Feministky

filipal
18. lis 2010

mile kolegyne 🙂 🙂 🙂 , tiez sa vam zda, ze zeny u nas su stale este skor tie poslusne, povolne, ustrachane osobky, ktore si nehaja svoje prava?
ze sa spravaju malo asertivne? a ze muzi to pekne zneuzivaju?
bola by som rada, keby sa v tejto teme rozprudila ziva diskusia, aby prispievali feministky, ale aj ich odporkyne.... 🙂
podporite moj umysel a zapojite sa do diskusie za pozdvihnutie zenskeho sebavedomia?

filipal
autor
11. únor 2011

@bodka70
uz asi chapem, co si tym chcela povedat......
ta druha cesta je: pomahat zenam, aby si pomohli same 🙂 🙂 🙂 🙂

bodka70
11. únor 2011

@filipal, toto som myslela, že obe cesty sú potrebné - môžeš byť sebavedomá koľko chceš, ak určité spoločenské okolnosti, zákony, jednanie iných ľudí - ti určité veci proste neumožnia. Preto som aj hovorila, že myšlienka že VŠETKO sa dá zvládnuť svojpomocne je ilúziou.
Práve preto je potrebné, aby v tomto ženy vyvinuli spoločné úsilie, touto cestou sa dá viacej dosiahnuť - a nie je to o spasiteľstve či charite.

bodka70
11. únor 2011

@filipal , napríklad to naše predstavenie. Je to charitatívne predstavenie, vyzbierajú sa zo vstupného nejaké euráče a možno za to v krízovom centre pre týrané ženy zakúpia nejakú posteľ či chladničku. OK aj toto je pomoc, je to priama a reálna pomoc.
Ale je tu aj druhá strana mince. Na toto predstavenie prídu všelijakí ľudia, aspoň minulého roku to bolo tak - ženy čo zažili týranie či znásilnenie, aj mladé naivné kočky, čo sa len učia, čo je to život, Úspešné sebavedomé ženy aj dôchodkyne, ktoré o "týchto veciach tam dole" ani nerozmýšľajú, nieto aby o nich hovorili. Prídu mladí chalaniská, zrelí muži aj starí páni.
Mnohým to aspoň trocha otvorí oči, mnohé ženy zo seba vyplavia bolesť a hanbu, čo v sebe zadržiavali dlhé roky, mnohí muži si začnu viac vážiť svoje partnerky a aspoň trochu preniknú do tajomstiev ženskej duše...

inkinka
11. únor 2011

@hupcza do urcitej miery mas pravdu, clovek sa musi presadit sam a je dobre, ze tebe sa to dari - cim viac bude takychto schopnych zien, tym viac sa bude posuvat spolocenske vedomie smerom, ktory chceme 🙂 ale ty si uz mala moznost stavat na platforme, ktoru presadiil ini, aj pre teba. Myslim tym napriklad pravo studovat, mat vlastny ucet a pod. Ale ta platforma stale este nie je dostatocne pevna a siroka, takze prace je este dost, myslim, ze hlavne o to tu dievcatam ide.

filipal
autor
11. únor 2011

@bodka70 casto som rozmyslala nad tym, preco prave velku cast zien tak odpudzuje feministicke hnutie....

ciastocne si dala odpoved na predchadzajucej strane. priklonia sa na stranu, ktorej sa im zda, ze je viac ublizovane.
ale nemyslis si, ze v urcitej miere to moze byt aj nedostatok odvahy, ze by mali nieco riesit vo svojom zivote? ze podvedome, alebo mozno aj vedome citia, ze im je krivdene, ale aby si to priznali, museli by s tym nieco robit?
a do toho sa im pustit nechce.... tak radsej hlavu do piesku a odmietnutie vidiet pravdu.
teraz ako som to napisala, sa mi zda, ze si nieco take spominala.... 😅 ale je to na predchadzajucej stranke, tak si to nemozem znovu precitat... 😉

mne sa zda, ze prave tato doba moze byt pre mlade dievcata dost nebezpecna....zovsadial sa valia same sexualne symboly, same sexisticke narazky.....vsetko sa uvolnilo (aj to negativne)....
normalna dobre stavana zena ,ma priam komplexy, ze nie je dost sexi na barbie styl a chlapi jej to aj davaju pocitit....
vsak ked priberie je dost maldych kolegyniek- pripadnych mileniek....
samozrejme tyka sa to hlavne dievcat, ktore nedostali dobru vychovu, vzdelanie, ktore nie su dost inteligentne...

