Ekonomika v ČR. Kolik dětí chcete? Jak to zvládáte?

petra123
26. únor 2011

Mám jednu otazku na všechny maminky snažilky.....Dali jste si otazku při této ekonomice ve státě a při tom jak vláda pořad čachruje s mateřskýma kolik dítek by jste chtěli nebo pokud máte jedno dítko uvažujete o druhém?Spíše se chci zeptat jak to zvladate nebo zvladnete a jesli si takovou otazku kladete?

johnatanka
27. únor 2011

pracovala jsem od 6.měs svýho syna pár hodin týdně, ke konci cca 2-3dny v týdnu a musím říct, že mi to max vyhovovalo, donesla jsem domů dost peněz + rodičák, takhle bych byla doma i 20let 😀 😀 😀

johnatanka
27. únor 2011

@spagatice jo, tak toho se taky obávám 😖 😖 😖 , to by se tolik dětí nerodil

ještě i výhoda pro maminu - živnostníka - žádný daně, což je pro vydělání si při RD super, kdo chce si přivydělat, tak si myslím, že maminu na rodičáku vezmou kdekoli (pro zaměstnavatele velice výhodnééééé)

danulavo
27. únor 2011

Já jsem také při první dceři k rodičáku ještě pracovala a bylo to fajn. Teď s 2 dětma to bohužel nejde, ale až bude mladší dcerka větší, tak zase začnu. Kdybych mohla dát starší dcerku na chvíli do školky, tak by to byla paráda, ale to bohužel nejde ......

johnatanka
27. únor 2011

@danulavo jj, taky to teď vidím bledě, sice školku máme, ale kvůli nemoci je teˇmalej už 2měs doma a nemůžu prostě 2 děti dát našim, kyž jedno je mimi, takže to taky odkládám a uvidíme dál 😉 , rozhodně už to nebude na 3dny, ale max 1 den 😉

spagatice
27. únor 2011

Jo a taky mě napadlo, že když se někde řeší rodičák a mateřská, tak maminy občas nadávají na výši rodičáku, ale nikdo nechválí výši mateřské 😅 , vždyť mateřská u nás je naprosto luxusní 😉

k.ate
27. únor 2011

@spagatice blbý je, že my jsme třeba byli v takové situaci, že jsme možnost volby prostě neměli, musela jsem jít na 4 roky a hotovo, protože jsem otěhotněla, když jsme oba s manželem studovali... Zase na druhou stranu byl to náš boj 😀 A ze začátku těch 7600 bylo v pohodě. Trochu zamrzí, že na tu půlku to spadlo o cca půl roku dřív, než původně mělo, ale zase naštěstí v té době už měl manžel práci, takže ve výsledku se tak blbě zase nemáme 🙂
U druhýho už bude moct na chvíli nastoupit na mateřskou manžel a zvolíme tříletou variantu. Ale osobně mě malinko mrzelo, že jsem neměla možnost si vybrat tu délku, přece jen jsem se před tím jen neflákala 😀 A o cca 3 měsíce jsem se nevlezla do ochranné lhůty, kdy bych ještě volit mohla... Ale zase za prcka to stálo a stojí 🙂

mysiiickaaa
27. únor 2011

no holky, já mám pocit, že stát šetří kde nemá, moje babička má sama pro sebe 12000 důchodu a moje kamarádka je doma se synem a dostává kolem 7000 😠

mysiiickaaa
27. únor 2011

navíc teď ta 20% daň na potraviny, plíny apod. a platy zůstanou stejné

k.ate
27. únor 2011

@mysiiickaaa ale mělo by se o něco zvýšit daňový zvýhodnění na dítě... 😉 Sice to nedělá tolik, ale lepší než nic... Je fakt, že pro samoživitelky to je asi stejně k ničemu ☹

