Éčka v potravinách. Koukáte na složení výrobků?

marmazel
21. říj 2009

Ahojky maminky, nevím jestli už tady takové téma je, ale já ho nenašla. Chci se zeptat jestli taky tak koukáte na složení výrobků co dáváte svým dětem, já třeba studuju co je v jogurtech a ani dobrá máma a ovocná activie se mi nelíbí. Netvrdám, že zkoumám úplně všechno, ale koukám a snažím se ty škodliviny omezovat, když jí je dávaj babičky tak radši zavírám oči než se s nima dohadova, tak aspoň já je omezuju, ale okolí na mě kouká jak na blázná, že nám to dávali taky a žijem, ale nejsem si jistá jestli za nás těch škodlivin tolik bylo a nebo se o tom spíš nemluvilo. Ale když se kouknu kolem každé druhé dítě je hyperaktivní. A jsou éčka zpusobující dětskou hyperaktivitu. Tak nevím, je to jen výmysl zas nějaké firmy nebo na tom něco bude?

radka.m.
21. říj 2009

ahoj,no,nevím,jestli nějaká éčka způsobují hyperaktivitu,ale co vím určitě,že spousta éček je rakovinotvorných a proto i já patřím mezi ty blázni,co koukají na složení výrobků,zezačátku mi to dělalo problémy se v tom orientovat a nákup mi trval dlooouho,ale ted už to je v pohodě,babičky samozřejmě měli taky kecy,ale postupem času to zkousli a ted je už klid,jinak jednou za čas zhřeším jak já,tak i babička,že koupíme to,co se nám podle složení moc nelíbí,ale to je fakt jednou za čas.a děti s tím taky nemají problém,jedí to,co je,v tomhle taky já problém nevidím,děti jsou v tomhle tvárné a záleží jenom na matce,jakému stravování je naučí,takže bud v klidu,určitě nejsi sama a hlavně,myslím si,že to celé má obrovský smysl-jednou,kdyby přišly děti s nějakou vážnou chorobou,tak budeme moc s čistým vědomím říct,že určitě to nemají ze špatné stravy,že mi jsme dali to nejlepší,co jsme mohli 😉 😉 😉

marmazel
autor
21. říj 2009

Tady si můžeš zadat který éčka chceš vyhledat: http://www.bezkonzervantu.cz/index.php?view=dat... No právě, já tady řeším co malá jí a má exém a kamarádka dá malý v roce polévku z pytlíku, ještě gulášovou a malá nic, ale manžel mě taky ujišťuje, že do budnoucna pro ní děláme to nejlepší. Nervový sistém se vyvíjí do 3 let, aspoň sem to četla, tak aspoň do tý doby se chci vyhýbat éčkům nevhodným pro děti a způsobujících hyperaktivitu. Jinak sladký jí sem tam dopřeju, spíš babičky a tím že je máme blízko já nedávám vůbec, ale když kouknu na složení čokolád od kinder tak je lepší než u dobrý mámy.

annabbell
21. říj 2009

marmazel,též patřím mezi vás, co se snaží jíst zdravě.Teď k tomu vedu i syna samozřejmě a taky se mu snažím vybírat to nej.kupuju mu převážně bio jogurty a z masa u nás převažují ryby,páč kuřecímu a jinému masu už tolik nevěřím.Už jsem si zvykla, že hlavně babička mi to nestále vyvrací nějakým chytrým argumentem jako už tu bylo řečeno, že my taky žijem a jedli jsme všechno.... 😔 Astojí to spoustu peněz.Oni vždycky vykoupí Tesca mlíka za 5kč a já kupuju skoro za 30,to nejsem normální podle nich.I kdyby to mělo být jen o piď lepší pro organismus, tak mu to kupovat budu a nikdo mi to nevysvětlí.Jinak nekupuju úplně všechno bio,u běžných potravin to ale trošku hlídám.

mircka
21. říj 2009

Ahojky, taky koukám na složení výrobků. Snažím se co nejvíc omezit éčka. Bio moc nekupuji, protože bio neznamená bez éček. http://www.chemievjidle.cz/prakticke-informace/...

