Ekozahrady, zahradničení, bylinky a podobně

dasap
29. srp 2007

Zdravím všechny zahradnice a zahradníky, nedalo mi to a zakládám nové téma, myslím, že by to mohlo zajímat nejen pravidelné návštěvnice bezplenkovky 🙂
Přikládám první dva velmi zajímavé odkazy: ekozahrada.com a rodovystatek.cz

Zároveň mám dotaz z bylinkového soudku. V jednom časopise jsem našla velmi stručný návod na výrobu měsíčkové masti. Píše se, že mast se připraví povařením měsíčkových květů v tuku Karité 1 hodinu při 60 stupních ve vodní lázni. Máte někdo zkušenost s tvorbou domácí kosmetiky? Docela by mě lákalo to zkusit, píšou tam, že mast je výborná na opruzeniny. Taky se dá udělat měsíčkový olej...ale jelikož jsem nikdy nic takového nedělala, docela bych uvítala trošku podrobnější návody 😎

fizy
30. srp 2007

holky my máme celkem solidní zahradu (zítra zjistím kolik m2 mi přijde jako solidní zahrada), alenejhorší je, že vůbec nevím co s ní 😒 . Jsem v tomhle oboru neskutečně nezkušená 😅 , tak doufám, že pokud narazíte na další podobné odkazy jako ekozahrady atp. dáte vědět. A ještě mám dotaz - máte někdo nějakou zkušenost s přírodním koupacím jezírkem? Myslíte, že by šlo zakomponovat i na zahradu v takové klasické domkové zástavbě? Vysnila jsem si ho totiž ke svému vysněnému statečku, ale vysněný stateček se nějak nekonná. Zato se koná normální baráček se zahradou v jednom malém městě....

peige
30. srp 2007

fizy já si myslím, že takový koupací přírodní jezírko je dost nákladná záležitost a i dost pracná ☹ , a asi bude vyžadovat častou péči, to já teda jako myslím 🙂 🙂

tiki
30. srp 2007

Fizy, ja se obavam, ze je to fakt dost o penezich. Nasi sousedi neco na ten styl maji, je to moc hezke, ale tam u nich asi penize problemem nejsou...
My jsme to obdivovali a rikali jsme si, ze snad nekdy... ale zatim nemame jeste ani plot 😒

tiki
30. srp 2007

Kasli, jestli uz Ti kvete, tak bych to neresila a klidne bych ji sklidila. Ony ty kvety snad jedovate nebudou 😉 . Jen uz tam proste neni tolik obsahovych latek, ale urcite bude mata porad podstatne ucinejsi nez ta nasrotovana v nalevovych saccich, kterou koupis v Kauflandu 🙂

haluskacz
31. srp 2007

gedren,
tech 200 m uz je urcite plocha, na ktery se da neco zajimavyho vytvorit. Ted zrovna premyslim, jestli je vyhodnejsi zacit z niceho, nebo pretvaret uz vzrostlou dzungli tak, aby z toho opravdu byla schopna permakultura, a ne zanedbana klasicka zahrada, coz me ted ceka... asi oboji ma sva pro a proti. Treba velke pro je, ze uz je tam spousta krasnych vzrostlych stromu. Nektere jsou pravda zmrsene rezem, musim to tam poradne prohlidnout. Ale mam z ceho vychazet

fizy,
kdyby ten pozemek nebyl tak sileny svah, tak bychom si urcite jezirko poridili. Ja si nemyslim, ze je to zase taaak moc financne narocna vec. Nemam to propocitane, protoze to na nasem pozemku nejspis opravdu nepujde (leda, ze bychom koupili jeste sousedni louku, jenze na to jeste hodne dlouho nebudeme mit ☹) Ale urcite bych rada aspon korenovou cisticku, to je taky genialni vec.

macik
31. srp 2007

Já jsem už taky kdysi vyráběla měsíčkovou mast (ale tehdy ze sádla, to ještě nic jinýho nebylo) a poprvé se povedla, ale bylo potřeba obrovské množství květů..podruhé to nedopadlo, protože krátce předtím pršelo a květy byly "vymyté"-výsledná hmota pak spíš jako to sádlo než jako mast...

