Domácí pletení vlňáčků. Jakou používáte vlnu?

marketazam
25. led 2009

Ahoj,
chystám se zkusit uplést nějaké vlňáčky- nemáte s tím někdo zkušenost- zajímá mě hlavně jakou používáte vlnu- přemýšlím buď o použití 100% ovčí vlny, nebo sem teď objevila bambusovou vlnu, která ypadá že by mohla být snad ještě kvalitnější. Napadla mě i velbloudí (mívala sem z ní teplý svetr a byl v podstatě nepromokavý...)- ale tu asi neseženu. Jak jste na tom vy? Z čeho pletete?

sonulah
27. únor 2009

marketo, já myslim, že ti můžu skvěle za kolektiv látkařek-pletařek poděkovat, že nám děláš takový hokusy pokusy (např. BO) a pak referuješ.... 😀 takovej pokusnej králík se vždycky hodí

sonulah
27. únor 2009

skvěle=směle ☹

marketazam
autor
27. únor 2009

Děkuji- já jsem takový nadšený vědec- experimentátor... obvzlášť když mám spousty volného času 😉

parybka
27. únor 2009

Soni, i skvěle můžeš děkovat 🙂

market, tak si ho užívej... já si ted užila asi 2 hodinky 🙂
mamlas, tvůj žabí model je naprosto úchvatný 😵 😀

raady
4. bře 2009

Ahoj holky,
můžete mi prosím poradit ohledně merino vlny na vlňáčky. U nás mají úžasnou 100% merino vlnu, je to ale s úpravou superwash. Nevím, jestli se na svrchňáčky hodí, aby třeba šla dobře nalanolinovat a nepropouštěla 😕

marketazam
autor
4. bře 2009

já myslím že když je to 100% merino tak by to mělo být pohodě...
já mám zkušenost zatím s merino maxi color- to se mi zdá, že se dost vytáhlo když jsem ho nalanolínovala
teď pletu z merino extra jemné - a to je snad pevnější (připadne mi skoro stejné jako šumavská ovčí vlna, jenom to trochu méně kouše...)

raady
4. bře 2009

Aha, tak já mám u nás vyhlídnuté taky Maxi Color od Vlnapu. 😕 Dívala jsem se na stránky Vlnapu a tam ho mají za 58,- kč v akci a u nás bez akce za 95,Kč 😠 Ale chci zkusit zatím jen ty jedny vlňáky, tak se mi to přes internet nevyplatí.
Myslíš Market, že tedy plést kalhotky raději menší?

sonulah
4. bře 2009

mě se to merino taky trochu "vytahuje", ale myslim, že se "superwash" to nesouvisí....

vlnap a jejich poštovné 110,-, to musíš koupit to merino po kilech, aby se to vyplatilo 😒 😉

kuk tady:
Čistá vlna je nejen příjemná k nošení, ale je i praktická při údržbě, protože má částečně samočistící schopnost a nemusí se tedy tak často prát. Tohoto efektu je dosaženo tím, že vnější šupinky vlny nepřitahují špínu. Vlna také odnímá nepříjemné pachy. Pokud svůj model zavěsíte přes noc na čerstvý vzduch, může vlna dýchat a díky vzdušné vlhkosti se zregeneruje. Další den je svetr opět jako nový.

Abyste své modely mohli často nosit, jsou mnohé příze opatřeny úpravou vlákna superwash. Vlna se lépe ošetřuje a neplstnatí. Může se prát v pračce při 30°C nebo 40°C. Modely se mohou také ždímat. Dlouho si udržují své vlastnosti.

marketazam
autor
4. bře 2009

to nevím jestli plést menší spíš možná pevněji aby to až se to vytáhne bylo akorát...já jsem měla maxi color jenom dvě klubka a lanolínovala sem to až ve chvíli kdy sem využila obě- takže nemám možnost zkusit plést jinak jestli to bude lepší- a asi už další maxicolorku kupovat nebudu- moc mě nezaujala
moc se mi vytáhl jenom ten maxicolor- ostatní se taky trochu vytáhlo, ale jenom trošku... l

raady
4. bře 2009

Tak já jsem trochu pátrala po té úpravě "superwash" a našla jsem na www.babako.cz toto:

