Dvojjazyčná rodina. Máte zkušenost?

doubek
9. led 2007

Ahoj, mate jiz nekdo zkusenosti s dvojjazycnou vychovou?

paula
23. led 2007

ja se taky obavam toho, ze to budu michat. Urcite nedokazu mluvit na malou jen cesky. Nemam vubec zadne kontakty s cechy. Pristihla jsem se, ze uz ted (i kdyz z toho jeste nic nema, jsou ji 4 tydny) na ni mluvim cesky, kdyz jsme samy a jinak nemecky. Ne, ze bych se stydela za cestinu, ale kdyz je s nami manzel, tak tak nejak chci, aby me taky rozumel, nebo kdyz jsme pred jinymi lidmi... je to tak nejak automaticky, ze mluvim nemecky.
Myslite, ze to vadi, kdyzn bych na ni mluvila o samote cesky a jinak nemecky? Treba by taky pochopila ten rozdil.
Ja nechci, aby se ucila nemecky az ve skolce. Mmmk: sama pises ten priklad polaku. Jaktoze se teda oni zpet v polsku nenaucili ve skolce (skole) sami polsky?
Ja si s timhle tematem ted dost lamu hlavu. Nechci nic udelat spatne.. ☹ Bylo by to samo super, kdyby mala umela 3 reci. Ale jak to udelat, aby z toho nemela vetsi zmatek, nez uzitek?? No jo, jeste mame cas, treba se to pak nejak samo ustali.
Tim si taky uvedomuji svuj nejvetsi problem a to, ze tu vlastne sama nemam zadne kontakty, at uz ceske, nebo nemecke... to sem ale nepatri ze...

paula
23. led 2007

mmmk: ten clanek o dvojjazycnosti je pekny. je tam i vse celkem logicke. dovedu si to tak dost dobre prdstavit.
ale co tomu dite rekne kdyz na nej ja bdu mluvit jednou reci manzel druhou a spolu treti? navic on moji rec nezna a ja jeho taky ne...Mozna bych mela zalozit tema trojjazycna rodina? 😉

4a
23. led 2007

paulo,
všechno to padá na tom, jestli chceš, nebo nechceš. Nic víc, ani míň v tom není. Pro dítě tvoje řeč i manželova je rovnocenná. To že se snažíš přizpůsobit, aby ti ostatní rozuměli, to je to, co právě vadí. Dítě neprotřebuje pochopit rozdíl, ono jej nevnímá. Proč by mělo mít zmatek, srovná se s tím pokud budeš důsledná. Je to jen na tvém rozhodnutí a důslednosti. Jestli chceš, anebo ne. Proto jsi rodič ty, a ne mimi 🙂 Hlavu vzhůru, zbytečně si lámeš hlavu, prostě dodržuj zásady z článku a máš to.

paula
23. led 2007

4a, ale s manzelem budu stejne mluvit nemecky... Ja nevim, asi mam jeste poporodni depresi... prijde mi vse tak tezky... pritom jeste "netreba stahovati kalhoty..." 4a, ty mas deti? A kolik jazyku jsi se jako dite ucila? Mas rodice s rozdilnymi jazyky, nebo jsi byla v jinem jazykovem prostredi?

marciaros
23. led 2007

Paulo,
podle informaci odborniku i lidi, co vychovali deti v bilingvnim manzelstvi, je dulezite, pokud chces, aby Tve deti bili bilingvni, abys pred detmi mluvila cesky i na verejnosti i pred manzelem (treba se tak i manzel nauci rozumet), protoze jinak budou cestinu povazovat za neco podradneho, budou si myslet, ze je to neco, za co se maji stydet, a nebudou chtit mluvit (nauci se rozumet, ale nebudou chtit mluvit).
Manzel i ja si slibujeme, ze az budeme mit deti a budu s nimi mluvit cesky, manzel se alespon zdokonali v cestine, kterou ted nema skoro prilezitost slyset.

