Dodržujete rady ,,odborníků,,? Doktorů, knížek...

nikka.vo
19. bře 2008

Ahoj, zajímalo by mně, jestli dodržujete rady odborníků, doktorů, knížek atd...

Například, že by dítě nemělo do určitého věku jíst tohle a tohle (jedině bílý jogurt neslazený,ne ovocný, do roka pacholíka ne, ne-li ho nedávat nikdy 😝 , nesmí celer (jakože pár kostiček celeru v příkrmu by škodilo a spoustu jiné zeleniny) , čaj dětský, ne granulovaný,vyvařování dudlíků xkrát denně atd atd atd ....

Já jsem cca do osmého měsíce věku syna byla hrozná na tohle, bála jsem se cokoliv mu dát, co nebylo dovoleno v knížkách atd, rohlík, pacholík, ovocný jogurt apod... ale začala jsem to mnohem méně řešit, s klidem mu vrazim rohlík do ruky, dám mu kousnout mého chleba s lučinou, měl už vodu se šťávou, když sem zapomněla čaj doma...

Jak jste na tom vy? 😉

monrougemerise
21. bře 2008

Ahoj holky, tak musím říct, že já mám na věc úplně jiný názor. 😉
Rady odborníků nedodržuju, ale protože jsem v tom přísnější než oni. Dávám jen zeleninu, maso, ovoce, teď jsem začala s s čistým jogurtem a tak a co nejvíc to jde v bio kvalitě. Amélka je spokojená. Nepotřebuje sůl, cukr a už vůbec ne koření a podobné.
Nějak vůbec ani nechápu, proč bych jí měla dávat "normální jídlo" To jídlo co jí, je totiž víc než normální.
No, doufám, že z toho nikdo neomdlel... 😲 To bych nerada. 😉
Vůbec nikomu tady nevnucuju svůj názor. Protože je mi to jedno. Chtěla jsem jen vyjádřit, jak to dělám já. Jsou to vaše děti a vaše svědomí. A někoho přesvědčovat.. to fakt není můj styl. 🙂

kalo
21. bře 2008

Ale ono opravdu v Lipánku není nic špatného /oproti Pribiňáčku, Bobíku a jiným/. Ten jako jediný nemá žádnou želatinu, konzervanty a pod. A doporučila nám ho i doktorka...Ale to je do jiné diskuze. Každá z nás se snaží dělat pro svého broučka to nejlepší a každý má o tom, co jo a co už ne, jiné představy a hranice... 😉

kristi
21. bře 2008

kalo,ja s tebou souhlasim. Lipanek je fakt oproti tem druhym lepsi, myslim,ze je i naslehanej nejak jinak nez Pribinak...

morusa
21. bře 2008

monrougemerise: A jaký dáváš malý maso? Dáváš vše nebo jen třeba bílý?

monrougemerise
21. bře 2008

Moruso, dávám bílý. Ale už jsem zkusila párkrát i telecí. 😉

morusa
21. bře 2008

monrougemerise: Tak to se celkem shodneme, já teda dávám jen kuře, krůtu a ryby. 😉

nikka.vo
autor
21. bře 2008

já už jsem udělala omáčku a odebrala jsem malému, protože mám pocit, že jí dennodenně to samé a už fakt nevim co mu vařit... tak jsem zkusila majdu. Ale už se blížíme k roku a pak fakt začnu najíždět víc na dospělácké jídlo 😉 Neříkám že dravou výživu vypustim, bude převládat zelenina, ale budu to ,,prokládat,, našim jídlem -samo o dost méně kořeněném 😉
Já mám ve svém okolí děti, které jedli třeba jen skleničky do roka a pak se po normálním jídle pokeždé pos*ali 😖 , protože prostě z ničeho nic přešli na normální jídlo.

nikka.vo
autor
21. bře 2008

já dávám ze skleničky hovězí a telecí a teď měl králíka 😉 takže krom vepořového měl všechno 😅 , já se masa nebojim 😕

morusa
21. bře 2008

Myslím, že bejt jenom na skleničkách fakt není dobrý, mně hlavně přijde, že to chutná opravdu úplně jinak než normální jídlo.Minule jsem koupila květák na mozeček ve skleničce a po otevření a ochutnání jsem to vyhodila, bych to nedala ani našemu psovi, jakej to byl humus. Jinak ale třeba těstoviny se smetanou a rybou jsou ok.Každopádně momentálně dávám skleničky jen, když jdeme na oběd do restaurace třeba, jinak vařím.