bodka70
11. únor 2011

@filipal , to je moja mánia, všetko zaškatuľkovať 😉 , ja mám asi v hlave tie "mužské krabice" 😀 . Ja si myslím, že feministické hnutie vadí hlavne 4 typom žien: prvý typ je niečo ako @hupcza - ja sa mám OK, všetko som si zariadila, ako ja chcem, problém necítim, takže žiaden nejestvuje, popr. ak máte problém, zariadte sa ako ja. 2 typ je ten, čo si ty spomínala: ubité ženy, ktoré nechcú vidieť problém, lebo majú strach ho riešiť. 3 typ takzvaný materinský, našli sa v "ofukovaní" a obsluhovaní mužíčka a domácnosti, toto považujú za ideál "dobrej ženy a manželky" a vadia im ženy, ktorý im tento ideálny svet narušujú a 4 typ - tie sú tak spracované a zmagorené výchovou a spoločnostou i svojim mužom, že si vážne myslia, že toto ženám patrí a nič iné si nezaslúžia. A niektoré sú kombináciou tohoto všetkého.
A potom je tu tá odveká rivalita medzi ženami, podvedome niektoré ženy považujú iné ženy za súperky.
Ale ja si myslím, že každé hnutie, každá spoločenská aktvita má svoj dôvod a samotný vznik a existencia feministického hnutia svedčí o tom, že tá disproporcia tu je a niektoré ženy sú ochotné ju riešiť.

bodka70
11. únor 2011

@filipal , a potom je tu ešte jedna vec - hlavne kvôli postoju mužov sa označenie "feministka" berie dosť pejoratívne a mnohé ženy sa tomuto označeniu bránia. Až keď nad tým viac porozmýšľaju a vojdú viac do problematiky, tak zistia - wau, veď aj ja som vlastne feministka 😀.

filipal
autor
11. únor 2011

@bodka70 😀 😀 😀 to ze "ty si feministka" som vravela uz viacerym zenam tu na fore...ale nechceli mi verit!
pritom uvazuju uplne feministicky, len sa zrejme nestotoznili s tym nazvom. 🙂

a Bodka, nie si ty nahodou panna??? to skatulkovanie sa mi paci. 😀 je take prehladne, prakticke....

hupcza
11. únor 2011

@bodka70: tak to jsme si nerozuměly - o to říct si o pomoc jsme se naučila ...ale prostě neberu jako ničí povinnost, že mi pomůže ...požádám, ale nečekám, že celý svět skočí, aby mi pomohl a já budu koukat, jak se mohou přerazit ....
osobně si myslím, že jen aktivním lidem jde totiž pomoct ...někoho vláčet na cestu, že to tam bude fajn, prostě nejde ... musí prostě vykročit sám a nečekat ....
takoví ti agresivní altruisti, co spasí svět taky nejsou žádná výhra
dělali jsme vzdělávací a motivační programy pro různé skupiny ...a postupně jsem to zúžila na poměrně maličkou skupinku - osobně nehodlám plýtvat energií, na někoho, kdo si to nezaslouží - není to o aroganci - mám dvě děti, rodinu ...svůj život a jesem ochotna se dělit o svůj čas jen s těmi,kteří o to skutečně stojí a k něčemu jim to je

bodka70
11. únor 2011

@filipal , nie - ja som Váha - ale pre ne je vraj typické analytické a syntetické myslenie. 😉 .