4a
23. led 2007

pauli,
hlavu vzhůru!!! Život je krásnej, teď by mělo sněžit, u nás teda sníh s deštěm, ale konečně zima 🙂 Jak máš starý mimi? Přece se nechceš mazlit s mimi a používat ten tvrdej jazyk, který nemá tak krásná slova a synonyma, příslovce jako čeština 😵 třeba jako poňuňat, mazlínek, plyšička, ... S manželem klidně mluv německy a pak si taky vytvoříte s manželem vlastní jazyk, uvidíš 🙂 Směs němčiny, kurdštiny a češtiny 🙂
Já mám dvojčata, momentálně demolují místo spaní postýlky. Je jim 21 měsíců, ale narodili se mi o 3 měsíce dřív. Já na ně mluvím česky, manžel německy. Bez problémů chápou, co se děje, co po nich chceme i když každý dáme ten samý povel ve svém jazyce. Já s manželem mluvím anglicky. Taky na kluky lidi mluví slovensky, protože tam manžel pracuje a máme tam i sestřenku, tetu atd. Já sama jsem vyrůstala 5 let v cizí zemi, dali mě tam do školky a do týdne jsem s dětmi mluvila.

marciaros
23. led 2007

bYli bilingvni, jsem chtela rici. treti jazyk uz sami pochyti na piskovisti a z televize...

mmmk
23. led 2007

Pauli, ja tedka trenuju cestinu na svym pejskovi. Proste se ucim, aby mi bylo jedno, ze na ni mluvim i na verejnosti cesky. Abych nedopadla jako kamoska, co je ji blbe mluvit pred lidma na malou cesky. Opravdu si o tom promluv s manzelem. Podivej, jak je hrdy, ze je Kurd a chce, aby Laurinka jeho jazyk ovladala. Bud hrda, ze jsi Ceska a uc malou cesky. Nemcinu pochyti z vasi spolecne reci a pak ve skolce. Opravdu to neni divne. 😵

paula
23. led 2007

4a:Me holcicce jsou dnes presne 4 tydny a asi se chce nunat 😀 porad place, tak ji mam na kline a jedine co u toho muzu delat je sedet u pocitace. 😉
Celkem jsi me povzbudila. S dvojcaty to muselo byt ze zacatku dost narocne, ne? Ja jsem nekdy dost hotova z toho kolik casu miminko vyzaduje. No ale doted jsme vse zvladli, tak to snad i s tema recma nejak zvladnem. Jestli bude inteligentni po mamince. 😉 🙂
Dost jsi me povzbudila, dik.

paula
23. led 2007

mmmk: dik. Ja se asi taky budu muset zacit naucit cesky, protoze co jsem tu, tak cestinu vubec nepouzivam... Nemam tu zadne ceske zname.. Jen pisemne na konikovi...

mmmk
23. led 2007

Pauli, nemyslis, ze by bylo super, kdyby se pak Laurinka rozhodla, ze pujde na stredni skolu do Cech a na vysokou se vrati do Nemecka. Ze nebude mit s jazykem problem. Znam tu v Nemecku nejake deti emigrantu, co mluvi cesky precizne a chystaji se studovat nebo studuji v Cechach. To je prece super moznost volby... a navic nebude omezena jazykem. 😵

lucija76
23. led 2007

Pauli,souhlasim s holkama,zahod obavy a s Laurinkou mluv pekne cesky 😵 nevidim opravdu nic divneho na tom,ze s ni budes mluvit svym rodnym jazykem,jeji tatinek taky a mezi sebou budete mluvit nemecky. Nemcinu pochyti z vasi spolecne konverzace,od okoli,z televize,toho se neboj 😉
Moje nevlastni segra zije taky v nemecku,a na svou dceru mluvila od narozeni spis nemecky,cesky jen obcas,vysledek toho je,ze dnes trileta holcicka sice cesky rozumi,ale mluvit nechce,a pak si v cechach nepopovida nejen s babickou a dedou,ale vubec s celou rodinou,ostatnimi detmi...a to jezdi do cech dost casto,je to myslim skoda.
Ja jsem pripravena striktne mluvit jen cesky,uz ted mluvim s briskem cesky,je sice pravda,ze jsou lidi co blbe koukaj a nebo se dozaduji prekladu ;))) ale to neberu jako prekazku.