monrougemerise
21. bře 2008

Moruso, já ryby nedávám vůbec. A určitě ani nebudu. Mají se až mnohem později. 😉
Ale jinak dávám taky kuře a krůtu. 😉

morusa
21. bře 2008

monrougemerise: To je právě ono, někde si přečteš, že nedávat, někde že dávat, na druhou stranu do skleniček dávaj ryby už od deseti měsíců a ti si zrovna myslím, že to musí mít podchycený...

monrougemerise
21. bře 2008

Do skleniček dávájí některé firmy sůl už od 8. měs. A některé cukr už od 4. měs. Takže to podle toho určitě brát nemůžeš. Já dávát ryby určitě zatím nebudu.
A taky záleží, koho jsou ty normy. Protože každá země má úplně jiné normy na jídlo pro děti.

yenn
21. bře 2008

holky s tema rybama - to ze je to alergen neni jediny duvod proc nedavat, ryby obsahuji vysoke mnozstvi tezkych kovu (morske) a pro ten maly detsky organismus je to velka zatez.
Napr. ve svete se vubec nedoporucuje konzumace morskych ryb tehotnym, prave kvuli tezkym kovum. V CR vam doporuci presny opak.....

morusa
21. bře 2008

monrougemerise: Neberu to podle toho, to určitě ne 😉 řídím se svým rozumem. Hovězí, vepřové a telecí tam dávaj taky a to bych zas nedala já. 😉

kristi
21. bře 2008

nase ryby miluje, nevidim duvod, proc ji je nedavat, kdyz ji chutnaji

morusa
21. bře 2008

yenn: Já mu ji dám tak jednou týdně, nemá ji každý den .Mně osobně přijde jako daleko větší zátěž pro organismus právě hovězí nebo vepřové maso, ale je to můj názor, nikomu ho nevnucuju..

petraluk
21. bře 2008

Ahoj holky 🙂 Celý jsem vás nečetla, tak nevim, jestli jste to už tady neprobírali. Ale mě u těch kupovaných zeleninových příkrmů vadí kromě soli, že do nich dávají i alergizující zeleninu jako je celer, petržel a rajčatový protlak. Kamarádka psala do firmy Hamé a bylo jí odpovězeno, že příkrmy se vyrábí podle starých receptů z roku 1989 a že vše je konzultováno s odborníky, takže nic nezávadnýho nevyrábí. Ale již se začali zabývat tím, že by začali vyrábět příkrmy pro alergické děti, tedy bez všech těch potenciálních alergenů 😉

JInak já nejvíce důvěřuji naší mudr a snažim se její rady dodržovat. Malej měl ve 2 měsících vážnější střevní infekci a pořád se z toho úplně nevzpamatoval, tak bych mu nerada ublížila 🙂
Příkrmy zatím stále kupuji, jelikož je to teprve 14 dní, co malej poprvé dobrovolně něco spolkl. Domácí přesnídávky odmítá úplně a zeleninu musí mít naprosto rozmixovanou jinak se začne dávit 😒

morusa
21. bře 2008

petraluk: Já začala taky vařit až po tom, co se malej rozjedl.Trvalo to dva měsíce, každý den po lžičce, další den dvě lžičky atd, atd, kvůli tomu se mi opravdu nechtělo vyvařovat, ted už je to bez problémů.

ad kupovaná strava: Je holt potřeba pročítat složení a vybírat, já byla docela v šoku z Dobré mámy a to ji doporučuje Pediatrická komora. 😒

myschka
21. bře 2008

že v těhotenství máš jíst ryby to je kvůli jódu ne??? Třeba lososy se z volný přírody na trh prakticky nedostanou, všechno je ze sádek. Tk když vynecháš mořské ryby tak myslím, že ok.
A nechci prudit já sama bio zeleninu kupuju ale rozdíl je víceméně jen v ceně ☹ psala jsem o tom bakalářskou práci a dost jsem se v tom šťourala. Většina hnojiv atd v půdě zůstává až 50 let, u nás s eko zemědělstvím začalo po revoluci a jinde to nebylo o moc dřív takže si snadno spočtete, že stejně ač už nehnojí, půda je toho plná ještě na dlouhou dobu.
A druhá věc je, že tzv bio hnojiva jako hnůj atd je plný antibiotik která se zvířatům dávají. Abys dostal označení BIO nemusíč mít i hnůj z bio chovů kde se antibiotika a masokostní a rybí moučka používá běžně, to nemluvím o desinfekci která se do podestýlky stejně dostane.
Je to taková masírka, určitě mají ti zemědělci dobrý úmysl ale dokud takhle nebudou uvažovat všichni je to o ničem.