spagatice
27. únor 2011

@k.ate No tak to se mi nelíbí, že si studenti nemůžou vybrat 😠
@mysiiickaaa Tak o tomhle nesmím před našima ani promluvit, taky srovnávám důchod a mateřskou a moje máti je vždycky napružená, protože si myslí, že by důchodci měli brát ještě víc 😒

mysiiickaaa
27. únor 2011

@spagatice no to samé i moje babička, nějak nechápe ani to, že my budeme makat déle než oni a důchod stejně nedostaneme, já chci dvě děti, zatím nemáme žádné, vím že to zvládneme ale bude to boj když to tak půjde dál, jim se to vymýšlí s jejich platama takové ptákoviny

kami1984
27. únor 2011

My čekáme první miminko v létě. Pořád jsme si říkali, jestli už je správný čas, finance a další aspekty, které člověku proběhnou alespoň jednou hlavou, když se dva rozhodnou založit rodinu..
Shodli jsme se, že se máme rádi, dítě chceme, práci máme oba dva a finačně asi jako většina mladých rodin, mohlo by to být lepší, ale myslím, že si žijeme slušně.
Já osobně se chci vrátit po roce a půl do práce a na rok a půl půjde na rodičák manžel, sám mi to navrhnul a já jsem tuto nabídku uvítala... Potom má více možností přivýdělku.
Myslím si, že mateřská, potažmo rodičák je u nás ojedinělý. Stačí se podívat na západní země..
Jistou nespravedlnost vidím ve zrušení porodného i provorodičkám (myslím, že každá ví, jak to myslím) a taky mi nepřijde nefér, že 4letou rodičovskou dostane maminka, co studuje např. VŠ a při ní nemůže mít VPP nebo HPP, nebo maminka, kterou zaměstnavatel propustí a ona už nějakou dobu pracovala a odváděla daně a srovná se to s někým, kdo nikdy nepracoval,nesnažil se o to..prostě tohle mi nejde moc pod nos, ale nic s tím neudělám, že...

V dnešní době se dá dost ušetřit, aniž by dítě trpělo kvalitou potravin nebo rodiče si nemohli nic dovolit. Třeba nebudeme chodiot 4x měsíčně do restaurace, ale třeba jen 1x, výlety po republice jsou taky krásné a objevila jsem kouzlo prodeje z druhé ruky hlavně oblečení pro děti...

kikimaruska
27. únor 2011

@k.ate máte pravdu v tom, že pro samoživitelku je zvýšení odpočtu daně na dítě uplně na nic...pokud žije s dítětem sama po dobu RD 😒 ...a tedy sama si odpočty dát nemůže a partnera nemá. Trošku líp je na tom ta, která se nastěhuje po dobu RD k rodičům (aby nejedli kořínky, když nemají vlastní bydlení...) a pak si odpočet může dát třeba babička nebo děda na vnouče (což jsem já vubec netušila, ale tak máme aspon jeden rok uznaný 🙂 ). Ale jinak pro samoživitelku samotnou je to na 2 věci, ta jejich danová úleva na dítě, jako kompenzace za navýšení DPH. Už abych byla v práci, od srpna 2010 se snažím vrátit a doted jen čekat a čekat...tak snad to do května stihnu... 😖

k.ate
27. únor 2011

@spagatice s těma studentama je to blbý, dřív si vybrat mohli, ale museli přerušit studium, aby nebyli "zaměstnaní" u stejnýho zaměstnavatele 😀 To bych klidně podstoupila, ale prostě nám to nevyšlo... Navíc to snížení rodičáku o půl roku dřív bylo taky na houby. Ale naštěstí jsme se s manželem dohodli na přerušení (teda spíš jsme chtěli rovnou ukončit, ale na studijním nás ukecali takhle 😀 ) už v září, takže v době, kdy nám rodičák spadnul už měl manžel práci a tak nějak se nám to vyrovnalo, ale kdybychom poslechli rodinu a chtěli jsme dostudovat za každou cenu denně, finančně bychom to už neutáhli... Ale my jsme s tímhle počítali a šli jsme do toho s tím, že kariéru podřídíme spíš tomu mít prcka (kvuli tomu, že byl předpoklad, že s otěhotněním bude problém), než si napřed vybudovat kariéru a pak řešit, že se nám mimčo nedaří...

