Druhé dítě nebo práce? Mám RD na 3 roky

niko
23. led 2010

Ahojky, potřebuji spříznšěnou duši, která má stejné trápení, má mám 20 měsíční holčičku a nevím zda mám pořídit sourozence nebo jít pracovat. Znáte někdo aktuální paragrarfy, co je výhodnější? Zaměstnání mi končí takže bych musela najít novou práci, ale dostanu mateřskou? chtěla bych si něco naspořit, tak ať nejsem škodná....

tymothy
23. led 2010

Niko, jestli jsi pobírala i mateřskou, tak bys na ni měla mít zase nárok. Pokud jsi teda někde při rodičovský nepracovala (třeba i na pár hodin).
Ale v každém případě musíš vědět sama co chceš, jestli dítě a nebo pracovat.

j.a.n.i
23. led 2010

Podstatná otázka je kdy a jak ti končí zaměstnání, tedy pokud chceš odpovědět na tu finanční otázku. Na otázku jestli pořídit druhé nebo pracovat, je složitější odpověď, ale asi bych si nejprve odpověděla na otázku zda chci další dítko a jaký věkový rozdíl by měl mezi nimi být. Protože ono je zas hloupé nastoupit do nové práce a otěhotnět jim.

niko
autor
23. led 2010

děkuju za odpovědi, kdybych nastoupila do práce tak by to bylo minimálně na 2 roky, nevím jestli chci druhé dítě do 3 let toho prvního, to právě to dilema, já jen, že potřebuji i finanční jistotu pro druhé, při prvním jsem měla finanční rezervu, která už dochází a tak proto to rozhodování.. první dítko hodně živé tak i proto, první mateřskou jsem pobírala v plné výši tak se ptám, zda bych do tědh tří let toho první byla těhotná pobírala i druhou mateřskou nebo už jen rodičovskou? nevíte???

tymothy
23. led 2010

Pokud bys na tu mateřskou nastoupila dříve než ti skončí tahle rodičovská, měla bys na ni mít nárok. Ale nesmíš mezi tím mít prodlevu.

j.a.n.i
24. led 2010

vůbec nezáleží na tom jestli nastoupíš do skončení rodičovské nebo později, záleží na tom jak to máš se smlouvou, napiš podrobnosti...

tymothy
24. led 2010

Jani, já myslela, že na tom naopak záleží, protože když nastoupíš po rodičovské do práce, musíš přece znovu odpracovat těch minimálně 270 dní (nebo spíš musíš těch 270 dní platit soc. pojištění), abys měla znovu nárok na mateřskou. Alespoň tak mi to bylo řečeno. A na smlouvě podle mě vůbec nezáleží (možná se teda pletu), protože mateřskou už nevyplácí zaměstnavatel, ale sociálka.

j.a.n.i
24. led 2010

tymothy - pokud ti celou dobu trvá pracovní poměr, tak máš na mateřskou nárok i kdyby si byla v práci jen měsíc... naopak pokud bys třeba měla smlouvu na dobu určitou, plácnu, do konce roku 2009, 1.1.2009 nastoupila na mateřskou a ke konci roku 2010 by se ti narodilo druhé, tak už na mateřskou naopak nárok nemáš... ač by se zdálo, že nastupuješ ještě za rodičovské dovolené, ale není tomu tak, protože ti už netrvá smlouva, tudíž technicky nejsi na rodičovské dovolené

tymothy
24. led 2010

Na té smlouvě něco bude... , ale seš si jistá tím, že bys měla na mateřskou nárok i kdybys pracovala jen ten měsíc? Mě paní na úřadě práce říkala, že pak ten nárok ztrácíš...tak nevím. Ale působila na mě dost zmateně..

ojo
24. led 2010

je to jak píše Jani, záleží, jestli je smlouva na dobu určitou či neurčitou 🙂 zaleží teda, kdy končí, páč 270dní musíš mít splňeno za poslení 2 roky...

tymothy, paní na úřadě ti to řekla špatně, jeslti nastoupíš do stávajícího zaměstnání a odpracuješ jen pár dnů, tak i tak nárok na mateřskou máš, páč splňuješ tu podmínku 270dní za poslední 2 roky a je jedno, že jsi na RD, to se prostě počítá jako účast na nem. pojištění, pakliže PP trvá 😉

niko, jestli ti jde opravdu jen o tu finanční rezervu pro druhé dítko, určo je teda výhodnějí jít do práce...jen otázka, jestli i v jiném zaměstnání by si měla nárok na plnou výši mateřské... 😅

j.a.n.i
24. led 2010

jojo, jsem, protože i když si na RD za trvání smlouvy, tak si účastna nemocenského pojištění... proto se ty dny nenačítají znovu

tymothy
24. led 2010

Jé, tak to jsem ráda, že je to takhle. Mám totiž rodičovskou na 2 roky a tak jsem se bála, že když nestihnu zavčasu znovu otěhotnět, tak o mateřskou přijdu. Konečně dneska jednan dobrá zpráva. 😀

casiopeia
24. led 2010

Nějak se v tom ztrácím 😖 s manželem právě také začínáme pracovat na druhém. Tak bych se chtěla zeptat. Mám mateřskou na dva roky a Kátě je 15měsíců. Co se stane když třeba neotěhotním hned,ale třeba v srpnu a rodičák mi končí v říjnu? Jo a PP mám na dobu neurčitou.

j.a.n.i
24. led 2010

no, buď nastoupíš do práce a z ní pak na mateřskou nebo si můžeš prodloužit RD a být zadarmo doma

casiopeia
25. led 2010

A jde případně jít na rizikové? S Káťou jsem byla od začátku ☹ mněli jsme velké problémy 😔

j.a.n.i
25. led 2010

jojo, jde, můžeš jít ve chvíli kdy ti skončí RD...