kalo
21. bře 2008

K těm rybám ještě....vím, že "se nedoporučují" do roka...Moje DR.mi ale řekla, že když je dítě zdravé /i rodiče bez alergií/, tak v pohodě kousek filé není problém už dřív... 🙂 Dávám.... 😉

alcatko.j
21. bře 2008

Caues holky 🙂
Ja a rady odborniku...
Reknu to tak, kdyz jsem byla jeste v tom, tak jsem byla uplnej maniak...mela jsem total vsecko nastudovany, sedela jsem na netu a hledala, cetla, stahovala si, tiskla, davala do slozek dle okruhu-kojeni, prikrmy, koupani, vybavicka, spani... 😅 Po vecerech jsem vytahla prislusnou slozku a studovala 😅 Vse jsem si prala mit tip top, pekne spravne, at nic nezbabram, kdyz budu mit to vytouzene miminko 😵
Byla jsem odhodlana frcet dle vsech spravnych zasad 😅 Mela jsem dopredu nastudovane polohy na kojeni, zpusoby kojeni, proste uplne vsecko. byla jsem pripravena plne kojit min do 6. mesice, byla jsem pripravena pozorne studovat slozeni jidel, byla jsem pripravena na blbe reci rodiny, na zvednute oboci, na vetu, kterou nesnasim do ted:"vy jste jedli vsechno a jste zdravi, nic vam neni.."....
jenze..clovek mini, zivot meni, v nasem pripade nase holcicka 😅 napriklad prikrmy...jak ja se tesila na pripravu papkanicka...a ouha, nase devcatko proste prikrmy odmitalo, nebudu se rozepisovat, ale kaslala mi zvysoka naprosto na vsechno, jist nechtela...jednou jsem svacila chleba s pomazankou a vsimla jsem si, ze na me poprve se zajmem, teda spis na jidlo, nelous cuci a ma otevrenou hubu..tak jsem se se sousetm priblizila a ona si kousla a sndla to a otvirala pusinku dal 😕 Takze veskera predsevzeti sla stranou a nelinka poprve jedla neco jinyho nez materske jidlo...clovek najednou hodne ozeli, slevi ze svych zasad...ja slevila..u nas proste neprichazelo v uvahu, jet prave v tomto-jidle, podle odborniku, prirucek..Ji prave zminovane ryby, tak strasne ji chutnaji..jine maso krome kureciho nechce...a ja nemam to srdc ji je nedat, kdyz vidim ty slzicky a pak tu chut s jakou se do nich pusti...
Zacala jse chapat, ze ja se opravdu spis nez priruckami budu ridit instinktem...Zacala jsem kaslat na doporuceni, takze nase holcicka ji hodne "zakazanych "jidel, od 2. mesice spinka na brisku, spinka od poloviny noci v nasi posteli, usina tak, ze ji drzim za ruku, kojim, protoze ona si to zada, kaslu na to, ze uz "to vypada blbe", caj davam granulovany, pije vodu z kohoutku, myju jarem, ohrivam v mikrovlnce, davam jogurt, jediny , ktery ji chutna, ale neketere maminky by tady asi trefil slak, kdyby vedely jaky.... pro me je proste dulezite, aby ona byla spokojena, aby citila, ze ji miluju, takze ja rada obcas teda hodne casto slevim ze vsych drivejsich zasad..snad v budoucnu nebude mit potize..budu doufat...
Na druhou stranu jsou mi sympaticke maminky, ktere maji tu trpelivost, ktere jsou zasadove, ktere vsechny ty rady, ktere povazuji za spravne, dodrzuji, maji muj obdiv, fakt jo 🙂

vetrovka
21. bře 2008

ahoj holky, no já jsem se teď vrátila z nákupu a to, co jsem tam viděla, mi zahnalo výčitky svědomí, že dám Tomáškovi toust z topinkovače polechtaný máslem...šla tam babička s dcerou a vnukem na vozíku v sedačce.. věk bych řekla tak 8 měsíců, víc ani ťuk... chudák začal plakat, tam vedro, on bundičku, svetřík a tak.. ale tak že má hlad tam babička řešila.. tak vzala jakýsi koláč, šup malému do ruky a bylo... no já nevím co tady řešíme 😉
jo a ten sterilizátor jsem nevyhodila... jsem totiž máááááááčka 😉