lucija76
23. led 2007

A pritel se strasne tesi,ze se konecne neco odposlechem nauci,on neni moc talent na jazyky,a zapamatuje si neco,az kdyz mu to po 150te zopakuju 😀 😀 kdyz jedeme do cech,chce si povidat s lidma a nemuze.
Nedavno jsme potkali jednu francouzsko-ceskou rodinu s tremi detmi,mama mluvila s detmi jen cesky,deti perfektne ovladaji oba jazyky,a navic ten francouzsky tatinek mluvil po tech letech uz taky plynule cesky ;)) to bylo pro nas velke povzbuzeni 🙂 🙂 🙂

andy29
23. led 2007

holky taky se pridam. Ja budu s malou mluvit jen cesky, manzel anglicky a spolu prevazne anglicky (i kdyz je pravada, ze manzel se uci cesky a tak spolu o zakladnich a kazdodennich vecech ted mluvime cesky, aby se procvicil). Tak nevim jeste co bude lepsi, jestli tu spolecnou mluvu kombinovat jako doted nebo se venovat jen te anglictine (navic mala bude mit anglictinu skoro vsude kolem). Uvidime jak to pujde, ale myslim, ze budu radeji pokud zustaneme u te kombinace, aby se i manzel naucil poradne cesky. 😉 Kazdopadne jsem pevne rozhodnuta mluvit na malou cesky i na verejnosti a mezi ostatnimi. Mam tu v okoli kamaradku, ktera to presne takhle delala (ona cesky, manzel anglicky a mezi sebou anglicky, protoze manzel cesky nemluvi) a malej ma ted skoro tri roky a je naprosto uzasnej.. Cesky i anglicky uplne bez problemu... Tak drzim palecky vam vsem..

4a
23. led 2007

pauli, tak to máš krásňoučký čerstvoučký miminečko!!! No a v němčině by tato slova zněla strašně 🤐 S klukama.... dalo se, muselo se a musí se. Zkus si přes net najít, jestli není někdo v tvém okolí česky mluvící. Jukni i na Rodina.cz, třeba někoho najdeš a bude se hned líp kočárkovat 🙂
Holky,
jsem ráda, že chcete aby vaše děti mluvili česky!!! To je práda. Protože se pak naše libozvučná řeč, posune dál a dál po Evropě 🙂 a že naše děti budou mít před ostatními trošku výhodu.Vždyť platí Čapkovo, kolik znáš řečí, tolikrát jsi člověkem 🙂
Ale pak to maso, jestli se rozhodnete je učit českou gramatiku....

andy29
23. led 2007

4a, na ceskou gramatiku muj manzel nadava uz ted.. vzdycky kdyz se netrefi do rodu ci neco tak jen slysim vetu... "To je blby jazyk.."🙂 Musim ho to odnaucit, aby to mala nepochytila.. 😉
Taky jsem si tady u nas nasla par maminek, ktere jsou z Ceska a tak doufam,ze se pak budeme vidat i s detma, aby si mezi sebou taky pokecali a videli, ze ta cestina neni jen pro maminky... 🙂

4a
23. led 2007

andy 🙂 🙂
proto je důležité, aby se na děti mluvilo výhradně tak a tak, aby měly pády a rody zažité. Na "stará" kolena, už se poslechem učí hoooodně hůř 🙂

mmmk
23. led 2007

4a, to muzu potvrdit. Ucim se tu (v Nemecku) ucit cestinu (delam to pro zabavu). Ale vidim, ze ti lidi, co se to tu uci uz treba 3. rok, tak mluvi silene spatne a silene malo. A to je jim tak mezi 20 a 30. Nejake koncovky, pady... o vyslovnosti se tu ani rozepisovat nebudu 😅

andy29
23. led 2007

4a, presne tak.. ale jsem na manzela opravdu hodne pysna, protoze i sklonuje, rozlisuje rody, casy ... je moc sikovnej a ja doufam, ze mala bude jeste sikovnejsi.. . 😀

4a
23. led 2007

holky, bledá závist 🙂 . Manžel se teda učí slovensky, ale je to bída. Už asi 7 let. Ale u něj je to spíš o tom, že se stydí mluvit. Zkoušela jsem ho já, Češka, pomocí angličtiny, učit ho slovensky 🙂 . Moc nic, protože v práci na něj mluví jen německy nebo anglicky, takže není motivovanej. A se mnou se stydí, i kyž mě to nedělá problém. Ale rod chytí docela dobře, horší je to s pády. A mluví v krátkých větách. Hodně krátkých 🙂

