Duše. Je v těle nenarozeného dítěte nebo po porodu?

dgm
24. črc 2008

Ahoj, jak se divate na pojem duse? Je podle vas duse uz v tele nenarozeneho ditete nebo prichazi do neho az tesne pred narozenim nebo v okamziku narozeni? Jak se na to divaji ruzna nabozenstvi? Jak se na to divaji ateiste? Zajima me to.

vilca
24. črc 2008

Teď mě napadlo, že duší je teda asi strašně málo ve srovnání s počtem lidí 😕 Jedna duše pro X lidí... Není spíš každý jedinec "jedinečný"? Nebo jeden člověk s nějakou duší zemře a o kus dál se narodí jiný s úplně stejnou duší? To mi připadá nemožné... 😕

eraserhead
24. črc 2008

A když už jsme u toho.... Kde a jak (a nebo třeba proč?) vzniká duše, protože logicky někde musí vznikat nové a nové, když je lidí stále víc, ne?

nikka.vo
24. črc 2008

vilca, duse se smí reinkarnovat (nebo jak se tomu nadává 😅 ) až po určité době, co jsem tak kdysi dávno někde četla 😉 Kde je do té doby, to ví Bůh 😕 😅 To jsou asi ty, co straší všude možně 😅

Jinak polemizovat nad tímhle tématem mi mozeček nebere 😅 , tak se radši budu držet v ustraní a budu vás jen číst 😝

nikka.vo
24. črc 2008

eraserhead - no pořád je větší umrtnost než porodnost, tak se to tak nějak stíhá vystřídat 😅 , když neni ještě nové tělo (plod) tak si duše lítaj všude možně a kdyby se to někdy obrátilo a byla porodnost větší, tak tu potkáš spoustu lidí (jako i v dnešní době) co budou chodit jako tělo bez duše 😀

ria80
24. črc 2008

Podle mě se duše zdržuje poblíž budoucího těla,je s ním nějakým způsobem spojená,ale ještě ho nemůže používat.Je ve spojení s matkou,matka ho u sebe někdy cítí.
To nevím,proč ho nemůže to tělo opustit během života.Myslím si,že tělo před narozením udržuje v chodu matka,ale po narození už je tělo udržovaný jen tou duší,kdyby ho opustila,tělo by zemřelo a začly by rozkládací procesy a pak už by se nemohla vrátit.
Pry někteří lidé jsou schopni svoje tělo vědomě opustit během života,zustanou s ním jen v nějakým malým spojení,a pak se zas vrátí.Ale to už je trochu nad chápání normálního člověka,to dokážou jen vyjimeční jedinci.Nebo duše opustí na chvíli tělo při klinické smrti,při těžké operaci nebo tak,vždyt takových lidí je spousta,co to zažili a vrátili se.
Ze je člověk vlastně ta duše,to tak je pravda.
Truchlí většinou lidi,kteří věří tomu,že smrt je uplný konec,protože to v naší společnosti je tak zažitý.Např.v Indii lidé se spíš radují a při pohřbu těla přejí tomu člověku vše nejlepší na další cestě.

Vilca:Ano,člověk s jednou duší zemře a pak se narodí nový člověk s tou samou duší.To je REINKARNACE(znovuzrození)

Bytosti(duše) nejsou omezený na naši zemi,život existuje nějakým způsobem všude,některá duše se zrodí na Zemi,jiná zas na jiné planetě,některá se zrodí jako nižší forma života(zvíře),jiná zas byla jinou formou života a ted se zrodí jako člověk.Některé duše se už nezrodí a existují jiným způsobem.
Rídí se to tím,co se má ta která bytost ještě naučit,co se už naučila a co ještě potřebuje prožít.To je zákon karmy.

Jestli sem někdy nakoukne gedren,tak nám k tomu jistě taky něco řekne.

ria80
24. črc 2008

Nikka.vo 😀
TAky jsem to chtěla původně jen číst,ale prostě mi to nedalo.Duchovní hovory mám ráda.

nikka.vo
24. črc 2008

Já nevim proč, ale jsem si jistá, že jsem byla v minulém životě chlap 😅 ...

nikka.vo
24. črc 2008

Stejně mi řekněte, jak to, že při reinkarnaci duše zapomene na to co bylo v minulém životě 😕 ...

