Feministky

filipal
18. lis 2010

mile kolegyne 🙂 🙂 🙂 , tiez sa vam zda, ze zeny u nas su stale este skor tie poslusne, povolne, ustrachane osobky, ktore si nehaja svoje prava?
ze sa spravaju malo asertivne? a ze muzi to pekne zneuzivaju?
bola by som rada, keby sa v tejto teme rozprudila ziva diskusia, aby prispievali feministky, ale aj ich odporkyne.... 🙂
podporite moj umysel a zapojite sa do diskusie za pozdvihnutie zenskeho sebavedomia?

eaka
29. zář 2011

ja som za návrat k pôvodnému názvu 😉 "proti" sú vítané, ale neviem, čo by tu ako mali robiť, veď tu sa nechceme hádať, či áno či nie, ako s tou jednou, čo tu potrebovala na celý svet kričať, aká je podriadená a aká je s tým spokojná, pamätáš filipal? 😉
a tá pani kde prišla na to, že feministky sa o dianie v Saudskej arábii nezaujímajú?? však toť včera či predvčerom ženy niekdo v tejto oblasti dostali volebné právo!!! to je podľa nej zásluha mužov-papalášov práve v tejto krajine?? silno pochybujem

eaka
29. zář 2011

veď téma o dokrmovaní sa tiež nevolá pre a proti dokrmovania, alebo zelenina pre deti, pre a proti... 😉 možnosť vyjadrenia aj opozičného názoru je snáď podstatou debaty ako takej, nemusí byť vyjadrená v názve každej témy...

berenika39
29. zář 2011

@eaka no jsem to myslela tak, aby se náhodou případné odpůrkyně mohly bez obav zapojit..ale je fakt, že to vyplývá z podstaty diskuse jako takové...je to jedno jak, ale jina, než je to ted...

eaka
29. zář 2011

ja chodím napríklad do témy "nesúhlas s povinným očkovaním" a stále sa nám tam ozývajú odporcovia tohto názoru, aj bez toho, aby ich k vyjadreniu vyzýval dodatok "a jeho odporcovia a odporkyne" v tnázve émy. Podľa mňa je to tam zbytočné a vadí mi to tam... vyjadruje to, ako keby v tejto téme išlo o to hádať sa, či teda máme alebo nemáme mať feministický názor na svet, či teda sme alebo nie sme rovnocenné mužom, ale to podstatou nebolo, podľa mňa bolo podstatou zgrupiť tie návštevníčky tohto portálu, ktoré majú potrebu pohovoriť o určitých témach, ktoré riešia práve feministky; okrem toho, musíme očakávať, že sem sem-tam zavíta nejaká spasiteľka tradičného usporiadania rodiny a trochu to tu rozprúdi, možno vyostrí na pár chvíľ, ale zase odíde a my si môžme riešiť, čo nás zaujíma, ale primárnym cieľom diskusie tu nie je riešiť, či má alebo nemá feminizmus právo žiť... a feministka s ním 😉

eaka
29. zář 2011

@berenika39 a podľa mojej skúsenosti sa "bez obáv" nebudú môcť zapojiť nikdy, lebo proste furt budú musieť očakávať silný odpor žien v tejto diskusii proti ich názorom 😅

berenika39
29. zář 2011

..
@eaka pak stačí ten původní název, který ovšem admini vylepšili tím dodatkem....
Jsme pěkně mimo téma, tak třeba dřív, než něco vymyslíme, zavřou to tu 😀 😀 😀

bodka70
29. zář 2011

dievčatá, tiež som sa k tomu chcela ozvať, ale @eaka ma predbehla a napísala to, čo som chcela tiež napísať.
Ja som z toho získala taký pocit, že admini sú asi tiež tie "odporkyne" feminizmu 😀. Ten názov potom evokuje myšlienku, že byť feministkou je tak neprípadné, že automaticky sa predpokladá k tomu nejaký "odpor" . Čo tak nechať na prisprievateľov, či k tomu odpor budú mať alebo nie, ale nepodsúvať myšlienku, že určite odpor k tomu musí byť 🙄.

eaka
29. zář 2011

ja túto tému vnímam, ako som už napísala, že sa tu stretnú baby s podobným zmýšľaním, ale čo si tu už budeme preberať, by mala byť naša vec, aj keby sme na 10 strán vybočili z témy a bavili sa o svojich deťoch a to tom, akým spôsobom im perieme plienky... dôležitá je tá 1 vec (minimálne), čo máme spoločnú 😉

bodka70
29. zář 2011

júúúj, škoda (či chválabohu?) 😀 , plienky už nie su u nás na programe dňa, deti už mám veľké. 😉

sharlotta
29. zář 2011

@filipal Feministky sa zasadzuju o prava tychto zien, ale pomahat niekomu proti jeho vlastnej voli je niekedy dost tazke. Tieto zeny ziju v presvedceni, ze to tak ma byt a tak je to spravne, len malo je takych, ktore si ich situaciu uvedomuju. 😖 Mne zlc tecie az cez usi, ked je vonku na zdochnutie, teploty nad 30, zena zahalena v celom tom mundure a popri nej chlap v kratasoch a tielku. Nech sa ten idiot pooblieka do cierneho a zahali sa!!!!Jaj, nemozem nad tym ani rozmyslat, nerobi mi to dobre....

