Ekonomika v ČR. Kolik dětí chcete? Jak to zvládáte?

petra123
26. únor 2011

Mám jednu otazku na všechny maminky snažilky.....Dali jste si otazku při této ekonomice ve státě a při tom jak vláda pořad čachruje s mateřskýma kolik dítek by jste chtěli nebo pokud máte jedno dítko uvažujete o druhém?Spíše se chci zeptat jak to zvladate nebo zvladnete a jesli si takovou otazku kladete?

petra123
autor
26. únor 2011

Tak vidím že se o to zajímam jen já 🙂

cincinnati
26. únor 2011

@petra123 Mnoho filozofických otázek asi 🙂

veronikaka
26. únor 2011

@petra123 Musim na tohle reagovat: Pokud bych resila ekonomiku statu a nejistoty, tak bych dite NIKDY nemela. Mame 5mes. holcicku a chtela bych 2 deti. A jak to zvladame? BOJUJEM ..... Jako pomerne narocnej clovek bych neverila jak se dokazu uskromnit. Clovek to musi zazit, aby pochopil. Myslim si, ze je hodne dulezity nasetrit jak pred tehu, tak v dobe MTD a pripravit se na "chude" obdobi 😀 .

petra123
autor
26. únor 2011

@veronikaka jj je to tak dítě chci moc dlouho a dlouho se nadaří a musí pomoci doktoři ale někdy se divím co se děje kolem nas ve statě vím je to trochu fylozofická otazka ale chtěla jsme jen vědět jaký je váš nebo tvůj nazor a jsme ráda že se někdo ozval a napsal svůj nazor pač co bojujeme o dítě tak jednou jsou podmínky dobré a pak super že pro rodinu se děje v četně porodného a mateřské vše a najednou je to tak a štve mě jak je to těžké všechno a jak jde vše nahoru ☹ a vše je proti normalním lidičkám co chcou jen slušně vychovat své děti a nežít v bídě ☹

zuzik24
26. únor 2011

Taky na to zareaguji 🙂 Pokud dítě chceš, nebudeš věřit, jak moc se člověk dokáže uskromnit. Každá doba má něco, nikdy není ideální, ale rozhodně si myslím, že tato doba je mnohem lepší než pravěk, starověk, středověk a bláblá 😀 Kdybych se měla spoléhat na stát - v jakékoliv době - nikdy bych dítě neměla 🙂) Před narozením naší holčičky jsem se smála tchýni, že pročítá letáky se slevama, ale od porodu je to nutnost 😀 Takže tak 🙂 Stát šetří, bohužel, šetří tam, kde je už takhle málo, ale co my naděláme? Princeznu už si zpátky do bříška nedám, takže to období musíme nějak přežít 🙂 A druhé dítko stopro plánuji, tak za dva roky 🙂 Nechci mít jedináčka, i když vím, že finančně na tom budeme ještě hůř, ale děťátko za to určitě stojí!!!!!!!! 😵

weri1
26. únor 2011

určitě jsem dítě chtěla a mám ho a jsem za to neskutečně šťastná, ale z finanční stránky bohužel druhé neplánujeme

lulii
26. únor 2011

Tak my s manželem miminko moc chceme a nedaří se. Nejsme na tom po finanční stránce úplně nejlíp, ale taky né nejhůř,......vždycky může být hůř. A kdybych měla čekat na lepší časy, tak se asi nedočkám. Nehledě na to, že ať přijde jakákoliv situace, vždycky se to "nějak" udělá, MUSÍ 😉 A hlavně se můžu spolehnout na svojí rodinu 😵 A děti bych chtěla dvě, ale zatím k nám "nechce" ani to jedno ☹

petra123
autor
26. únor 2011

@lulii tak to jsme dvě dítě k nam nechce přijít ☹

Holky díky moc za Vaše nazory přesně tak bych přemyšlela i ja (akční letaky a kde je cosik levnější)prostě člověk se uskromní to je taky pravda ale aspon vím že se to dá dát a člověk když má práci tak žije docela slušně.