mona81
28. led 2007

ahojky, my teprve mimi čekáme, ale už teď vím že bude mluvit vícero jazykama. Můj je totiž kurd z Iráku a já jsem češka. Společně žijeme v německu (i když jsem teď kvůli těhotenství v česku) a mluvíme spolu skoro pořád jen anglicky. Čili to znamená, můj s rodinou a kamarádama bude na malý mluvit kurdsky, na tel. se díváme převážně v arabštině, mluvíme mezi sebou anglicky, v německu ve školce se naučí německy(já ne něj taky budu mluvit německy-venku) a doma česky. Věřte nevěřte i to se dá zvládnout. Někomu se to zdá příliš hrubé a složité, ale pokud v tom dítě žije od malička, vůbec mu to nepříjde. Já jsem zvládla tyto všechny jazyky (kromě češtiny 😀 ) během dvou roků. Němčinu už jsem teda trošku ovládala a s tou arabštinou nejsem ještě profík, ale časem to bude lepší. Věřím že kolik jazyků umíš, tolikrát žiješ(jak říkával můj děda). Přeji všem hodně zdarů ve zdokonalování se

andik
28. led 2007

mona81 tak to kloubouk dolů!To bude mít vaše miminko veliké výhody,super!

Já mám 2 kamarádky,které mají taky za manžela araba a žijí v cizině,jedna má 5 letou dceru a ta mluví německy,slovensky a turecky 🙂 ale musím říct,že když ji byli 3 roky,hodně se ji to pletlo.Mluvila na mě německo-slovensky.Myslím si,že je to ale veliká výhoda když dítě mluví odmalička dvojjazyčně 🙂

Já mám tatínka cizince,takže jsem také vyrůstala ve dvou jazycích a náš malej,toho to taky čeká 🙂 Tyhle děti mají pak veliké výhody ve škole....

mona81
28. led 2007

andik: Ahoj já jsem teď pročítala všechny příspěvky tak jsem se hodně poučila. Třeba to, že nebudu na malý mluvit o samotě česky a na ulici německy, ba naopak. Stále jen hrdou češtinou. 😀 Počkej ona měla manžela ARABA a malá mluvila německy, slovensky a turecky? 😲 Kam se poděla ta arabština a kde se vzala ta turečtina? 😀 😉

andik
28. led 2007

mona81

musím to opravit,manžel je turek,ne arab,takže mluvil na malou turecky 🙂 ona je slovenka,takže slovensky a žijí v německu,takže ve školce německy 😀

Druhá kamarádka má za manžela iráčana,takže ted mluví s malou arabsky,žijí v Kanadě,takže anglicky ve školce a ona na ni mluví česky. 🙂

Já si myslím,že ta její malá v tom měla někdy zmatek,někdy neuměla něco říct v čestině,někdy v angličtině a naopak.Byl to takový mišmaš 😀 ted je větší,tak to půjde lépe.

Už víš co budete mít? 🙂

jita2
29. led 2007

mona81,
myslím, že když bude tvoje dítko umět odmalička i německy, bude to úplně úžasné a má to samé výhody, malé děti se dvě řeči učí velmi snadno a automaticky se naučí česky i německy a nebudou v tom mít guláš...a úřesně jak říká tvůj děda..kolik jazyků umíš, tolikrát žiješ..a děti to mají s učením nejsnadnější..a jednou se to mimískovi bude určitě hodit...

alenahabibi
29. led 2007

ahoj holky, já žiju s Pakistáncem v Německu. Moji starší dceru, jsme začali učit kromě němčiny i češtinu a urdu, ale až když jí byly tři roky. Německy umí perfektně, urdu jakžtakž, ale v češtině pokulhává. Moje mladší má tři měsíce budeme učit všechny jazyky hned. Já česky, přítel urdu a starší dcera německy. Uvidíme jestli to bude lepší.

doubek
autor
29. led 2007

Ahoj holky. Budouci tatinek(jelikoz neumi cesky) se uz tesi, jak si necha prekladat od sve jeste nenarozene dcery veci, ktere ho zajimaji a jsou v cestine. No Konikovi nasel muj prispevek, kde zminuji jeho jmeno, tak byl zvedavy, co o nem pisu. 😉

mona81
29. led 2007

andík: Ahoj holky tak jsem byla dnes na utz. Potvrdili mi že budu mít holčičku. Moc jsme si ji přáli, hlavně ten můj. Když jsem mu to volala tak podle toho jak se mu třepal hlas, neměl daleko k slzám štěstí. Jsme moc šťastní. Přeju všem aby se narodila zdravá děťátka a pohlaví takové, jaké si kdo přeje 😉

jita2
29. led 2007

mona81:
tak to ti moc přeju, taky jsme moc chtěli holčičku, ale pohlaví jsme si nenechali říct, a jak se narodila, bylo to nejkrásnější překvapení na světě. Přeji Vám tedy hodně zdraví a radosti...

mona81
29. led 2007

Jita2: Děkuji. Vám taky 🙂