Na pletení vlňáčků je nejvhodnější čistá 100% ovčí vlna s vysokým obsahem lanolinu (neměla by být mít označení předepraná nebo superwash, tato vlna neobsahuje žádný lanolin) .Čístá vlna pojme vlhkost, aniž by ji propouštěla. Lanolin váže moč a pohlcuje tak zápach.

Ze 100% vlny /zlatíčkovské/vlňáčky mám. Jsou super, nepropouští, lanolinuju jednou za čas 🙂 . Teď jsem chtěla právě merino vlnu, zdá se mi jemněší a mají krásné barvy 😵 . No chtěla bych je jako denní kalhotky, tak by to třeba nevadilo. Lanolinují se přeci oboje, jak ze 100% ovčí vlny, tak 100% merino vlny. 😕 No asi ty bez toho superwash 😅 mají větší přirozené procento lanolinu a jsou pak větší držáky 😀

raady
4. bře 2009

Jinak Sonu, ty tvoje hand výrobky jsou opravdu krásné 😵

marketazam
autor
4. bře 2009

merino se dá sehnat i bez té superwash úpravy- já teda mám merina v podstatě 3 druhy a ani jedno superwash nemá- maxicolor, merino extra jemné a merino exclucive colection- s tím že maxicolor se vytáhlo hodně, to exclusive trochu a to extra jemné skoro vůbec (i když nevím proč se mu říká extra jemné, když je z těch všech rozhodně nejhrubší 😒 )

evicka7
4. bře 2009

ahoj nevíte, kde by se dalo najít, jak se zpracovává ovčí vlna, aby se z toho dalo plést?

evicka7
4. bře 2009

jestli je to jako v lidských silách, nebo se to dělá v nějakých továrnách nebo co

raady
4. bře 2009

Market, budu po něm pátrat, u nás mají v galanterii právě jen Maxi Color superwash 100g od Vlnapu. Já jsem si toho pracího přídavku napoprvé ani nevšimla, až když jsem tu etiketu zkoumala blíž. Je to tam malými písmenky. Ale já jsem úplná nepletařka, zvládnu nanejvýš vo 😀 ... proto všechno studuju, protože jinak jsem úplný mimoň 😉

evicka7
4. bře 2009

raady, tak zrovna z té teď tvořím na zkoušku jeden VO, ale je úplně na prd, doufám, že klasický merino nebude taková pruda vlna

marketazam
autor
4. bře 2009

evicka- to teda nevím jak zpracovat ovčí vlnu- asi si pořídit takovej te nstrojek co má babička přadlena v pohádkách a ten plochej palec k tomu... 😎 já sem koupila šumavskou ovčí vlnu a ta už je zpracovaná... http://www.shop.ddjd.cz/

popravdě ani nevím kde bych surovou vlnu sehnala- myslí mže to nemusí být taková sranda pokud člověk doma nemá přebytečnou ovci, kterou by mohl trochu skalpovat... ale jeslti na to někde dojdeš a podaří se ti z ní uplést nějaký výrobek tak se s tím určitě pochlub- sem strašnej zvědavec tak bych to určitě taky potom zkusila

raady
4. bře 2009

evicka, mrkni sem 🙂
www.chytrepleteni.cz

marketazam
autor
4. bře 2009

koukala sem na ty merina co mám doma a všechny mají na sobě malým písmenkem napsané to superwash 😠 ale vzhleem k tomu že po lanolínu fungují v pohodě tak to asi tak nevadí...

evicka7
4. bře 2009

no naše kamarádka bude na jaře stříhat ovce a vlnu vydá zdarma, tak já bych to chtěla vyzkoušet, ale zatím si to nedovedu nic moc představit

marketazam
autor
4. bře 2009

asi to nebude žádná sranda... ale zase by si měla 100% jistotu z čeho pleteš...