lulii
26. únor 2011

@petra123 Jojo, je to smutný ☹ Ale doufám, že i my se dočkáme a nebude dlouho čekat, musíme tomu prostě věřit 😉

k.ate
26. únor 2011

@petra123 já budu asi za cvoka, ale mně nepřipadá, že by stát dával nějak extrémně málo... Asi mám zkreslenej přístup, protože první rok malýho jsme s manželem oba studovali a peněz bylo relativně málo, ale i tak se dalo přežít, jakmile začal manžel pracovat, jsme v podstatě úplně v pohodě, i když mi teď trochu mimo plán spadl rodičovskej příspěvek... 🙂 Ale v červenci to zas bude s druhým mimčem o něco lepší 😀
Druhýho prcka jsme chtěli, ale já plánovala až později, ale cestičku si našel dřív... Pokud to bude kluk, není v podstatě co řešit, bude mít většinu věcí po bráchovi, malýho zkusíme než se malý narodí odplenkovat, takže náklady nám zůstanou v podstatě pořád stejný 😕 A až budou starší, začnu pracovat i já, tak bude penízků zase víc... 🙂 Takže podle mě se to zvládat dá... 🙂
Osobně bych spíš než pro zvyšování rodičovskýho příspěvku a různejch dávek, byla pro zvýšení daňovýho zvýhodnění pro lidi, co mají děti... 😕

mv
27. únor 2011

@petra123 kdybys nad tím měla takhle uvažovat, tak skončíš jak já, že máme jen jedno dítko... 😉

Můj názor je, že se má o svou rodinu, děti hlavně každej postarat sám.doba, kdy bylo třeba pro mé rodiče výhodné si pořídit druhé dítko je už pryč, naštěstí, kam jsme to tímto způsobem rodinné politiky dotáhli,že??
A pokud si myslím, že nejsem v takové sociální skupině, že bych to zvládla, tak si nebudu pořizovat více dětí.ono to není o tom se na MD uskromnit, to je přeci samozřejmé a předem s tím člověk počítá.
Nebála bych se vůbec doby, kdy bych měla dvě dítka malá, když to přeženu, tak malé děti stojí minimum..pár hraček, knížek, punčošky, to vše se dá podědit.
Ale pak jakmile začne chodit dítko do školy, tak pak začnou lítat tisíce měsíčně za školu, kroužky, zájmy, tábory, školy v přírodě apod.
Vidím to dneska u syna a to se u nás vůbec nehraje na nějaké značkové oblečení apod. nedůležité věci, pro jeho zdárný vývoj.
I když půjde na státní SŠ, tak to ročně s učebnicema a pobytama v zahraničí, kdy jsme vůbec šťastní, že už tyhle možnosti dnešní děti mají, lyžákem apod. bude vycházet kolem 30 tis. ročně.

Stručně řečeno jsem chtěla říct, že bych vůbec nezvažovala, zda mám na dvě děti do jejich 6,7let, ale jestli mám na dvě děti pak na těch dalších 15-20 let...

bufina
27. únor 2011

Myslím že teď sme na tom ještě dobře s rodičovskou. Co říkala mamka, když byla doma s bráchou a pak se mnou, tak nedostávala vůbec nic... A my jsme na tom s dětma podobně jako @k.ate . Kupovali se plíny pro malou a těsně před tím než se narodil malej sme ju naučili na nočník, tak se pak kupovali plíny pro malýho. Takže výdaje zůstali stejný. To stejný i s dětskou kosmetikou apod. Nijak sme to neřešili jestli budeme mít druhý dítě, prostě přišlo a máme ho... Podle mího názoru druhý dítě zatíží po finanční stránce rodinej rozpočet jen minimálně... Aspoň mně to tak přišlo... Navíc su na tříleté rodičovské, takže peníze se dají, ve výplatě má manžel celkem dost peněz za to daňový zvýhodnění, tak to taková krize není. Ty děti za to dočasný uskromění určitě stojí.

katchi
27. únor 2011

Mame skoro 4mesicniho syna, pred jeho narozenim jsem premyslela, jak to zvladnem, ale podle me se tohle moc neda resit, protoze to by vetsina lidi nemela deti nikdy. Chceme tri deti, snazime se aspon trochu setrit a nespolehat, co nam kdo da.