kami1984
27. únor 2011

jen jak obcas ctu, ze rodina uvazuje treba i o 2diteti a proste to odklada, jelikoz by finacne situace proste nedovolila mit druhe dite.. nevim, ale porad si rikam, ze kdyz uz tak je napjaty rozpocet, ze se tak tak vychazi s penezi u jednoho ditete, u druheho uz by to bylo asi pres rozpocet...
nazory, ze male dite nic nestoji nebo mam plno veci po 1.diteti neberu jako argument. Super je, ze se veci vyuziji na 1.diteti, pokud dalsi se narodi v mensim casovem horizontu..ja osobne nevim, kam bych vse dala a to mame domecek, dite chceme az za 5let nejdrive dalsi... pokud vubec bude:(

crca
27. únor 2011

Mám dvojčátka po umělém,už jen tohle nás stálo skoro 100 000,než se zadařilo,ale ano,byla to naše volba,děti jsme chtěli a to,že to bude něco stát i po tom,s tím člověk musí počítat.Po tu dobu co je mám,jsem nebyla u kadeřnice,nekoupila si něco hezkého na sebe........na co?Neutrácela jsem nikdy a teď když dostanu peníze,tak to stejně dám na děcka 😀 Nic nepotřebuju,hlavně,že děti jsou zdravé.A jestli nás to nějak finančně zatížilo??No asi trochu jo,ale není to zase taková hrůza.Oblečení kupuju na MMB,nebo na Brumlovi.cz,něco málo mají úplně nové,ale stačí to,jedna z věcí na které se ušetřilo,další...Sunar kupuju přes net,výjde to tam i o 40 kč na krabici levněji 😉 ,takže ano,šetří se kde se dá,ale nemyslím,že by děti byli nějak chudé 😀 Plíny nám jednou za čas posílá babí s dědou a i kosmetiku 😅 .Kdybych měla čekat na to,až budeme finančně zajištěný tak jsme sami do teď 😉

kikimaruska
27. únor 2011

Jinak mimi bylo neplánované, před těhu jsem měla docela slušný plat a veškerou výbavičku (krom kočárku) jsem si nakoupila dopředu z výplaty (oblečení většinou sekáčky a nošené)...nedědili jsme nic, protože nebylo po kom. Pak Porodné, které jsme stihli jsme dali za pobyt malého a mě v nemocnici, léky a další pomůcky, co se dokupovaly dodatečne. S přítelem se mimi dalo zvládnout, když on platil bydlení a dopravu...a já veškeré výdaje na syna, naše jídlo, drgerii,oblečení...a i na výlet 2x ročně třeba do Zoo bylo.. atp. Uskromnit jsme se museli, ale i přes větší výdaje na mimi to šlo dobře. Jiná věc pk byla od roka, když jsem se stala samoživitelkou, 90% platu šlo na bydlení (pracně najitý podnájem)a malý už vyrostl ze všeho oblečení, které jsem měla nakoupené před těhu, vyžadovat zdravotní pomůcky a zdr.obuv...a to pak nebýt našich rodičů...tak to nedopadlo nic moc. Nějak jsme to udělat museli, bydlení se pustilo a naši si nás vzali na ty zbylé roky k sobě...než se zas postavím na nohy a nastoupím do práce. Jinak jesle nejbližší jsou tu 60 km, přeplněné 😝 , školku jsem dostala horko těžko a o pár měsíců déle...ale bude, naštěstí (jen díky tomu, že jsme na vesnici). Kdyby mi zaměstnání vyšlo už v tom srpnu 2010, měla jsem zajištěnou paní na hlídání...naši známou a hlídala by i babi a děda(víkendy). Jsem pro, aby se zvětšila kapacita školek a o jeslích ani nemluvím...