Ale chcela som sa vrátiť k tomu, čo si hovorila o rizikách dnešnej doby pre mladé dievčatá. Ja si to uvedomujem, že doba sa mení, ale trochu z iného hľadiska.
Napr. z "histórie" mojej rodiny : Moja babka bola z veľmi chudobnej roľníckej rodiny, vydávala sa ako 15-ročná za o dosť staršieho muža. Nikto sa jej nepýtal, či ho chce, boli radi, že odbudol jeden hladný krk z rodiny. Môj dedo bol dosť despotický, ale takto sa v tom čase správalo veľa mužov, babka hrdlačila, všetky peniaze - svoje i jej mal on pod palcom, jej iba vydeľoval. Mali 4 deti - dvoch chlapcov a dve dievčatá, dedo mal predstavu, že na vysokú školu majú ísť len chlapci, dievčatám stačí stredná škola a vareška do ruky. Moja mama sa tomu podriadila, vyštudovala len strednú a v 21 rokoch sa vydala. Jej o 13rokov mladšia sestra už bola trošku iná generácia, tá išla na prijímačky na vysokú potajomky, bez jeho súhlasu, ale nakoniec bol dedo na ňu veľmi hrdý.
Moja mama mala 3 deti - sme 3 sestry a my sme už vyrastali v dobe, keď sa to, že aj dievčatá študujú na vysokej, považovalo za samozrejmé. Ale v domácnosti sa podriaďovala môjmu otcovi, otec mal predstavu, že keď má "4 ženy v dome", domácnosť má byť vyblýskaná a nie je dôvod, aby muž pohol doma čo len prstom.
Môj partner mi niekde na 4 či 5 rande povedal, že on má takú predstavu, že muž by mal živiť rodinu a žena by sa mala starať o domácnosť. Už vtedy, hoci som bola veľmi zaľúbená, som si pomyslela: "môj zlatý, tak to teda
nebude" 😀 . A ani nebolo, situácia sa časom vyvŕbila úplne ináč a moje deti žijú v rodine, kde všetci robíme to čo treba a nie je pre nich nič divné, že ocko umýva dlážku, riad a vešia prádlo. 😉.

bodka70
11. únor 2011

@hupcza, tak to sme si potom naozaj nerozumeli 😉 . Veď aj ja pomáham len ľudom, ktorí o to stoja, niekto potrebuje podštuchnúť viac, niekto menej a niekto len hľadá výhovorky.

bodka70
11. únor 2011

@filipal , ale aby som dokončila myšlienku, tým som chcela povedať, že určite, dnešná doba prináša pre dievčatá mnohé riziká, ale prináša im nové možnosti, vďaka mediám a internetu aj viac informovanosti. Mladé sebavedomé ženy môžu dnes oveľa viac dosiahnuť ako kedysi a častokrát skúšajú tú súčasnú platformu, ktorú spomínala
@inkinka posunúť o stupienok vyššie. A pre dievčatá menej vzdelané, z rizikového, sociálne slabšieho prostredia, z rómskych osád a podobne je každá doba riziková a vždy využívajú z danej v tom čase existujúcej platformy menej, ako by mohli.
Ja osobne sa necítiť dobre na čele, v predvoji, nemám veľmi ambície posúvať tú platformu vyššie, búrať stereotypy. Skôr sa snažím pomáhať ženám, ktoré majú horšie podmienky, aby boli schopné využívať práva a výhody aspoň tej platformy, ktorá tu už je.

hupcza
11. únor 2011

@inkinka: já se obávám, že vše je už vybojováno ....domácí násilí je normální kreiminální čin ..pokud se bavíme o normálním každodenním životě, dle mého je vše ženám dostupné
@bodka70: co je špatného na variantě 3 - tady zase vidím z tvé strany docela diskriminaci - proč by to skutečně nemohlo nějakou ženskou naplňovat? - čím jsem starší tím spíš chápu, že se v tomhle opravdu může někdo najít a opravdu ji to těší

hupcza
11. únor 2011

@bodka70: vidíš - ono to je možná i o kořenech - můj dědeček je vyučený tkadlec, babička musela po základní škole pracovat v obchodě, nemohla jít studovat, byla válka, a děda jí umožnil jít studovat střední školu - dálkově - přeskočit jeho vzdělání - máma vzpomíná, jak několik let měli každý čtvrtek k večeři kaši z ovesných vloček, jelikož děda nic jiného uvařit neuměl - ale v mých očích je borec - tohle dělal na přelomu 50/60 let ....můj otec - nemáme sice nijak úžasný vztah, ale musím uznat, že se uměl postarat - neřešil ženské/mužské práce, máma dělala sestřičku na střídačky a on se o nás plnohodnotně staral - když o víkendu sloužila, i vypral, vysál ....ale - naproti tomu mámina sestra si vzala chlapa, co se domácích prací štítí a je kapku macho, dávkuje jí peníze do hrníčku ....pro mě psycho, ale teta je spokojená a úplně září (i po 30 letech mají úžasný vztah) ....z jednoho prostředí se zapojujícím se otcem si vybraly pravé opaky ....zajímavé, že .... prostě je třeba brát v potaz, že ne všechny o tu svobodu a spol. stojí ... nestojí