sonulah
4. bře 2009

raady, děkuju za pochvalu 😉

holky a já měla pocit, že zrovna někdo (tušim katula?) plete právě vlňáčky celý z tý maxi color.... ( tak jsem jí v tý báječný slevě taky koupila 😀 no, ale mě je to teda asi fuk, moc vlňáčků už potřebovat nebudem, tak z toho budou nějaký čapky/kamaše/rukavice/šály a na to mi ta vlna přijde úžasně lehká, hebká, příjemná a hezky barevná 😵
evi, proč máš pocit že VO bude na prd? (ehm, to přece chcem, že....😀)

a já mam nějaký to tenčí (hnědý) merino z ddjd a taky se tolik nevytáhlo....

raady
4. bře 2009

evicka, teď jsem si vzpomněla, že Makinka z látkovek taky má doma ovce 🙂 Už to tam z holkama kdysi probíraly a říkala, že je to nějaký složitý.... 😒

marcelkad
4. bře 2009

Já taky koupila merino ve slevě, na supewash jsem ani nekoukla, hlavně že byla sleva 😀 a hned jsem jich vzala 8 klubek + 2 klubka exclusive 😲 jak říká Soňa, kdyžtak bude zimní oblečení, to se taky hodí. A moje mamka má heslo: "to chleba nejí" a má takových pokladů (jako vlna, povlečení, ručníky....) celý skříně 😉

evicka7
4. bře 2009

raady: díky za ten odkaz, to je super stránka, no já snad opravdu budu příst 😀 , jinak myslím, že Makinka řešila kůži, ale už si to moc nepamatuju

sonu: VO mám pocit, že hrozně povolí, ale třeba je to jen pocit, já jsem ještě neviděla normálka ovčí vlnu, tuhle měli v galanterce, tak jsem ji koupila na zkoušku a jak jsem to chtěla trochu utahovat, aby to jako bylo nepropustný, tak jsem z toho udělala vlnu poloviční tloušťky, tak nevím, třeba to ta ovčí dělá taky, no každopádně to skončilo tak, že moc neutahuju a když to bude propouštět, tak to dám srazit do pračky, ale myslím, že dopletený to budu mít tak za týden, protože Viktorie nesnáší pletení, udělám tři oka a je řev, tak se musím dokopat teď když spí přestat koníkovat a jít raději plíst, tak pak poreferuju, jak to dopadlo

marketazam
autor
5. bře 2009

holky na kolik ok (jako šíře té díry na nohavičku) mám uplést nohavičky u vlňáčků pro novorozence (pletu na plenku velikosti S)

evinka
5. bře 2009

Ahoj,
Jak se tu řešilo, jestli u VO utahovat víc nebo míň, tak včera jsem studovala brožuru Pleny pod lupou a tam píšou u pletení svrchních kalhotek: " Kalhotky by měly vždy být pleteny velmi volně. Když se pletení příliš utahuje, kalhotky brzy začnou propouštět vlhkost"
TAky se chystám si uplést VO a svrchňáčky, ale nejdřív musím sehnat 100 % vlnu. Zatím zkouším galanterky a když neseženu, tak holt budu muset objednat přes net.

evicka7
5. bře 2009

evinko, díky, to je dost důležitý poznatek, jdu párat 😢

sonulah
5. bře 2009

hm, tak přesně to jsme řešily na látkovkách a vydumaly, že utahovat víc..... 😀

kdo se v tom má vyznat 😠 volím zlatou střední cestu 😎

marketazam
autor
5. bře 2009

mě připadne, že když se to utahuje málo tak po nalanolínování se to tak vytáhne že je pletenina skoro průhledná (pak aby to neprotýkalo těma volnýma dírama)- takže já utahuju víc s tím že se to imregnací povolí a pak to bude tak akorát...