latunka
27. únor 2011

Tak kdybych nebyla omezená financema,tak si klidně pořídim hromadu dětí,ale takhle počítáme se dvouma 😉 Ale spíš nez peníze navíc bych uvítala kdyby tady fakt začaly víc fungovat jesle, školky a kdybych měla moznost vrátit se na své původní místo na zkráceny úvazek 😝 Dokud budu brát rodičák,tak je to ještě dobré,ale kam se pak vrátim do práce to fakt nevim 😖 Při normální pracovní době bych i dojízděním musela byt pryč od šesti od rána do pěti odpoledne, to nezahrnuju přesčasy které prostě na mojim místě jsou,takze s malyma dětma tam fakt byt nemůzu a zkráceny úvazek mi nedaj,kdyz na moje místo čeká X dalších bezdětnych 😠

zuhur
27. únor 2011

Já souhlasím s latunkou - uvítala bych školky a zkrácené pracovní úvazky. Teď to jde, ale po návratu do práce - pokud bych měla dítě vyzvednout ve školce, tak nemám šanci se na původní místo vůbec vrátit. S manželem plánujeme dvě děti a to naše platy nebyly ani před mateřskou nic moc (no na ten úžasný průměrný plat opravdu nedosahujeme 😅 ) Teď nás čeká navíc splácet bydlení - jo je to sice jen cca o tisícovku víc než za podnájem, ale i tak se to projeví. Trochu se toho děsím a snažím se to zlehčovat tím, že budeme krásně štíhlí, protože budeme muset začít šetřit i na jídle, ale pro ty děti to ochotní udělat jsme. Za prvé - nevíme jak to bude za pět - deset let (no v našem státě asi spíš hůř, ale kdo ví) a za druhé - třeba se o mně ty děti jednou postarají (zbožné přání 😀 )

johnatanka
27. únor 2011

Myslím si, že to ještě jde, v jiných státech mají matky mateřskou třeba i jen rok (Anglie), v USA tuším, že je to jen 6měs nebo možná ještě míň, já myslím, že ty 3roky placené tady jsou ještě dobré, aspoň něco, navíc se dá sehnat práce - brigádky, víkendy, kdy může hlídat otec nebo babičky, určitě to není lehké pro samoživitelku, to neříkám, ale když je plně fungující rodina, tak ty dvě děti se dají zvládnout, někde líp, někde hůř, záleží na výši přijmu. My splácíme auto a bydlení a fungujeme, spoříme stavebka oboum dětem, platíme pojistky, životka, no ani měsíčně nechci spočítat, kolik nám odchází a to nemluvě o naftě a provozu auta ....ale furt si myslím, že se nám ještě daří dobře
když vidím ty narvaný parkoviště před supermarketama......

k.ate
27. únor 2011

@johnatanka ale tady to dřív bylo taky tak. Když teta čekala bratránka, měla mateřskou jen půl roku placenou, mamka s bráchou to "vychytala" líp (ten se narodil o 4 měsíce později než bratránek) a měla s ním doma placenej "už" rok... Jenže to tady víc fungovaly právě ty jesle a školky... 🙂 Tím, že spousta školek (o jeslích nemluvě) byla zrušená, stát si nedovolí platit jen ten půl rok nebo rok, protože pak je tady ta otázka kam pak s dětma? 🙂
Každopádně i tak si myslim, že 2 děti se zvládnout finančně celkem daj i trošku horším přijmem zváldnout, ale pro mě je to momentálně strop... Tři děti už mi přijdou hodně, pokud člověk nemá vlastní bydlení...

fiallinka
27. únor 2011

Možná mne ukamenujete, ale podle mne je u nás mateřská + rodičák velice luxusní, a to délkou doby, finančním zabezpečením a především tím, že zaměstanavatel drží místo. Myslím, že v žádné jiné zemi to takové není... Je ale naprosto jasné, že tak jako tak mít dítě znamená mít díru v rozpočtu, levné to nikdy nebude a každá rodina s dětma holt na tom bude hůř než ta bez dětí, teda finančně...

johnatanka
27. únor 2011

@k.ate proto právě píšu, že si myslím, že teď je to dobrý a myslím, že ta tříletá varianta je v současný době dobrá

@fiallinka sdílím stejný názor 😉

mv
27. únor 2011

@fiallinka určitě délka mateřské i rodičák si myslím, že v našem státě není zrovna krátký.V jiných zemích jsou i placené jen 3 měsíce a ne 3 roky, jak u nás.
Co ale vidím ve svém okolí s tím držením místa u zaměstnavatele to není zase tak horké.alespoň v oboru, kde já pracuju to tak není.sice vezme mamču po MD zpět, ale hned za chvíli jí místo zruší.
A o tom, že kolegyně mají děti v soukromých školkách, takřka za celý měsíční plat, protože do státní a tím levnější se děti nemají šanci dostat ani nemluvě.
Jak píšete, chtělo by to změnu systému školek, zkrácené úvazky, to by bylo přínosnější, než délka a výška rodičáku.

