Feministky

filipal
18. lis 2010

mile kolegyne 🙂 🙂 🙂 , tiez sa vam zda, ze zeny u nas su stale este skor tie poslusne, povolne, ustrachane osobky, ktore si nehaja svoje prava?
ze sa spravaju malo asertivne? a ze muzi to pekne zneuzivaju?
bola by som rada, keby sa v tejto teme rozprudila ziva diskusia, aby prispievali feministky, ale aj ich odporkyne.... 🙂
podporite moj umysel a zapojite sa do diskusie za pozdvihnutie zenskeho sebavedomia?

bodka70
30. zář 2011

no mne v súvislosti so zahaľovaním moslimiek napadá podobná myšlienka ako pri názve tejto témy. Že určité (negatívne) veci sa tým podsúvajú do mysle. Zdá sa to na prvý pohľad jedno - jedno slovko hore dole, či nejaká šatka či burka hore - dole - veď to zdanlivo nikomu neubližuje a nič to nerobí.
Zahalenie ženy predpokladá, že každé odhalenie určitej časti ľudského tela má v sebe sexuálny podtón a teda, že ak chcem nejakú časť tela odhaliť (či nechcem ju zahaliť) - napr. ruky, plecia, oči atď. tak chcem, aby si ju nejaký muž (mimo môjho manžela) všimol, aby to bral ako sexuálnu výzvu a teda že chcem (mimomanželský) sex či vzťah. A takisto to predpokladá, že každý muž automaticky pri odhalenom tele chce a túži po takomto zblížení.
Je v tom akási nedôvera a predpoklad, ktorý sa považuje za jediný pravdivý, neberiaci do úvahy rozličné zmýšľanie a schopnosť ženy myslieť aj mimo týchto "živočíšnych" intencií - žena je od prírody "hriešna" a ak sa jej neprikáže zahaľovanie, tak bude "provokovať" a zvádzať. A ak sa jej teda niečo stane - napr. je znásilnená, tak je to jej chyba. Odhalenie = vedomé zvádzanie. Naproti tomu muž, ak takému čomusi podľahne, tak to jeho chyba nie je - len skrátka nemohol odolať pudu či zvádzaniu.
Toto neplatí len v mosliskom náboženstve, jablko, ktorým Eva zvádza Adama hovorí za všetko.

Je v tom až akási absurdnosť. V takýchto krajinách podľa týchto predpokladov stojí muž kdesi vyššie, pretože má myslenie, konanie a schopnosť morálne myslieť na vyššej úrovni ako žena. Preto má aj väčšie rozhodovacie právomoci v manželstve, v spoločnosti, pri výchove detí atď.
Na druhej strane sa ale predpokladá, že muž koná viacej pudovo a živočíšne a za takéto správanie nezodpovedá, na rozdiel od ženy, ktorá "zlo" koná vedome. Zjednodušene povedané moc nejde spolu so zodpovednosťou. Moc má mať muž, zodpovednosť žena.

sharlotta
30. zář 2011

@eaka ty si to vystihla lepsie, ako ja. Ja mam s Arabmi dost negativne skusenosti a bolo ich teda dost na to, aby som si utvorila nazor, ktory mam. A s mojich stretov s nimi som nemala pocit, zeby si zeny nejak extra vazili. Ked chlap stoji so zalozenymi rukami a pozera sa na zenu 158cm/50kg ako sa snazi z kufra autobusu vytiahnut kufor a ani sa neopyta, ci pomoze...Alebo chlap ide prvy do vnutra a pusti do mna dvere...Resp. sa ma snazi zbalit zenaty chlap s dvoma detmi...no atd. atd. Nikdy som z Arabov nemala pocit, zeby si zeny vazili. Takeho som este nestretla. Len pre porovnanie, ked na Slovensku cestujem vlakom, tak sa mi vzdy niekto ponukne, ze mi s tym kufrom pomoze a je jedno, ci je to zena, alebo chlap...nie zeby som si s tym kufrom nevedela rady, len mi to proste pripada ako slusnost a samozrejmost.

sharlotta
30. zář 2011

z mojich stretov...

filipal
autor
30. zář 2011

@sharlotta pomylila som sa, ta chyba sa mi nepaci 😀

sharlotta
30. zář 2011

@filipal 😀 Hlboko sa ospravedlnujem za chybu, nestava sa mi to casto. 😝 Na moje ospravedlnenie snad postaci to, ze tuto noc som takmer vobec nespala. Malej idu zuby a tak sme sa v noci striedali s mm, bud ju on nosil a spala som chvilu ja, alebo som ju ja kojila a spal chvilu on...