Este mi tak teraz napadlo, ze po svadbe sa dost vela chlapov na margo toho, ze som si nechala svoje priezvisko a ze ho aj nadalej pouzivam vyjadrovalo, ze "Ja by som ti to nedovolil" resp. "A to ti muz dovolil?". A co som ja nejaka nesvojpravna osoba, ci co, ze mi ma niekto nieco dovolovat? A hlavne ked sa to tyka oznacenia MOJEJ osoby? Mala som obdobie, ked som realne uvazovala nad tym, ze sa premenujem na Cervenu Ciapocku, ked kazdy riesil, ako sa ja volam a preco nechcem manzelovo priezvisko....

sharlotta
29. zář 2011

@bodka70 presne tak. Ved tato tema nie je o nejakej vymene nazorov, ani sa tu nikto nechce hadat a z toho nazvu vyplyva, ze by tu k nejakemu stretu nazorov malo dochadzat a ze tema bola zalozena koli tomu....

Uz niektora tym adminom napisala? Co je zle na teme "Feministky"?

filipal
autor
29. zář 2011

@berenika39 a ostatne kocky. ja som asi za povodny, jednoduchy nazov, Feministky, ale keby silou mocou oponovali, ze nazov nevystihuje temu, tak som za Berenikin navrh. Berenika, ujmes sa toho?

prave som bola v kine na filme Dom. mlada slovenska autorka, film bol velmi slusny. dostal sa aj na Berlinsky filmovy festival. velmi feministicky nebol, ale trochu suvisel. islo o vztahy v jednej rodine na Kysuciach. odporucam.

eaka
29. zář 2011

no a ešte ma napadlo, že prípadní muži, či už za či proti, nie sú v názve témy spomenutí, mohli by mať pocit, že sa sem nemôžu pozrieť... 😉 Čo tak "feministky a muži podporujúci rovnosť pohlaví a ich odporkyne a odporci a aj ľudia, ktorým to je šumafuk a aj takí, čo vôbec nevedia, čo feminizmus je" Aby všetci vedeli, že je to verejná téma a môžu nakuknúť a aj prispieť 😉
Myslím, že ešte nenapísal nikto, nedohodli sme sa na názve... 😀

filipal
autor
29. zář 2011

@sharlotta praveze nie som si ista, ci zeny su v Saudskej Arabii spokojne. skor je to tak, ze nikdy nic ine nepoznali. nemaju ziadne prava, muzsky clen rodiny dokonca dava suhlas na ich lekarsky zakrok. ich zakonom sa musia prisposobit aj Europanky (aj diplomatky). musia chodit zahalene a pod. kazda rebelia sa kruto tresta, zeny su doma bezne bite a na verejnosti bicovane....

inac som velmi rada, ze sme sa tu zisli. dnes som mala taky nanic den, ale ked vas vidim, hned mi je veselsie! 🙂 🙂 🙂

filipal
autor
29. zář 2011

@eaka 😀 😀 😀

sharlotta
29. zář 2011

@filipal No, jedna pomoslimcena Slovenska to raz v jednom dokumentarnom filme vysvetlila tak (myslim to zahalovanie), ze ked ma clovek doma drahokam, tak ho tiez vsede neukazuje a ze jej sa to paci, ze patri len svojmu muzovi a blabla, fanaticke kecy.

No, urcite je situacia tychto zien zalostna. Kazdopadne nie len feministky, ale aj ine organizacie zasadzujuce sa o ludske prava sa im snazia pomoct, ale je to este dlha a narocna cesta. Je mi tych zien nesmierne luto.

eaka
29. zář 2011

Nejako si to musia samy pred sebou ospravedlniť, ako by s tým inak mohla žiť žena vychovaná v európskych pomeroch, jedine takýmto komplikovaným prirovnaním... na čo by som si kupovala diamant, keby som ho potom neotŕčala, kde sa len pohnem?? prečo sa potom diamanty dávajú do šperkov a ženy sa nimi obhadzujú tak, že podaktoré pod tou ťarchou ledva chodia? a jej muž pre ňu diamantom nie je?? že by si ho tiež zahalila a schovala pred zrakmi ostatných žien... no...vlastne som trochu nahrala malej feministke v tej pomoslimčenej slovenke, muži asi diamanty nie sú... iba ženy.. 😉

sharlotta
29. zář 2011

@eaka 😀 😉 Samozrejme, naco by som kupovala diamant, ked by som ho nikomu neukazala???

sharlotta
29. zář 2011

Ked som pred porodom chodlia do poradne uz do nemocnice, tak tam so mnou chodila tiez jedna moslimka a ta bola perfektna, pacila sa mi. Opisovala svoj porod a ze uz ked pre nu mal prist asistent, odviezt ju na zibu, tak jej muz rychlo chytil satku a zacal jej zakryvat hlavu, aby jej ten asistent nevidela vlasy a ona mu na to:"To co robis akoze teraz? No, nevadi, ze ma tu pol personalu videlo rozkrocenu, hlavne, ze mi asistent neuvidi vlasy!" Tak som sa dobre na tom zasmiala.

