Éčka v potravinách. Koukáte na složení výrobků?

marmazel
21. říj 2009

Ahojky maminky, nevím jestli už tady takové téma je, ale já ho nenašla. Chci se zeptat jestli taky tak koukáte na složení výrobků co dáváte svým dětem, já třeba studuju co je v jogurtech a ani dobrá máma a ovocná activie se mi nelíbí. Netvrdám, že zkoumám úplně všechno, ale koukám a snažím se ty škodliviny omezovat, když jí je dávaj babičky tak radši zavírám oči než se s nima dohadova, tak aspoň já je omezuju, ale okolí na mě kouká jak na blázná, že nám to dávali taky a žijem, ale nejsem si jistá jestli za nás těch škodlivin tolik bylo a nebo se o tom spíš nemluvilo. Ale když se kouknu kolem každé druhé dítě je hyperaktivní. A jsou éčka zpusobující dětskou hyperaktivitu. Tak nevím, je to jen výmysl zas nějaké firmy nebo na tom něco bude?

marmazel
autor
21. říj 2009

🙂

ronie
21. říj 2009

jo super diskuze, mě baví když mě to nutí se dovzdělávat a hledat informace, tak honem kdo má něco dalšího? 😀 😉

marmazel
autor
21. říj 2009

Aspoň, že v tom nejsem sama. Tak co třeba výrobky kinder, my sme spíš přez ty sušenky, kinder mléčný řez, tyčinka, takovej bebe brumík bez náplně.

ronie
21. říj 2009

jo tak to jíme taky, teda ten řez, tak vezmem ten řez:

beru jen éčka:
E 450 ten je víceméně v malém množství v pohodě
E 500 v pohodě, jen uhličitan sodný
E 503 opět v malém množství ok

takže éčka v poho a překvapila mě teda energ.hodnota-cukry 8,2g/tyčinku(28g) to je tedy cca 30%? Já neumim počítat 😀 fakt matiku si tu vemte někdo jinej,ale přijde mi to celkem únosné 😉

marmazel
autor
21. říj 2009

jj, taky to mám zkouklý, ale zas cukry sou pro děti zdrojem energie, někde jsem slyšela, že banán má v sobě cca 12 kostek cukru, víc sem se po tom nepídila.

ronie
21. říj 2009

ono všechno ovoce je hodně sladký a obsahuje hodně cukru,taky se to nemá jako extra přehánět třeba zrovna s těma banánama(a podle mě nejhoší je v tomhle ohledu vodní melou, který obsahuje jen vodu a cukr), ale určitě nevadí víc cukru ajko u dospělého, ovšem hodnotnější jsou pro děti stejně jako pro dospělé složitější cukry-tedy potraviny které mají nižší glykemický index-energie se z nich dostává pomaleji a složitěji, jenže tyhle potraviny nejsou sladké 😀 Určitě to ovoce je ale z těch nezdravých potravin to nejzdravější 😀 😉

kubinkov
21. říj 2009

Holky naopak děti potřebují i jednoduché cukry, protože se vyvíjí a mají intenzivní metabolismus. Druhá stránka je jaké množství a návyk na sladkou chuť.

ronie
21. říj 2009

kubinkov to je pravda, ale ta závislost je právě velký problém. Našla sem hezký článek o cukru, na konci jsou tipy na jiná přírodní sladidla-velmi zajímavé 😉
http://www.azrodina.cz/3024-cukr-nebo-jina-slad...

marmazel
autor
21. říj 2009

no ale uznejme, nemáme i my radši sladké? já se snažím dávat jen to ovoce, každý den má na svačinu nějaké, málokdy dám nějakou sušenku,když sme třeba na výletě, ale dám spíš rohlík či kukuřičné křupky. A že daj malý sladký babičky hold musím zkousnout.

ronie
21. říj 2009

jasně marmazel, taky to tak dělám 😉 🙂 Akorát teda já na sladký nejsem-krom těch medvídků 😀

kubinkov
21. říj 2009

Moje zkušenost je, že zakázané ovoce nejvíc chutná a i prvňák si dokáže koupit čokoládu a celou ji slupne v minutce. Co dětem není vzácné a nemá příchuť zakázaného ovoce, s tím nemají problém. A platí to i pro lahůdky od McDonalda a brambůrky. 😝 😀 😀 Všeho s m(M)írou. 😀 😀 😀 ( Já osobně sladké miluju. 😔 😔 )