bodka70
30. zář 2011

ešte k tomu zahaľovaniu (nedá mi to pokoj 😉 ). Zahaľovanie ako také má vo svojej podstate chrániť ženu pred násilím, hlavne sexuálnym. Má chrániť ženu pred mužmi aj pred ňou samou. V skutočnosti však už samotné očakávanie a priznanie možnosti a veľkej pravdepodobnosti takéhoto násilia násilie podporuje a ospravedlňuje.

ukana
30. zář 2011

ahojte 🙂
už dlhšiu dobu čítam vašu tému a konečne som sa odhodlala sa k nej vyjadriť 😉 nikdy som sa nepovažovala za feministku,ale vaše názory a vlastne všetko čo sa tu spomína, to ako by ste mi hovorili z duše..

Jednak musím uviesť naše fungovanie domácnosti, viac menej robím viac vecí v domácnosti ja, mám časovo menej náročnú prácu..ale nevadí mi to, robím to rada, upratovanie máme podelené, vety -Vyložil som TI myčku- tiež odozneli, už ju vykladá automaticky, žehlením ho nezaťažujem, ako on mna nezaťažuje prezúvaním pneumatík na aute...väčšinu vecí aj tak robíme spolu, aby to bolo rýchlejšie...a zapájeme aj Juniora, nech vie, ako beží svet 😉

@filipal , vrátim sa k skvelému článku o sexistických reklamách, ja som teda poslednú dobu alergická na reklamy, kde mamičky riadia, čistia, a aj tak musí prísť múdry Pán, a ukázať im ten správny čistiaci prostriedok, aby ony hlúpučké, tu kupelku konečne ogabali 😠 😠 😠 😠 Jedna z reklám čo sa mi posledné roky páčila bola reklama na Dove kozmetiku, kde prezentovali normálne ženy...mladé, staré, moletky, i normálne ženy...

Ešte som chcela niečo, teraz si nespomínam...jaj názov témy vo mne evokuje hádku...ved ja tiež neleziem do tém, ktoré sa ma netýkajú...prečo sem volajú odporkyne, nemáme právo na priestor ? len samé pre seba? 😅

filipal
autor
30. zář 2011

@ukana fajn, ze si napisala 🙂
u nas su domace prace podobne viac na mne. ale je to tym, ze som omnoho viac doma ako moj muz.
nikdy vsak nemal ziadne reci typu: preco som nieco neurobila. mna by nieco take teda riadne rozzurilo.
mam silnu rebareflexiu a sama mam niekedy vycitky, ze som mohla urobit viac, ale nezniesla by som, keby ma na to upozornoval partner.

kampan na Dove bola vyborna. vo svedsku ju prekladali ako prirodzena krasa. ale predstavte si, ze som videla nejaku besedu na ceskej televizii (cisto zenske diskuterky, jedna z nich bola Saudkova) a tam vraveli, ze tato reklama vraj nebola uspesna, lebo zeny chcu vidiet stihle, mlade, krasne zeny. dost ma to nahnevalo a rozmyslala som, ako dotycnu reklamu vyhodnocovali....ak predajom ich vyrobkov, tak to su rozdielne veci.
mne sa ich reklama velmi pacila, ale napriek tomu si ich vyrobky nekupujem, lebo sprchove mydlo lepi, klasicke sa rozpusta a pod. ja asi nie som cielova skupina, lebo mna neovplyvnuju reklamy, ale kvalita vyrobkov.

filipal
autor
30. zář 2011

este som nasla zaujimavu vec. Greenpeace upozornilo, ze hoci kampan Dave isla rozumnou cestou, palmovy olej, ktory pouzivaju v ich vyrobkoch pochadza z vykacanych dazdovych pralesov. na tlak Greenpeace ho prestali vo svojich vyrobkoch pouzivat. u mna maju zase dobry bod! ze by som ich znovu vyskusala?? 🙂
http://www.tvspoty.cz/greenpeace-antireklama-na...