eaka
29. zář 2011

to som čítala niekde aj ja, že žena celá holá na stole, ale zakryté vlasy, členky a zápästia šatkami... 😀 a pod stolom spí mačka

eaka
29. zář 2011

a Tebe sa @filipal čo dnes prihodilo?

stardust
29. zář 2011

@sharlotta no neviem, ako by si sa promenadovala s diamantom v nejakom chudobnom slume 😒

sharlotta
29. zář 2011

@stardust Preco by som to mala robit? Nechapem suvislost, asi mi uz vecer nepali, alebo co. Preco v chudobnom slume?

stardust
29. zář 2011

@sharlotta to bola reakcia na tvoju hlasku, ze naco by si si kupovala drahokam, keby si ho nemohla nikomu ukazat.

eaka
29. zář 2011

@stardust ale aj v chudobnom slume majú ten "diamant" v každom "dome"... nie? 🙂 tak by si ich snáď nekradli navzájom... 😀

filipal
autor
30. zář 2011

@eaka ale nic take podstatne. len mi nic nevychadzalo, vsetko sa mi rusilo a vsetko som robila zbytocne....niekedy sa to tak zbehne.dnes uz bude urcite lepsie. 🙂
teba som tu dlho nevidela, co mas nove?

sharlotta
30. zář 2011

@stardust No, keby som byvala v chudobnom slume, tak by som na ten drahokam nemala...Ak by som tam nebyvala, tak by som nemala dovod sa tam s nim ist promenadovat. Jednou zo zakladnych ludskych potrieb je aj potreba uznania spolocnostou. Tato potreba ma rozne formy. Niekto ju ma silnejsiu, niekto slabsiu. Ked sa napr. pekne obleciem, chcem sa pacit vsetkym, nie len muzom, ale aj zenam, detom, vsetkym....(Pekne, nemyslim vyzyvavo, aby sme si rozumeli) Keby som sa pacila len mojmu manzelovi (aj ked ten je samozrejme dolezity), tak by som stale mala pocit, ze mi nieco chyba....aj ked to vyznieva dost materialisticky, ale taka je uz raz podstata cloveka. Minule ma napr. potesilo, ked mi v skole jeden druhacik povedal, ze mam pekne topanky. 🙂
Uzavriem to tak, ze tato debata v podstate nikam nevedie, kazdy ma svoje argumenty a toho druheho nimi nepresvedci.

eaka
30. zář 2011

@filipal nové nemám nič a to je práve to zlé... ☹ čaká ma strašne ťažký rok v škole a dochádzajú fondy... ale že Vy ste sa vrátili na tento portál? je mi ľúto, že som sa na ten druhý neprišla pozrieť, ale bolo mi vtedy akosi mizerne a ani som nemala moc chuť debatovať a skôr som sa utiahla do svojej ulity... a chvíľami som nevedela, kde mi hlava stojí, kvôli škole... 😉

eaka
30. zář 2011

@sharlotta no ale ja si myslím, že v tejto analógii, kde diamantom je tá žena, tak určitú podobu diamantu majú aj v tých slumoch (predpokladám, že sa tým myslelo, aká je tá žena tomu mužovi vzácna), tak v slumoch by sme mohli použiť ako prirovnanie trebárs opál, alebo väčšiu sardinku to je fuk, ale proste niečo, čo by tomu mužovi bolo vzácne a v jeho živote dôležité a mohol by sa pýšiť tým, že to získal, takže aj v slumoch v tomto príklade majú "diamanty" a na čo niečo získavať a o niečo sa snažiť, keď o tom, že som to získala nikto nebude vedieť? Aj keď ukončíme VŠ, tak si píšeme tituly na menovky na schránkach a na stoloch a dverách v kanceláriach... to je tiež taký diamant, ktorý nestrčím do šuflíka a nevytiahnem iba pri debate o výške môjho platu príp. pri hľadaní nového miesta, hm? 🙂
je otázne, do akej miery je žena moslimovi vzácna, nevyznám sa v tejto problematike, ale keď nemajú problém ju podpáliť pri šporáku, lebo sa nechcú rozvádzať, tak moc vzácna asi nebude... v tom prípade je analógia s diamantom len zbožným prianím niekoho, kto si nechal vygumovať mozog, pravdepodobne niečími krásnymi hlbokými hnedými očami, a teraz sa aj sama pred sebou hanbí a odmieta si to priznať.

filipal
autor
30. zář 2011

@eaka vsak ked si neprisla, co sme mali robit? museli sme prist my! 🙂
do debaty o diamantoch sa ani nezapajam...nejake je to pre moj mozog zlozite..... 😅
ja nosim na krku jednoduchu ciernu pasku....minimalizmus, to ma najviac vystihuje!