martimarti
21. říj 2009

Je takový trend, že když někdo vidí Éčko na obalu potraviny, tak se pomalu křižuje "pánbůh s námi, zlý pryč" 😀 😀 a přitom řada z nich jsou naprosto neškodné a běžně používané přísady, ale jiné jsou zase pěkné hnoje, které by se v potravinách neměly objevit ani náhodou. Mám už dlouho v peněžence takový tahák, který uveřejnil časopis Atomaterapie od ATOK, no a snažím se při nákupu nakupovat, ale abych řekla pravdu, někdy na to také není čas. Spíš mám okruh již prověřených potravin např. jogurtů a jiné už nekupuji 😉 , takže různé akce na lrvné jogurty např.Floriany nme nechávají naprosto klidnou 😝

shaula
21. říj 2009

Martimarti - proč ne Floriany? Vyděsilas mě, já je teď v poslední době na střídačku kupuju, nevidím na nich nic na první pohled závadného, akorát nejsem schopná identifikovat "modifikovaný škrob, barvivo košenila, aromata" - podrobněji to bohužel napsáno není ☹ Jinak mi právě přijde vhodný - smetana, jahody (nejen nějaká tresť), živé jogurtové kultury, atd.

dvojka
21. říj 2009

tak mně doktorka říkala že jogurty tipu florian jsou jen kalorickou bombou(prázdých kalorií)se stopovým množstvím vápníku,zahuštovaný škrobem

dvojka
21. říj 2009

shaula-takže myslim,že když nepodáváš denně neva 😉

dvojka
21. říj 2009

koukáte někdy na pořad jste to co jíte?Tam to pí,Kateřina vysvětluje dost jasně 😀 jsem se hodně poučila 😀

marmazel
autor
21. říj 2009

Já netvrdím, že jím zdravě, nejím, vím to, ale u malý se snažím alespoň o něco, neříkám, že to kontroluji úplně do podrobna, ale lehké zkontrolování, lepší něco než nic, ale i tak na mě koukaj jak na blázna. Ono říkaj jak mléčný výrobky pro děti, ale synovec mý lehkou mozkovou dysfunkci.hyperaktivitu a prý v takovém případě se mléčné výrobky mají omezovat. Takže nevím. Snažím se omezovat hlavně ty soly a glutamáty a éčka nejsou vhodný pro děti, ale nemůžu po malý chtít aby nejedla něco co maminka s tatínkem jí, jáí se snažím nejísto aspoň před ní, ale když si tatínek dá ke kávě sušenku tak co mám dělat, hold jí musí dát kousnout, malá je navíc teď v období, že před ní nikdo nesmí jíst.

marmazel
autor
21. říj 2009

dvojka: nekoukám, jde to nějak schrnout? Zajímalo by me to.

martimarti
21. říj 2009

Shaula, nééé...to jsem nechtěla 😀 😀 Já jen že Floriany jsou u nás v Bille každou chvíli v akci za pár korun a ten jejich růžový obal je tak nápadně agresivní a jsou vystaveny v úrovni očí tak, že nám je doslova nutí, a tak je na just míjím bez povšimnutí, prostě mi nejsou sympatické 😉 😉 Ale možná jsou OK, já je neprověřovala. To jsem blbě napsala,omlouvám se všem, kdo je kupují, třeby jsou fajn. Já napsala jen svůj pocit 😉

shaula
21. říj 2009

Dvojka - moc to nechápu - proč by měly být jogurty prázdnou kalorickou bombou? Kvůli té smetaně? Nebo cukru? Ten je bohužel ve všech ochucených jogurtech, stejně jako škrob... Taky bych radši něco bez toho, ale nenašla jsem ☹ Dříve jsem dávala jen bílé jogurty, tam je to jednodušší, jenomže kluci mi je přestali jíst, a neoblafnu je ani tím, že tam rozmíchám ovoce nebo přesnídávku, jsou to vyčůránci 😀 A co myslela doktorka "jogurty typu Florian"? To jako všechny ochucené jogurty? Nebo všechny smetanové? 😕

shaula
21. říj 2009

Martimarti - aha, já to vzala doslova 😀 Je fakt, že ze všech ochucených jogurtů mám smíšené pocity, i když tam nejsou třeba přímo éčka, ale různá barviva, aromata atd... 😝 Radši bych se obešla bez toho... 🙄

ronie
21. říj 2009

ahojky spoustu éček fakt hyperaktivitu může způsobit případně zhoršovat-jsou to především některá barviva.