Co se týče koupacích jezírek, tak jsem jednu dobu hodně pročítala stránky a pokud vím, tak je víc způsobů, jak se to dělá, ale když je to udělané dobře, tak by to mělo být téměř bezúdržbové a při zakládání jen o něco dražší než bazén-ale ne zas tak o moc....u jednoho dodavatele udávali, že je nutné používat čerpadlo a za rok se spotřebuje elektřina cca za 8 tisíc....ale asi by mi to za to stálo, kdyby ovšem náš pozemek nebyl pidi a v příkrém svahu 😒

haluskacz
31. srp 2007

macik,
co jsem koukala na jezirka, tak zadne cerpadlo nepotrebuji... ja bych ted spis potrebovala nejake narovnavadlo pozemku 😀

kasli
31. srp 2007

Holky mě ještě ta máta nekvetla, tak díky za poradu 😀

fizy
31. srp 2007

holky to je jasné, že je to o penězích a uznávám, že je momentálně nemám a ještě dlouuuuho mít nebudu, spíš mi šlo o to jestli by vůbec byla šance zakomponovat to do "městské" domkové zástavby. Mám pocit, že spíš ne, ale říkala jsem si - co kdyby to už někdo někdy viděl.... 😎

mouse
31. srp 2007

Ahojte. Zalozila som temu a nikto nereagoval, tak snad niektora z Vas mi bude vediet odpovedat...

Pred nedavnom nam vyhorela lablonka a orech - vysadene minulu jesen... Po aktivnom zalievani vyrasili nove listocky ako na jar, orechu sa dari, ale jablonke zacali tie male listocky usychat... Mam tie ohorene konare vystrihat? Alebo ako mozem tym stromkom pomoct? Velmi pekne Vam dakujem, su to nase prve stromceky a neradi by sme o ne prisli..

haluskacz
31. srp 2007

mouse,
poslala jsem tvuj dotaz kamaradce profizahradnici, tak snad odpovi brzo

mouse
31. srp 2007

Dakujem Ti velmi pekne 🙂

wrtulka
31. srp 2007

Ahojky,
jak by se teda založila nová ekologická zahrada? My máme obrovskou zahradu plnou různých ovocných stromů, přerostlé trávy a keřů...W.

kitka123
31. srp 2007

Taky nas ceka na jare predelavani zahrady ... zajimalo by me, jestli uplny amater zvladne zalozit ekozahradu jenon na zaklade informaci z internetu, knih? Pripadne nevite nekdo, jestli existuji zahradni architekti, kteri se permakulturou zabyvaji a takovou eko zahradu navrhnou, vytvori ...?

kitka123
31. srp 2007

Prirodni koupaci jezirko je krasna vec, videla jsem to u kamaradky, voda se cerpa ven a zpet steka pres kameny a koreny rostlin a tim se cisti. Je to celkem bezudrzbove ale kolik to stoji netusim. Ale je to krasna ziva oaza, zabydli se tam zaby, vazky, vodni sneci ...

haluskacz
31. srp 2007

mouse,
tady je odpoved, vkladam to sem tak, jak jsem dostala:

AHoj, ty ohořelé a jinak poškozené větvičky (konáre) je potřeba ostříhat. Můžeš už i teď. To že má stromek ty malé lístky uschlé, může být důsledek napadení chorobou ( houba, viroza), nedostatkem vody či živin nebo jen tím, že stromek je po tom požáru vysílený.
S pozdravem Káťa

listicka77
31. srp 2007

Kitko, podívej se na ten odkaz zahradaproradost.cz, ti se tím živí...

mouse
31. srp 2007

Haluskacz dakujem Ti aj Tvoje kamaratke velmi pekne za rady a prajem prijemny vikend. 🙂

androna
31. srp 2007

no ja som si davala susit bylinky tiez az ked zakvitli proste nebol cas skor a vonaju krasne i tak.a bazalky mam tolko ze nestiham strihat kvety.

peige
1. zář 2007

Já jsem mátu taky nestíhala otrhat, tak jsem ji dala sušit do vazby a nevypadá to špatně 🙂

dashak
3. zář 2007

NÁVOD NA DOMÁCÍ MĚSÍČKOVOU MAST:

takže děvčata, vyzvěděla jsem od tchýně, jak se to dělá, doufám, že to napíšu dobře.