bodka70
11. únor 2011

@hupcza , napokon som to už spomínala aj predchádzajúcich príspevkoch, že tiež nemám rada extrémy- agresívne niekomu pomáhať a nútiť ho do niečoho čo nechce a nie je na to pripravený nie je dobré, a takisto zamerať sa len na seba a svoj život.
Ono takéto "pomôž si sám a aj pán Boh ti pomôže" by bolo spravodlivé v spoločnosti, kde ma každý vytvorené rovnaké podmienky a každý má rovnakú štartovaciu čiaru. Bohužiaľ v bežnom živote to tak nie je. Sú ľudia, ktorí sú znevýhodnení už tým, do akého prostredia, akej rodiny sa narodia, tým, aké zdedia gény (vrátane inteligencie, nadania, šikovnosti na niečo), zdravie a aj aké dostanú pohlavie. Je vždy diskutabilné, čo je ešte "vina" či "chyba" konkrétneho človeka a čo sú okolnosti, ktoré on sám len ťažko môže ovplyvniť. A aj keď si zato človek takzvane sám môže, mal by dostať šandu túto chybu aspoň trocha odstrániť - aj s pomocou iných ľudí.

bodka70
11. únor 2011

@hupcza , na variante 3 nie je nič zlé, v podstate každý má právo žiť, tak ako mu to vyhovuje - ja som to myslela, len ako vymenovanie typov, ktorí feminizmus odsudzujú. Nie je zlé starať sa o rodinku a krochkať si pritom blahom 😉 , zlé je len myslieť si, že toto je jediná správna cesta pre ženy a odsudzovať tých, ktorí takto nežijú.

hupcza
11. únor 2011

@bodka70: no ono asi záleží, jak si to vyložíš - to motto ....já ho chápu tak, že pokud začneš makat, nabalí se na tebe pomoc, příjdou ti správní lidé, stanou se ty správné věci ...ale důležité je věřit (pozor - já nejsem věřící, aby nedošlo k mýlce) a chtít .....musím říct, že to bezezbytku vychází ...a že bych měla náhodou už tolik let jen tak shodou okolností štěstí - to mi nepříjde pravděpodobné
ad znevýhodnění - neměla jsem problém zaměstnat ztp - měla jsem problém, že nedržela slovo ...to je o čem mluvím - pomocnou ruku nabídnu, neřeším, neškatulkuju ....ale jsou věci, který může každý ovlivnit sám ...když neudělá ani to minimum, nechci s ním nic mít
krom jednoho zaměstnance mám všechny maminy s dětmi - umožňuju jim z velké části pracovat z domu v režimu, jaký si nastaví, neřešíme dovolené kvůli kroužkům, dětským aktivitám, jejich virozkam ...stačí, aby se domluvily (pokud je reálné předem, pokud ne, pak v nejdříve možném termínu),jak se budou věci dít ... ale musí chtít

bodka70
11. únor 2011

@hupcza , obávam sa, že "vybojováno" čo sa týka domáceho násilia zďaleka nie je a zďaleka nestačí len to, že sa to považuje za kriminálny čin. Mne to trošku pripomína jedného pána z 19. storočia - riaditeľa patentového úradu, ktorý navrhoval, aby bol úrad zavretý, lebo už všetko, čo sa dalo vymyslieť a vynaliezť, už bolo patentované 😉 .

