Ekozahrady, zahradničení, bylinky a podobně

dasap
29. srp 2007

Zdravím všechny zahradnice a zahradníky, nedalo mi to a zakládám nové téma, myslím, že by to mohlo zajímat nejen pravidelné návštěvnice bezplenkovky 🙂
Přikládám první dva velmi zajímavé odkazy: ekozahrada.com a rodovystatek.cz

Zároveň mám dotaz z bylinkového soudku. V jednom časopise jsem našla velmi stručný návod na výrobu měsíčkové masti. Píše se, že mast se připraví povařením měsíčkových květů v tuku Karité 1 hodinu při 60 stupních ve vodní lázni. Máte někdo zkušenost s tvorbou domácí kosmetiky? Docela by mě lákalo to zkusit, píšou tam, že mast je výborná na opruzeniny. Taky se dá udělat měsíčkový olej...ale jelikož jsem nikdy nic takového nedělala, docela bych uvítala trošku podrobnější návody 😎

androna
29. srp 2007

ahoj dasap.tak skusenosti s kozmetikou nemam ale zaujima ma to.mame tiez zahradku a ucim sa v nej nieco vypestovat.super tema. 😎

androna
29. srp 2007

dasap tak som sa pozrela na stranku ekozahrada a nic tak opravujem je to ekozahrady.com 😎

listicka77
29. srp 2007

Tak já k tomu přidám ještě zahradaproradost.cz... 😉

S domácí kosmetikou zkušenost nemám, ale spousta návodů je v knížce Bylinář (prodávají ve zlevněnkách).

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
dashak
29. srp 2007

ahojky, moje tchýně si dělá měsíčkovou mast doma, ale dělá ji ze sádla.

sage
29. srp 2007

dashak, a môžeš dať prosím presnejší recept ?

dashak
29. srp 2007

jej, tak to můžu,ale až po víkendu. Poctí nás návštěvou 😅 , tak se jí zeptám. Já už dostávám vždycky udělanou v kelímku.

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
peige
29. srp 2007

Dasap, dík za téma. Já bych doporučila knížku: Zelená zahrada - Helena Vlašínová, viz http://www.veronica.cz/

lenkase
29. srp 2007

Ahoj, uř jsem kdysi ráda četla i ekomaminky, ale postupně to jaksi ustalo ... Je fajn, že jste založily toto téma, přidám sem stránky dvou zamilovaných nadšenců, dva dříči a blázni v dobrém slova smyslu :

http://lovearth.sweb.cz/

dasap
autor
29. srp 2007

dashak: tak se těším na návod. ono sádlo je myslím celkem dobré na kůži

já zahrádku zatím tak pomalu zakládám, letos mi kromě růží vykvetl trs měsíčků a nějaké gladioly. plánuju na příští rok určitě levanduli, tak z té se určitě taky bude dát něco vyrobit. no a asi se pokusím trochu inspirovat tou ekozahradou, i když džungli z toho mít určitě nebudu, trávu sekám denně pro morčata a ty nešťastné zanedbané tři jablůňky se právě pokouším prostříháváním přimět aby trochu líp rostly a plodily. A mám už dílčí úspěch, na té nejmenší bylo loni jedno nebo dvě jablka a letos co jsem jí trochu zkrátila a prostříhala tak už asi dvanáct 😀

zdenkaamarosko
30. srp 2007

dasap, super tema. A počuli ste už o "bylinkovom slimákovi"? Bylinkový slimák, t.j. bylinky sa vysádzajú do tvaru ulity slimáka (alebo špirály), v takej zostave, aké si vyžadujú množstvo zálievky. Napr. v strede hore sa vysadí bylinka, ktorá potrebuje najmenej zalievať, ...
Ak by ste mali niektorá bližšie info, rada uvítam. Zatiaľ to mám iba z počutia 😉

haluskacz
30. srp 2007

prima, ja ted na tech strankach o ekozahradach visim dnem i noci a planuju...

dasap, mesickovou mast chci taky zkusit, tak si pak kdyztak vymenime zkusenosti 🙂

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
haluskacz
30. srp 2007

gedren,
ted si neuvedomuju, jestli jsi to nekde psala, nebo ne - jak budete mit ten pozemek velkej?

s.arik
30. srp 2007

holky,
myslíte že by mě něco vyrostlo v paneláku na okně zvenku?
zahradu nemáme, balkon nemáme, zato máme v bytě zvláště žravou kočku - a žádné kytičky 😀
případné bylinky by chuděrky musely být za oknem buď na J nebo na JZ straně .... čili rozhodně několik hodin denně přímého slunce 😒

nevíte o nějaké nenáročné bylice, která by to přežila?

mracik
30. srp 2007

baby, to ja som tie stránky našla pred pár rokmi v službe, mala som potom problém dopísať chorobopisy, tak ma to zaujalo 😀 😀
inak fajn diskusia, tiež som rozmýšľala, že ju založím, ale keďže záhradničím zatiaľ len na balkóne, tak som si vravela, že ešte počkám 😉

dasap
autor
30. srp 2007

sarik: já jsem teda taky zahradník amatér, ale myslím, že na sluníčku by se mohlo líbit bylinkám co pocházejí ze středomoří a mají rády spíš horko a sušší půdu - levandule, tymián, šalvěj, dobromysl
no a proti žravé kočce by stačily závěsné květináče ne?
Moje máma má na jižním okně malou ohrádku širokou akorát na květináč, má tam nějaké kaktusy, myslím že se tam líbí trnové koruně a určitě i něčemu dalšímu. Ale ona to s kytkama umí, nevím jak to dělá, ale jí rostou všecky🙂

kitka123
30. srp 2007

Ahojte, pekne tema 🙂 Me by taky zajimaly nejake prakticke zkusenosti s vyrobou mesickovych oleju a masti ... zrovna nedavno jsem vyrabela mesickovy olej a vubec se mi to nepovedlo ☹ Nacpala jsem do sklenice kvety, zalila za studena lisovanym olejem a nechala 14 dnu na slunicku (podle receptu). A pak kdyz jsem to chtela scedit, tak to strasne smrdelo, ale vubec ne po mesicku, spis to shnilo ☹ Tak by me zajimalo, jak to udelat lip?

