Ekonomika v ČR. Kolik dětí chcete? Jak to zvládáte?

petra123
26. únor 2011

Mám jednu otazku na všechny maminky snažilky.....Dali jste si otazku při této ekonomice ve státě a při tom jak vláda pořad čachruje s mateřskýma kolik dítek by jste chtěli nebo pokud máte jedno dítko uvažujete o druhém?Spíše se chci zeptat jak to zvladate nebo zvladnete a jesli si takovou otazku kladete?

spagatice
27. únor 2011

Jo holky my to nevyřešíme 😉 . Můžeme jen doufat, že se v nejbližších letech nechystají další změny a že to doklepeme s tím, co teď dostáváme 🙂

petra123
autor
27. únor 2011

@spagatice ahojky já mam oddělané 11 let tak aspon na 3 roky půjdu na pracaku jsme byla jen 6 měsíců po vyučení od té doby dělam tak se na mateřskou těším 🙂

JInak holky díky za nazory a konečně aspon vím jak je to i v zahraničí 🙂 díky

kami1984
27. únor 2011

@spagatice no, pri "vlade" nasi vlady bych si radeji nebyla nicim jista..

sovicka_
27. únor 2011

@k.ate chápu, že se to maminkám nelíbí, když studovaly, že mají jen ten nízký RD, ale jak bys to chtěla zlepšit? Ta maminka nepracovala, z čeho by se měla vypočítávat MD? Přece není možné, aby stát za rodiče řešil všechno - chtějí-li děti během studia nebo těsně po studiu, musí počítat s takovými podmínkami 😕 Dobře to píše @spagatice , souhlasím s tím, co píše. Financování dětí není jednoduché, ale rodiče jsou rodiče a mají se postarat oni, ne stát... stát se stará jinak - bezplatnou léčbou (za dítě se neplatí zdrav. pojištění), levnou školkou, bezplatným vzděláním....

Smysl 4-leté rodičovské také moc nechápu - vidím jej snad v tom, jak už jste psaly, že dává matce možnost být s dítětem doma déle. Prostě - dává možnost nějaké volby a není tu jen jediná možnost "buď doma tři roky a hotovo". Někomu se třeba hodí - mně tedy určitě ne, jak jsem psala, já spíše váhám mezi první a druhou možností. Zřejmě ale zvolím tříletou variantu,abych měla nějakou jistotu jako rezervu (nerada bych volila dvouletou, šla do práce a pak zjistila, že to nějak nefunguje a zůstala bych bez peněz). Budu asi na tříleté s tím, že dvouleté děti nechám doma jednou týdně tatínkovi a bude-li to potřeba, na druhý den v týdnu zaplatím hlídací paní. Sice to, co vydělám, padne zřejmě na hlídání, ale budu mít pocit seberealizace. Uvidíme - může to dopadnout i úplně jinak 🙂

wobludka
27. únor 2011

Já bych nic neměnila, ani kdyby byla mateřská a rodičák nula - takže člověk o tom samozřejmě přemýšlí, ale není to pro nás vůbec podstatné. Jsem zvyklá postarat se sama o sebe a nečekat, že mi někdo něco dá. Standartně fungující úplná rodina (matky samoživitelky, nemoc apod., to je jiná kapitola) by měla přece ekonomiku táhnout a né brzdit! (náš příjem je dost podprůměrný, ale naučili jsme se být finančně disciplinovaní 😉 )

Jé teď koukám a jsem mile překvapená, že spousta z vás je naladěná na stejnou vlnu, to jsem ráda, obvykle jsem za exota 😀

aemmi
27. únor 2011

@sovicka_ Ale kate nešlo zřejmě o mateřskou, ale o volbu délky rodičáku...já jsem taky studentka, takže jsem na tom stejně...chápu, že nemám nárok na mateřskou, když nemám odpracovaný, (sice jsem se neflákala na pracáku, když byl při vš čas, tak jsem brigádničila) ale budiž, navíc dítě je naše volba, mohli jsme počkat, kdybychom na to neměli...ale stejně mi přijde nefér, že si nemůžu vybrat délku RD, to jistě zákonodárci mohli nějak pořešit a ne hodit do jednoho pytle ty, který se flakají na pracáku a jen rodí s těma, co třeba bohužel přišly o práci, nebo se studentkama...no, určitě využijeme té možnosti přehodit to na manžela, proč by ne, když to jde, navíc 4 roky s jedním dítětem určitě doma nebudu, doufám, že se tak ve dvou prvního povede druhý...