Možno by si bola prekvapená, ako ťažko sa domáce násilie odhaľuje, ako dlho trvá, kým sa tieto ženy takéto správanie odvážia nahlásiť a aké sú obrovské problémy takýto čin dokázať a násilníka potrestať. Mnohokrát pomoc, príde neskoro, až keď dôjde k najhoršiemu - k závažnému ublíženiu či dokonca smrti obete, často sú obeťami aj deti.
A to ešte nehovoríme o oveľa ťažšie dokázateľných formách, ako je psychické týranie, ekonomické násilie, znevažovanie obete, izolácia od spoločnosti. Často násilník vystupuje ako slušný a vážený občan s veľmi dobrým postavením a žena je tá hysterka, psychicky narušená atď. Koľkokrát aj policajti prídu k nahlásenej bitke či kriku a vo dverách ich vita usmiaty a milý manžel, o nič nejde, to len žena trochu hysterčí, nevšímajte si to a keď policajti odídu, za dverami pokračuje násilie ďalej... ☹

hupcza
11. únor 2011

@bodka70: koukám, ýže jsme to trošku blbě napsala ...já měla na mysli, že je vybojováno vše pro normální život ....co by ženy mohly více chtít - mohou volit, studovat, dělat kariéru .......domácí násilí beru jako okrajovou záležitost a je to trestný čin a proti němu určo vystupovat a řešit jej ....ale v mých očích to ení na úrovni "ženské otázky" ale na úrovni boje proti drogám, organizovanému zločinu, atd.

bodka70
11. únor 2011

@hupcza , ale toto je naozaj súčasťou ženskej otázky a domáce násilie je bežné - teda podľa toho, čo si pod tým slovom predstavuješ - ak sa to tzv. klasické násilie vyskytuje približne v každej piatej domácnosti a menšia forma povedzme ústrkov či nerovnoprávnosti vyskytuje približne v každej 3 domácnosti, tak je to podľa mńa dosť "bežné" a "normálne". A ak sa (zrejme len čírou náhodou) týka domáce násilie v drvivej väčšine násilia na ženách, tak zrejme to so "ženskou otázkou" má čo robiť.
Napriek tomu, že ženy majú prístup ku vzdelaniu a kariére - je reálnym faktom, ženy vo všeobecnosti zarábajú menej a sú menej ekonomicky sebestačné ako muži. A s tým často súvisí aj domáce násilie. Dovolili by si toto násilie muži, ak by bola žena od nich ekonomicky nezávislá a mohla by hocikedy odísť? Je ľahko odísť a tresnúť dverami - ak máš kam ísť a máš z čoho živiť seba a svoje deti. O peripetiách s vymáhaním alimentov by ti mohli rozprávať mnohé slobodné mamičky a rozvedené ženy.
Alebo žeby boli ženy od prírody či "od pohlavia" menej usilovné, menej šikovné, či menej múdre?

hupcza
11. únor 2011

@bodka70: víš proč to neřadím k ženské otázce, protože týrané nejsou jen ženy, ale i muži, senioři ....dle mého to je úplně fuk, kdo je týraný - musí se to brát jako komplex ....to je to, co mi vadí, že se to takhle kouskuje, jakoby byl horší chlap, co týrá ženskou, než ženská, co týrá svou nemohoucí matku .....houby - obojí to jsou skůry

inkinka
11. únor 2011

@hupcza zial nie je...napriklad v Bratislave neberu dievcata na studium kamery 😔 statna skola, platena aj z dani rodicov dievcat

bodka70
11. únor 2011

@hupcza , ale ja som nikdy nepovedala, že týranie mužov je v poriadku. Násilie je vždy zlé, bez ohľadu na to, kto na kom ho pácha. A že sa poväčšinou násilie na ženách a mužoch berie osobitne, určite nie preto, aby sa odlíšilo, ktoré násilie je horšie či lepšie. Ale každý druh násilia vyžaduje určité špecifické postupy a druh pomoci a je jednoduchšie a efektívnejšie, ak to riešia rôzne skupiny a organizácie. Veď takisto sa "nemieša" dokopy týranie zvierat a týranie detí, psíkovia, či mačičky potrebujú inú pomoc a deti inú - sú na to predsa rôzny odborníci - zverolekár predsa nebude riešiť problém zneužívaného dieťaťa a detský psychológ sa nebude starať o psíka.
A už som to raz vysvetlila, neriešime tu predsa otázku, ktoré pohlavie, či ktorá skupina ľudí je lepšia či horšia.
A ak nevidíš súvislosť odlišného postavenia žien v našej spoločnosti, s ich väčšou "ohroziteľnosťou" násilím či zneužívaním, tak ju proste nevidíš - ja sa môžem aj rozliať na kolomaž, aj tak si neporozumieme.

