Dvě jména pro mimi. Co si o tom myslíte?

smardik
22. kvě 2008

Holky co si myslíte o dávání dvou jmen pro děti? Chceme dát jméno Tomáš Daniel Šmarda všichni nás od toho odrazují tak chci vědět váš názor 🙂

ilci
26. kvě 2008

tak třeba moje švagrovka si ho oficiálně uvádí, ale do nějakých dokumentů jsem jí nekoukala, tak nevím, jestli to má někde zapsané 😀
já mám třeba taky druhé jméno ze křtu, ale nepoužívám ho, páč ho nikde uvedené nemám a ani to (u sebe) jako druhé jméno neberu
ale fakt znám lidi, kteří ho používají

charlotte2
27. kvě 2008

Mmě se dvě křestní jména líbí. Nevím, jestli našemu mimískovi dvě jména budeme dávát, ale pokud bychom se tak rozhodli, určitě bychom si do toho nenechali kecat. 🙂

krista
2. led 2010

kaczustu • Dnes ve 20:19
Ahoj, chtěla bych se zeptat, zda tu někdo uvažuje o dvou jménech.
Jsem v 36. týdnu, čekáme holčičku a hodně lidí nás od dvou jmen odrazuje.

luciebx • 14tt • Dnes ve 20:20
ahojky.. no ja cekam mimi s anglicanem a tu 2 jmena jsou uplne normalni.. ale i tak pujdeme asi jen do jednoho... ale taky to jeste neni presne rozhodnuto.. no takze 2 jmena klidne dat muzes.. zalezi to na tobe..

kaczustu • Dnes ve 20:22
nas odrzaujou, protoze pry to bude mit dlouhe na podpis...
Chteli bychom Lauru urcite a k tomu vahame.. ale zatim vede Viktorie Laura

kvetinka7
2. led 2010

Nase mimi bude mit dve jmena ..delava se to bezne.. normalne se to zapise do papiru pro matriku.. kdyz by se mu jedno jmeno nelibilo,tak se zcela bez problemu muze jedno z nich odstranit

kaczustu
2. led 2010

a jake mate vybrane, jestli to neni tajne?

hupcza
2. led 2010

kamarádka dala dvě jména-druhé je viktorie
její malá první tři měsíce prořvala (jako viktorka) a kamarádka to prezentuje jako pomstu za to druhé jméno😀

kaczustu
2. led 2010

no me rikala zase znama v porodnici, ze zatim vsechny Viktorky ctily sve jmeno!!! 🙂

lucisa
3. led 2010

nečetla jsme celou diskusi, jen poslední stránku, tak jsem jen chtěla upřesnit:
v ČR se od července 2001 mohou dávat dvě křestní jména - nezdvojená, tzn. bez pomlčky, např. Anna Marie. obě tato jména stojí na stejné úrovni a ve všech oficiálních dokumentech se musí uvádět obě - rodný list, občanka, přihláška na vysokou apod. pokud je třeba uvádět nejdříve příjmení a poté křestní jména, vždy musí stát první to, které bylo jako první napsáno, nikoliv zrcadlový přepis, př. Anna Marie Nováková a Nováková Anna Marie, ne Nováková Marie Anna.
pokud rodiče vyberou jméno zdvojené, může být také použito 2x, ale už je to extrém - Anna-Marie Marie-Anna Nováková, což jsou vlastně 4 jména, ale podle matriky dvě zdvojená, což může být. osobně nikoho takového neznám.
nechci poučovat, vím to jen proto, že jsem si tuto problematiku zjišťovala a celou nastudovala, protože mám dvě dcery a oběma jsme dali dvě křestní nezdvojená jména, přičemž první dcerka se narodila v 11/2002, takže cca rok po zavedení a nebylo to ještě moc časté a abych neměla nějaký průser, raději jsem si to všechno nastudovala.

romcatko
3. led 2010

jen taková poznámka, když se ptají, na jaké sméno slyší - odpověDˇ- když chce tak na obě, když neche, tak na žádné 😀 a myslím, že je to podobné jako Jan - Honza, Jaromír - Jarda i Míra atd. a taky slyší dotyční na obě jmnéna. my jí tedy říkáme tak nějak na střídačku, některí příbuzní víc prvním, jiní druhým... 😉

lucisa
3. led 2010

přesně, romcatko, když holky nechtějí, neslyší. a naopak. a ruku na srdce, který rodič říká svému dítěti jen jeho jménem, zapsaném v matrice? všichni máme doma kočičky, srdíčka, pusinky, mazlíky, bobečky apod. a na takové oslovení slyší a reagují i malé děti.
takže otázka, na jaké jméno slyší, je zcestná, stejně tak věta, že dítě bude zmatené, jak se vlastně jmenuje. holky jsou úplně v pohodě a nevidí v tom žádný problém. a obě jména užívají podle nálady.

když jsem se nedávno starší 7leté zeptala, jestli jí nevadí, že má dvě jména a jestli chce jedno zrušit, byla z toho úplně vylekaná, že prý ne, že jsou její a nechce dát pryč ani jedno. samo, že jsem to nemyslela vážně, jen mě zajímala její reakce, jestli s tím teď, po nástupu do školy, nemá nějaký problém.