentku z takych plastovych flias, to boli asi jedine plastove...

A ked som prvykrat bola s mamkou vo Viedni, po revolucii, a tam sme boli na Mariahilferstrasse a potom v nejakom Shopping City,
ked som videla Barbie-karavan, tak som sa zrevala, ze chcem, a to som bola siedmacka... 😀

Este si spominam ako sme vzdy prvy den v skole museli robit okraje do zositov,...A jak som neznasala pisat Citatelsky dennik - dnes to decka vsetko orafu z internetu...ani citat nemusia...

A s kamoskou na strednej sme si kupovali knizky Lovestory...

A pamatate si na taky maly bicyklik oranzovy, s pomocnymi kolieskami a vzadu taka uzatvaratelna skrinka,ci co to bolo na kluce, sroubovaky...so spätnymi zrkadielkami, s nalepkou zajka?

Tiez si spominam ako sme so sesternicou hravali begminton do noci, dokonca pod neonkou...

A aj na indianske stany, sme si robili z kobercov-takych behunov...a sme sa tam hrali v lete so sestrou...
A nafukovacky v lete...

Fakt sme mali super detstvo, taka nostalgia ma chyta. Jedine co som neznasala boli tie funkcie ako pionierka, ze "skupinova rada" a "kronikar"...
A sutaze "Co vies o ZSSR"- este dodnes mam doma ceny...aj za Puskinov pamatnik..

Krokodil Geňa sme spievali na ruštine...(ja igraju na garmoške...)

elise
14. led 2009

tina ešte jedna pesnička bud vsigda budet solnce 😀 😀 😀 inak časopis ogoňok 😀

ivomal
14. led 2009

Jo holky, dozor na chodbách, lepení a gumování knih... to si živě pamatuju.... 😀 A co Puškinův památník....a povinná ruština, ještě si pamatujete azbuku? Mažu spát, manža už zalezl a čeká na mě🙂 broubrou...

tina_
14. led 2009

Hej, a este som odoberala casopis Kalabok, co sa tam vystrihovali take modre priesvitne LP platne...

miroslava72
15. led 2009

Presne ten Kalabok som odoberala aj ja.
A co sa tyka azbuky,tak ked vidim nieco po rusky pisane,tak to viem precitat,ale napisat by to uz bolo horsie.

A pamatate na detsku relaciu Podte s nami,ale najskor este s Danculom a potom s Jankom Hraskom?
To byvalo este pred Kukom.

libka1
15. led 2009

Neviem ci to tu uz niekto pisal lebo nestiham vsetko citat, casopis Kamarat vo mne nechal hlboke spomienky 😉 A dopisovanie s ruskymi kamaratmi... 😀

titkovamiriam
15. led 2009

AHOJTE! no jasne ja som si pisala az s chalanom z novosibirska ,jeho mama si pisala este s mojou a dokonca 1974 bola ona u nas 🙂 .inak teraz trosku ine spomienky-pamatate na strach z dalsej vojny ako nas strasili reganom,alebo neskor tragedia v cernobile-ziadne poriadne info -len jedna babka povedala ☹

miroslava72
15. led 2009

Na to strasenie pamatam i cernobil,bola som asi siedmacka ci osmacka.A pamatate,ked umrel Breznev?
Nas vtedy na zs nahnali do telocvicne a drzali sme minutu ticha.

A este pamatate,ked sme na vytvarnej mali kreslit ako si predstavujeme rok 2000?
A vsetci kreslil vesmir a irakety a robotov.....

titkovamiriam
15. led 2009

miri no jasne a ponom im zomreli dalsi dvaja tak dali mladeho gorbacova-a ten rok 2000 ako sme sa tesili a uz je tu 2012.inak tie roboty a martania sa niak nesplnili no zasa prisli pocitace mobili mp3-4 a rozne ine... 😀 a aj velryby a slony prezili 😀 😀

babi30
15. led 2009

Jedna pani učiteľka zo škôlky spomínala: " Keď zomrel Brežnev, v tom období bola hitom pesnička od Mira Žbirku Biely kvet. A jedno malé dievčatko v škôlke si zaspievalo: biééély kvéét, zomrel brežnev, úúž ho niéét.....No a rodičia boli v strane..."
tak si viete predstaviť aký to bol prúser 😅 😀

titkovamiriam
15. led 2009

no to si viem predstavit,ja si na nieco take napamatam ale zas napriklad som nemohla byt prijata na vyberovu skolu lebo sme chodili do kostola-vtedy ma to sralo no dnes som rada ze robim co robim a aj skola kam som chodila bola suprova.