No nič som už z tejto debaty unavená 😉, musím si na pár dní oddýchnuť, aby som mohla s tebou debatovať ďalej. Máme o dosť rozdielne zmýšľanie, takže debatujem s tebou celkom rada, len už ma to unavuje 😉, pá B.

bodka70
11. únor 2011

ešte predsa len niečo dopíšem: ty máš presne tú reakciu, akú som už spomínala : toľko sa tu bavíme o násilí na ženách a čo chudáci muži - poďme sa zastať aj ich, lebo ich sa nikto nezastane, každý len o tých ženách hovorí, tak aby to bolo spravodlivé. Im sa tiež ubližuje a o tom sa nepíše.
Ja ti poviem k tomu len toľko - je jasné, že o násilí na ženách sa píše a rieši podstatne viac, ako o násilí na mužoch. Z jednoduchého dôvodu - násilia na mužoch je podstatne menej. Je jasné, že táto problematika by si zaslúžila podstatne viac pomoci, ako dostáva, ale to isté sa týka aj žien. Teraz si len tak vytiahnem príklad "z brucha" ak povedzme na 100 týraných žien pripadajú 3 týraní muži, tak sa pomôže alebo na povrch vyjde týranie možno jedného muža ale pri ženách je to podobné - z tých žien vyjde na povrch a pomôže sa možno 20-30 tim ženám.
To je ako so správami v novinách - oveľa častejšie sa tam riešia napr. dopravné nehody, úmrtia na cestách - lebo toto je dosť častý a závažný problém - podstatne sa mu dostane viac priestoru ako napr. problému uhryznutia jedovatým hadom. Keby sme žili v krajine, kde sú tisíce jedovatých hadov a po cestách prejde jedno - dve autá za deň - tak asi ten priestor v novinách by bol presne opačný.

filipal
autor
11. únor 2011

@bodka70
sposob tvojho diskutovania je skutocne excelentny. paci sa mi, ze nepouzivas podpasovky, ani manipulativne metody.
vidno, ze mas v danej problematike rozhlad.
ono jedna vlastnost sa nijako neda ziskat, s tou sa musi clovek narodit a to je empatia.

bodka70
24. únor 2011

Dievčatá (a samozrejme aj chlapi ) pridávam plagát k predstaveniu Monológy Vagíny, ktoré sa bude konať túto sobotu v Košiciach. Srdečne ste všetci vítaní. Bude to o 18.00 hod v čiernej sále Kultúrparku na Kukučínovej 2 v Košiciach. vstupné je dobrovoľné, je to benefičné predstavenie, výťažok z predstavenia bude venovaný Centru pre týrané ženy v Košiciach, ktoré vedie o.z. Fenestra.

matrixmia
26. únor 2011

gratulujem k tohtoročnym Monologom Vagíny, boli ste super a dufam, ze do buducich rocnikov sa mozme spolu tesit na dalsie V-day

matrixmia
26. únor 2011

http://events.vday.org/

pridali ste Košice na V-day mapu 🙂 dakujeme

filipal
autor
26. únor 2011

@bodka70 skoda, ze ste hrali tak daleko ☹
ale tesim sa, ze ste mali uspech a gratulujem! 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

bodka70
27. únor 2011

@matrixmia , teším sa, že sa ti to páčilo 🙂 . Ináč v Košiciach sa to hralo aj minulý rok, takže sme na mape už od minulého roku 😉. Toho roku to bolo aj v Bratislave (14.2), škoda že som to nevedela skôr, @filipal , mohla som ťa na to upozorniť. Ale v Bratislave to hrali profesionálni herci, neviem koľko stáli vstupenky. V Košiciach sme to zorganizovali ako amatérske čítanie (čítali a hrali tam účtovníčka, učiteľka, právnička, študentka, dôchodkyňa...) a ešte jedno predstavenie urobíme aj v Prešove, v sobotu 19.3.