datelenka
30. srp 2007

no mesiacikovu mast som robila raz, ale uz strasne davno (pred viac nez 12-timi rokmi)a bolo to tiez z bravcovej masti a snad som tam tie kvety varila normalne na panvici a nie v nejakom vodnom kupeli... ale vodny kupel je asi setrnejsi... a varilo sa to teda dost dlho, no asi kratsie nez hodinu... vsak dashak snad doda presnejsi navod... ale inak si ju moj otec celkom chvalil...

k teme bylinky: tento rok som zistila, ze strasne nenarocna bylina na pestovanie je pohanka... sice som ju zasadila kvoli mladym listkom este niekedy na jar, ale stale sa drzi a rastie... no uz ju velmi asi nevyuzijem, ale som zvedava, ci dozrie...

a co by ma zaujimalo z ekohospodarenia je moznost kompostovat na balkone, znie to ako blbost a asi to doma nepresadim, ale aj tak ma to zaujima... citala som v knizke "Kompost, poda, hnojenie" o kompostovani pomocou dazdoviek "Eisenia foetida", ze zaberie malo miesta, takze mozno kompostovat v debne aj na terase alebo na balkone... dolezite je zabranit priamemu oziareniu slnkom, poloha chranena pred vetrom, atd. ale uz tie prve dve podmienky asi tazko splnim s nasim balkonom na jz a polohou na kopceku, kde celkom dost fuka... ale nema niekto skusenosti s tymi dazdovkami?

kasli
30. srp 2007

Teď jsem na razila na Vaši diskuzi a mám malý dotázek. Nevíte kdy se sklízí máta nebo jak poznám, že je zralá k usušení? Tenhle rok jsem ji zasadila poprvé ☹

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
wrtulka
30. srp 2007

čauky holky, já jsem příznivce jak ekozahrady tak i bylinek a vaření z nich. Zakládala tady některá z Vás už ekozahradu? Zajímalo by mě jak se to přesně dělá.. chceme si takovou zahradu totiž doma vytvořit..W.

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
tiki
30. srp 2007

Holky, moje maminka taky dela mesickovou mast ze sadla. A pridava do toho vcely vosk. Jak presne, to jsem fakt nezkoumala.
Jinak mam jeste jeden typ k vyuziti bylinkovych produktu: letos jsem zkusila jitrocelovy sirup proti kasli, rikala jsem si, ze pro ditko, kdyby nahodou dostalo v zime kasel, bych ho stejne kupovala v lekarne (za stovku lahvicku 😝 ), tak jsem do sklenice prosypala vzdycky centimetrovou vrstvu jitrocelu centimetrem cukru, nechala stat asi tyden na okne a zcedila. Po tomto uspechu mne napadlo, ze to same udelam s matou. Lidicky, to je dryak, to jsem si nemyslela, skoro jako by to byl koncentrovanej 100procentni mentol 🙂 . Ale verim, ze to bude zabirat 😀

Gedren - podzim je nejlepsi k sazeni stromku...

sage
30. srp 2007

tiki, takže aj na presádzanie stromov je lepšia jeseň ako jar ? my chceme presadiť mladučkú čerešňu a nevieme sa s bratom dohodnúť kedy by to bolo lepšie.
ináč naša záhrada je taký eko-prales, žiaľ nie zámerne založená ako permakultura ale zatiaľ iby výsledok evolučného súboja medzi vysadenými rastlinami, musíme s tým už niečo urobiť 😖 .

tiki
30. srp 2007

Sage, doporucuji to. Vetsina zahradniku taky prodava stromky na podzim...

vandas
30. srp 2007

ahojte maminky, ja na svoju vysnivanu zahradku zatial tiez iba cakam (ale ja sa dokam🙂)) a odporucam vam pri zakladani zahrad prestudovat si co-to z permakultury (permanent agriculture) - je to zahradnicenie pre zaneprazdnenych. v kocke-priroda je mudra-treba "iba" vytvorit na seba nadvazujuci system a vhodne spolocenstva a potom uz zahrada vyzaduje minimum zasahov a najma nepotrebuje chemiu. na internete najdete spuustu informacii, skuste hladat aj pod heslom Bill Mollison (zakladatel permakultury). na SK a v CR sa robia aj kurzy k tejto teme. 1 som absolvovala-fakt inspirativne, len mat uz aj tu zahradku🙂))

androna
30. srp 2007

dievcata mi mame domcek so zahradkou ci velkou zahradou iba od ledna a moc skusena niesom vsetko zistujem na internete.ale na podzim sa sadi kvoli tomu aby to dobre zakorenilo a na jar uz pekne rastlo.

peige
30. srp 2007

Kitka mám podobné zkušenosti ☹ , což mě od dalších pokusů odradilo 😒 ,

Kasli máta se sbírá před kvetením tj. asi v červnu, teď už kvete.