Jsem koukala včera na AXN na seriál Posel ztracených duší a tam byl duch kluka, který se odmítl vtělit do plodu těsně před porodem, protože si v každém životě pamatoval svou smrt v předchozím životěa ne jednu a už to nechtě znovu zažít. Takže asi proto si to radši nemáme pamatovat 😕 😖 😅

nikka.vo
24. črc 2008

A už se do toho taky pletu, kua 😅 ...

ria80
24. črc 2008

No taky to může být důvod.
Myslím si,že duše se tady rodí do nějakého těla,aby někam postoupila,něčemu se naučila,prošla nějakou zkušeností.To,co má prožít,se odvíjí právě z minulých životů.(karma)
Kdybysme si pamatovali,co bylo v minulém životě a jakou jsme udělali chybu a co tady máme prožít a vůbec všechno,tak by náš život ztratil smysl.Když bysme všechno věděli předem,co máme udělat a co se nám stane.Bylo by to,jako kdybyste psali ve škole písemku a k tomu dostali správný odpovědi,který byste tam jen zaškrtli.Taky by to nemělo smysl,nic byste se nenaučili a nic by vám z toho nezůstalo.

ria80
24. črc 2008

Na minulý stránce už jsem taky napsala příspěvek,jak jsem to cítila já v těhotenství,tu duši.

nikka.vo
24. črc 2008

Tak to už je na mě moc složitý, to už fakt nepobírám 😅 dobrou 😉

vilca
25. črc 2008

Existují nějaké důkazy o tom, že to, co teda považujeme za "duši", je opravdu něco nehmotného? Je někde dokázáno, že to není jen výsledek našeho myšlení, cítění a fantazie, což má zase základ jen v mozku? Nechci tady zpochybňovat vaše názory, jen jsem asi typ člověka, který potřebuje mít všechno tak nějak ověřené. 😅
Když tady totiž čtu, že něco jste viděly ve filmu..., tak mi to všechno začíná připadat spíš jako diskuze ovlivněná americkými filmy........... 😕
Jinak se ale musím přiznat, že o karmě a podobných věcech nevím skoro nic, takže se jako naprostý laik radši stáhnu do ústraní 😅

neeve
25. črc 2008

Haa, miluju tyhle témata. Zvlášť když pak přispěje Nobody a jakýsi Eraserhead... si pak připadám jak blbec, protože ne všemu uplně rozumím 😀 Ale ráda si to přečtu...
No já si to trochu myslím, jako Ria, ale na druhou stranu mám obavy, že lidé si tyhle věci vymysleli, aby pro ně nebylo tak těžké pomyšlení na smrt jako takovou... protože i to, co píše Erashead o funkcích těla a mozku je dost pravděpodobné, lépe řečeno logičtější a pragmatičtější.

vilca
25. črc 2008

Nedá mi to a ještě něco přihodím 😝
V souvislosti s reinkarnací tady pořád mluvíte jen o převtělení duše z člověka na člověka. Ale není to náhodou o tom, že se duše převtěluje do jakéhokoliv živého organismu?
Jestli se pletu, tak se omlouvám, opravdu o tomhle moc nevím 😅

vilca
25. črc 2008

Neeve: hezky se nám tady rozdělily dva protichůdné názory 🙂 1. Lidé se bojí smrti proto, že nevědí o reinkarnaci a nesmrtelnosti duše X 2. Lidé si vymysleli reinkarnaci a vše kolem proto, aby se smrti nebáli
Já osobně se spíš přikláním k tvému, tedy tomu druhému názoru. Ale ten první nevyvracím, protože to nedokážu 😉

neeve
25. črc 2008

No možná bychom se skoro mohli přesunout do tématu, zda bylo dříve vejce nebo slepice 😀