kikimaruska
27. únor 2011

Jinak druhé mimi bych chtěla určitě, jakmile to bude možné a najdeme správného partnera...časem. Po synovi většinu oblečení a koj.potřeb nechávám, takže na druhé mimi se pak dokoupí jen kosmetika, pleny a další věci, které nelze skladovat dopředu a do zásob třeba na dalších 10 let...Miminko za to určitě stojí a také nechci, aby zustal syn jedináčkem... 🙂

susan87
27. únor 2011

@johnatanka jenze tam maji treba jesle a ruzna zarizeni pro rocni deti,drive to tak bylo,ja byla v jeslich od 1 roku,ptz oba moji rodice chodili do prace.kdyby to tak bylo ted a my oba mohli chodit do prace tak by fin.situace byla urcite lepsi,i kdyz s tou praci je to taky ted na prd.je ji malo☹

susan87
27. únor 2011

@fiallinka na vyber nemas kdyz nejsi pred tehotenstvim zamestnana,prideli ti automaticky 4letou variantu a ted uz to upravili tak blbe ze je 7600,- do 9.meiscu miminka a pak do 4 let 3800,-proste na prd.

k.ate
27. únor 2011

@susan87 máš, pokud manžel pracuje... 😉 pak může na den nebo dva nastoupit na mateřskou on, a zvolí délku pobírání rodičáku, kterej pak přepíše zpátky na tebe. My to tak teď chceme udělat...

@kami1984 podle mě to do jisté míry argument je 🙂 My bydlíme ve 2+1 a většinu (vlastně všechny) věci po Kubovi máme schovaný, manžel už to chtěl začít prodávat, ale druhej prcek si pospíšil, tak jsme to naštěstí nestihli 😀 Kočárek máme teda v kočárkárně a nahoře máme jen korbičku, ve které jsou nacpaný oblečky, ze kterejch Kuba vyrostl. Nějaký místo to zabere, ale ne zas nějak extra moc... Až budou děti starší, už to bude chtít víc peněz, ale to snad zase už budu pracovat já, tak si o něco polepšíme 🙂 Ale asi záleží i na životním stylu...

myskyva
27. únor 2011

Tak já v první řadě nechápu logiku 4leté varianty....jestli to bylo původně myšleno jako trest na nemakačenka tak bych spíš chápala finančně nízkou a krátkou variantu rodičovské a pokud má dítě žena která ještě neměla možnost odvádět státu daně(student) nebo je momentálně nezaměstnaná tak opět nechápu logiku 4let doma než naopak podporovat brzský nástup do zaměstnání.

Dlouho jsme s manžel vyčkávali než jsme se rozhodli pro rodinu,chtěli jsme být zabezpečení a mít svoje jistoty.Děti chceme 2,období mateřské a rodičovské(byť mám 3letou variantu) je pro nás hubeným obdobím(splácíme úvěr,hypotéku,rádi cestujeme) ale špatně se nemáme,prostě jsme se museli naučit vyjít s určitým obnosem peněz.Víme že po zkončení RD až se vrátím do práce tak se budeme mít opět líp,jde jen o to,aby se člověk uměl počas mateřský přizpůsobit své finanční situaci.

fiallinka
27. únor 2011

@susan87 já vím, že to tak je, bohužel je to ta nejhorší varianta - a co s tím manželem, nejde to na něj převést, nedávno se to tak dělalo... spíš jsem mluvila obecně...

spagatice
27. únor 2011

@myskyva Já si myslím, že to tak skutečně mysleli. Má to být "trest" pro ty, co pracovat nechtějí a rodily by jedno dítě za druhým 🙄 (bydlím na vesnici a jedna taková právě čeká deváté dítě 🙄 ). Myslím, že krátkou variantu s malými penězi, by lidé napadali. Určitě by to brali jako diskriminaci apod. Takhle dostanou všichni skoro stejný peníze, ať jdou na 2,3 nebo 4 roky. Ale je to pak těžký s těmi studenty a s těmi, kteří práci nemají a chtěli by ji mít .