zany
21. bře 2008

Musím se taky přidat 🙂

Některých zásad jsem se dost držela a jsou věci který Honzík ještě ani neochutnal, ale některé mu byli přes mou nevůli vyloženě vecpány!!! Viz. třeba lízátko od mojí švagrové!!! To jsem fakt pěnila!!! 😠 😠 😠
Do 11. měsíců jedl prcek skleničky, protože mnou uvařené jídlo prostě odmítal 😒 Ale pak se najednou rozhodl, že jíst bude a chutná mu... Jogurt jsme dávali jen bílý, ale ouha, v roce mu přestal chutnat a tak už jíme ovocný 😵 Pribináčky a atd. zásadně odmítám!!!
Od roka už něco málo jí s námi, ale před dochucením mu odeberu (např. rajskou), ale víceméně mu pořád vařím zvlášť a solí rozhodně šetříme!!! Resp. jí do jen jeho jídla nedávám vůbec!!! Pokud odebírám od nás, tak jí je tam jen trochu a ani by to člověk nepoznal...
Kojili jsme do 14 měsíců, takže myslím, že docela dlouho a i nad můj plán... Původně jsem chtěla v roce přestat, ale jaksi to nešlo, tak se zadařilo až teď před týdnem 🙂
Co se týče sezení atd. tak chviličku seděl, ale moc dlouho ne... Posadil se sám v 7,5 měsících a pak do 14 dnů začal lézt 🙂 Chodíme od 10 měsíců, za ruce jsme nikdy nechodili, chodítko jsme neměli... 🙂

makelka
21. bře 2008

myschko s těmi bio potravinami s tebou plně souhlasím, už jsem též měla možnost do toho nahlídnou dost zblízka a bio je prozatím jenom hodně velká nálepka, sice se to už neošetřuje takovýma hrůzama jako dřív, ale furt to není úplně bez těch hnusných sra.ek. Navíc vlil na to má i ovzduší, podzemní voda, či deště, ve kterým plno splodin je a jde to do všech potravin - i bio 😉

nikka.vo
autor
21. bře 2008

Holky, jsem na nás hrdá,že se tu dokážeme společně bavit, ač nemáme třeba stejný názor 😵 😵 😵

Nechtěla bych aby to vypadalo, že jsme si dělaly srandu z maminek které sterilizijí a dodržují zdravou výživu - spíš to byla legrace z nás samotných 😉

Skleničky jsem dávala ze začátku půl na půl, půl týdne domácí, půl skleničky, prostě ob den. Pak jsem dala třeba jen jednu skleničku týdně, že jsem mu dala skleničku s jehněčím třeba. Kupovat kvůli příkrmům jehněčí maso se mi teda fakt nechce 😉 . Teď už dám skleničku jen když jdeme na návštěvu, nebo do restaurace. To že skleničky nejsou nic moc věřím, minimálně jsou plné škrobu, ač kukuřičného, ale to je hnus, já bych to nejedla 😝 ...

Rybu jsem ještě nedala, ale zítra jí nejspíš poprvé ochutná s bramborovou kaší 😵

makelka
21. bře 2008

Rybu měl Tobís jen jednou a to na Vánoce kapra - vařenýho a to je asi tak všechno, já je taky nejím každej týden, jak se doporučuje a žiju 😉

pirlenka
21. bře 2008

Souhlas s Nikkou 😉
Dneska jsem želvičce navařila zásoby dle receptů k jeho věku, vyvařila lahvičky a dudlík a mám zase na pár dní pokoj 🙂

yenn
21. bře 2008

Mak, ja je nejim asi 10 let a ziju taky 😉

Ja davam sklenicky taky pul na pul, ale jinak nez Nikka - pul sklenicky a do toho pul porce mojeho navareneho jidla, at si zvyka...jen varene mi jist nechce, ale kdyz mu to namicham tak to sni a ja doufam, ze se co nejdrive dopracujeme k tomu, ze bude jist jen to domaci

nikka.vo
autor
21. bře 2008

yenn, dopracuješ 😉 ... já začala s příkrmy právě že brzo, doktorka řekla dávat a já jak blbka dávala, protože mudra zavelela 🙄 . Takže přikrmovat jsem začala někdy kolem září/říjen a ,,pořádně,, jíst mi začal až kolem Vánoc 🙄 a teď má zase období, kdy dělá ofrky. Ale naštěstí u Domíse nepociťuju, že by víc miloval skleničky, nebo víc domácí. Je mu to putna 😵

pirlenka
21. bře 2008

Yenn, já taky takhle někdy míchám, když uvařím do zásoby a nevyjde mi to na celou skleničku. Naštěstí domácí baští úplně v pohodě, on vlastně baští všechno, holt nezapře naší rodinu 😀
Ovšem zatím jídlo odpovídající jeho věku 😉