vilca
25. črc 2008

Jo tak to mě už taky napadlo 😀 😀 😀

dgm
autor
25. črc 2008

Pekne jste se rozpovidali, dobre se to cte, nejlepsi je opravdu tyhle rozpravy pozorovat z dalky, ale neda to cloveku se nezapojit, ze?
Myslim si, ze kazdy ma na to nejaky nazor, at uz ze duse- nebo jak to nazvat - podle neho je nebo neni. Ja taky verim na reinkarnace a na to, ze duse vlastne prisla sem na zem si neco odzit, aby postoupila dal, definitivne do nebe, nebo jak to misto dokonalosti popsat. Ktera duse je v nebi, je tak dokonala, ze zvladla vsechny ukoly tady na zemi, to nebe je jeji odmena za to, co vsechno zvladla na Zemi prozit a ze vseho se poucit. Taky znam nazor, ze vlastne, jak se rika, ze se zly clovek dostane do pekla, tak tim peklem je vlastne minena tato Zem, znovu se narodit, treba jako zvire, selma, nebo jako clovek, ktery nema lehky zivot, same trapeni, a zalezi na nem, jak pokroci a jak si s tim poradi. Kdyz nepochopi, narodi se znovu atd. Libi se mi vsechny vase nazory, ja jsem ke svemu nazoru prisla samozrejme ze z nejake knizky a z rozhovoru s jinym clovekem, ale tak nejak vnitrne s tim souhlasim a pripada mi to nejvic logicke, ikdyz vubec materialne nepodlozene. Rekla bych prave, ze lide okolo umrti maji vetsi jasno , co se deje s dusi, nez jak je tomu pri vzniku zivota. A o to mi jde.

eraserhead
25. črc 2008

nikka.vo - a na to jsi přišla kde, že umírá víc lidí, než se rodí? Jak je teda možné, že ještě před nějakými 100-150 lety nás bylo o víc než miliardu méně? Navíc jsem si včera prohlížel guinessovu knihu rekordů, kde v článečku, co všechno se dá stihnout za minutu bylo napsáno, kolik za minutu zemře lidí a kolik se jich narodí a těch narozených ovníbylo o nějakých 120 za minutu více než zemřelých....

vilva: to jako že jsem byl v "minulém životě" třeba blecha? V tom případě doufám, že v tom dalším budu filcka 😀 Jinak s tím "ovlivněním" nejen americkými filmy s tebou docela souhlasím, ono tyhle "duchovní a spiritistické" věci jsou dneska docela dobrej kšeft. A taky si myslím, že si tyhle věci lidi vymysleli proto, že se báli smrti, nebo si nedokázali některý věci vysvětlit.

Ono se taky říká, že člověk využívá jen asi 10% mozkové činnosti, a mozek zcela jistě ještě ani není celý probádán, co když tyhle věci, jsou právě těch dalších 90% mozku, jejichž používání nejsme schopni ovlivnit nebo si uvědomit a proto nám spousta věcí připadá "nadpřirozených"?

Možná trochu odbočím, ale třeba já si občas řeknu, že bych docela rád zase viděl nějaký film nebo seriál, který už jsem dlouho neviděl a pak buch a maximálně do tří týdnů zjistím, že ho dávají v televizi, nebo na něj narazím u kámoše nebo vyjde jako dvd u novin. Což je třeba teď poslední případ s filmem Sofiina volba, nějak jsem na něj v myšlenkách narazil, že jsem ho ještě neviděl, ale probíral jsem se tím, co jsem slyšel o čem je, no a asi za týden jsem zjistil, že vyjde jako dvd u novin, tak jsem si ho hned koupil....

dgm
autor
25. črc 2008

K tomu, ze lidi na cele Zemi je vic, bych rekla, ze zase treba zvirat je cim dal min..... Napriklad drive byl jenom sem tam usek Zeme osidlen a priroda pritom plna zvere. Rekla bych, ze pocet zivych bytosti je celkove porad tak nejak stejny ...
K tem tvym zazitkum - ja mam taky podobne zkusenosti, da se to nazvat skrytym pranim, zacala jsem se tomu vic venovat a troufam si rict, ze svuj zivot si vice mene ovlivnuju podle sveho. Nerikam na 100%, to v zadnem pripade, ale o nejake procenticko vic nez v minulosti s prehledem urcite.