supina
15. led 2009

Taky si pamatuju, že mi bylo asi deset a vozila jsem děti ze sousedství v kočárku třeba celý odpoledne- bylo to normální, dělalo se to tak. Nedokážu si představit, že bych 10ti letý holčičce svěřila

renda71
15. led 2009

supina tak na to vožení dětí mám taky krásné vzpomínky,dokonce jsem vozila jedné mámině známé dvojčata a to bylo něco,byla jsem u toho strašně důležitá 😀

supina
15. led 2009

A jak dřív bylo zvykem, že třeba desetiletý holčičky hlídaly sousedovic děti - nedokážu si představit, že bych tak malýmu dítězi svěřila to svoje.. 😒

sylvar
15. led 2009

ahoj, já taky vozila sousedce holčičku, asi v 10letech

skuli
autor
15. led 2009

tina- Tak okraje do sešitu a čtenářský deník se dělá na naší škole i dneska.A číst se to musí,protože učitelka děckám pak dává otázky,aby se přesvědčila,že to četli.

jabber
15. led 2009

elise - no jo, to je solněčnyj krug, něba vakrug, éto risunok malčiški.... 😀
taky azbuku přečtu, ale mluvit už by bylo horší 😀 ale hodně mě ve škole ruština bavila, i anglina 🙂

a s těmi kočárky - jak stály vždycky vyrovnané před obchodem...a nikdo je neukradl 🙂

titkovamiriam
15. led 2009

okraje uz nerobime-mame okrajove zozity a napriklad na zakladke si zosity objednaju a okrem info v danom predmete napr ang-slovicka,matika -vzorce su tam info o ivanke,slovensku a europe 😀 ,citatelsky ale zasa nema ani jeden syn

sylvar
15. led 2009

mě vždycky babička říkala, že nesmím to miminiko vyndavat z kočárku a já to jednou udělala a ten pocit 😀 jako opravdová maminka, doteď si to pamatuju 🙂

titkovamiriam
15. led 2009

ja som 5 rocna usla zo skolky viete si predstavit zeby vase dieta uslo-ja by som zabila ucitelku

ukana
15. led 2009

vtedy bola taka bezpecnejsia doba, my sme byvali v panelaku na 9 poschodi a mama v pohode nechala sestru spat v kociku pred vchodom a sla hore, a ked sa segra zobudila a zacala revat, sla pre nu....Moj muz vravi, ze on aj do skolky chodil sam 😕 v piatich rokoch 😕 😅

doteraz spominame, ako moja starka sla na nakup aj so mnou v kociku, vratila sa s nakupom a mna zabudla s kocikom pred potravinami.....mama pre mna bezala a ja som si spokojne spinkala 🙂 😀

Ja som ako 4rocna chodila sama von za panelak na pieskovisko 😲

elise
15. led 2009

dopravné ihriská a vodičák na bycikel 😉

skuli
autor
15. led 2009

My jsme se školou chodili sbírat jitrocel na louku a taky podběl.Dávalo se to pak do lékáren.Taky jsme měli ve škole záhonky a když byly pěstitelky,tak jsme sadili,okopávali,zalévali.Sotěžili jsme mezi sebou,kdo bude mít větší úrodu.Pak když to vyrostlo,tak jsme to postupně v košíku nosili do školní kuchyně a vařili z toho polívky.

skuli
autor
15. led 2009

elise- my měli dokonce Průkaz chodce 😀 Byla tam i fotka.

elise
15. led 2009

skuli 😀 😀

ukana
15. led 2009

skuli, aj my sme zbierali a este sme susili supky z pomarancov, neviem naco....ale zbieralo sa to 😅

ivomal
15. led 2009

Ahojky, já byla notorický útěkář ze školky...bylo mi asi něco kolem 4 let. Naštěstí jsme bydleli naproti školce, takže máma už mě vždy viděla jak valím domů a "soušky" nic netušily. Vždy mě šla vrátit, chodila odpoledne do práce a já ve školce nechtěla spát....Prý jsem byla vynalézavé mrně na útěky 😀 😀 😀 Jo jo serii úmrti Brežněv, Andropov a Černěnko si pamatuju...sice jsem byla na prvním stupni ZŚ a bylo mi to šumák, ovšem tahle serie mi utkvěla v paměti, protože jsme si s děckama říkaly, proč ti rusáci volí za prezidenty furt ty dědky marodný nad hrobem, furt předělávat nástěnky koho to bavilo.... a nezvolí někoho zdravého a mladého a schopného....a přišel Gorbačov....

bodka13
15. led 2009

a pamätáte si ŠPD=špecifická príprava dievčat...varenie,šitie,... 😀
aj šípky a slimákov sme zbierali 🙂

supina
15. led 2009

taky jste na 1. máje museli kreslit při výtvarce vojáky v tankách a šeříky? 😀

bodka13
15. led 2009

my sme sa deň pred 1.májom neučili,normálne sme nacvičovali ako budeme manifestovať,nakázali nám ako máme držať mávatká a aké heslá mame vykrikovať 😀 😀 😀