Dvě jména pro mimi. Co si o tom myslíte?

smardik
22. kvě 2008

Holky co si myslíte o dávání dvou jmen pro děti? Chceme dát jméno Tomáš Daniel Šmarda všichni nás od toho odrazují tak chci vědět váš názor 🙂

kristi
22. kvě 2008

No jasne, uplne v pohode

rezetka
22. kvě 2008

Jo, do úředních dokumentů jo, ale když mu pošlou dopis, tak tam rozhodně nemusí mít obě...

smardik
autor
22. kvě 2008

andelko úřední dokumenty nebude podepisovat tak často a ty dvě jména pak zvládne, ale asi mu nebudou stačit řádky 😀

andelka
22. kvě 2008

No já bych řekla, že i dopisy jsou úřední oficiální věc. Jako pro děcko je to jedno, ale co třeba všechny možné dopisy co dostáváte? Od pojišťovny, banky, sociálky, nedejbože soudu, magistrátu apod. Adresát by měl bt nezaměnitelný, a pokud má v občance dvě jména, tak by je měl mít všude. 😕

smardik
autor
22. kvě 2008

od soudu určitě obě, ale sociálka apod. vím že se jde v pohodě domluvit 🙂

kristi
22. kvě 2008

to je jedno, ne? oni to tam budou psat, ne my...tak at pisou, jsou za to placeny 😀

smardik
autor
22. kvě 2008

kristi: tos vystihla přesně 🙂 🙂 🙂

andelka
22. kvě 2008

😀 Ale problémy oni mít nebudou, oni přece nikdy nemůžou za nic. 😀

byyz
22. kvě 2008

my jsme taky dali naší holčičce 2 jména....a když někde řeknem, jak se jmenuje, tak se všichni rozplývaj, jak je to pěkný 😀
a kecat si do toho nenechte, je to vaše dítě ne?

rketka
22. kvě 2008

je zajimave sledovat trendy ve jmenech, v CR je to ted hodne moderni a ve Spanelsku, kde bydlim a kde jsou dve jmena temer standartni (skoro vsechny holky maji ve jmene Marii, kluci zase Jose ci Juan) se od toho zase ustupuje a dava se jen jmeno jedno, to jen pro zajimavost 🙂

kristi
22. kvě 2008

jo,to je pravda, tam je to samej Juan Antonio a Carmen Maria, asi to je i tim, ze tady terpve od nedavna povolili dve krestni jmena bez pomlcky, takze se to spouste lidi zaclo libit

prada
22. kvě 2008

Já jsem chtěla dát Karolína Anna nebo Tadeáš Matěj, ale nakonec máme Michalku 😀
Smardik, pokud jste se rozhodli, jděte do toho a na ostatní se vykašlete.

rketka
22. kvě 2008

Jo jo Kristi, taky si to myslim.

No a taky se domnivam, ze tady ve Spanelsku od toho odstupuji se stale silicim odklonem od nabozenství, Maria, Jose, Juan atd. to jsou vse biblicka jmena a nekdo mi tu rikal, ze driv by ani dite nepokrtili, kdyby nemelo alespon jedno biblicke jmeno.

kristi
22. kvě 2008

prave proto se tam vsichni jmenujou stejne, to byla hruza....

chell
22. kvě 2008

asi sem trochu mimo misu sem nevedela ze jdou dat dve krestni jmena.. sem myslela ze teda jedno a to druhy ze de jonm pri krtu.. jakoze u nevericich rodin mi to prijde asi divny... my zase mame pro kluka tak divny jmeno ze vsicci doufaj ze to bude holcicka 🙂 takze proti gustu 🙂

kristi
22. kvě 2008

chell, jdou..naprosto bez problemu

smardik
autor
22. kvě 2008

holky nenecháme si do toho kecat, dík za radu 🙂 asi bychom měli i holčičče vymyslet dvě jména at ji není líto kdyby náhodou 😀 😀 . No nic já fičím za svoji láskou 🙂

rezetka
22. kvě 2008

chell, ano, další jméno jde dát i při křtu, ale nemusí se nikam zapisovat, jen do křestní knihy nebo listu. Ne do matriky. A je výborný, že dovolili jména bez pomlčky, protože to byla naprostá hovadina, myslím, že tady v ČR je tradice mít dvě jména. Co takovej Karel Hynek Mácha, Karel Havlíček Borovský, Karel Jaromír Erben...atd. Zajímavý, že samej Karel, co? 😀

andelka
22. kvě 2008

Ten Karel Havlíček Borovský tam nepatří, to jsou dvě příjmení, jedno je pseudonym podle místa narození (Karel Havlíček se narodil v Borové)
Jinak dříve dávali více jmen jen aristokracie, pak podle nich bohatí měšťané a nakonec i obyčejní lidé. Proč přesně nevím, ale asi aby mělo mimčo víc ochránců, nebo taky to byla rodinná tradice. Třeba taková dcera arcivévodkyně Stefanie Alžběta měla jména po babičce, kmotře, matce, druhé babičce, samozřejmě Marie a myslím že ještě jedno 🙂
Jména s pomlčkou se mi teda nelíbí hodně, to byla blbost. Takhle to má spoň tradici a je to pěkné. My dvě jména dáme taky, normální matrikové a křestní.