sovicka_
27. únor 2011

taktéž si myslím, že stát dává docela dost. Výše mateřské je podle mě dobrá (byť ji ještě nepobírám, ale už jsem si to spočítala) a za to, že mi stát bude dávat peníze až do tří let dítěte jsem ráda. Uvažuju, že ve věku dvou let dětí půjdu zpátky na poloviční úvazek do práce a hlídání dětí si nějak zajistím. Ne že by to bylo tak finančně výhodné, ale pracuju ráda. V okolních státech to takhle štědré vůbec není. Nemůžeme přece čekat, že nám stát bude dávat na RD desetitisíce 😕 😕 A čachry s mateřskou? Nepřijde mi to jako čachry. Sorry za kontroverzní názor, ale pokud někdo před nástupem na MD nepracoval, nevím, proč by měl pobírat na MD stejné peníze jako já, která jsem se snažila. Jak někdo psal, každý má v podstatě rovné možnosti, jak se na dítě připravit, jen je každý využívá jinak.

spagatice
27. únor 2011

@sovicka_ Máš určitě pravdu. Já jsem taky nejdřív studovala, pak pár let pracovala, abych měla s miminkem kde bydlet a abych měla na výbavičku apod. Těžké to mají ty, které otěhotní třeba neplánovaně a ještě jako studentky. Ale zase nemůžeme přeci počítat s tím, že za nás všechno vyřeší stát 😉

myskyva
27. únor 2011

@spagatice právě proto,že ve všech variantách dostaneš skoro stejné peníze tak proč to zbytečně protahovat,pokud po zkončení mateřské nechce jít ženská pracovat tak na 4leté variantě má jen víc času aby nemusela co týden lítat na pracák s novýma výmluvama........nevim,z mého pohledu je ta 4letá nelogická a nesmyslná 😒

spagatice
27. únor 2011

@myskyva Nebo třeba prostě chtěli dát šanci těm, kteří chtějí být doma dýl, ale nemohli jim zase dát stejný peníze jako na tříletý, protože by se to líbilo každému a pro stát by to bylo neúnosné. Pak bych ale bylo pro, aby se 4 mohla zvolit a ne že bude určitým lidem přidělována 😉

kami1984
27. únor 2011

@k.ate tak jasne, Tvuj malej ma rok a pul..ale treba my chceme mimi az po 5ti letech...
ja osobne nerada shromazduji, pak se veci dost blbe zbavuje🙂) ono zalezi na kazde z nas... pokud nekdo planuje brzo druhe ditko, tak bych si taky veci nechala, ale ne trebas v nasi situaci🙂

k.ate
27. únor 2011

@spagatice jenže ten, co rodi furt doookola se vůbec na ty nižší peníze zatím nemusel dostat, když bral skoro do dvou let věku dítěte těch 7600... 😉 Teď, jak to zkrouhli jen na těch 9 měsíců, tak možná... 🙂 Ale pořád mě tam trošku "štvou" ti studenti a hlavně teda to, že průběh pobírání toho rodičáku změnili v průběhu a během čtvrt roku...

@sovicka_ ale člověk, co před nástupem na MD nepracoval, MD nedostane vůbec, dostane jen rodičovskej příspěvek a ten nemá co do činění s tím, co kdo odvedl nebo neodvedl... Už to, že roky studia se nepočítaj do věku "odpracovanýho" do důchodu je nic moc a s tím právě souvisí i to, že studentky, co během studia otěhotní, nemají možnost volby délky RD, pokud jejich manžel je třeba taky student 🙂 Můj manžel třeba při studiu pracoval, ale na DPP, takže jsme prostě měli smůlu, i když by teoreticky požadovanou dobu odpracovanou měl... 🙂