Ekozahrady, zahradničení, bylinky a podobně

dasap
29. srp 2007

Zdravím všechny zahradnice a zahradníky, nedalo mi to a zakládám nové téma, myslím, že by to mohlo zajímat nejen pravidelné návštěvnice bezplenkovky 🙂
Přikládám první dva velmi zajímavé odkazy: ekozahrada.com a rodovystatek.cz

Zároveň mám dotaz z bylinkového soudku. V jednom časopise jsem našla velmi stručný návod na výrobu měsíčkové masti. Píše se, že mast se připraví povařením měsíčkových květů v tuku Karité 1 hodinu při 60 stupních ve vodní lázni. Máte někdo zkušenost s tvorbou domácí kosmetiky? Docela by mě lákalo to zkusit, píšou tam, že mast je výborná na opruzeniny. Taky se dá udělat měsíčkový olej...ale jelikož jsem nikdy nic takového nedělala, docela bych uvítala trošku podrobnější návody 😎

tiki
5. zář 2007

Johando, prosimte, ktere vsecky salveje mas? Ja mam teda jen lekarskou, do tech nasich domacich mne jit nenapadlo, kdyz z nich nic nekouka - teda nevim, jestli se treba S. hajni nebo lucni daj pit v caji 😕 😕 😕 . Ale kytky jsou to hezky, to je fakt 🙂

peige
5. zář 2007

Teď malinko odbočím, neví někdo jak uplést cibulový cop?

haluskacz
6. zář 2007

cibulovy cop? jeje, to bych se taky chtela naucit, hrozne se mi to libi

androna
6. zář 2007

peige no ja som tu mala mamku a ta mi uplietla cesnakovy cop.ale ked som sa na to divala tak sa to pletie stejne ako venecek z margaretok co sme robili ako male deti.cibulky ale musia mat aj to zelene a cim dlhsie tym lepsie.vezmes tu najdlhsiu cibulku a okolo nej omotavas dalsiu a dalsiu.

androna
6. zář 2007

aha i tak to ide.super haluska.diky skusim i to.ja som asi popisovala cibulovy venecek.
holky nemate nejaky dobry typ na zivy plot?aby to ale neboli thuje.manzel ma pocit ze tie patria na hrbitov.nam v zahradnictve doporucovali Habr.chceme aby to rychle vyrastlo aspon do 2m a nebolo to drahe.

tiki
7. zář 2007

Habr je asi dobrej, ale pres zimu je pres nej videt. Jinak soused nasi maminky ma smrk, ale ten se musi porad strihat, do toho bych asi nesla, i kdyz radsi nez do thuji 😉 . My ted resime podobny problem 😲

mouse
7. zář 2007

Androna, znami zrovna tvoria svoj zivy plot, je to taky ten typicky kricek s malymi listockami. Konare su tak nahusto, ze aj ked na jesen listy opadaju, nie je cez plot vidno.. Zistim ako sa tie kriky volaju a v pondelok to sem napisem... My chceme mat zivy plot zo sipovych ruzi..

androna
7. zář 2007

dakujem za odpovede.tiki ono v zime by nevadilo ze bude vidiet pretoze z tej strany co chceme sukromie si dame bambusovy plot.ten habr by sme chceli zo strany od lesa a od pola hlavne aby tam v lete nefukalo.sme totiz na kopci
Mouse plot z sipovych ruzi to by bolo krasne ale neni to financne narocne?

mouse
7. zář 2007

Urcite ho nevysadime za rok ale postupne, u mamy v zahrade uz kvitne cely zahon a caka na presadenie 🙂 .. Mnohokrat som dostala k sviatku malu ruzicku v malom kvetinaciku... A raz som kupila asi 20, potom zase dakych 5 a pomalicky pribudaju.. Vsetci znami vedia, aky kvietok mi maju kupit k sviatku 🙂

kajjinka
12. zář 2007

ahojky maminy, zkousely jste nekdo pestovat rakytnik? mate s nim nekdo zkusenosti jako s lecivkou? diky za jakekoliv info

tiki
18. zář 2007

Kaji, my to teda zatim nezkouseli, ale mam pocit, ze je to dvoudome. Nejsem si ale uplne jista 🙂 .

Jinak my jsme dneska udelali (teda nechali udelat) radikalni zasah do nasi zahrady, nechali jsme rozhrnout cast hromad, co zbyly po stavbe baraku, cast jsme nechali, aby byla nejaka heterogenita terenu (u nas v panvi mame opacny problem nez Haluska v Brdech 😉 ), takze na tom kopecku planujem udelat neco ala skalka, ale takova bezudrzbova - takze narvat tam spoustu kameni, nejake netresky a spoustu suchomilnych bylinek typu salvej, dobromysl apod. A pod hromadou jsme nechali vybagrovat maly bazenek. Tak jsem na to hrozne zvedava, doufam, ze se nam to podari osazet driv, nez tam vyrazi merlik a lebeda 🙂 .

mracik
18. zář 2007

tak baby, ja som včera našla semienka, ktoré som hľadala na jar, ako inak 😀
no snáď budúci rok ešte vyklíčia 😕 ak ich dovtedy znovu nestratím 😀
tiki, ja sa chystám tiež na bylinkovú skalku, teda bylinkovú špirálu 🙂

dasap
autor
20. zář 2007

Chtěla jsem si zkusit tu měsíčkovou mast, ale nevím, jestli tam ty měsíčkové lístky mám dát čerstvé, nebo nejdřív usušit, nevíte někdo?

androna
20. zář 2007

dievcata ja som si z knihovny pozicala krasnu knizku biozahrada a je fakt krasne spracovana.

mouse
20. zář 2007

Androna, tak ked precitas, daj sem dajeke tipy...

androna
20. zář 2007

tam je toho tak vela.akurat podla toho spoznavam nejake nazvy tych kvetov co mi rastu v skalke.a kreslim si svoje zahonky kam co posadim,aby som tam nahodou nedala nieco dalsie.

kajjinka
20. zář 2007

tiki dekuju za info, ja se zkusim jete mrknout nekde do moudrych knih a na netu

dasap
autor
9. dub 2008

tak zahrádkářky, jak vám to všem jde, pochlubte se 😉
mě to zahradničení zatím letos moc od ruky nejde, ekozahrádku tedy asi nemám, jen obyčejnou, ale zato mi v hromadě hnojo-kompostu pravidelně bydlí spousta slepýšů, tak jsem aspoň na ně pyšná 😎

vandas
25. led 2009

halooo, je v tejto teme niekto zo Slovenska?
chcela by som sa opytat, ci ste vypatrali, kde sa daju kupit povodne odrody? tie preslachtene by som ako zaciatocnicka nechcela kupovat...
tiez by ma zaujimalo, ci niekto v okoli BA, ci zapadoslov. kraji ma perm. zahradku🙂?

rozarka65
11. srp 2012

@dashak Ahojky, dá se tak udělat i tymiánová nebo eukalyptová mast? Jaký je rozdíl v použití sádla a lékařské vazelíny?Děkuji...