ty jogurty-nejlepší jsou choceňáky a holandie v nich škrob není 😉 A pro děti jedině smetanové-nejhorší jsou dobré mámy, aktivie-já tomu říkám řídké jogurty, čim řidší tím horší, nejlepší jsou ty co je obrátíte vzhůru nohama a nevytečou 😀 😉

romi.r
21. říj 2009

shaula,tak třeba v ochucené hollandii nebo v jihočeském jogurtu škrob není

ronie
21. říj 2009

shaulo tak ještě jde do dobrého smeteňáku rozmíchat nějakej dobrej džem třeba bio nebo ze zdravé výživy bez barviv a konzervantů-to by kluci nepoznali 😉

shaula
21. říj 2009

Ronie - vidíš, to mě nenapadlo, dík za tip 😉 Já jim džemy ještě nedávám, ale je fakt, že v tom jogurtu to vyjde nastejno...

martimarti
21. říj 2009

Jinak ženský, trochu mimo téma, ale včera jsem koupila časopis Test, je tam veliký článek o balené a kohoutkové vodě včetně testů a také článek o fast foodech těch jejich menu s hračkama pro dětičky, tak když už tady řešíme stravu našich prcků, tak tam je tedy velice zajímavé počtení 😉 ☹

marmazel
autor
21. říj 2009

Tady jsou vypsaný ty způsobující hyperaktivitu. http://www.bezkonzervantu.cz/index.php?view=dat... a čím je špatnej ten škrob a co želatina? Sou skoro ve všech jako zahušťovadla.

marmazel
autor
21. říj 2009

Tak mi to tam stejně nenaskočí, když kliknete na ten odkaz. No kdo to chce vidět tak si to tam zadá vyhledat podle škodlivosti. Jinak tu balenou vodu sem četla na netu.

romi.r
21. říj 2009

marmazel přijde mi zbytečný kupovat jogurt zahuštěný škrobem,když jsou i bez něj,určiě tam bude víc vápníku
Jinak malej mi stejně žádný jiný nejí.

ronie
21. říj 2009

marmazel ten škrob je hlavně opravdu zdroj prázdných kalorií-je to vlastně cukr...želatina bych řekla že nebude nikterak závadná..

marmazel
autor
21. říj 2009

Píšete že holandie je nemá, ale je dost velká, vydrží mi do druhýho dne v ledničce? A co říkáte na pribiňáčky? Ještě jsem ho nezkoušela, ale vím že po roce se tvaroh může. Vesměs kontroluji složení jen na jogurtech a sýrech_ to dávám lučinu, gerveais a tak a střídám příchutě. Tavený sýry radši moc ne, paštiky taky ne,většinou má v sobě glutamát sodný, jinak obědy a večeře má teplý a to vařím doma, koukám co tam dávám, ale každou ingredienci nekontroluju.

marmazel
autor
21. říj 2009

A když sme u zdravé výživo co říkáte na pravidelnou stravu? Malá měla na svačinu víno ale teď objevila maliny takže je ujídá a když nedám je zlá, ele oběd sní, jen uzobává mezi jídlama.

romi.r
21. říj 2009

marmazel, myslíš 400 g nebo 200 gramů že je velké?Já nedávám celou tu ovocnou složku,jen trochu a malej to v pohodě sní celé,jinak když náhodou ne,tak tu trošku dojím

ronie
21. říj 2009

marmazel, holandie vydrží,ale choceňák je menší tak kupuj ten, mě přijde lepší jak holandie-chuťově. Pribiňáky dávám Oliverovi až teď a to výjimečně je to šílený množství cukru 😒 Taveňáky jsou super humus ty nejíme ani my-tavící soli jsou často právě rakovinotvorný 😝 Mažeme taky lučinu žervé apod, máslo a dáváme plátkovej sýr, max.dětskou šunku,ale Oliver je závislej na sýru takže o tu šunku ani nestojí 🙂 Ale jasně nesmí se to přehánět-hlavně pokud jde o to vaření tak to se opravdu nedá všechno sledovat 🙂 Akorát my máme právě problémy, že Oli nic vařenýho nechce-jen skleničky, zbavujeme se té závislosti pár týdnů a nedaří se, sní toho opravdu malinko a když dám velkou skleničku tak jí slupne hned 😠 😝

ronie
21. říj 2009

já bych uzobávání ovoce a zeleniny neřešila, to je spíš prospěšný, jen třeba zrovna maliny bych teda teď rozhodně nedávala-daj se koupit jen dovážené z daleka a ty jsou nastříkaný kdovíčím a ještě k tomu sem neobjevila neplesnivé..Snažim se kupovat sezonní ovoce a pokud možno z čr 😉