vilca
25. črc 2008

eraserhead: 😀 😀 😀 Jinak Sofiina volba - super film 😉

ria80
25. črc 2008

Já si to hdně myslím jako dgm,země může být vlastně to peklo,aspon život některých lidí peklo je.Záleží na každém,jak se zachová a jak dlouho tady v tom pekle bude muset zůstat.A prožívat pořád dokola nemoci,smrt,bolest,hlad,strach.
Já třeba když jsem byla malá,než jsem šla do školy a i chvilku po tom,jsem pořád vykládala,jaký to bylo před narozením,jak to tam vypadalo,co se tam děje a tak.Pak jsem to i někam napsala, a malovala sjem to,tak si to docela dobře pamatuju.Ale brala jsem to taky za výmysly.
Pak jsem si přečetla nějaký knihy,to už jsem byla dospělá,a zjistila jsem,že výpovědi lidí,ktří byli na tyto místa dovedeni v hypnoze,nebo za zážitků v klinické smrti,se jasně shodují s těmito mými vzponmínkami z dětství.

ria80
25. črc 2008

Ano,opřesně to jsem chtěla taky napsat,že zvířat a je zas čím dál mín,a ty jejich duše se přece musí narodit nějak jinak.
Jinak mám názor,že duše postupuje od nižších forem k vyšším,takže se jako zvíře už většinou nerodíme,ale myslím,že v některých případech ano,lkdyž třeba někdo týrá zvířata,tak se pak na jeden život jako takové zvíře narodí,aby to pochopil.Ale většinou se tak neděje.Nemyslím si,že bysme v příštím životě byli blechy.

vilca
25. črc 2008

ria80: a můžeš nám tady trošku ta místa popsat? 😕

vilca
25. črc 2008

A proč by reinkarnace nemohla postupovat opačně?

dgm
autor
25. črc 2008

ria50 ja bych se pod tvoje prispevky klidne mohla podepsat, 🙂 taky mam zazitek z detstvi, uplne presne si pamatuju setkani s jednou osobou a ta umrela, kdyz mi byly 2 roky. Pamatuji si ji zcela zretelne, kdyz jsem to pred nekolika lety probirala se svoji maminkou, tak mi potvrdila, ze to tak bylo ...
Jeste mam zazitek jakoby z minuleho zivota, pamatuji si, ze mi nekdo udelal neco zleho, zabil me. Pamatuji si to uz uplne od malicka, vypada to jako zazitek z filmu, ale v te dobe, od kdy si to vybavuju, uplne z ranneho detstvi, tak v te dobe jsme zadnou televizi nemeli, ani neni moznost vysvetleni, ze bych to predtim videla nekde jinde, treba v kine ....
Jeste si vzpominam, ze jako male dite, kdyz jsem mela silne horecky, tak jsem zazila takovy zvlastni pocit, jako bych se vratila do prenatalu, citila jsem, ze to znam, bylo to prijemne a od te doby si ten pocit rada vybavuju, nenii to uz bohuzel tak intenzivni a opravdove, tak jako tenkrat. Uz nikdy vice jsem to pri jinem onemocneni neprozivala...

vilca
25. črc 2008

dgm: Nedá se tohle všechno vysvětlit fantazií? Není to spíš tak, že jsi měla nějaký pocit a až teď si to dáváš do nových souvislostí? 😕

nobody
25. črc 2008

nýýývi, já zatím nepřispívám ... jen základně 😀
se vrátím k vajíčku a spermii 😀

dgm
autor
25. črc 2008

Hm, tak napriklad ten zazitek na vzpominky se smrti, ten mam uz od hodne malinka ten samy. V te dobe rekneme od pul roku do roku si dite tezko umi samo vyfantazirovat, ze proti nemu jde dospela osoba se zbrani, kde by k te fantazii prislo? Neni to tak, ze jsem ted na neco prisla a davam to do souvislosti s nejakym zazitkem z drivejska.