majkeela
22. kvě 2008

My jsme dali dceři také dvě jména. Zkušenosti se dvěma jmény jsou asi takové: - všichni se vás budou ptát, jak jí/jemu říkáte - jestli prvním nebo druhým jménem, - obvykle následuje u střední generace ticho... Takové to: "Jak se jmenuje?" "Emma." "Jé, Evička." "Emma Marie." ticho - nechápou.... Víc "problémů" ale máme se jménem Emma... Všichni slyší Eva... a obvykle máme všude napsáno Ema... Už to ale neřeším. Oběma se nám 2 jména líbí, určitě bychom neměnili a na další mimi už máme vymyšleny také dvě jména... Myslím si, že to pletení prostě bude vždycky, ale když už to jednou vysvětlí, tak už bude alespoň lépe zapamatovatelná. Ještě bych u dvou jmen zvážila délku příjmení. My máme krátké, takže je to v poho... Ale třeba taková Jindřiška Štěpánka Baumgartnerová se určitě jenou nepoděkuje🙂🙂 Ta než se podepíše, tak vypíše propisku... 😀 To jméno jsem si vymyslela, tak doufám, že se nikdo neurazí....

kristi
22. kvě 2008

jooo,ja kdyz na ni volam: "Mííííjooo, tak si myslej, ze je to Miluška

kacak
22. kvě 2008

Ahoj, já se přidávám, taky chci pro naší holčičku dvě jména, líbí se mi hodně moje - jsem asi trochu úchyláček 😀 - ale děsí mě představa stejně se jmenujícího rodiče s prckem. Tak jsem si to navrhla jako druhé jméno pro naše mimi. Každej s tim má ale problém nebo se tomu minimálně diví. Ani muže nemůžu nějak přesvědčit 😒 A ohledně tchýně a jména? Moje má problém s tim, že Ella neni v kalendáři a nebude mít svátek, že jí mam pojmenovat Eliška a řikat jí můžu Ella a pod. Tchán zase prohlásil, že nám jednou poděkuje. Lidi sou fakt divný 😉

rezetka
23. kvě 2008

Panejo, takových jmen co není v kalendáři je... Je to blbost, náš Tobiáš taky není v kalendáři např. a tak jsme se rozhodli, že svátek bude slavit na Bořivoje. Stejně tak není v kal. Matyáš a jiná krásná jména. A kolik je Nic(k)olasů a Damiánů. Kalendář je blbost.
Maj. Souhlasím s tou delkou jména. My to snad máme tak v normě ještě.
Ale jak místo Emma můžou slyšet Eva, to nechápu. Emma je tak krásný, kdybysme měli holku, tak jsme taky navrhovali se dvě M.
Prostě každýmu se líbí něco jinýho a navíc, když s tím děcka budou mít problém, ať si to jedno jméno nechají vymazat, až budou dospělí ne?
Furt lepší než jmenovat se Tančící Holubice nebo Vinettou... 😀

andelka
23. kvě 2008

kacak: moje neteř se jmenuje Eli a žádný problém. Zatím. V knize Jak se bude vaše dítě jmenovat, kterou jsem měla v té době půjčenou jsem to jméno našla, je tam vždycky napsáno i kdy se slaví svátek. My jsme se pořád nemohli dohodnout na jméně pro kluka, tak jsme si jednou udělali víkend s touhle knížkou a docela jsme se i nasmáli. Některá jména jsou fakt šílená a některé nám zase vyvolávaly různé asociace. Ale četba to byla fakt zajímavá.

minea
24. kvě 2008

Je to věc rodičů, jak pojmenují své dítě. Dvě jména jsou v poslední době spíš móda, ale někdy je to docela opodstatněný krok - např. kompromis, když se nemůžou shodnout, nebo třeba chtějí uctít předka, ale to jméno se jim nelíbí zas až tak, aby ho dali jako "hlavní" 😉 . Moje kamarádka dala dítěti druhé jméno po otci dítěte (v tomto případě se jednalo o někoho jiného, než manžel...).
Jinak já se přikláním k opatrnosti se dvěma jmény u holek. Až se vdají, budou mít možnost rozhodnout se pro dvojité příjmení, ale dvojité příjmení a dvě křestní jména? To fakt asi nejde - prostě rodiče jim tuto možnost rozhodnutí dvojím jménem vezmou.

smardik
autor
26. kvě 2008

minea: u nás jsou dvě jména kompromis, nemohli jsme se jinak na jménu pro kluka shodnout, na holku jo ale kluka ne

kristi
26. kvě 2008

myslim,ze klidne dve prijmeni i dve krestni muzou holky mit....naprosto bezne napr. ve Spanelsku

ilci
26. kvě 2008

znám pár lidí, co mají dvě jména, a to druhé získali u křtu a je to jméno kmotra/kmotry
ale jsou to vesměs starší ročníky
takže si myslím, že zas takovej "úlet", aby se nad tím lidi pozastavovali, to v dnešní době není 😀

andelka
26. kvě 2008

ilci: Ale druhé křestní jméno není oficiální, není psané nikde jinde než v křestním listě a nikde se neuvádí. Můj muž má jména tři, normální, křestní a biřmovací, ale jsou jen v církevních dokumentech a neuvádějí se vůbec nikde.