eaka
30. zář 2011

ja som podobný názor počula včera v adela show (nepozerám, mala som to len ako pozadie pri koníkovi 😀 nič iné v bedni nebolo), vraj aj tá móda vychrdnutých modeliek, že po tlaku médií (asi) ich nahradili teda normálnejšími, ale že nakoniec sami tí, čo tlačili na "tučnejšie" modelky, uznali, že to nie je ono, že divák nechce vidieť na pódiu seba ani nikoho obyčajného ako seba, ale práve také vešiaky, na ktorých visí šatstvo... no uznaj... muselo to trvať veľmi krátko, vôbec som nahradenie modeliek "tučnejšími" nepostrehla, ale zase, možno by som nepostrehla, aj keby to skúšali tri roky... také veci neriešim 😀 (prehliadky, nie vychrdnutosť modeliek)

eaka
30. zář 2011

@filipal možno to teraz bez toho palmového oleja už nebude lepiť 🙂

filipal
autor
30. zář 2011

@eaka 😀 dobry for!

asi ti, co na tie prehliadky chodia chcu vidiet vesiaky. najlepsie je, ze v diskusiach pod modnymi prehliadkami je vzdy 90 % prispevkov ziadajucich normalne, zaoblene zeny.

ukana
30. zář 2011

@filipal , tak super s tym olejom, ja zasa naopak mam dove rada, mydlo pouzivam na tvar, sprchovy vonia tak neutralne, ze aj moji chlapi ho maju radi..a hlavne ja mam suchu pokozku, tak nevysusuje 😉 ale na reklamu nedam ani ja, i ked niekedy sa necham uniest a kupim nejaku blbost 😝

Tie modelky neviem, mne sa pacia stihle, teda nie tie anorekticky, ale pekne stihle, krajsie predvedu saty, ale zasa niektore total nemaju smrnc, to skor nejaka moletka je viac sexi, a vie to oblecenie predat lepsie 🙂 hlavne mi vadia tie vazne tvare a pohlad zabijaka, co maju na tvari 😲 😖

sorry za pravopis, nejde mi prepnut SK klavesnica..

filipal
autor
3. říj 2011

@bodka70
@sharlotta
@eaka
@ukana
caute kocky! aky ste mali vikend? asi ste boli v prirode, ze? my sme boli v sobotu na bicykli a v nedelu sme mali rodinnu oslavu. tieto oslavy vzdy nejako pretrpim... moj otec si na nich zaklada. to je ten feminizmus v praxi 😅 , ze nejako sa mu vsetci podvolujeme. ked som bola mladsia, tak som s nim bojovala, ale teraz si hovorim, vsak je uz stary, nech si uzije... som ovela pokojnejsia a robim v zivote viac kompromisov. rebelia sa vytraca.
casto rozmyslam, ci taketo zmierenie neprezivaju aj zeny, ktore neziju zivot, aky by chceli.

sharlotta
3. říj 2011

@filipal hej, clovek cim je starsi, tym menej sa mu chce rebelovat. Ja uz som napr. prestala ludi opravovat, ked ma oslovuju manzelovym priezviskom 😅 Uz som si pripadala ako pani Janka z Panelaku. 😀

eaka
3. říj 2011

ahoj kočky, my sme boli venčiť psíkov z útulku, už som sa tam chystala pekne dlho a tak sa konečne tento víkend podarilo... a to prispôsobovanie, to ide s vekom... ja poviem len takú skúsenosť, nemá asi moc spoločné s feminizmom, ale ako aupairka som trvala na svojom, čo sa týkalo každej jednej oblasti života s dieťaťom a stávalo sa, že sme s malým bojovali, podľa koho bude.. 😉 čím som staršia, tým častejšie si spomínam na slová jeho matky "pick your fights", proste niektoré hádky nestoja za hádanie 🙂

bodka70
3. říj 2011

@filipal , ono tie rodinné vzťahy sú vždy osobitá kapitola, hlavne vzťahy dospelé deti a ich rodičia 😉 . Ja to beriem tak, že ak som dospelá, tak si tak v podstate žijem život, aký ja chcem , jedine, že by som s nimi žila pod jednou strechou. Ale aj tu je to o výbere - ako dospelá by som mala mať schopnosť a ochotu postarať sa o seba a žiť svoj samostatný život. Ak toho nie som schopná, musím sa zmieriť s tým, že život viacerých dospelých ľudí pokope je vždy o veľkom kompromise často na hranici škrýpajúcich zubov. 😝
A všetko ostatné, občasné návštevy - to sú len o rešpektovaní životného štýlu a názorov iných - ak prispôsobenie nejde za hranicu, ktorú už nie som schopná znášať a tolerovať, tak sa to dá vydržať. Navyše mám tu možnosť - ísť na návštevu alebo neísť, podľa toho čo považujem za menej frustrujúce.

Ako sme sa tu bavili o tých moslimkách, je to ako ísť na návštevu do mešity. Ak sa tam chcem ísť pozrieť, musím rešpektovať to, že si musím zakryť plecia a hlavu a vyzuť topánky, a môžem tam ísť len do časti určenej pre ženy - i keď z môjho hľadiska je to zbytočnosť a nesprávna vec. Ale bojovať proti tomu ja ako jednotlivec je kontraproduktívne a zbytočné. Napokon, mám možnosť tam neísť.

Niežeby som bola vekom čoraz menšia rebelka, len si vážim svoj čas a energiu a seba samú a čím som staršia, viem lepšie odhadnúť, kedy má boj a presviedčanie niekoho zmysel a kedy to ako hovorí @eaka
nestojí za hádanie.

sharlotta
3. říj 2011

Mne uz sa casto nechce niektore veci vobec riesit...Ale tak ako pise Bodka, su aj zasadne veci, pre ktore sa bojovat oplati a niektore su len mrhanie casu a energie.

filipal
autor
3. říj 2011

@eaka boli ste v utulku? v ktorom meste? na buducu v sobotu bude v bratislavskom akcia pre deti. bude to bez cez les s plnenim uloh, mala farma s hospodarskymi zvieratkami, vegetariansky gulas...atd. odporucam, bude to pekna akcia! prave sme mali k tomu tlacovku, pred chvilkou som sa vratila.

@sharlotta ani ja nemam muzove meno, ale dosla som az tak daleko, ze sa napriklad remeselnikom predstavujem muzovym priezviskom, lebo nijako nevedia pochopit, ze nejde o tu istu rodinu! 😝 😅

@bodka70 to podpisujem! podla mna je podstatne, ze sa mozeme slobodne rozhodnut, ci to stoji za konflikt, alebo nie.

sharlotta
3. říj 2011

@filipal sestricka nasej pediatricky ma stale vola muzovym, aj ked ja som sa vzdy predstavovala a podpisovala svojim...Sem-tam, ked nieco potrebujeme, tak sa jej da aj poslat sms a tam sa vzdy podpisujem svojim, no ona stale svoje...tak uz kaslem na to...

filipal
autor
3. říj 2011

@sharlotta uznavam, ze sa tie mena tazko pamataju. mozno by si pri zalozeni novej rodiny, mala dat rodina "svoje" meno. su to tradicie. zaijimalo by ma, ci sa to o sto - dvesto rokov zmeni....

bodka70
3. říj 2011

@filipal
@sharlotta , tak sme sa tu asi stretli viaceré, čo nenosia mužovo priezvisko 😉 😀

filipal
autor
3. říj 2011

@bodka70 ano??? to som nevedela a uz sa tak dlho pozname!
@eaka a ty si rozvedena, ze?

bodka70
3. říj 2011

@filipal , fili, veď vieš že žijem vo "voľnom" vzťahu 😉

bodka70
3. říj 2011

ináč, staršia dcérka chodí už 5 rokov na tú istú ZŠ a ešte stále si tam nevedia zapamätať, že nemám rovnaké priezvisko ako ona. Tiež už väčšinou rezignujem a neopravujem ľudí, že sa volám ináč, jedine ak je správne priezvisko nevyhnutné (na doklady a podobne).
Minule na rodičovskom združení volili zástupcov rady školy, ja som bola kandidát a musela som sa ozvať, že mi zase napísali zlé priezvisko. Nakoniec ma do nej ani nezvolili. Žeby som kvôli tomu vyzerala menej dôveryhodne? 😀 😀 😀

filipal
autor
3. říj 2011

@bodka70 veru, asi si sam im nezdala!!! taka feministka! 😀 😀

bodka70
3. říj 2011

@filipal , tak to ani nevedia, že som feministka, to by ma niektorí hnali! 😝 😀. Stačí, že žijem podľa kresťanských doktrín "v konkubináte" 😉.

Fili, asi ťa poplietlo, že všade píšem o svojom mužovi, "môj muž" atď. Mne sa nepáči oslovenie "priateľ", to mi pripadá vhodné v čase randenia, nie už keď mám rodinu. A slovo "druh" , "družka" - to mi pripadá ako z čiernej kroniky "druh ovalil svoju družku sekerou" 🙂

filipal
autor
3. říj 2011

@bodka70 oni to urcite tusia! nejake sa im zdaju tvoje nazory smele! a iste neposluchas svojho muza! 😝 😅

bodka70
3. říj 2011

@filipal , no ja ho počúvam. Len občas jedným uchom dnu a druhým von. 😉

filipal
autor
3. říj 2011

@bodka70 ty si este v robote? ked ti je tak veselo. 😅 pockaj, doma ta caka robota!