sovicka_
27. únor 2011

@aemmi aha, rozumím. Upřímně řečeno se v této problematice moc neorientuju - konkrétně nevím, jak vlastně byly ty podmínky nastavené - mám takový nejasný pocit, že pokud se studentka rozhodla mít dítě před nějaku dobou, byly ty podmínky nastavené nějak -a teď se musela přizpůsobit novým. Je to tak? 😕

Jinak možná je to také o tom, že by se to pak nějak obcházelo, kdyby existovaly vyjímky - fakt nevím - souhlasím s tím, že pro studentky je to pitomé, no... v každém případě podle mě platí, že je prostě lepší mít dítě až po studiích a po nějaké době odpracované. Tím nikoho neodsuzuji 😔

aemmi
27. únor 2011

@sovicka_ však jasně, já si nemyslím, že někoho odsuzuješ, já jak jsem psala, se bez mateřský obejdu, manžel nás dobře zajistí, kdyby tomu tak nebylo, tak do dítěte nejdu, teda ne plánovaně 😉

Ono jde hlavně o to, že studentce šoupnou automaticky tu 4 letou variantu rodičáku, to je jediný, co se mi zdá nefér...jinak to že není nárok na mateřskou, jasně, z čeho by se to počítalo, to neodsuzuju...jinak se v tom taky moc neorientuju, jen vím tohle, že na to dost holek nadává a stejně to má ten, kdo je na pracáku, ale jak je to přesně, to nevím...

sovicka_
27. únor 2011

@aemmi oni to prostě dělí na dvě skupiny - pracující, nepracující. Pracuješ = máš výhody, nepracuješ = nemáš výhody. Aby se ta skupina nepracujících dále dělila by asi znamenalo zase nějakou další byrokracii (to jsem myslela jako ty výjimky).... no a navíc je to opravdu možná dané tím, kdo odvádí daně, má mít na výběr, kdo ne, tak na výběr holt nemá 😕

aemmi
27. únor 2011

@sovicka_ jojo, je asi tak jak píšeš, no nemá cenu se nad tím rozčilovat, stejně to tady neovlivníme, jen jsemse nad tí pozastavila...ale tak aspon pořád je tu ta možnost přepsat to na otce 🙂

k.ate
27. únor 2011

@sovicka_ přesně jak píše @aemmi nevadí mi, že nemám nárok na MD, to chápu, ale štve mě ta možnost volby délky rodičáku 🙂 Na druhou stranu si nestěžuju, dokud jsme byli studenti s manželem oba, zvládali jsme to, teď, když už manžel pracuje bychom to zvládli asi i bez těch 3800, co teď jako rodičák dostávám 🙂 Dřív to bylo tak, že když studentka ukončila nebo přerušila studium měla nárok na mateřskou (vypočítanou tuším z minimální mzdy) a potom i na volbu rodičáku. Od ledna 2009 už stát přestal počítat dobu studia do doby, která se počítá do odpracovaných let do důchodu a tím pádem studentky o tuhle možnost přišly.
Znova ale říkám, že mně nejde o to být na mateřské a potom ještě dostávat rodičák, jde mi o to, že tím, že jsme oba s manželem byli studenti (byť jsme po brigádách taky chodili, ale jen na DPP), jsem neměla možnost zvolit si tu tříletou variantu. I když mi bylo jasný, že s prckem doma být čtyři roky na 100% nechci... 😀 Teď tím, že se nám povedl druhej prcek a manžel už bude mít možnost jít na mateřskou, tu tříletou variantu už zvolíme. Přitom mi nepřijde, že by stát o něco přicházel, když bych v podstatě do dvou let malýho studovala a pak na samotným rodičáku byla už jen rok 😀 resp ted, v případě, že se nám povedl druhej prcek třeba ty tři roky a pak už bych jen pracovala 😀 V podstatě pak ze svýho platu budu přispívat do systému, kterej mi to ve formě mateřské už nebude mít jak vrátit 😀 😀 😀 Takže by stát ještě ušetřil 😀 Ale je fakt, že takhle ušetří víc, no 🙂