johnatanka
27. únor 2011

a myslím si, že jsme mohly dopadnout v našem státě mnohem, mnohem hůř..... 😉

marketnieuw
27. únor 2011

@fiallinka souhlasim

bydlim v Belgii, materska je tady 15 tydnu (pokud si "vyplacas" 6 tydnu pred porodem, tak ti zbyde jen 9 tydnu po porodu a pak sup zpet do prace na plny uvazek). Ja mam tedy ten "luxus", ze muj zamestnavatel dava 20 tydnu.
Statni jesle neexistuji - vse je soukrome. Pokud mas stesti a najdes volne jesle, tak jde dite do jesli, jinak si musis sama hledat chuvu. Mimochodem, my jsme zacli hledat jesle kdyz jsem byla 3 mesice tehotna - a uz bylo pozde. Ted nam nabidli prvni misto az za rok!!!
Financne se to samozrejme da, protoze se moc nezmeni - sice vydaje na dite jsou tady mnohem vyssi (napr. jen na jesle pocitat tak 400-500 euro mesicne), ale zase matka neprijde o vydelek....

susan87
27. únor 2011

@fiallinka financnim zabezpecenim???3800,- mesicne je podle teb financni zabezpeceni??nerekla bych teda.

johnatanka
27. únor 2011

@susan87 v jiných státech není ani to....

fiallinka
27. únor 2011

@mv právě, někomu se zdá částka, kterou dostává, malá - ale když se spočítá doba, po kterou je na ni nárok, tak to špatné není... a ta možnost, být s dítětem doma dlouho, je neocenitelná. Mám pár známých v cizině, a žádná sláva to není, pokud chtějí být s dítkem dlouho doma, tak zadarmo...

ale na to se zakladatelka asi neptala 🙂, to bylo spíš vyjádření k té "ekonomice a čachrům s mateřskýma" 🙂... a na to, na co se ptala, stejně nikdy nebude jednoznačná odpověď - záleží na bydlení, jestli máš hypotéku, kolik vydělává ten druhý, kolik jsi měla předtím... rozhodně podle toho, jak jste na tom, se ale dá přizpůsobit to, co dítěti kupuješ..

spagatice
27. únor 2011

@fiallinka Taky si myslím 😉 . Dítě neni nic levného, většina lidí se musí uskromnit, ale pokud by nechali mateřskou a rodičák tak, jak je teď, tak já jsem spokojená 😉
@susan87 3800 je opravdu málo. Pokud si ale maminka rozhodne, že chce být doma 4 roky, tak je to její problém. Jediné, co mi na tom vadí, že je hodně mamin, které na tu čtyřletou musejí, protože nemají dost odpracováno. Ale myslím, že i tak se dá rodičovská přepsat na manžela a jít na ty 3 roky.

fiallinka
27. únor 2011

@susan87 jo, ale spočítej si dobu, po kterou to máš... samozřejmě, to je málo, nevyžiješ s tím, ale zas je to většinou tvoje volba a jsou možnosti, jak to udělat jinak. Ale já to píšu spíš "obecně", mezi lidma a jejich podmínkama jsou hrozné rozdíly..

johnatanka
27. únor 2011

z vlastní zkušenosti můžu říct, že rodičák jsem si fakt užila se synem od toho 1.5 roku do 3 let, byly to super roky a užili jsme si výlety, hřiště, zoo, návštěvy, v týhle době jsem sice pracovala pár hodin týdně, ale ty zbývající dny jsem si chtěla užít naplno a taky to tak bylo, dalo se s ním podnikat spousta věcí, teď už chodí do školky a není tolik času, ale děti potřebuje a chodí tam hrozně rád.... 😉

danulavo
27. únor 2011

Také sdílím názor, že "náš" stát platí hodně za mateřskou a rodičák - o délce rodičáku ani nemluvě. Více než zvýšení rodičáku, bych taky brala větší daňové úlevy na děti u pracujícího rodiče (rodičů). Zejména by se měla zvýšit možnost umístit dítě do školky, jeslí apod. - u nás samozřejmě žádné jesle nejsou. Jsou tu jen státní školky a tam umístit dítě je takřka nemožné. Soukromá školka zde též žádná není ☹ .

spagatice
27. únor 2011

@petra123 Péťo a ty chceš jít na 3 roky?
Mě vadí, že když udělají nějakou změnu v mateřské, nebo rodičáku, tak se to týká i maminek, které už na mateřské jsou a nemůžou s tím nic udělat. Doufám, že se nikdy nestane, že by zrušili rodičák úplně 😕