Květy sušíme ve tmě nejlépe v nějaké bedýnce.
Co se týče množství – zhruba na 1 litr rozpuštěného sádla asi 2 hrsti květů.

Do rozpuštěného horkého sádla (nesmí ale bublat a je nejlepší vnitřní sádlo, ale předpokládám, že asi domácí bude mít málokdo) nasypeme okvětní lístky (ne celé květy, ale jen ty lístečky) odstavíme a necháme 24h stát přikryté jen nějakou látkou.

Další den zase rozhřejeme a přecedíme přes gázu nebo plínku ( pořádně vymačkat) a je hotovo. Nandat do kelímků a šup s tím do lednice

haluskacz
3. zář 2007

dashak,
diky za receptik, jdu orvat mesicky 🙂 domaci sadlo doma zrovna mam 🙂

johanda
3. zář 2007

Holky, taky se k vám přidávám, právě včera jsem mamku ukecala, že na předzahradě cca 5x5 m udělám bylinkovou zahrádku. Zatím pěstuju šalvěj, mátu, meduňku, měsíček a pelyněk v záhonu za bramborama 🙂 .
Sage - ta naše předzahrádka byla taky složenina z růží, angreštů, skalníků, jalovců, čemeřic, měsíčků, levandulí a bršlic, z toho sem tam trčí švestka. Asi po 8 letech nekontrolovaného bujení jsem nechali jen ty švestky, keřík angreštu, růže a levanduli. Už se těším, jak začnu sázet. Taky bych ráda sehnala pár místních odrůd, snad se mi to podaří.

sage
3. zář 2007

johanda, bylinkový kút v záhrade je aj môj sen. zatiaľ nám rastú rôzne bylinky rozhádzané v ostrovčekoch náhodne kde-tu medzi inou vegetáciou po celej záhrade. na reorganizáciu záhrady sa chystám až keď bude šári už trochu-chodiace mimino a bude predstavujem si, že bude pri mne chodiť/loziť po vonku v takých lacláčkoch, ako má "krteček" (viem, asi som trochu naivná).
s bylinkami ti teda držím palce, obzvlášť ma potešilo, že chceš pestovať "šalvěj", čo je anglicky "sage" 🙂 .

sage
3. zář 2007

tiki, ďakujem za odpoveď ohľadom toho presádzania stromkov na jeseň. tak ideme do tej čerešne teraz v septembri-októbri.

johanda
3. zář 2007

Sage 😀 , to mě nenapadlo. Já už šalvěj pšstuju za těma bramborama, mám asi 5 druhů, je to moje oblíbená kytka 😉

jasterica
3. zář 2007

ahojte,mozem poradit,co sa tyka aj vysadzamia stromkov,v odbore sa vyznam...
stromceky sa daju sadit na jar,ak uz poda nie je premrznuta /asi v polke aprila/a potom na jesen /koniec septembra-oktober/a treba dodorzat zasadu,ze listanate sa sadia po opade listov a pokial na jar,tak este pred vypucanim...ihlicnany sa mozu sadit pocas celeho roka,nakolko ihlice nezhadzuju /su odolnejsie/s vynimkou smrekovca opadaveho /modrín po cesky/
Inak v krajnom pripade mozno stromceky sadit pocas celeho roka,ale musia byt balovane sadenice út.j.korenovy system ukryty v bale,ktory ich chrani/
Pokial mate stromcek v zahrade a ten chcete presadit,najvhodnejsie je to na jesen a po presadeni zalievat,zalievat,zalievat,kym sa neujme a obcas prihnojit 🙂

jasterica
3. zář 2007

kitka,ekojazierko mame aj my...ano,ano...mame aj zaby,slimacikov a vazky...kedze je tam biofilter,da sa tam aj okupat,vodicka je cista...no citit ju je po rybacine,kedze tam mame aj koi kaprov a karasky,takze sa tam nekupeme,len nohy namacame...na ovlazenie nam sluzi zahradna sprcha 🙂

androna
3. zář 2007

ahoj jasterica.tak to su fajn informacie.my sme kupili domcek i s hotovou skalkou a teraz presadzame a presadzame.byvali tu dochodci a travili kazdy den spustu casu v zahradke a to ja nechcem vlastne nestiham.tak si to robime tak aby tu bolo co najmenej prace.

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz