Dítě hned po škole, jaký máte názor?

misulinka44
16. led 2013

Jsem studentka VOŠ, školu končím příští rok. Manžel by moc chtěl miminko. Ani já se tomu nebráním, jen nevím jestli je dobré mít dítě hned po škole. Jaký na to máte názor? Mám strach, že až začnu pracovat, už budu dítě jen oddalovat.

romcovaklarka
16. led 2013

@misulinka44 To se fakt nedá takhle poradit - jak se cítíš 🙂 Já jsem třeba pracovala a oddalovala skoro 6 let po škole 😅 a ségra si dala dvě děti v rychlém sledu hned po škole. Měla ale zemědělku, pak pár let na RD, praxe žádná a vlastně "nic neuměla". Jak děti trochu povyrostly, dodělala si bakaláře na peďáku a teď učí na zemědělském učňáku. Takže úplná rekvalifikace. Záleží, co máš za obor a jestli si myslíš, že s tím pak najdeš práci i bez praxe a s tím, že máš už třeba pár let po škole. Nebo jestli budeš moct třeba trochu pracovat i při mimču a nevypadnout z oboru...

naomi6
16. led 2013

@misulinka44 Ahoj, já jsem rozhodně pro práci a pak děti. V dnešní době se bez praxe těžko shání práce. Máš dost času, jsi mladá a děti ti neutečou, ale zase nevím, jaký máš obor. Držím palce 😉

misulinka44
autor
16. led 2013

Já studuju zdrávku-všeobecnou sestru. Tak snad práci najdu a během RD bych mohla chodit vypomáhat do nemocnice. 🙂 A mimčo bych chtěla 🙂

misulinka44
autor
16. led 2013

A manžel má jeden zdravotní problém a bylo nám řečeno, že nejlepší bude mít děti co nejdřív...

veruska007
16. led 2013

Otázkou je, jestli Tě manžel uživí - musíš pracovat min. 270 dní, abys měla nárok na mateřskou. Osobně bych si ty dny určitě odpracovala, třeba něco už při studiu. Vezmi, že třeba budeš chtít děti 2-3 po sobě... to bys pak přišla o hodně peněz.

ssassi
16. led 2013

já jsem pro, aby si každá trochu "užila". mám kamarádku, která otěhotněla měsíc před maturitou, nikde nepracovala, nemá zkušenosti (pracovní, životní)... pořád má pocit, že jí něco utíká.... já si odpracovala dva roky ještě na vysoké, pak tři roky k tomu a teď jsem spokojená, že mám svatý pokoj a užívám si mateřskou 😀

romcovaklarka
16. led 2013

@misulinka44 Pokud muž si má ze zdr. důvodů pospíšit, tak to je asi velký argument. Ségra právě měla taky něco podobného, neměla to podle doktorů odkládat (a i tak to neměla jednoduché). Určitě byste si vyčítali, kdybyste dítě o pár let odložili a pak to nešlo 😕 Jako sestřička si myslím, že práci najdeš i pak, zvlášť, pokud budeš moct zůstat aspoň v nějakém kontaktu i při RD. Držím palce, ať si to vyřešíte 🙂

maximka33
16. led 2013

záleží taky na tom, jak jste oba založení, zda byste ještě chtěli trochu užít života, dovolené, cestování, studium. práce bude až do konce života. ale s dětmi už cestování není takové bezstarostné. je pravda, že je to i otázka peněz. pokud člověk nemá praxi, tak pak nemá ani mateřskou a minimální rodičovskou.. možná bych tak dva roky pracovala a pak klidně šup do toho. je taky fajn mít práci a mít se kam vrátit s dítětem!!! a to jsem nezmínila, jestli máte už nějaký domov a ne třeba pokoj u rodičů..

misulinka44
autor
16. led 2013

My už si užili dostatečně, teď už jsme se usadili, na nějaký diskotéky a dovolené nejsme 🙂 A svatební cesta nám stačila a na pár let žádnou dovču neplánujeme. A manžel mě uživí v pohodě a ještě něco zbyde🙂 A navíc o RD bych nepřišla, stačí když na týden nastoupí otec a pak já a peníze mít budeme. A bydlíme ve vlastním 3+1 už 3 roky, takže máme kde s malým být🙂

misulinka44
autor
16. led 2013

@ssassi Já už po maturitě mám, jsem na vyšší škole🙂

palomitacheca
16. led 2013

@misulinka44 neplánovaně jsem otěhotněla hned po škole a jsem ráda, že to tak dopadlo. Sice jsem neměla nárok na mateřskou, ale přítel má slušný plat a uživí nás všechny. Navíc je o 16 let starší, tak jsme s dětmi nechtěli čekat moc dlouho. On si v mládí užil dost na diskotékách apod., mě nikdy nic takového nelákalo, tak mi nevadilo, že jsem otěhotněla a nic moc si "neužila". Cestovali jsme už se starším synem a taky v pohodě, i když jsem zvědavá, jaký to bude se dvěma dětma 🙂 a s tou rodičovskou - manžel na ni vůbec nastupovat nemusí. Stačí když mu vznikne nárok na mateřskou, vyřídí si potvrzení o denním vyměřovacím základu a na základě toho si můžete zvýšit částku rodičovského příspěvku, na kterém budeš hned od porodu ty. Maximum je 11500Kč na měsíc, ale prakticky si můžete zažádat do výše 70% 30násobku denního vyměřovacího základu, takže záleží na výši platu.

misulinka44
autor
16. led 2013

@palomitacheca Díky za info 😉

ange_de_la_morte
16. led 2013

musíš sama cítit jestli miminko chceš nebo ne ... já studu wýšku a i když sem si dříwe říkala že bych dítě chtěla až po škole tak jsem to stejně newydržela - něco se we mě zlomilo a mateřský pud se dostawil dříwe - takže nemám ještě ani hotowou školu a každým dnem očekáwáme našeho drobečka 😀 sice zkoordinowat to se školou bude náročnější ale říkám si že budu mladá maminka a budu ještě dost witální až bude moje dítě puberťák 🙂 Jediná značkná newýhoda tohoto řešení jsou peníze - nemám tím pádem narok na mateřskou ale pouze na rodičák, ale co už, manžel wyděláwá tak nás užiwí a neřešíme to 🙂

misulinka44
autor
16. led 2013

@ange_de_la_morte U mě se právě ty mateřský pudy taky začínají projevovat 🙂

ange_de_la_morte
16. led 2013

@misulinka44 : tak pokud si to můžete dowolit zhlediska financí tak bych nečekala 🙂